sözlükçülerin yemek tarifleri

kabaklı orzotto, kendi icadımdır. ilk olarak soğansız yapmıştım ama sonraki yaptığıma soğan da koydum. kabakların kabuklarını soymadan yuvarlak ve ince şekilde doğruyoruz. havuçları da yuvarlak ve ince şekilde doğruyoruz. tercihe göre soğan katılabilir size kalmış. soğan koyuyorsanız ilk baş soğanları biraz soteleyerek öldürün, sonra havuçları katın ve biraz yumuşatın, sonra da kabakları ekleyin çok karıştırmayın ki sebzeler hasar görmesin. kapağı kapatıp sebzelerin biraz yumuşamasını bekleyin, sonra da bir çay bardağına yakın arpa şehriyesi atıp kapağı kapatın, bir beş dakika sonra tercihen sıcak su ekleyin. su sebzelerin üstünü geçsin, zaten ne çok sulu ne de tamamen susuz bir yemek olacak. üzerine bir miktar tuz ekleyip, sebzeleri ezmeden bir karıştırın. kapağını kapatıp, ara ara kontrol ederek pişirin. yanına da pırasa çorbası yapıyoruz. pırasaları ayıkladıktan sonra orta uzunluklar halinde kesiyoruz. bir tencerede soğanı soteledikten sonra içine ufak ufak doğranmış patatesleri atıp biraz çevirdikten sonra bunları pırasaları atıyoruz. sonra da suyunu ekliyoruz. tercihe göre kıvam arttırması için terbiye hazırlayabilirsiniz ama ben bu şekilde kıvamsız içmeyi tercih ediyorum.

üstüne de krem karamel yapıyoruz. bunun tarifini bir yere not almıştım ama şimdi bakıp yazamayacağım, araştırın artık ehehe. krem karamel de çok güzel oluyor.

değişik yemekleri denemeyi severim, yemek kültürü olan beyler yazabilir ehehe. doğu yemek kültürünü sevmiyorum, salçalı, yağlı, acılı ve etli.