switch

the matrix filminde belinda mcclory'un can verdiği karakter.
beyaz giyimli, iyi silah kullanan, neo'ya "our way or the highway" diye atar yapan ablamız. ingilizcesi olmayanlar için bu laf "gelirsen ekime gelmezsen sikime kadar" manasına gelir.
bu karakter yapımcılara göre bir nevi transeksüel düşünülmüştü. bir nevi'den kastım, matrix'te erkektir uyandırılınca kadın olduğu görülür. ama warner bros filmde bunun geçmesini istememiş.

gerisi için spoiler alarmı!

karakterin en üzücü kısmı ölme şeklidir. kimseye o kadar üzülmüyorum.
cypher ekibe ihanet ediyor,morpheus yakalanıyor. hemen gemiye gidip morpheus'un fişini çekmeliler aksi halde morpheus'tan zion'un giriş şifrelerini alırlarsa zion yani insanlık düşecek. güç bela operatör noktasına geliyorlar ama içerdeki hain cypher onlardan önce gemiye gidip mürettebatı etkisiz hale getirip ilk bunun sevdiği adamın fişini çekiyor.
onun gözünden bakınca o kadar üzücü ki durum. tüm dava sona eriyor, insanlığın sonu, sevdiğin adamın fişini çekiyorlar gözünü önüne. tüm gücüne rağmen elinden hiç bir şey gelmiyor. kapana kısılmış gibisin. sırada fişi çekilecek kişi de sensin. karakter trinity'e bakıp "not like this, not like this" diyor.
ilgilizce bilmeyenler için bu söz ahmet kaya'nın olmasaydı sonumuz böyle şarkısına tekabül ediyor.

tabi sonra olaylar tersine dönüyor. neo süper kahraman çünkü, bir şekilde işler yoluna giriyor ama kadın o yenilmişlik, mağlup edilmişlik hissi ile ölüyor ya, çok üzülüyorum be
pek bir sevdiğim will smithin güzel bir şarkısıdır.