sinovac sars-cov-2 aşısı

bugün, bağlı bulunduğum kurumda olduğum aşıdır. bahsini açtığım aşı bir ölü aşı olduğu için aşılama sonrası için daha az semptom oluşturur. kendi günlük pratiğimden izlediğim kadarıyla da hafif, lokal bir ağrı ve yine şiddetli olmayan baş ağrısı tariflenmiştir. (çince falan konuşmuyoruz veya garip yan etkilerle boğuşmuyoruz). bu aşının en büyük handikapı yan etkileri değil etki oluşturamaması olacak gibi gözüküyor. yani aşı olduktan sonra etkinliği düşük kalabilir veya hiç etkin olmayabilir. bunun da çözümü maskeye devam etmektir. bahsettiğim durumlar göz önünde bulununca gündemde sık karşılaştığımız aşı reddi mantıklı durmuyor dostlarım. umarım hem global çapta hem ülke çapında aşı temin ve tedariki konusunda sıkıntı yaşamadan işin altından kalkarız. ikinci dozum için de randevum oluşturuldu, bu süreci başlık altına yazarak dilimin döndüğünce deneyimlerimi size aktarmaya çalışırım.
geçtiğimiz cuma günü ilk dozunu olduğum aşıdır. hastane ortamında aşı olmama mütevellit yarım saat kadar gözlem odasında bekletildim.

aşı sonrası ilk 24 saat içerisinde hiç bir yan etki yaşamadım. ne baş ağrısı, ne ateş ne de titreme olmadı. aşıdan sonra ağrım olursa parol tarzı parasetamol içebileceğim hakkında bilgilendirilmiştim. lakin haftasonunu çok rahat geçirdim.

dün (pazartesi) itibariyle kas ağrım oldu. o da hareket ve efor sarfederken. sanki spora yeni başlamışım gibi hareket esnasında kol ve bacaklarımda bir ağrı hissettim. nedeninin aşı olup olmadığını bilmemekle birlikte ilaç alacak düzeye ulaşmadı henüz. giderek de azalmakta.

benimle birlikte aşı olan meslektaşlarımdan ikisi ilk 24 saat içerisinde zonklama tarzı baş ağrısı yaşadıklarını, diğer iki kişi ise benim gibi kas ağrıları olduğunu söylediler.

28 gün içerisinde 2. aşımız var. sanırım ikinci doz biraz daha ağırmış. gelişmeler oldukça editlerim.
sinovac şirketinin geliştirmiş olduğu aşı. ülkemizde acil kullanım onayı aldı. brezilya'da %50'nin biraz üstünde koruyuculuğu olduğu tespit edildi. sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı.