spotify

hunharca kullandığım dır. olmayan şarkılarıda malum ortamlardan indiriyor, google drive'a arşivliyor daha sonra indirip spotify yerel dosyalar olayı sayesinde uygulama içinden dinleyebiliyorum.oh
önceden nasıl müzik dinlediğimi hatırlamıyorum bile. vay anasını.
gözat sekmesi drake ile kaplanmış olandır
drake ile iyi akşamlar türkiye cümlesini görünce dedim ilahi okudu okumamış ayıp ediyorsun türkiye şubesi şöyle essential bir ilahi okusaydı olmamış
mp3 + lokal depolama candır, gerisi heyecan.
ücretli premium için hiçbir sözüm yok ama ücretsiz sürümünde neredeyse her parça başına çıkan sesli reklamlar sayesinde insanı müzik dinlemekten soğutur.
haftalık keşif zamazingosundan asla yararlanamadığım şahhaaaaane müessese. zira zerre utanmadan, gizli moda dahi almadan ucuz türkçe pop, arabesk vs. dinlediğim için haftalık keşfimde saçma sapan şeylerle karşılaşıyorum*. o nedenle mecbur (bkz:last.fm)
deneyimlettirdiği ses kalitesinden sonra insanın ufku açılıyor, meğersem bu şarkının aslı böyleymiş diye.
yeni zamları yolda olan uygulama
yılın özeti olayında en çok dinlediklerim gülşen ve ayşe hatun önal dışında hiç cool değil ya :/
instada story atardım diyordum ama listede bir yabancı şarkıcı bile yok. şu an internetten başkalarının paylaştığı havalı bir liste bulmaya çalışıyorum story atmak için. elinde olup yollayan olursa sevinirim.
instagramdaki hikaye özelliğine sahip olacakmış.
google hizmetlerinin aksamasının ardından spotify'da da avrupa kaynaklı erişim problemi yaşanıyor. hatta bazı kullanıcılarda rastgele şarkılar bile açılıyor.
böyle şeylere zırnık koklatmam. kuzenimin hesabını kullanıyordum ama yakalanmışım.internetten apk sını indirdim kurdum. şimdi premium gibi kullanıyorum sadece indirip offline dinleme seçeneği yok ama who cares.
masaüstü uygulamasında star wars müziklerine özel müzik barının ışın kılıcına dönüştüğü uygulama. başka şarkılar dinlerken de aktifleştirilebilen bir özellikmiş ama ben beceremedim*.

https://www.ventence.com/spotify-isin-ki...

edit: arama kısmına thx1138 yazınca* oluyor. ışın kılıcını değiştirmek isterseniz de üstüne tıklamanız yeterli.
öğrenci indirimi artı kredi kartımın spotify harcamalarına yüzde 50 indirimiyle aylık 4,5 liraya kullandığım müzik ve podcast dinleme uygulaması.

yine bir prokrestıneyşın zamanımda standart üyelikle ne kadar süre müzik dinlersek spotify'ı zarara sokabileceğimizi hesaplamıştım. tabi ki borsa değeri, premium olmayanlara dinletilen reklamlar vs. başka gelir kaynakları da vardır ama ben kişisel ödenen paranın hakkıyla kullanılmasından veya sanatçıya gönderilebilmesinden bahsediyorum.

spotify'ın şu anki bireysel premium planı 18 lira. internette farklı kaynaklarda farklı ücretler söylense de dinleme başına sanatçının plak/müzik şirketine yaklaşık 0,005-0,007 dolar arası ödedikleri söyleniyor. hatta bir ara taylor swift spotify ile bu fiyat politikası yüzünden kavgalıydı diye hatırlıyorum. eğer sanatçı bağımsız müzik yapmıyorsa bu paranın en iyi ihtimalle yarısını alabiliyor.

eğer dinleme başına spotify'ın ödediği ücreti 0,006 dolar yani mevcut kur ile yaklaşık 0,05 lira alırsak ayda yaklaşık 4 dakikalık 360 şarkı dinleyerek ödediğiniz 18 liranın doğrudan sanatçıya veya müzik şirketine gitmesini sağlayabilirsiniz. ki bu ayda 1440 dakika yılda ise 17280 dakika yapıyor. geçen yıla ait dinleme aktivitem 58 bin dakika çıkmıştı benim...

aslında bu dakika hesapları ancak şarkıları sonuna kadar dinliyorsanız geçerli. bazı kaynaklarda şarkının ilk 30 saniyesinin bazılarında ise yüzde 30'unun dinlenmesinin bir tam dinleme sayıldığı yazıyor. neyse. bu entry'i de başlığı görünce eskiden yaptığım hesabı malum tl/dolar kuruna ve artan ücrete göre güncelleyerek yazdım. pazartesiye kadar hepsini okuyup bir sunum haline getirmem gereken toplamda yüz sayfayı aşan makaleler varken, evet.

https://open.spotify.com/track/0C8cMedLy...

ben oraya hiç girmedim,hatta tiktok zırvalığına da hatta facebook kullanmıyorum üstelik instagram hesabım ve twitter hesabım bile anonim ve hiç survivor izlemedim.en yabani y kuşağı üyesiyim=)
  • /
  • 2