edmond kirsch

Durum: 67 - 5 - 1 - 0 - 16.09.2021 21:48

Puan: 2150 - Sözlük Kezbanı

4 yıl önce kayıt oldu. 8.Nesil Yazar.

-_-
  • /
  • 4

benim de söyleyeceklerim var

röportaj başlığından sonra bir daha haber alınamayan yazar. özdemirin açıklamaları şok etkisi yapmışta olabilir.

istanbul'un new york ile yarışan itfaiyesi var

göbek farkıyla önde götürdüğümüz yarış.

gay pornolardaki kaslı erkeklerden etkilenip vücut geliştirmek

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

how to win friends and influence people

ayı sözlük yazarlarının sosyalleşme adına yaptıkları

sabah discord a giriyoruz gece yatarken çıkıyoruz. sanki ev arkadaşı gibiyiz. hatta birbirimizin yemek saatlerini bile öğrendik!

en yakın arkadaşla aranın açılması

en yakın arkadaşlarımla birden fazla kez aram açılmıştı. uzun aralar da girdi ama her zaman birinin ihtiyacı olduğunda diğerimiz orada olduk ve her arada daha kuvvetli geri döndük sanırım. 30 larımıza geldiğimiz/yaklaştığımız bu zamanlarda hala liseli gibi eğlenebiliyor veya dertlerimizin nasıl evrimleştiğini hala aynı kişilerle paylaşıyor olmak hoş.

sedat peker

hakim ve savcılar kurulu youtube izlemeye başlamış. bu sayede sedat pekere organize suç örgütü kurmaktan soruşturma başlatılmış. * ** *

recaptcha

60 ıq insanların geçemediği basit güvenlik önlemi.

geceye bir şarkı bırak

geceye bir şarkı bırak

ayı sözlük'te yazar engellemek

sevgiliyi başkası ile yakalamak

bütün sadık ponçiklerde buraya gelmiş. kimse kendi hayallerini dayatmamış, ilgi arsızlığı yapmamış veya neden diye sormadan yapıştırmış geçmiş. neyse sadık olanlar hakan muhafızın size ihtiyaci var.

sözlükten gerçek dost bulunamayacağı gerçeği

ayı olmayıp ayı sözlük'te yazmak

eurovision 2021

çevrim içi yazarlar

40 yazar mı? aman aman nerelere geldik.

bira denince akla gelenler

pandemi öncesi rock n rolla/kadıköy

sevişmeden sevgili olunmaz

o sabahın köründe iş için kalkman gereken ama heyecandan telefonu bırakamadığın adamla sevişmeden sevgili, hatta bir tık aşık bile olmuş olabiliteniz mevcuttur.

resident evil village

  • /
  • 4

celal şengör

ilgilendiği bilim dalında üretken olsa da canlı yayında bir kadının adını da vererek eteğini kaldırıp şaplak attığını, kadının dehşete düştüğünü söylemiş.

hukuki açıdan değerlendirilmesini bilir kişiler yapar, ben empati kurunca bile son derece nahoş hissettim. belki cinsel amaçlı değil, belki kimse de şikayetçi değil ama bunu çıkıp bir canlı yayında isim vererek anlatmazsın bir marifet gibi.

kaldı ki akademik kadrolarda bilim ve kariyer adına ömrünü, yıllarını veren yada vermeye gönüllü genç insanların bu tip muameleler görmesi caanım ülkede bilimin bu denli geri kalmışlığının bir başka sebebidir. yani dear şengör "okuyun öğrenin bilim yapın" derken bu tavrıyla "eteğinizi kaldırıp şaplak atan insanları da göz ardı edin" lafını da eklemiş oluyor.

hadi varsayalım ki hanımefendi bundan hiç rahatsız olmadı bizim kalkıp bu hareket için dava açmaya hakkımız var mı? hayır. kaldı ki biz karar mercii de değiliz. ama gördüklerimize tepki göstermek bu muhtemel haksızlığa uğrayan yada uğrayacak insanlara güç olur.

sözlükçülerin nick hikayeleri

1- samsunluyum plakamız 55.
2- adım bir ile başlıyor
3- boyum 1,55
4- babam 55 yaşında aramızdan ayrıldı.

kısaca 55 hayatımın her alanında. benim hikayem bir ellibeş hikayesi.

18 eylül 2021 ayı sözlük kadıköy zirvesi

@doepytoha pardon canım espressolab ve simit sarayı o gün hizmet vermiyormuş :(

@skywanker yaaaaaa keşke gelseydin tatlım :( tşkler.

@akin1984

yazarların şu an yaptığı şey

kaç kadeh kırıldı'yı dinliyorum.

eşcinsellerin seks dışında muhabbet edememesi

insanların derdini kendinize dert etmeyin bu kadar. insanların sohbetini beğenmiyorsanız konuşmayın. illa bunu belirtmenize, eleştirmenize, kötü göstermenize gerek yok. olabilir yani. tek derdi seks de olabilir. ya bir de böyle genelleme yapıyorsunuz ya eşcinseller şöyle eşcinseller böyle diye gidin o zaman heteroseksüellerle konuşun. onlarla arkadaşlık kurun. kimse sizi zorlamıyor eşcinsellerle takılın diye.
*

seksin çok ilkel olması

kiminle seks yaptığına göre değişiz bazen postmodern bir sunuma denk gelirsin ardından sigara değil direk pipo ister canın :)

islamda eşcinsellik

 spoiler!
düzgün başlık diye giriyorsun içeriye bakıyorsun komiklikler şakalar zekice laf sokmalar. format sikiyorsunuz diye sağ sola laf sokanların. yeni hesap açtığından beridir formatı delik deşik etmeside cabası. iki bilgi paylaşayım genç girenler vardır, görüş arayan vardır, ailevi baskıdan duygularından karmaşaya uğramış gençler vardır diye düşünende yok. sonra saygı göstermediğiniz bir sözlükte. ya yönetim çok ayrımcılık yapıyor ühü ühü ağlayın. iki yüzlü kendi çıkarınız için, arkadaşlarınıza şov yapmak için oynamadığınız şaklabanlık yok.


erişimim kısıtlı olduğundan bir kaç copy paste bilgi paylaşayımda, başlığın anlamı olsun.
edit: bazı yerlerde de dalar ayrı yazılması gerekiyormuş, okurken dikkat edin.

sözlükte “havuzu çamur vb. ile sıvamak suretiyle onarmak” anlamına gelen livâta kelimesi örfte erkekler arasındaki eşcinsel ilişkiyi ifade eder. arapça’da bu mânada aynı kökten türeyen livât, mülâvata ve televvut kelimeleri de kullanılmaktadır. kelime anlamını erkekler arası eşcinsel ilişkinin yaygın olduğu lût kavminden almaktadır. cevâd ali, livâta kelimesinin araplar arasında kur’an’da lût kavminden bahsedilmesinden sonra (aş.bk.) kullanılmaya başlandığını söyler (el-mufaṣṣal, v, 143; ayrıca bk. râgıb el-isfahânî, el-müfredât, “lvṭ” md.). kesin bir ayırım yapılması güç olmakla birlikte livâta fiilinde aktif olan taraf lûtî, lâit, mülâvit; pasif taraf me’bûn ve übne kelimeleriyle ifade edilir. türkçe’de livâta karşılığı olarak lûtîlik ve oğlancılık kelimelerinin yanı sıra eşcinsellik de kullanılmaktadır. bununla birlikte aynı cinse mensup kişiler arasındaki cinsel ilişkileri ifade etmesi sebebiyle eşcinsellik (ing. homosexsuality), lezbiyenlik/sevicilik (bk. sihÂk) olarak adlandırılan kadınlar arası eşcinsel ilişkileri de kapsamaktadır. türkçe’de livâta fiilini işleyen kimselere lûtî ya da eşcinsel adı verilir. batı dillerinde livâta karşılığı olarak lût kavminin yaşadığı sodom şehrinden türetilen sodomy/sodomie kelimesi de kullanılır

yazının devamı islam ansiklopedisi diye bir yerde bulunuyor. islamın eşcinsellik açısından bir çok yönünden net bakışını gösteriyor.
ama yinede (bkz:gerçek islam bu değil) diyerek dinine bağlı ve farklı yorumlanması gerektiğine inanan insanlarda mevcut. genel olarak durum bu şekilde.

islamda eşcinsellik

islam dini, kur'an-ı kerim'de yer alan ayetlerle yasakları ve sevapları açıkça yazar. kötü olarak gördüğü fiilleri bir örnekle açarak iyi anlaşılmasını ve özümsenmesini sağlar. ceza gerektiren eylemleri net bir şekilde ifade ederek bu konuda tereddüte düşünmesinin önüne geçer. yine bazı detaylar; koşullar, gelenekler, algılara göre değerlendirilerek dönemin konudaki uzman alimleri tarafından izah edilmek suretiyle çok daha anlaşılır hale getirilmiştir. kökü kazınması, yakıp yıkılması gereken birileri varsa bunları gayet net ifadelerle söylemişlerdir. oysa eşcinsellik konusunda toptan yok edip yıkma yaklaşımını içeren bir hikayeye ben rastlamadım. aksine, eşcinsel insanlar tüm islam toplumlarında yetenekleri ve dehaları nedeniyle hep en iyi rütbelere gelerek işleyişte pay sahibi olmuşlardır.

lut kavmi ile ilgili olay ise toplumun tamamen çığırından çıkması sonucu cezalandırılmasını anlatır. orada ensest, tecavüz, pedofili gibi tamamen sapkın zihniyetin egemen olduğu bir topluluktan bahsedilir. erkek erkeğe ilişkinin toplumda doğurduğu sonuçlara vurgu yapmak üzere peygamberin ifadeleri eşcinselliği alenen yerme ve bundan vazgeçmelerinin faydasını anlatması gibi bir sonuç var ortada fakat lut kavmindeki insanların eşcinsel olduğundan emin olamayız. onlar muhtemelen hornet'te gezinen ben s*ker atarım diyen tipler. yalnızca azgınlığını gidermek için erkeklere yaklaşan bence aşağılık insanlar. hepimiz zaman zaman bu tiplerin yok olup gitmesini de istiyoruz diye düşünüyorum. orada laneti hak eden insanların bu tarz erkekler olduğunu nereden anlıyoruz? lut peygamberin kızlarını sunup kadınlara yönelin gibi bir tutumu var. demek ki o erkekler tamamen fantastik bir nedenle erkeklere yöneliyor ve aslında sapkınlık yapıyor. çünkü gerçek bir eşcinsel kendi cinsinden başkasını arzulayamaz. bunu en iyi yaratıcı bilir ve kulundan yapamayacağı bir şeyi istemez.

sonuç olarak; olay, geleneklerle ve çoğulcu erkek egemen zihniyetin bakış acısıyla değerlendirilmesinden dolayı, dinin sopa gibi escinsellere dogrultulmasindan ibaret.

ask olsn

#438844 aşkım sen ask olsn ile uyuşmazsın. ask olsn, hormonları tarafından yönetilmeyen iradeli ve namuslu biri, sense sürtüğün tekisin. boşa umutlanma derim.

alttaki yazara soracaklarım var

yerine göre değişir. kırmızı siyah zaman zaman daha uyumlu olabilir, uyumsuz da olabilir. değişir yani. uyum istiyorsan en güzeli kırmızı lacivert.

kendine söylediğin en büyük yalan ne?

Toplam entry sayısı: 67

eşcinsellik

eşcinsellik evet... eşcinsel olarak doğduğumuz andan itibaren hayatımızın en güzel yıllarını çoğu zaman yalnız geçiriyoruz. sosyal çevremiz ve aile yapımızın izin verdiği kadar eşcinsel olabiliyoruz. hislerimiz bastırılıyor. hatta cüretkâr çevreler hasta olduğumuzu ima ediyor bize. ki gerçekten hasta olduğumu düşünmeye başladığım dönemlerde otizm aklıma geliyordu. yani bu şekilde doğduysam ve herhangi bir kalıcı tedavisi yoksa neden bize de iyi davranılmıyor diye düşünürdüm? eğer hastaysam neden bana da iyi davranılmıyor? ve zaman içerisinde birçok insanla tanıştım farklı hayat hikayeleri anlayışlı aileler, olayı namus meselesine çevirenler... hatta ve hatta eşcinsel olmasına rağmen hislerimizi ötekileştiren, durumumu sadece yatak odası muhabbetinden daha ileriye götüremeyen insanlar ilede tanıştım. bir eşcinsel olarak bende baskı ile büyüdüm ve hetero olarak yaşadım yıllarca yada bunun taklidini yapmak zorunda kaldım. bunun bana ileride bir sürü eksi getireceğini düşünerek daha çok kendimi geliştirmeye çalıştım çünkü eşcinselleniz insanllar cahilliğini size nefret ve öfke olarak çeviriyordu. ben gerke yabancı dil gerek genel kültür olarak o kadar iyi olmalıydımki mesleki veya sosyal hayatımda kimsenin altında kalmamalıydım. burada daha çocukluktan kafama yerleşen düşünceler yıllar içerisinde beni acımasız bir insan yaptığı kanısına vardım. evet ben bir yerlere gelmiştim, iyi kazanıyordum konserler, tiyatro modern sanat, bilgisayar oyunlarına kadar... herşeyi öğrendim her konuda kendi fikrime sahiptim ama dediğim gibi benim gibi olan insanları önemsememeye onların duygularını hiçe saymaya başlamıştım. "eşcinsellik" olarak adlandıran ve doğduğumdan beri içimde yaşayan hem cinsimin kollarında bulduğum huzur sapkınlık olarak adlandırıldı ve ben bunu bencilce berbataraf etmeye çalışmıştım. bugün bu eşcinsellik konusunun aklıma gelme sebebi hayatımda artık büyük değişikliklere imza atıyor olmam. üniversite yıllarımdaki gibi yaşamıyor ve insanlığa karşı bir sorumluluk hissediyor olmam.

yakın zamanda askere gitmeye karar verdim. ben eşcinselim diye ortalıkta gezinmesem de sorana söyleyen cinsten biriyim. aile hedimime bunu paylaştığımda beni tabiki psikiyatriye yönlendirdiler. hikaye gerçekten çok uzun ama kısaca şundan bahsetmek isterimki hetero görünüşüm ve cocukken hiçbir şekilde etek giymek veya makyaj yapma isteklerim bulunmadığı için eşcinsel kategorisine giremeyeceğimi öğrenmiş bulunmaktayım. aslında hiçbir zaman vatani görevimden kaçma isteiğim olmamıştı fakat bu yapılan saçma sapan tespitler beni yıkamasada benimle aynı şeyleri yaşayan birçok eşcinsele zarar verebileceğini zaten hayatının en güzel dönemlerinin çoğunda yalnız olduğu için intahara sürüklenen birçok gence zarar verebileceğini düşünmeye başladım.

değerli yazar arkadaşlarım, aramızda eşcinseller, heterosekküller ve transeksüel arkadaşlarımızda bulunmakta en azından öyle varsayıyorum. döndükten sonra artık daha somut adımlar atmak istiyorum. bugün hepinizinde bildiği gibi bir app i açtığınızda 16-17-18 yaşıdna arkadaşlarımızın normal bir date i nasıl gerçekleştireceğini bilemediği gibi veya bir sokakta bir cafede kimseyle oturup konuşamadığı için kendi geliştirdiğimiz yanlışlarıda onlara aktarıyoruz ve sadece sonuç olarak mutsuzluk üretiyoruz. insanlar demek öyleymiş diyip birbirlerinin kalplerini kırmaya devam ediyorlar.

evet eşcinselliğin ülkemizde tam olarak bu şekilde korkunç bir yere gittiğini düşlünüyorum. gün gelirde herşey yasalar ile korunan hale gelse bile evliliklerimiz bu güzel ülkemizin toplarında resmi hale gelse bile birbirimize karşı nefret ve güvensizlik tophumları ekiyoruz sürekli.sonuç olarak böyle doğduk ve eşcinsel olarak devam edeceksek ki ben kendimde artık herhangi bir sorun göremiyorum, daha duyarlı tanımlamalar yapmamız gerektiğine inanıyorum. geçmişte yapılan hataları acımasızca eleştirme yerine. (bkz:evli erkeğin evli erkekle eşcinsel ilişkisi) gibi daha yapıcı olmamız gerekiyor veya gidin "adam gibi" askerliğinizi yapın şeklinde yorumlarda bulunurken kişinin orada az uyuyacağı veya fiziksel olarak zorlanacağından çok aşağılanma ve hor görülme korkuları yaşayabileceğini varsayarak yorum yapın.

eşcinselliğin şuan ülkemizde çok yanlış tanımlara sahip olduğunu ve bunu düzeltmek adına yapıcı yorumlarla yorulmadan ilerleyebileceğimizi düşünüyorum.

eşcinsellerin seks dışında muhabbet edememesi

eurovision 2021

sorbe

şerbet bazlı çeşitli meyveler ile kıvam verilen dondurma kıvamlı tatlı.

resident evil village

açılan başlıklara saçma bir şekilde müdahale eden yönetim

aynen çin kerhanesine çevirin sözlüğü sonra soçmo bor şokoldo modohala ettolor

eşcinsellik

eşcinsellik evet... eşcinsel olarak doğduğumuz andan itibaren hayatımızın en güzel yıllarını çoğu zaman yalnız geçiriyoruz. sosyal çevremiz ve aile yapımızın izin verdiği kadar eşcinsel olabiliyoruz. hislerimiz bastırılıyor. hatta cüretkâr çevreler hasta olduğumuzu ima ediyor bize. ki gerçekten hasta olduğumu düşünmeye başladığım dönemlerde otizm aklıma geliyordu. yani bu şekilde doğduysam ve herhangi bir kalıcı tedavisi yoksa neden bize de iyi davranılmıyor diye düşünürdüm? eğer hastaysam neden bana da iyi davranılmıyor? ve zaman içerisinde birçok insanla tanıştım farklı hayat hikayeleri anlayışlı aileler, olayı namus meselesine çevirenler... hatta ve hatta eşcinsel olmasına rağmen hislerimizi ötekileştiren, durumumu sadece yatak odası muhabbetinden daha ileriye götüremeyen insanlar ilede tanıştım. bir eşcinsel olarak bende baskı ile büyüdüm ve hetero olarak yaşadım yıllarca yada bunun taklidini yapmak zorunda kaldım. bunun bana ileride bir sürü eksi getireceğini düşünerek daha çok kendimi geliştirmeye çalıştım çünkü eşcinselleniz insanllar cahilliğini size nefret ve öfke olarak çeviriyordu. ben gerke yabancı dil gerek genel kültür olarak o kadar iyi olmalıydımki mesleki veya sosyal hayatımda kimsenin altında kalmamalıydım. burada daha çocukluktan kafama yerleşen düşünceler yıllar içerisinde beni acımasız bir insan yaptığı kanısına vardım. evet ben bir yerlere gelmiştim, iyi kazanıyordum konserler, tiyatro modern sanat, bilgisayar oyunlarına kadar... herşeyi öğrendim her konuda kendi fikrime sahiptim ama dediğim gibi benim gibi olan insanları önemsememeye onların duygularını hiçe saymaya başlamıştım. "eşcinsellik" olarak adlandıran ve doğduğumdan beri içimde yaşayan hem cinsimin kollarında bulduğum huzur sapkınlık olarak adlandırıldı ve ben bunu bencilce berbataraf etmeye çalışmıştım. bugün bu eşcinsellik konusunun aklıma gelme sebebi hayatımda artık büyük değişikliklere imza atıyor olmam. üniversite yıllarımdaki gibi yaşamıyor ve insanlığa karşı bir sorumluluk hissediyor olmam.

yakın zamanda askere gitmeye karar verdim. ben eşcinselim diye ortalıkta gezinmesem de sorana söyleyen cinsten biriyim. aile hedimime bunu paylaştığımda beni tabiki psikiyatriye yönlendirdiler. hikaye gerçekten çok uzun ama kısaca şundan bahsetmek isterimki hetero görünüşüm ve cocukken hiçbir şekilde etek giymek veya makyaj yapma isteklerim bulunmadığı için eşcinsel kategorisine giremeyeceğimi öğrenmiş bulunmaktayım. aslında hiçbir zaman vatani görevimden kaçma isteiğim olmamıştı fakat bu yapılan saçma sapan tespitler beni yıkamasada benimle aynı şeyleri yaşayan birçok eşcinsele zarar verebileceğini zaten hayatının en güzel dönemlerinin çoğunda yalnız olduğu için intahara sürüklenen birçok gence zarar verebileceğini düşünmeye başladım.

değerli yazar arkadaşlarım, aramızda eşcinseller, heterosekküller ve transeksüel arkadaşlarımızda bulunmakta en azından öyle varsayıyorum. döndükten sonra artık daha somut adımlar atmak istiyorum. bugün hepinizinde bildiği gibi bir app i açtığınızda 16-17-18 yaşıdna arkadaşlarımızın normal bir date i nasıl gerçekleştireceğini bilemediği gibi veya bir sokakta bir cafede kimseyle oturup konuşamadığı için kendi geliştirdiğimiz yanlışlarıda onlara aktarıyoruz ve sadece sonuç olarak mutsuzluk üretiyoruz. insanlar demek öyleymiş diyip birbirlerinin kalplerini kırmaya devam ediyorlar.

evet eşcinselliğin ülkemizde tam olarak bu şekilde korkunç bir yere gittiğini düşlünüyorum. gün gelirde herşey yasalar ile korunan hale gelse bile evliliklerimiz bu güzel ülkemizin toplarında resmi hale gelse bile birbirimize karşı nefret ve güvensizlik tophumları ekiyoruz sürekli.sonuç olarak böyle doğduk ve eşcinsel olarak devam edeceksek ki ben kendimde artık herhangi bir sorun göremiyorum, daha duyarlı tanımlamalar yapmamız gerektiğine inanıyorum. geçmişte yapılan hataları acımasızca eleştirme yerine. (bkz:evli erkeğin evli erkekle eşcinsel ilişkisi) gibi daha yapıcı olmamız gerekiyor veya gidin "adam gibi" askerliğinizi yapın şeklinde yorumlarda bulunurken kişinin orada az uyuyacağı veya fiziksel olarak zorlanacağından çok aşağılanma ve hor görülme korkuları yaşayabileceğini varsayarak yorum yapın.

eşcinselliğin şuan ülkemizde çok yanlış tanımlara sahip olduğunu ve bunu düzeltmek adına yapıcı yorumlarla yorulmadan ilerleyebileceğimizi düşünüyorum.

eurovision 2021

sorbe

şerbet bazlı çeşitli meyveler ile kıvam verilen dondurma kıvamlı tatlı.

edmond kirsch

dan brown'un origin/başlangıç adlı kitabından bir karakter. fütürist, dahi ve kaliteli bir sanat tüketicisi.

(bkz:aynı benim gençliğim)

eşcinsel arkadaş bulma sorunsalı

(bkz:#435604) burada da olduğu gibi,

arkadaş oluyorum ama acaba homofobik biri mi? sorunun cevabı zaten seninde bildiğin üzere homofobik olan hetero "arkadaşların" ile gerçekten "arkadaş" olamayı becebiliyorsan asıl mutluluk sana ait hayatın sırrını çözmüş olabilirsin.

"sakın bana aşık olma!" veya "benden hoşlandın mı lan hiç?" diye bir cevap almak istemiyorum. ve evet benim arkadaşlarım bana bu şekilde tabiki takılıyorlar çünkü bende onlara defalarca 250gr için yapmacağın şey kalmadı diyebiliyorum. arkadaşız çünkü.

ayrıca hollanda da yaşamıyor olmamız veya kısmen bir azınlık olmamız bu şekilde zırlayıp aman bizimde kaderimiz bu demek olmamalı. bok çukuru olan horneti de bu zihniyet bu hale getiriyor. siz sana slm yazana slm aryş ne diyene aryş ne diye cevap verip bunu benimsediğin sürece üzgünüm ama (bkz:neden yalnızsınız) (bkz:ayı sözlük yazarlarının depresyondan kurtulma taktikleri)ve (bkz:sözlük yazarlarının depresyon nedenleri) gibi başlıkların altına birşeyler yazıp durmaya devam edebilirsiniz. gerçekten sayfalarca uzayacak bir konuyu benim tarafımdan bir daha cevap verilmeyecek şekilde sonlandırmak istiyorum. hiçbir şey için zo-run-da de-ği-liz.

eşcinsellerin seks dışında muhabbet edememesi

sevgiliyi başkası ile yakalamak

bütün sadık ponçiklerde buraya gelmiş. kimse kendi hayallerini dayatmamış, ilgi arsızlığı yapmamış veya neden diye sormadan yapıştırmış geçmiş. neyse sadık olanlar hakan muhafızın size ihtiyaci var.

eşcinsel arkadaş bulma sorunsalı

arkadaş kavramını eşcinsel olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayıran herkes için sorunsal olarak kalacak durum.

telefonunuza gelen son mesaj

ulan biliyosun sen bu işi hacı abi