euphoride

Durum: 331 - 0 - 0 - 0 - 22.06.2021 19:00

Puan: 14234 - Sözlük Kaşarı

8 ay önce kayıt oldu. 11.Nesil Bandana.

i appreciate degeneracy in general
  • /
  • 17

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

palyaço

stephen king'in it kitabının eski uyarlama filmine küçükken maruz kaldığım için baya korkardım palyaçolardan. her an uzun sivri sarı dişlerini çıkarıp beni yiyeceklermiş gibi düşünürdüm. sonra kitap yeniden filme uyarlanınca sinemada izledim ve artık çok da korkmadığımı farkettim. yeni filmlerin ilkini gerçekten çok beğenmiştim ama ikincisi baya kötü olmuştu bence.

ayrıca son yıllarda ingilizce karşılığı olan 'clown' (soytarı anlamı da var) ve palyaço emojisi kendini veya başkasını aptal yerine koymak anlamında kullanılıyor. bazen ironi yaptığında veya ciddiye alınmaman gerektiğini belirtmek istediğinde de palyaço emojisi sık sık kullanılır. "i'm a clown :))" şeklinde çok kullanım gördüm.

telefonunuza gelen son mesaj

toplumun gayleri sevmeme nedeni

geceye bir şarkı bırak

29. istanbul lgbti+ onur haftası

kürtçe görünce tetiklenen yazar arkadaşlarımızı onur haftası kapsamında 24 haziran'da 19.00-20.30 saatlerinde gerçekleştirilecek şu panele davet ediyorum.

"birleşen ve ayrışan yollar: kürt lgbti+ hareketinin politik gündemi

lgbti+ hareketini türk lgbti+ hareketine çeviren ne? giderek artan kürt karşıtı politikaların kürt lubunyaların gündelik hayat deneyimlerine etkisi ve bu deneyimlerin kürt lgbti+ hareketinde gündemleştirilme biçimleri neler? ülkede yaşanan savaş sonrası ana akım lgbti+ hareketinin gündemi ve yapısı kürt lgbti+lara karşı dönülmez biçimde değişirken, bütün bu değişimler içerisinde alternatif örgütlenme pratiklerimizi tartışıyor, savaşın gerçekliği, barış ihtimali, sömürgecilik, dekolonizasyon homo-milliyetçilik gibi başlıklardan yola çıkarak ayrışan ve birleşen yollarımızı konuşuyoruz.

moderatör:
arya vargün

konuşmacılar:
hêja akan
rukan açkanî
emrah karakuş"

kayıt için: https://us02web.zoom.us/meeting/register...

negativecreep

konum olarak yakın olsak büyük zevkle arkadaşlık edeceğim veya sosyal çevresinde olacağım yazar. mesaj yoluyla da olsa güzel konuşup eğleniyoruz, gitar ve rock bilgisini kıskanıyorum, eee sanırım olduğu gibi de seviyorum bence.

29. istanbul lgbti+ onur haftası

merhaba eayn. onur haftası komitesinin kendisi onur haftası tema metnini türkçe, arapça, kürtçe ve ingilizce dillerinde duyurdu. ben de ülkede en çok konuşulan iki dili koydum. ve kürtçe benim yarım yamalak bildiğim ana dilim. üzgünüm ama ancak ırkçı niyetleri veya ön yargıları olan biri türkçe açıklamanın kürtçe versiyonuna takılır bu entry'de. bence o bahsettiğin 'hate' entry'i sen kendin yazdın.

tema metninin duyurusunu diğer dillerde okumak için: https://www.prideistanbul.org/sokak/

29. istanbul lgbti+ onur haftası

bu yıl "sokak" temasıyla 20-27 haziran tarihlerinde online ve fiziksel olarak gerçekleşecek türkiye'nin en büyük ve kapsamlı onur haftası. 26 haziran'da 19. istanbul lgbti+ onur yürüyüşü de program kapsamında fiziksel olacak. ayrıca hafta boyunca zoom üzerinden her gün kuirlerin güncel sorunlarını ve gelecek tahayyülerini ele alan online atölyeler gerçekleşecek. online program inanılmaz iyi görünüyor, keşke hepsine katılacak zamanım olsa.

"sokaktayız, çarktayız, işteyiz, yoldayız,
eylemdeyiz; sokakta yaşıyoruz ya da
uyuyoruz, bazen geziyoruz, tozuyoruz.
sokağı da eve taşıyoruz, bazen ev sokakla
doluyor…
hareketin ilk adımlarını attığı, bazen
kaldırımda oturup soluklandığı ancak
her zaman izini bıraktığı noktayı bu sene
temamıza taşıyoruz:
sokak."

"em li kolanê, li çark-ê, li kar, li ser rê, di
çalakiyê de ne; em li kolanê dijîn an jî
radizên, carinan em lê digerin û li kêfa xwe
dinêrin. em kolanê bar dikin nava malê,
carinan mal bi kolanê tijî dibe...
em xala ku tevgerê gavên xwe avetî û yek
caran jî li peyarê yê rûdinişt lê her wiha
nîşana xwe li ser dihiştî îsal tînîn nava çepela xwe:
kolan."

ayrıntılı etkinlik takvimine şu linkten ulaşılabilir: https://www.prideistanbul.org/etkinlikle...

bu da pride özel spotify listem, hepinizi seviyorum: https://open.spotify.com/playlist/1v4SwV...

sabaha bir şarkı bırak

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

panseksüel

25 bin sene önce klana benzer ilk topluluklar kurulur. 15 bin sene çocuklar klanın tümü tarafından yetiştirilir ve ilk toplumsal yapılar anaerkildir. sonra neolitik devrim gelişir, insanlar topraktan tarım yapmayı, hayvanları yemek için yetiştirmeyi, mülkiyeti ve ataerkil 'aile' yapısını öğrenir/uygular. 'tarım' da 'mülkiyet' de 'hayvancılık' da 'aile' de insanların türettiği veya uydurduğu ilk kalıplardır.

bu ilk 'aile' kalıbı farklı cinsiyetlerin birlikteliğine, yani ta 1800'lerde türetilen 'heteroseksüel' kalıbının örüntüsüne uyar. farklılar kendi benzerlerini yani çocuklarını üretmek ve mülkiyeti sağlamlaştırmak için kadınları eve tıkar. yönelimlerin adı bile yoktur bu dönemde. sonra antik yunan'a kadar 'devlet', 'sınır', 'köle' kalıpları/kavramları üretilir. antik yunan'da da yönelimden söz edilmez çünkü erkekler hem erkeklerle hem de kadınlarla birlikte olur ama 'biseksüel' değildirler.

19. yüzyılda 'heteroseksüel' ve 'homoseksüel' kavramları ortaya atılır. 20. yüzyılda cinsel yönelimlerin ve cinsiyet kimliklerinin muazzam geniş bir spektrum üzerinde yayıldığı 'keşfedilir' ve her türlü mücadele ile bu spektrumdaki konumuna göre insanların yeni kalıplarla kendilerini gerçekleştirme fırsatı doğar. gay kelimesinin bugünkü anlamı bile yaklaşık 70 sene önce kalıplaşmıştır.

panseksüel, biseksüelden daha uydurma bir kavram değildir ve birbiriyle örtüşmezler. biseksüel tanımı gereği 'her iki cinsiyete' ilgi duyan kişidir. panseksüel ise ikili olan cinsiyet kalıplarına uymayan insanlara da ilgi duyanları tanımlar. cinsiyet de bir spektrumdur. eski 'uydurma' kalıplar bugünkü görünürlüğü ve çeşitliliği kapsamıyor maalesef.

tüm hayatımız kendi yarattığımız kavramlar ve kalıplar üzerine kurulu. insan olmak bu demek zaten. biyolojik, psikolojik, sosyokültürel fark etmez, hepsi insan ürünüdür ve daha çok insanı kapsamak ve dışlamamak için türetilen tanımlar yerine daha zarar verici uydurmalarla uğraşmak hepimizin yararına olur, elbette niyetiniz yalnızca polemik veya dikkat çekmekse bu acizliğe söyleyebileceğim bir şey yok.

ayrıca panseksüelim diye karşıma geldiğinde benimle vuruşacağı için umutlanan 'insancıklar'ı da gördüğümüz başlık olmuş. yöneldiğin cinsiyetin her bireyiyle vuruşmak isteyen dalyarak bilincini niye genelleştirdin ki?

sabaha bir şarkı bırak

sabaha bir şarkı bırak

geceye bir şarkı bırak

gmag

2020'de verilen 16. hormonlu domates ödülleri'nde geymerkezcilik ödülü almış lgbti+ platformu/eğlence kanalı. bu ödüle aday gösterilme sebepleri trans dışlayıcı ifadelerde kasıtlı veya bilgisiz bir şekilde bulunmaları ve lgbti+'nın yalnızca g'sine yönelik içerikleriydi. bu ödülden sonra çeşitli pr çalışmalarında bulundular ve trans modellerin de bulunduğu bir reklam çektiler bir af isteği olarak.

tam kendini düzeltti, artık hatalar yapan bir gmag yok derken bu yıl 17. hormonlu domates ödülleri'ne tekrar aday gösterildiler. açıklama şu şekilde: "uzun süredir sürdürdükleri geymerkezciliği hâlâ terk etmeden bu yıl bunun yanına uzi gibi lgbti+fobik kişilere verdikleri desteği de ekleyerek daha çok parlayan gmag“

kendileri uzi'nin homofobik açıklamalarını savundular ve bunun ifade özgürlüğü olduğunu söylediler. homofobi ve transfobi ifade özgürlüğü değil nefret söylemi/suçudur gmag. verilen tepkiler yüzünden çok sonradan kendinizi düzeltmek zorunda kalmadığınız bir bilince ulaşmanızı diliyorum.

sözlüteki z kuşağı eksikliği

çok yoğun ve kaotik bir ay yaşıyorum bebeksiler yoksa beni bilirsiniz aylık sıralamada ilk 3'ün altına düşmem. hem elit+'da herkes 87'li kabul edildiği için hala z kuşağı sayılıyor muyum acaba diye sorguluyorum artık sözlüğe yazarken. ha bir de bu x, y, z kuşakları tüketimci ve kapitalist bir sınıflandırma. z kuşağı diye bir şey yok, 2000'li çıtırlar var. *

(bkz:#434084)

yavru kediler için bakım rehberi

annesinin terk ettiğinden emin olduğunuz veya annesinin süt vermeyi reddettiği yavrular için hazırladığım kısa bir rehberdir. öncelikle veteriner değilim. 5 günlükken bana gelen şimdiyse yaklaşık 20 günlük olan yavruş kedime en ideal bakımı sağlama yolunda, veterinerlerden ve internetten edindiğim karmaşık bilgilerin bir düzenlemesini yaptım. belki bir gün karşılaştığınız bir yavruyu bu sayede hayata bağlar ve belki en iyi arkadaşı olursunuz.

öncelikle, yeni doğmuş yavru bir kediye en iyi bakım verebilecek ancak annesi veya başka bir süt anne kedidir. ama bu imkanlarını kaybetmiş veya hiç sahip olamamış yavrulara bakabilirsiniz. süreç bir insan bebeğine bakmak kadar zordur. bu yüzden sorumluluğu alabileceğinizden emin değilseniz lütfen yavru kedi için süt anne aramaya devam edin. aşağıda anlatacağım adımlar anne kedinin yavrusunu yalayarak yaptığı şeylerdir. bu yüzden benzer bir doku için nemli pamuk kullanmanız gerekiyor.

3 haftadan küçük yavrular için besleme ve tuvalet rehberi:

1. ilk olarak yavruyu haftasına göre 2-6 saat aralıklarla beslemek gerekir. uykudan yeni uyanmışsa önce biraz oynaşın, parmağınızı yüzünde hafifçe gezdirin, çapak varsa ıslak pamukla masaj yapın ki gözlerini acımadan açabilsin (yavru kediler gözlerini 7-12. günler arasında açar, öncesinde tamamen zar ile kapalıdır). yavrunun uykusundan uyandığından tam eminsek biberondan veya şırıngadan mamayı reddedene kadar besleyebiliriz.

1 haftalık yavru kediler 2-4 saatte bir yaklaşık 4-5 ml olacak şekilde, annesiz kediler için tamamlayıcı mama sütü veya laktozsuz inek sütüyle beslenir. anne sütü tozuna erişiminiz yoksa kullanacağınız süt mutlaka laktozsuz olmalıdır çünkü yavru kediler laktozu sindiremez ve sindirim sistemi sorunları onu ölüme kadar götürebilir. besin değerini artırmak için laktozsuz süte biraz yumurta sarısı ekleyip iyice çözünmesini sağlayabilirsiniz. 2 haftalık yavrular için besleme sıklığı 4-6 saate, miktarı ise 8-10 ml'e çıkarılabilir. 3. haftasında da besleme sıklığı aynı olmalı miktar ise biraz artırılmalıdır. yavrunun doyduğuna dair sinyal göbüşünde oluşacak hafif bir şişliktir. bu mama vermeyi kes anlamına gelir. her zaman bu ml miktarlarına uymak zorunda değilsiniz.

2. yavrumuz doyduktan sonra yüzüne bulaşmış mama artıkları silinir. çiş yaptırma aşamasına geçilir. yavru kediler her beslemeden sonra çişini yaparlar. beslemeden sonra yavru ister elde ister bir kağıt havluda (elinizde olması kontrolü kolaylaştırır) sırt üstü yatırılır. bazıları bundan çok rahatsız olur, sırt üstü durmaktan hoşlanmayan yavruları yan da yatırabilirsiniz. önce mamanın göğsüne kaçmış olma ihtimaline karşın nemli pamuk veya parmak ile göğse masaj yapılır. daha sonra karın altından genitale kadar tek yönde hareketlerle yavaş yavaş genital kasları harekete geçirilir. nemli pamukla yavrunun genitaline yumuşak dokunuşlarla biraz masaj yaptığınızda çişini yapmaya başlar. şeffaf veya sarımsı çişi damla damla akıtır, pamuğunuz çiş ile fazla ıslandığında yenisini almanızı ve onla devam etmenizi öneririm. yavru haftasına göre 6-18 damlaya yakın çiş çıkarır. çişi bittiğinde yeni nemli pamukla genital silinir ve son adım olan kakaya geçilir.

3. yavrulara kaka yaptırmak biraz sabır ister. önce göğüs altından genitale ve anüse kadar yavaş hareketlerle parmakla veya pamukla dairesel masaj veya genitale doğru hareketlerle masaj yapılır. bunu 1-2 dakika sürdürmeniz gerekir. ardından yavrunun anüsünü uyarmanız ve eğer varsa kakasını çıkarmasını sağlamanız gerekir. nemli pamuk ile yan veya karın üstü tutulan yavrunun anüsüne dairesel masaj yapılır. birkaç dakika devam edilir. kaka bazen bu süreçte turuncu sarı macun kıvamında çıkarılır. eğer çıkarmaya başladığını fark ettiyseniz masajı durdurmayın ve anüsün karın tarafındaki bölgesinden anüse doğru masaja devam edin. bittiğinde poposundaki kakayı silin. bebekler için ıslak mendiller ile yavrunun genitalini ve poposunu temizleyin, ardından kurulayın. yavru her masajda ve beslemede kaka yapmayabilir ama çişini yapar. bazen masaj bittikten 5 10 dakika sonra kakasını çıkartabilir. 3 gün kaka yapamayan yavruyu acilen veterinere götürmelisiniz.

besleme ve tuvalete dair bakıma ek olarak, yavruyu tuttuğunuz yerin ısısı önemlidir. 1 aya kadar yavru kediler vücut ısılarını koruyacak metabolizmaya sahip değildir. bu yüzden hava akımı olmayan bir yerde, dibine yumuşak dokuya sahip kumaş veya havlular serilmiş genişçe bir kutu işinizi görür. yavrunun anne sıcaklığına benzer bir sıcaklığa yönelmesi için sıcak su torbası veya sıcak su doldurulmuş bir şişe havluya sarılarak yanına bırakılabilir. şişenin suyunu her beslemede sıcak su ile tekrar değiştirin.

başta da söylediğim gibi, veteriner değilim ve bu benim ilk deneyimim. en iyisini öğrenip uygulamaya çalıştım. hatalı bulduğunuz kısımları bana iletebilirseniz düzeltirim, veya ekleyecekleriniz varsa lütfen bu başlığa entry girmeye devam edin. teşekkürler. miyav.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

  • /
  • 17

29. istanbul lgbti+ onur haftası

kendinize gelin arkadaşlar şuan onur haftasındayız. kim hangi dilde neyi kutlamak istiyorsa kutlar. zaten ülke yeterince ayrışmış durumda, bir de biz buna tuz biber olmayalım. bu hafta hepimizin haftası. onur haftamız kutlu olsun!

neden yalnızsınız

sevgili olma potansiyeli taşıyan, 3-4 aydır görüştüğüm flörtüm yeni işi için başka bir şehre taşınıyor.

neyse bir kapı kapanır, bir kapı açılır. rahat rahat tinder'da gezme kapısı mesela*.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

sakalları kesince 10 yaş gençleşmek

bu yüzden 12 senedir aynı yaştayım

sabaha bir şarkı bırak

ayı sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

ayı sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

newton ve newtonculuk kültürü adında bir kitaba başladım.
10 puan üstünden değerlendireceğim. kit.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

nickelodeon

ilk sinemalara verilen isim. adı, bir nikel (5 cent) lik bilet fiyatından ve yunancada tiyatro anlamına gelen odeon kelimesinden gelmekte.
az koltuklu olan bu sinema salonları izleyici sayısının üstel artışına fazla dayanamayıp açılmalarından 5 yıl sonra kapanmış.

hdp

hadep, dehap, bdp, dtp, hdp hayır partiyi kapattığınızda ne oluyor ne geçiyor elinize. oy veren kitle bu partiden ve savunduğu görüşten vazgeçecek falan diye mi düşünüyorsunuz. türkiye'nin 3. büyük partisini kapatmak ki eş genel başkanları hali hazırda cezaevinde rehin tutulurken bunu yapmak türkiye'ye ne kazandırır.

Toplam entry sayısı: 331

kamyoncu

tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bak

tüm evrenden ve sözlü-yazılı tüm tarihten silinmesi gereken söz. bu başlığa bkz. verdiğiniz tüm entryleri de siz silin lütfen (yazma sebebim bu). başlığın ilerde kendisini silebilmesini de istiyorum hatta, mümkün olsa keşke. bence tecavüz ne 'kara mizah' ögesi olabilir ne de bdsm kapsayıcılık altında ifadesi yaygınlaştırılabilir. alakasız konseptler içerisinde normalleştirmeyin lütfen.

29. istanbul lgbti+ onur haftası

merhaba eayn. onur haftası komitesinin kendisi onur haftası tema metnini türkçe, arapça, kürtçe ve ingilizce dillerinde duyurdu. ben de ülkede en çok konuşulan iki dili koydum. ve kürtçe benim yarım yamalak bildiğim ana dilim. üzgünüm ama ancak ırkçı niyetleri veya ön yargıları olan biri türkçe açıklamanın kürtçe versiyonuna takılır bu entry'de. bence o bahsettiğin 'hate' entry'i sen kendin yazdın.

tema metninin duyurusunu diğer dillerde okumak için: https://www.prideistanbul.org/sokak/

yavru kediler için bakım rehberi

annesinin terk ettiğinden emin olduğunuz veya annesinin süt vermeyi reddettiği yavrular için hazırladığım kısa bir rehberdir. öncelikle veteriner değilim. 5 günlükken bana gelen şimdiyse yaklaşık 20 günlük olan yavruş kedime en ideal bakımı sağlama yolunda, veterinerlerden ve internetten edindiğim karmaşık bilgilerin bir düzenlemesini yaptım. belki bir gün karşılaştığınız bir yavruyu bu sayede hayata bağlar ve belki en iyi arkadaşı olursunuz.

öncelikle, yeni doğmuş yavru bir kediye en iyi bakım verebilecek ancak annesi veya başka bir süt anne kedidir. ama bu imkanlarını kaybetmiş veya hiç sahip olamamış yavrulara bakabilirsiniz. süreç bir insan bebeğine bakmak kadar zordur. bu yüzden sorumluluğu alabileceğinizden emin değilseniz lütfen yavru kedi için süt anne aramaya devam edin. aşağıda anlatacağım adımlar anne kedinin yavrusunu yalayarak yaptığı şeylerdir. bu yüzden benzer bir doku için nemli pamuk kullanmanız gerekiyor.

3 haftadan küçük yavrular için besleme ve tuvalet rehberi:

1. ilk olarak yavruyu haftasına göre 2-6 saat aralıklarla beslemek gerekir. uykudan yeni uyanmışsa önce biraz oynaşın, parmağınızı yüzünde hafifçe gezdirin, çapak varsa ıslak pamukla masaj yapın ki gözlerini acımadan açabilsin (yavru kediler gözlerini 7-12. günler arasında açar, öncesinde tamamen zar ile kapalıdır). yavrunun uykusundan uyandığından tam eminsek biberondan veya şırıngadan mamayı reddedene kadar besleyebiliriz.

1 haftalık yavru kediler 2-4 saatte bir yaklaşık 4-5 ml olacak şekilde, annesiz kediler için tamamlayıcı mama sütü veya laktozsuz inek sütüyle beslenir. anne sütü tozuna erişiminiz yoksa kullanacağınız süt mutlaka laktozsuz olmalıdır çünkü yavru kediler laktozu sindiremez ve sindirim sistemi sorunları onu ölüme kadar götürebilir. besin değerini artırmak için laktozsuz süte biraz yumurta sarısı ekleyip iyice çözünmesini sağlayabilirsiniz. 2 haftalık yavrular için besleme sıklığı 4-6 saate, miktarı ise 8-10 ml'e çıkarılabilir. 3. haftasında da besleme sıklığı aynı olmalı miktar ise biraz artırılmalıdır. yavrunun doyduğuna dair sinyal göbüşünde oluşacak hafif bir şişliktir. bu mama vermeyi kes anlamına gelir. her zaman bu ml miktarlarına uymak zorunda değilsiniz.

2. yavrumuz doyduktan sonra yüzüne bulaşmış mama artıkları silinir. çiş yaptırma aşamasına geçilir. yavru kediler her beslemeden sonra çişini yaparlar. beslemeden sonra yavru ister elde ister bir kağıt havluda (elinizde olması kontrolü kolaylaştırır) sırt üstü yatırılır. bazıları bundan çok rahatsız olur, sırt üstü durmaktan hoşlanmayan yavruları yan da yatırabilirsiniz. önce mamanın göğsüne kaçmış olma ihtimaline karşın nemli pamuk veya parmak ile göğse masaj yapılır. daha sonra karın altından genitale kadar tek yönde hareketlerle yavaş yavaş genital kasları harekete geçirilir. nemli pamukla yavrunun genitaline yumuşak dokunuşlarla biraz masaj yaptığınızda çişini yapmaya başlar. şeffaf veya sarımsı çişi damla damla akıtır, pamuğunuz çiş ile fazla ıslandığında yenisini almanızı ve onla devam etmenizi öneririm. yavru haftasına göre 6-18 damlaya yakın çiş çıkarır. çişi bittiğinde yeni nemli pamukla genital silinir ve son adım olan kakaya geçilir.

3. yavrulara kaka yaptırmak biraz sabır ister. önce göğüs altından genitale ve anüse kadar yavaş hareketlerle parmakla veya pamukla dairesel masaj veya genitale doğru hareketlerle masaj yapılır. bunu 1-2 dakika sürdürmeniz gerekir. ardından yavrunun anüsünü uyarmanız ve eğer varsa kakasını çıkarmasını sağlamanız gerekir. nemli pamuk ile yan veya karın üstü tutulan yavrunun anüsüne dairesel masaj yapılır. birkaç dakika devam edilir. kaka bazen bu süreçte turuncu sarı macun kıvamında çıkarılır. eğer çıkarmaya başladığını fark ettiyseniz masajı durdurmayın ve anüsün karın tarafındaki bölgesinden anüse doğru masaja devam edin. bittiğinde poposundaki kakayı silin. bebekler için ıslak mendiller ile yavrunun genitalini ve poposunu temizleyin, ardından kurulayın. yavru her masajda ve beslemede kaka yapmayabilir ama çişini yapar. bazen masaj bittikten 5 10 dakika sonra kakasını çıkartabilir. 3 gün kaka yapamayan yavruyu acilen veterinere götürmelisiniz.

besleme ve tuvalete dair bakıma ek olarak, yavruyu tuttuğunuz yerin ısısı önemlidir. 1 aya kadar yavru kediler vücut ısılarını koruyacak metabolizmaya sahip değildir. bu yüzden hava akımı olmayan bir yerde, dibine yumuşak dokuya sahip kumaş veya havlular serilmiş genişçe bir kutu işinizi görür. yavrunun anne sıcaklığına benzer bir sıcaklığa yönelmesi için sıcak su torbası veya sıcak su doldurulmuş bir şişe havluya sarılarak yanına bırakılabilir. şişenin suyunu her beslemede sıcak su ile tekrar değiştirin.

başta da söylediğim gibi, veteriner değilim ve bu benim ilk deneyimim. en iyisini öğrenip uygulamaya çalıştım. hatalı bulduğunuz kısımları bana iletebilirseniz düzeltirim, veya ekleyecekleriniz varsa lütfen bu başlığa entry girmeye devam edin. teşekkürler. miyav.

sevgilinin kısır olduğunu öğrenmek

infertil sevgili istemeyenler için kısa bir rehber (mpreg türü kurguları fazla kaçıran lubunlar için):

erkek infertilitesi pretestiküler, testiküler ve posttestiküler olarak üçe ayrılır. pretestikülerde hipofiz gibi hormonal sebepler, testikülerde testis kaynaklı sebepler, posttestikülerde ise retrograd ejakülasyon veya tıkanıklık gibi sebepler vardır.

sanılanın aksine sperm sayısı ve kalitesiyle meninin miktarı korele değildir. spermlerin durumunu incelemek için partnerinize semen analizi yapmanız gerekir. azoospermia durumunda semende sperm yoktur. aspermiada maalesef partnerinizin semeni yoktur. asthenozoospermiada semendeki spermlerin ileriye hareketliliği çok azdır...

rabbim herkese bol ve sağlıklı spermli koli nasip etsin. amin.

kamyoncu

29. istanbul lgbti+ onur haftası

merhaba eayn. onur haftası komitesinin kendisi onur haftası tema metnini türkçe, arapça, kürtçe ve ingilizce dillerinde duyurdu. ben de ülkede en çok konuşulan iki dili koydum. ve kürtçe benim yarım yamalak bildiğim ana dilim. üzgünüm ama ancak ırkçı niyetleri veya ön yargıları olan biri türkçe açıklamanın kürtçe versiyonuna takılır bu entry'de. bence o bahsettiğin 'hate' entry'i sen kendin yazdın.

tema metninin duyurusunu diğer dillerde okumak için: https://www.prideistanbul.org/sokak/

yavru kediler için bakım rehberi

annesinin terk ettiğinden emin olduğunuz veya annesinin süt vermeyi reddettiği yavrular için hazırladığım kısa bir rehberdir. öncelikle veteriner değilim. 5 günlükken bana gelen şimdiyse yaklaşık 20 günlük olan yavruş kedime en ideal bakımı sağlama yolunda, veterinerlerden ve internetten edindiğim karmaşık bilgilerin bir düzenlemesini yaptım. belki bir gün karşılaştığınız bir yavruyu bu sayede hayata bağlar ve belki en iyi arkadaşı olursunuz.

öncelikle, yeni doğmuş yavru bir kediye en iyi bakım verebilecek ancak annesi veya başka bir süt anne kedidir. ama bu imkanlarını kaybetmiş veya hiç sahip olamamış yavrulara bakabilirsiniz. süreç bir insan bebeğine bakmak kadar zordur. bu yüzden sorumluluğu alabileceğinizden emin değilseniz lütfen yavru kedi için süt anne aramaya devam edin. aşağıda anlatacağım adımlar anne kedinin yavrusunu yalayarak yaptığı şeylerdir. bu yüzden benzer bir doku için nemli pamuk kullanmanız gerekiyor.

3 haftadan küçük yavrular için besleme ve tuvalet rehberi:

1. ilk olarak yavruyu haftasına göre 2-6 saat aralıklarla beslemek gerekir. uykudan yeni uyanmışsa önce biraz oynaşın, parmağınızı yüzünde hafifçe gezdirin, çapak varsa ıslak pamukla masaj yapın ki gözlerini acımadan açabilsin (yavru kediler gözlerini 7-12. günler arasında açar, öncesinde tamamen zar ile kapalıdır). yavrunun uykusundan uyandığından tam eminsek biberondan veya şırıngadan mamayı reddedene kadar besleyebiliriz.

1 haftalık yavru kediler 2-4 saatte bir yaklaşık 4-5 ml olacak şekilde, annesiz kediler için tamamlayıcı mama sütü veya laktozsuz inek sütüyle beslenir. anne sütü tozuna erişiminiz yoksa kullanacağınız süt mutlaka laktozsuz olmalıdır çünkü yavru kediler laktozu sindiremez ve sindirim sistemi sorunları onu ölüme kadar götürebilir. besin değerini artırmak için laktozsuz süte biraz yumurta sarısı ekleyip iyice çözünmesini sağlayabilirsiniz. 2 haftalık yavrular için besleme sıklığı 4-6 saate, miktarı ise 8-10 ml'e çıkarılabilir. 3. haftasında da besleme sıklığı aynı olmalı miktar ise biraz artırılmalıdır. yavrunun doyduğuna dair sinyal göbüşünde oluşacak hafif bir şişliktir. bu mama vermeyi kes anlamına gelir. her zaman bu ml miktarlarına uymak zorunda değilsiniz.

2. yavrumuz doyduktan sonra yüzüne bulaşmış mama artıkları silinir. çiş yaptırma aşamasına geçilir. yavru kediler her beslemeden sonra çişini yaparlar. beslemeden sonra yavru ister elde ister bir kağıt havluda (elinizde olması kontrolü kolaylaştırır) sırt üstü yatırılır. bazıları bundan çok rahatsız olur, sırt üstü durmaktan hoşlanmayan yavruları yan da yatırabilirsiniz. önce mamanın göğsüne kaçmış olma ihtimaline karşın nemli pamuk veya parmak ile göğse masaj yapılır. daha sonra karın altından genitale kadar tek yönde hareketlerle yavaş yavaş genital kasları harekete geçirilir. nemli pamukla yavrunun genitaline yumuşak dokunuşlarla biraz masaj yaptığınızda çişini yapmaya başlar. şeffaf veya sarımsı çişi damla damla akıtır, pamuğunuz çiş ile fazla ıslandığında yenisini almanızı ve onla devam etmenizi öneririm. yavru haftasına göre 6-18 damlaya yakın çiş çıkarır. çişi bittiğinde yeni nemli pamukla genital silinir ve son adım olan kakaya geçilir.

3. yavrulara kaka yaptırmak biraz sabır ister. önce göğüs altından genitale ve anüse kadar yavaş hareketlerle parmakla veya pamukla dairesel masaj veya genitale doğru hareketlerle masaj yapılır. bunu 1-2 dakika sürdürmeniz gerekir. ardından yavrunun anüsünü uyarmanız ve eğer varsa kakasını çıkarmasını sağlamanız gerekir. nemli pamuk ile yan veya karın üstü tutulan yavrunun anüsüne dairesel masaj yapılır. birkaç dakika devam edilir. kaka bazen bu süreçte turuncu sarı macun kıvamında çıkarılır. eğer çıkarmaya başladığını fark ettiyseniz masajı durdurmayın ve anüsün karın tarafındaki bölgesinden anüse doğru masaja devam edin. bittiğinde poposundaki kakayı silin. bebekler için ıslak mendiller ile yavrunun genitalini ve poposunu temizleyin, ardından kurulayın. yavru her masajda ve beslemede kaka yapmayabilir ama çişini yapar. bazen masaj bittikten 5 10 dakika sonra kakasını çıkartabilir. 3 gün kaka yapamayan yavruyu acilen veterinere götürmelisiniz.

besleme ve tuvalete dair bakıma ek olarak, yavruyu tuttuğunuz yerin ısısı önemlidir. 1 aya kadar yavru kediler vücut ısılarını koruyacak metabolizmaya sahip değildir. bu yüzden hava akımı olmayan bir yerde, dibine yumuşak dokuya sahip kumaş veya havlular serilmiş genişçe bir kutu işinizi görür. yavrunun anne sıcaklığına benzer bir sıcaklığa yönelmesi için sıcak su torbası veya sıcak su doldurulmuş bir şişe havluya sarılarak yanına bırakılabilir. şişenin suyunu her beslemede sıcak su ile tekrar değiştirin.

başta da söylediğim gibi, veteriner değilim ve bu benim ilk deneyimim. en iyisini öğrenip uygulamaya çalıştım. hatalı bulduğunuz kısımları bana iletebilirseniz düzeltirim, veya ekleyecekleriniz varsa lütfen bu başlığa entry girmeye devam edin. teşekkürler. miyav.

29. istanbul lgbti+ onur haftası

bu yıl "sokak" temasıyla 20-27 haziran tarihlerinde online ve fiziksel olarak gerçekleşecek türkiye'nin en büyük ve kapsamlı onur haftası. 26 haziran'da 19. istanbul lgbti+ onur yürüyüşü de program kapsamında fiziksel olacak. ayrıca hafta boyunca zoom üzerinden her gün kuirlerin güncel sorunlarını ve gelecek tahayyülerini ele alan online atölyeler gerçekleşecek. online program inanılmaz iyi görünüyor, keşke hepsine katılacak zamanım olsa.

"sokaktayız, çarktayız, işteyiz, yoldayız,
eylemdeyiz; sokakta yaşıyoruz ya da
uyuyoruz, bazen geziyoruz, tozuyoruz.
sokağı da eve taşıyoruz, bazen ev sokakla
doluyor…
hareketin ilk adımlarını attığı, bazen
kaldırımda oturup soluklandığı ancak
her zaman izini bıraktığı noktayı bu sene
temamıza taşıyoruz:
sokak."

"em li kolanê, li çark-ê, li kar, li ser rê, di
çalakiyê de ne; em li kolanê dijîn an jî
radizên, carinan em lê digerin û li kêfa xwe
dinêrin. em kolanê bar dikin nava malê,
carinan mal bi kolanê tijî dibe...
em xala ku tevgerê gavên xwe avetî û yek
caran jî li peyarê yê rûdinişt lê her wiha
nîşana xwe li ser dihiştî îsal tînîn nava çepela xwe:
kolan."

ayrıntılı etkinlik takvimine şu linkten ulaşılabilir: https://www.prideistanbul.org/etkinlikle...

bu da pride özel spotify listem, hepinizi seviyorum: https://open.spotify.com/playlist/1v4SwV...

israil

iki gün önce 'herkesi aşıladık, tel avive'e tatile gelin' diyerek içinde bol bol pride bayraklarının olduğu reklam yayınlattıktan sonra dündendir 9'u çocuk 20 filistinli'yi bombalarla öldüren işgalci ülke. her fırsatta ülkelerinde homofobi olmadığına (tatilcilere sanırım), ordularında çok sayıda eşcinsel, kadın ve vegan bulunduğuna yönelik reklam yapıyor. arka planda öldürülen filistinli lubunlar ve diğerleri bu iğrenç pinkwashing'e kurban gidiyor.

bu katil devlet tüm dünyaya yalnızca hamas'la mücadele ediyormuş gibi gösteriyor kendini. bugün ulusalcı chp'lilerin bile andığı, bizzat devletle çatışmış deniz gezmiş'ler sosyalist bir örgüt olan filistin halk kurtuluş cephesi'ne katılıp gerilla eğitimi almıştı. 50 yıldan fazladır dini bir niteliği olmayan bir sürü sol grupla da çatışmasına rağmen israil, batıya ışid kafalı filistinlilerle savaşıyormuş algısı yaratıp islamofobi kartını kullanıyor. lgbti+'ları kullanarak ortadoğuya 'medeniyet' getirdiği algısı yaratmaya çalışıyor.

29. istanbul lgbti+ onur haftası

bu yıl "sokak" temasıyla 20-27 haziran tarihlerinde online ve fiziksel olarak gerçekleşecek türkiye'nin en büyük ve kapsamlı onur haftası. 26 haziran'da 19. istanbul lgbti+ onur yürüyüşü de program kapsamında fiziksel olacak. ayrıca hafta boyunca zoom üzerinden her gün kuirlerin güncel sorunlarını ve gelecek tahayyülerini ele alan online atölyeler gerçekleşecek. online program inanılmaz iyi görünüyor, keşke hepsine katılacak zamanım olsa.

"sokaktayız, çarktayız, işteyiz, yoldayız,
eylemdeyiz; sokakta yaşıyoruz ya da
uyuyoruz, bazen geziyoruz, tozuyoruz.
sokağı da eve taşıyoruz, bazen ev sokakla
doluyor…
hareketin ilk adımlarını attığı, bazen
kaldırımda oturup soluklandığı ancak
her zaman izini bıraktığı noktayı bu sene
temamıza taşıyoruz:
sokak."

"em li kolanê, li çark-ê, li kar, li ser rê, di
çalakiyê de ne; em li kolanê dijîn an jî
radizên, carinan em lê digerin û li kêfa xwe
dinêrin. em kolanê bar dikin nava malê,
carinan mal bi kolanê tijî dibe...
em xala ku tevgerê gavên xwe avetî û yek
caran jî li peyarê yê rûdinişt lê her wiha
nîşana xwe li ser dihiştî îsal tînîn nava çepela xwe:
kolan."

ayrıntılı etkinlik takvimine şu linkten ulaşılabilir: https://www.prideistanbul.org/etkinlikle...

bu da pride özel spotify listem, hepinizi seviyorum: https://open.spotify.com/playlist/1v4SwV...

israil

insan hakları izleme örgütü'nün fiili bir apartheid rejimi uyguladığını söylediği bu ülke diğer ortadoğu devletlerinden daha az insan hakkı ihlali yapmıyor. ama daha fazla savaş ve nefret suçu işliyor.

https://www.theguardian.com/world/2021/a...

israil'in homofobik, lgbti+'ları reklam için kullanan, filistinli queerlere ayrımcı davranan bir ülke olduğu benim yorumum değil. bizzat israilli 50'den fazla lgbti+ oluşumunun ortak bildiriyle dile getirdiği, israil'de ve işgal altındaki filistin'de yaşayan lgbti+'ların 20 yıldan fazladır söylediği şeyler.

"onlarca israilli lgbti aktivisti israil’deki homofobiyi kınamak ve filistin’deki israil işgaline karşı ses çıkarmak için birleşti.

...elliden fazla aktivist ve sivil toplum çalışanının imzaladığı bildiride şu ifadelere yer verildi: “ırkçı homofobiklere: işgal varken onur yürüyüşü yok. mülteciler sınır dışı edilirken onur yürüyüşü yok. aileler sokaklara atılırken onur yürüyüşü yok. ülkenin durumu ve şiddetinizde onurlanacak hiçbir şey yok!”

https://ilerihaber.org/icerik/israilli-l...

"israil’in işgal ve apartheid politikalarına karşı bds hareketi’nin yanında konumlanan tlvfest boykotu, işgal güçlerince yüzden fazla filistinlinin öldürüldüğü, 13 bininin ise yaralandığı günler süren bir katliamdan sonra geldi.

2007’de kurulan filistinli lgbti örgütü al qaws’ın kurucusu ve başkanı haneen maikey, “son on yılda israil’deki yabancı gey turist sayısı, 2005’te 6 binden 2016’da 60 bine, on kat arttı. bu gelişme olağanüstü hareketli bir gece hayatı sonucunda olmadı, ancak filistin halkına karşı devam eden şiddetini maskelemek veya ‘pinkwash’ yapmak amacıyla alay eder gibi gey kültüründen istifade etmeye yönelik bu tasarlanmış ve kuşkusuz etkili hükümet destekli propaganda kampanyası sayesinde oldu,” diye yazdı."

https://kaosgl.org/haber/bir-pinkwashing...

"samar habib bu yazısında, 2008’de aswat adlı filistinli bir lezbiyen örgütün daveti üzerine gittiği filistin’deki gözlemlerini, filistin-israil sorununun genel siyasi ve tarihsel bağlamı ile ilişki içinde değerlendirerek aktarıyor ve queer politikaların bu genel bağlam içinde nasıl şekillendiğini tartışıyor. filistinli kimliği hedef alan israil hegemonyası ve “pembeleme” faaliyetleri karşısında filistinli lezbiyen aktivizmin ne tür stratejilerle kendini var ettiğini tartışıyor.

...yahudi devletini arap aşiretlerinin ortasında yaşam mücadelesi veren bir uygarlık timsali olarak tanımlayan bu strateji, lgbt bağlamında “homomilliyetçilik” ve “pembeleme”dan oluşan ikili stratejiye tercüme edilir. bu bağlamda, “homomilliyetçilik” ile kastedilen, devletin israilli lgbt topluluğunu filistinlilerin haklarından bihaber veya bu haklara kayıtsız ve bu yüzden cemaatinin acil menfaatlerinden öteye geçmeyen insan hakları hedeflerinin peşinde bir lgbt hareketine dönüştürmesidir. “pembeleme” aktivist çevrelerde üretilen bir ifadedir ve “filistinlilere yönelik devam eden insan hakları ihlallerini, israilli geylerin yaşam tarzlarıyla ifade bulan bir modernite imajının arkasına gizleme stratejisi” olarak görülmektedir."

http://www.feministyaklasimlar.org/sayi-...

ben hiçbir açıdan pragmatist yaklaşamadım. daha çok duygularımız ve özgürlük arzumuz turizm ve işgalcilik için istismar ediliyor gibi.

29. istanbul lgbti+ onur haftası

merhaba eayn. onur haftası komitesinin kendisi onur haftası tema metnini türkçe, arapça, kürtçe ve ingilizce dillerinde duyurdu. ben de ülkede en çok konuşulan iki dili koydum. ve kürtçe benim yarım yamalak bildiğim ana dilim. üzgünüm ama ancak ırkçı niyetleri veya ön yargıları olan biri türkçe açıklamanın kürtçe versiyonuna takılır bu entry'de. bence o bahsettiğin 'hate' entry'i sen kendin yazdın.

tema metninin duyurusunu diğer dillerde okumak için: https://www.prideistanbul.org/sokak/

29. istanbul lgbti+ onur haftası

kürtçe görünce tetiklenen yazar arkadaşlarımızı onur haftası kapsamında 24 haziran'da 19.00-20.30 saatlerinde gerçekleştirilecek şu panele davet ediyorum.

"birleşen ve ayrışan yollar: kürt lgbti+ hareketinin politik gündemi

lgbti+ hareketini türk lgbti+ hareketine çeviren ne? giderek artan kürt karşıtı politikaların kürt lubunyaların gündelik hayat deneyimlerine etkisi ve bu deneyimlerin kürt lgbti+ hareketinde gündemleştirilme biçimleri neler? ülkede yaşanan savaş sonrası ana akım lgbti+ hareketinin gündemi ve yapısı kürt lgbti+lara karşı dönülmez biçimde değişirken, bütün bu değişimler içerisinde alternatif örgütlenme pratiklerimizi tartışıyor, savaşın gerçekliği, barış ihtimali, sömürgecilik, dekolonizasyon homo-milliyetçilik gibi başlıklardan yola çıkarak ayrışan ve birleşen yollarımızı konuşuyoruz.

moderatör:
arya vargün

konuşmacılar:
hêja akan
rukan açkanî
emrah karakuş"

kayıt için: https://us02web.zoom.us/meeting/register...

spotify

öğrenci indirimi artı kredi kartımın spotify harcamalarına yüzde 50 indirimiyle aylık 4,5 liraya kullandığım müzik ve podcast dinleme uygulaması.

yine bir prokrestıneyşın zamanımda standart üyelikle ne kadar süre müzik dinlersek spotify'ı zarara sokabileceğimizi hesaplamıştım. tabi ki borsa değeri, premium olmayanlara dinletilen reklamlar vs. başka gelir kaynakları da vardır ama ben kişisel ödenen paranın hakkıyla kullanılmasından veya sanatçıya gönderilebilmesinden bahsediyorum.

spotify'ın şu anki bireysel premium planı 18 lira. internette farklı kaynaklarda farklı ücretler söylense de dinleme başına sanatçının plak/müzik şirketine yaklaşık 0,005-0,007 dolar arası ödedikleri söyleniyor. hatta bir ara taylor swift spotify ile bu fiyat politikası yüzünden kavgalıydı diye hatırlıyorum. eğer sanatçı bağımsız müzik yapmıyorsa bu paranın en iyi ihtimalle yarısını alabiliyor.

eğer dinleme başına spotify'ın ödediği ücreti 0,006 dolar yani mevcut kur ile yaklaşık 0,05 lira alırsak ayda yaklaşık 4 dakikalık 360 şarkı dinleyerek ödediğiniz 18 liranın doğrudan sanatçıya veya müzik şirketine gitmesini sağlayabilirsiniz. ki bu ayda 1440 dakika yılda ise 17280 dakika yapıyor. geçen yıla ait dinleme aktivitem 58 bin dakika çıkmıştı benim...

aslında bu dakika hesapları ancak şarkıları sonuna kadar dinliyorsanız geçerli. bazı kaynaklarda şarkının ilk 30 saniyesinin bazılarında ise yüzde 30'unun dinlenmesinin bir tam dinleme sayıldığı yazıyor. neyse. bu entry'i de başlığı görünce eskiden yaptığım hesabı malum tl/dolar kuruna ve artan ücrete göre güncelleyerek yazdım. pazartesiye kadar hepsini okuyup bir sunum haline getirmem gereken toplamda yüz sayfayı aşan makaleler varken, evet.

https://open.spotify.com/track/0C8cMedLy...