topraklama

elektrik tesisatlarinda topraklamanın amacı; elektrikli cihazları kullananların can güvenliğini sağlamak, cihazların tahrip olmasını önlemek ve sistemin toprak katsayısının 0,8 ve daha küçük değerlere düşmesini sağlamaktır.
elektrik tesisatının akım derecesinde bir toprak kısadevresi (nötrü direkt topraklı şebekelerde) veya bir toprak kaçağında (nötrü izoleli şebekede) arıza noktasından toprağa yayılan akım, gerilim altında olmaması gereken tesisat kısmında ve toprak kitlesi üzerinde bir gerilim düşümü meydana getirir. bu da civardaki canlılar için öldürücü olabilir. işte elektrikli cihazların gövdeleri gibi gerilim altında olmaması gereken yerlerde oluşan gerilimi toprağa iletmek için topraklama yapılır. eski yapı bir evde yaşıyorsanız varlığını, çalışıp çalışmadığını ve nerede olduğunu mutlaka kontrol edin - ettirin.
çünkü;
toraklama kablosunun canlıların herhangibir şekilde ulaşamayacağı bir yerden (köpeğinizin fıçısının - kulübesinin altı) toprak zemine bağlı olması gerektiğini bu gün kötü bir tecrübe zavallı köpeğim ile öğrenmiş olduk.
sabah bana soytarılık yaparak yemek kabına yönelen dasti bir anda acı ile bağırarak yerde debelenmeye başladı, ne olduğunu anlamadan acısından kurtarmak için kucaklayıp kaldırmaya çalışmam sonucu ona acı verenin elektrik akımı olduğunu bende aynı acıyı tadarak anladım. onu tahta parçasıyla iterek olduğu yerden uzaklaştırmam yaklaşık 25-30 saniye sürdü. tabi bunda benim elektrik şoku ile afallamam ve dastinin giderek bir domuza dönüşmesinin de etkisi göz ardı edilemez.
bu gün
dasti'nin fıçısının yeri değişti( evet fıçıda yatıyor), tesisatı yapan eletrikçi aranıp yaklaşık 25-30 dakika durmaksızın adama çemkirildi ve dasti diyete başladı.