toplumsal cinsiyetten habersiz lgbtt insanlar

toplumsal cinsiyetten haberli eşcinsellerden eksik kalan bir şeyleri var mı söylemek zor. çünkü bu kavramı keşfetmiş eşcinsellerin de doğru yorumlayabildikleri söylenemez *. mesela genellikle şu olur: bir eşcinselin toplum tarafından "erkeğe biçilen rolü" adapte etmesi ve partnerinde bu özellikleri arıyor olması aşağılanırken, bir eşcinselin toplum tarafından kadına biçilen rolü adapte etmesi ya da partnerinde bu özellikleri arıyor olması, yüceltilir. halbuki toplumsal cinsiyeti protesto eden en iyi duruş cinsiyetsizliktir *. bu kavram ve bu kavrama ilişkin her şey zaten yeterince karmaşık, dolayısıyla bu kavramlardan habersiz insanlar için astım kestim yargılarına varmak çok doğru bir yaklaşım değil *. mesela en basitinden adam, maço erkek tipinden hoşlanıyordur, sen istediğin kadar bu adama toplumsal cinsiyetten ve öğretilen rollerden bahset, o yine de maço erkeklerden hoşlanacaktır. toplumun ve kültürün bireylere kodladığı rolleri, değerleri, normları ya da öteki şeyleri silmek oldukça zordur *.
toplumsal cinsiyet zaten doğduktan sonra toplum tarafından bize öğretilen cinsiyettir. kızlar böyle olur, erkekler böyle olur, böyle davranır gibi. hiç bir çevre veya toplum lgbt insanlar böyle olur gibi bir öğretiye geçiş yapmazlar. bununla birlikte bahsedilenler cidden büyük tezatlar oluşturmuş. lgbt bir çocuğun ilerde partner seçebileceği kişinin özelikleri de birbirinden çok çok farklı şekillenebilir. bunun cehalet ile bir ilgisi yoktur. bir eşcinsel erkek, feminen, kadına benzer hareketleri fazla olan bir erkekten hoşlanabiliyorken, bir diğeri kadına benzer en ufak bir hal hareketten hoşlanmayabilir, tiksinebilir, zaten kadın sevsem kadınlarla yatardım diyebilir, tümüyle erkek davranışları, hatta buldozer erkek tavırları arıyor ve bundan hoşlanıyor olabilir. bir feminen erkek nasıl kamyoncu sevebiliyorsa kamyoncularında kamyoncu sevebilme hakları vardır mutlaka. bundan daha önemli olan ve yapmanız gereken bir şeyleri protesto etmek için kendi benliğinizden vazgeçmek yerine olduğunuz gibi olmanızdır. diğeri çok sahte ve sevimsizdir. kimseyi yargılamak ve dedikodusunu yapmak kimseye düşmez.
efendim bilen bilir ben televizyon izlemem. günde 22 dakika belgesel izlerim*

bu belgesellerden birinde genç bir transımsı lezbiyen kızımız vardı. kendisi belgeselin bir yerinde ailesinin kendisinden kız gibi davranmasını istediğini belirtmişti. yani toplumsa kızların olması gerektiği gibi olsun, kızların yapması gerekenleri yapsın.

öte yandan, kendisini erkek sanan, ya da öyle tanıttığı kişilerin ise kendisinden erkek gibi davranmasını beklediğini belirtiyordu. yani erkek gibi konusun, otursun, kalksın.

halbu ki bu lgbtt bireyi içinden geldiği gibi davranmak istiyor, tüm kalıpları ve davranış normlarını reddediyordu. çünkü doğru olan budur*

olaya bir de bu açıdan bakmakta fayda var.