yıldız teknik üniversitesi

yıldız teknik üniversitesi (kısaca ytü), istanbul, türkiye'de yer alan; 1911 yılında kondüktör mekteb-i Âlîsi adıyla kurulmuş devlet üniversitesidir.

yıldız teknik üniversitesi bugün 25000 'den fazla lisans, 9000'den fazla lisansüstü öğrenci ve 1700 civarında akademik personel ile akademik faaliyetlerini sürdürmektedir.bünyesinde 10 fakülte, 2 enstitü ve 3 yüksekokul bulunmaktadır. türkiye'deki pek çok üniversiteden farklı olarak kuruluşunda elektrik, inşaat, kimya-metalurji ve makine olarak 4 fakülteye ayrılmıştır. mayıs 2012 tarihinde yıldız teknik üniversitesi türkiye'nin ilk tam kapsamlı ıso 9001 belgeli üniversitesi olmuştur.

üniversitenin önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim programları yıldız, davutpaşa ve ayazağa'da yürütülmektedir. yedikule'de ise ytü istanbul tarihi yarımada uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. ikitelli'de teknopark yerleşkesine sahip olan yıldız teknik üniversitesi'nin rumeli hisarı'nda ve ankara'da sosyal tesisleri bulunmaktadır. üniversite personelinin ikamet ettiği lojmanlar ise davutpaşa kampüsü dışında halkalı ve acıbadem'de yer almaktadır.

aynı zamanda şu anda okuduğum üniversitedir.