sıkça sorulan sorular

ayı sözlük formatı;

1-) sözlük yazarları, diğer sözlük yazarları ile polemiğe girmemeli, hakaret etmemelidirler.

2-) sözlük yazarları, kişi veya kurumlara hakaret eden entryler girmemelidirler.

3-) sözlük yazarları, ilgili başlıklara tanım, alıntı (belirtmek şartıyla), bakınız veya örnek şeklinde entry girmelidirler.

4-) sözlük yazarları, sohbet, forum, bir önceki entrye cevap, hakaret, küfür şeklinde entry girmemelidirler.

5-) sözlük yazarları, entrylerinde adres, telefon numarası, isim, e-mal adresi, özel mesaj bilgilerini kullanmamalıdırlar.

6-) sözlük yazarları, entrylerinde dil bilgisi ve noktalama işaretlerine özen göstermelidirler. sözlüğün dili türkçe'dir, tamamı yabancı dilde olan entryler silinir. türkçe dilinde özet yazılmalıdır veya yıldızlı bakınızla çeviriler yapılmalıdır.

7-) sözlük yazarları, entrylerinde sohbet(chat)/forumlarda kullanılan ":), :(, :|, :/, :p, :d vb." şekillerde gülümseme (smile) ifadelerini kullanmamalıdırlar.

8-) kayıt olunduktan sonra çaylaklık döneminin atlatılması için entry girmek gerekir. bu entryler uygun görülürse üyenin yazarlığı onaylanacaktır.

9-) sözlük yazarları, entrylerinden kendileri sorumludurlar. sözlük yönetimi entrylerin hukuki yaptırımından sorumlu değildir. savcılık tarafından talep edildiği takdirde yazarların ip bilgileri hukuki süreç kapsamında verilebilecektir.

10-) sözlük yazarları, entrylerinde etnik, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim veya din gibi herhangi bir türde ayrımcılık yapmamalıdırlar.

11-) gerekli durumlarda, sözlük yöneticileri, herhangi bir entryi ya da kişiyi silmek/durumunu değiştirmek vb. hakkına sahiptir. bu işlem sonrası yöneticinin kişilere bilgilendirme yapması gerekmez.

12-) sözlük yazarları, özel mesajları izinsiz deşifre edemez. özel mesajlarla diğer yazarlara taciz, tehdit ve reklam içerikli istenmeyen mesajlar göndermemelidirler.

13-) sözlük yazarları, entrylerinde özel hayata saygı göstermeli, deşifre olmamış kişileri istekleri dışında deşifre etmemelidirler.

14-) sözlük yazarları, diğer yazarların isim, adres, telefon, e-posta adresi gibi kişisel bilgilerini hiçbir şekilde başka yerde kullanmamalıdırlar.

15-) sözlük yönetimi gerek gördüğünde özel mesajları okuyabilir, bu mesajlara göre yazarla ilgili işlem kararı alabilir.

16-) sözlük yazarları girdikleri tüm entryleri sildiklerinde yöneticiler tarafından çaylak yapılır ya da sözlükten uçurulurlar.

17-) bu kurallar yöneticiler tarafından gerekli görüldüğünde herhangi bir bildirime gerek görmeden güncellenebilir, ek yapılabilir. kuralları takip etmek yazarların sorumluluğundadır.

ayı sözlükte yazılanlar doğru olmayabilir. site içeriği küçük yaştakiler için uygun olmayabilir. sitede yazılanların sorumlusu yazarlarıdır. site içinden alıntılarda ayı sözlük kaynak olarak belirtilmelidir. ayı sözlük tüm haklarını saklı tutar. bu site toplum tarafından ötekileştirilen birçok bireyin daha özgürce yazabildiği bir platform olmayı amaçlar. ayı sözlük nefret suçlarına, nefret cinayetlerine, çocuk istismarına, transfobiye, homofobiye karşı sağlam bir duruş sergiler, karşı olduğu konuları destekleyen türde dil kullanan yazarlara sıcak bakmayacaktır.
ayı sözlükten silinme veya çaylak olma sebepleri:

çaylak/silik olma durumunun gerçekleşmesi, ayı sözlük formatı nın ihlali sonucunda gerçekleşir. çaylak/silik olmamak için lütfen ayı sözlük formatı nı tekrar gözden geçiriniz.
soru: ayı sözlüğe sadece ayılar ve eşcinsellik konularını içeren başlıklar mı açılmalı?cevap: kesinlikle hayır. ayı sözlük te formata ters düşmeyecek her türlü konu hakkında başlık açılabilir. bizlerde herkes gibi her konuda görüş, düşünce belirtebiliyoruz, düşünebiliyoruz şükürler olsun ki..!
soru: entrylerdeki "hoş", "boş" butonları ne işe yarıyor?

cevap: girilen entryi oylamanıza yarar. begenilen entrylerde "hoş", begenilmeyen entrylerde "boş" kullanılır. açılan sayfaya yorum da eklenebilmektedir. yorum eklemeyip boş bıraksanızda devamında oyunuzu kullanabilirsiniz. "boş" verilen oylarda da oyu veren görünür.

soru: ispitçiyim ben. ne yapmalıyım?

cevap: sözlük adına problem yaratabilecek entryleri ispitlemeleri gerekmektedir.
soru: youtube linkleri çalışmıyor?

cevap: entry ilk girildiğinde, ilk yapıştırılan youtube linkleri çalışmıyor evet. sebebi link içersinde hem büyük, hem küçük karakterler kullanılması. bu sorunun çözümünü şimdilik şu şekilde yapıyoruz. link butonuna tıklayıp " ayı sözlük link kısaltma aracı" nda adresi kısaltıp entrymize ilave ediyoruz.
soru: başlık açarken bazı işaretleri kullandığımızda başlık açılmıyor, neden?

cevap: başlık açarken harf dışında başka işaretler kullanmamak gerekiyor, soru işareti, virgül ünlem dahil. format ve yazılım gereği ve aramalardaki bulunabilirlik sebebiyle bu şekilde olması gerekmekte.

örnek:

illuminate myheart, my darling! (illuminate myheart my darling olmalı)
seninki kaç cm? (seninki kaç cm olmalı)
soru: entry girerken tırnak ayırma işaretini kullanıdımızda sorunlar çıkıyor neden?

cevap: yazılımdan kaynaklanan bir durum. özellikle mozilla firefox kullanyorsanız sorun çıkıyor google chrome öneriyoruz. sorunun çözümü için üzerinde çalışmalar sürmekte.
merhabalar.

son dönemde verilen "boş" oylarla ilgili yazarlarımızın birbirleriyle sorunlar yaşadığını öğrendik. bunu önlemek adına bundan böyle verilen "boş" oyları görülebilme imkanını ortadan kaldırdık. sadece aldığınız "hoş" oyları görebileceksiniz. "bu sözlüğümüz için en hayırlı olandır" demeden geçemeyeceğiz. oy verme işlemini hızlardırmak adına aradaki yorum bölümünü de kaldırdık böylelikle "iki" tıklamayla oy verebilmiş olacaksınız. bir entryle ilgili yazara birşeyler yazmak isterseniz entry altındaki "msg" butonuyla mesaj göndermeniz mümkün. hangi entry ile ilgili yazıyorsanız (#8986) şeklindeki entry "id kodu"nu mesaja ilave ederseniz de okuyan ilgili entrye daha kolay ulaşabilecektir. herşey ayı sözlük ve yazarlarımız için.

keyifli oylamalar ve keyifli zamanlar diliyoruz.
soru: düşman eklediklerimi silemiyorum. neden?

cevap: doğru, düşman eklenenler silinemiyordu. aksaklık giderildi, artık silinebiliyor.
soru: giden mesajları görmek istiyoruz.

cevap: talepleriniz doğrultusunda artık var. ayı sözlük bebişimize "giden mesajlar" ilavesini de eklemiş olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşamaktayız. aynı zamanda giden mesajlarınızı kontrol ederken gönderdiğiniz mesajların okunup okunmadığını da görebileceksiniz.
soru: tüm girmiş olduğum entrylerimi silersem, kaydım silinir mi?
cevap: elbetteki silinir, sözlükte bulunma amacınız nedir ki. oturmaya mı geldiniz ?
biliyorsunuz ki ayı sözlük link kısaltma aparatı yokken kisalt.be sitesini kullanıyorduk. tabi bu sitenin bizi yarı yolda bırakacağı aklımıza gelemezdi lakin başımıza geldi. sözlükteki tüm kisalt.be linklerini ayı sözlük link kısaltma aparatıyla yenilememiz gerekiyor. tabi bunun için ilgili videolara ulaşmak gerek. ulaşamadıklarımızı da silmemiz gerek, sözlük olarak hatalı linklere ev sahipliği yapmak istemeyiz. editör ve moderatör arkadaşlardan isteğimiz sözlükte dolaşırken kisalt.be linki gördükçe düzeltmeye çalışalım. bu durum sebebiyle geçici olarak aktif bir kaç yazar arkadaşı editörler listesine ekledik. bakalım en çalışkan yöneticiler arasına kimler girecek ve göz dolduracaklar. hepimize kolaylıklar diliyorum.
  • /
  • 2