biseksüellik tercih mi yönelim mi

eğer eşcinsellik tercih değil yönelim ise, biseksüelliği nasıl açıklayacağız?
çoktan seçmeli yönelim diyebiliriz. cinsellik ya da duygusallık yaşayacakları cinsiyeti seçebiliyorlar. bu yönden tercih mi desek? kafaları karışık da olabilir ehehe. ama biseks erkeklerin kendi cinslerine duygusal yakınlık duymadıkları bir gerçek. yani cinselliğe dayalı. kafalarında bir tabu da olabilir. erkeklere aşık olamıyorum ama onlarla seks yapabiliyorum diyorlar. haliyle kadın bulamayınca erkeklere mi sarıyorlar dersiniz.

bu arada eşcinselliğin yönelim değil tercih olduğunu düşünen zihniyetler bu sözlükte neden duruyor? başlığı açan şahıs böyle düşünüyor. bir başlıkta da cinsel yönelim tedaviyle değiştirilebilir yazmış. birileri bizle çok pis t*şak geçiyor. eşcinselliğin tercih olduğunu ve tedaviyle değiştirilebileceğini, doğal olmadığını, sonradan eşcinsel olunabileceğini söyleyen yorumlar var. böyle bir sözlükte de homofobi zirve yapmış ya pes.
kendimden örnek vereyim: ben ruhun cinsiyeti olmadığına inanırım ve aşık olurken de birinin ruhuna bakarım. haliyle duygusal yakınlık kurabildiğim kişi erkek de olabilir kadın da.

ama kendimle çeliştiğim noktalar da yok değil: mesela trans biriyle sevişebileceğimi düşünemiyorum. transfobi gibi algılamayın bunu ama bende böyle. haliyle aşırı feminen erkekleri de beğenemiyorum, maskülen kadınları sevemediğim gibi.

sanırım önce bi şöyle bakıyorsun tipe. sonra da biraz zaman geçince diyorsun ki “bununla bu iş olur”.