ayı sözlük formatı

1-) sözlük yazarları, diğer sözlük yazarları ile polemiğe girmemeli, hakaret etmemelidirler.

2-) sözlük yazarları, kişi veya kurumlara hakaret eden entryler girmemelidirler.

3-) sözlük yazarları, ilgili başlıklara tanım, alıntı (belirtmek şartıyla), bakınız veya örnek şeklinde entry girmelidirler.

4-) sözlük yazarları, sohbet, forum, bir önceki entrye cevap, hakaret, küfür şeklinde entry girmemelidirler.

5-) sözlük yazarları, entrylerinde adres, telefon numarası, isim, e-mal adresi, özel mesaj bilgilerini kullanmamalıdırlar.

6-) sözlük yazarları, entrylerinde dil bilgisi ve noktalama işaretlerine özen göstermelidirler. sözlüğün dili türkçe'dir, tamamı yabancı dilde olan entryler silinir. türkçe dilinde özet yazılmalıdır veya yıldızlı bakınızla çeviriler yapılmalıdır.

7-) sözlük yazarları, entrylerinde sohbet(chat)/forumlarda kullanılan ":), :(, :|, :/, :p, :d vb." şekillerde gülümseme (smile) ifadelerini kullanmamalıdırlar.

8-) kayıt olunduktan sonra çaylaklık döneminin atlatılması için entry girmek gerekir. bu entryler uygun görülürse üyenin yazarlığı onaylanacaktır.

9-) sözlük yazarları, entrylerinden kendileri sorumludurlar. sözlük yönetimi entrylerin hukuki yaptırımından sorumlu değildir. savcılık tarafından talep edildiği takdirde yazarların ip bilgileri hukuki süreç kapsamında verilebilecektir.

10-) sözlük yazarları, entrylerinde etnik, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim veya din gibi herhangi bir türde ayrımcılık yapmamalıdırlar.

11-) gerekli durumlarda, sözlük yöneticileri, herhangi bir entryi ya da kişiyi silmek/durumunu değiştirmek vb. hakkına sahiptir. bu işlem sonrası yöneticinin kişilere bilgilendirme yapması gerekmez.

12-) sözlük yazarları, özel mesajları izinsiz deşifre edemez. özel mesajlarla diğer yazarlara taciz, tehdit ve reklam içerikli istenmeyen mesajlar göndermemelidirler.

13-) sözlük yazarları, entrylerinde özel hayata saygı göstermeli, deşifre olmamış kişileri istekleri dışında deşifre etmemelidirler.

14-) sözlük yazarları, diğer yazarların isim, adres, telefon, e-posta adresi gibi kişisel bilgilerini hiçbir şekilde başka yerde kullanmamalıdırlar.

15-) sözlük yönetimi gerek gördüğünde özel mesajları okuyabilir, bu mesajlara göre yazarla ilgili işlem kararı alabilir.

16-) sözlük yazarları girdikleri tüm entryleri sildiklerinde yöneticiler tarafından çaylak yapılır ya da sözlükten uçurulurlar.

17-) bu kurallar yöneticiler tarafından gerekli görüldüğünde herhangi bir bildirime gerek görmeden güncellenebilir, ek yapılabilir. kuralları takip etmek yazarların sorumluluğundadır.

ayı sözlükte yazılanlar doğru olmayabilir. site içeriği küçük yaştakiler için uygun olmayabilir. sitede yazılanların sorumlusu yazarlarıdır. site içinden alıntılarda ayı sözlük kaynak olarak belirtilmelidir. ayı sözlük tüm haklarını saklı tutar. bu site toplum tarafından ötekileştirilen birçok bireyin daha özgürce yazabildiği bir platform olmayı amaçlar. ayı sözlük nefret suçlarına, nefret cinayetlerine, çocuk istismarına, transfobiye, homofobiye karşı sağlam bir duruş sergiler, karşı olduğu konuları destekleyen türde dil kullanan yazarlara sıcak bakmayacaktır.
zaman zaman admin tarafından ufak dahi olsa güncellemeler yapılmaktadır. bu sebepten ara ara bakmak faydalıdır. * *
okuduğum ve keyifli bir sözlük oluşması için aklımdan geçen her şeyin belirtildiği bir bildirim; okuyunca ben de daha şimdiden bir dolu yanlış yaptığımı gördüm, acemiliğime verin. okumadan geçilmemeli, dediğim giriş.
4-) sözlük yazarları, sohbet, forum, bir önceki girdiye cevap, hakaret, küfür şeklinde girdi girmemelidirler.

yukarıdaki maddenin - özellikle "sohbet" ve "bir önceki girdiye cevap" kısımlarının - sıklıkla ihlal edildiği format.

en çok rastlanan türüne; sözlük yazarlarından biri için açılmış bir başlık altına yazılan "aramıza hoşgeldi" entrysini müteakip, "hoşbulduk", "çok teşekkürler" gibi, başlıkla doğrudan ilgili olmayan tanım sayılmayacak entrylerin girilmesi, en iyi örnek olarak gösterilebilir..

zira; "hoşbulduk" ya da "çok teşekkürler" entrysi, söz konusu başlığa konu olmuş yazarı tanımlayan bir öbek değil, bir önceki entryye cevabi nitelikte bir girdidir. sözlük adabına aykırıdır. illa teşekkür etmek mi istiyorsun; o zaman açarsın "sözlük yazarlarının isimleriyle açılan başlıklara istinaden, söz konusu yazarların teşekkür mesajları" diye bir başlık, onun altına yazarsın "hoşbulduk"u, "çok teşekkürler"i..
1-) sözlük yazarları, diğer sözlük yazarları ile polemiğe girmemeli, hakaret etmemelidirler.

2-) sözlük yazarları, kişi veya kurumlara hakaret eden girdiler girmemelidirler.

3-) sözlük yazarları, ilgili başlıklara tanım, alıntı (belirtmek şartıyla), bakınız veya örnek şeklinde girdi girmelidirler.

13-) sözlük yazarları, girdilerinde özel hayata saygı göstermeli, deşifre olmamış kişileri istekleri dışında deşifre etmemelidirler.


diğer bütün maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. özelliklede yukarıda ayrıca belirtilmiş maddeler konusunda ayrıca bir hassas olmak gerekmektedir. sözlük insanları kategorize etme, ifşa etme, ipliğini pazara çıkartma, yazarları gruplandırma gibi amaçlarla kullanılmamalıdır. bu hususlar gereksiz tartışmaları önlemek amacıyla gereklidir. şahsi konuların sözlükte başka kişileri taraf haline getirmeden, kişilerin kendi arasında sukünet içinde çözmesi beklenmektedir.

saygılar...
öncelikle görünen o ki sözlük formatı, interaktif sözlük anlayışı henüz tam oturmamış, bocalıyoruz.

neler mi yapıyoruz?

- bir önceki entrye cevap verir gibi entry giriyoruz. (mesaj ile cevap verilebilir.)
- birilerine taş atmak, laf sokmak için başlık açıyoruz, entry giriyoruz. (mesaj ile taş atılabilir, sorunlar varsa çözülebilir.)
- entrylerimizde tanım yapmak yerine, bilgi vermek yerine, kendimizden bolca bahsediyoruz, fazlasıyla kişiselleştirilmiş entrylerimiz var.
- entrylerde hala :) :d .... !!! :@ :/ )))) @3 @5 vb. ifadeler kullanıyoruz. (editlemekten beynim dönüyor.)
- çok çabuk gaza geliyoruz, sorunun çözümü sizde, gerekli prosedür uygulandığı sürece kolay yoldan sonuca ulaşırız.
- entryler ve başlıklar birine çok edepsiz ahlaksız gelirken, birine gayet normal gelebilir. biri çok dindardır, biri ateist. biri hükümet yanlısıdır bir diğeri hükümet karşıtı. çoğaltılabilir. rahatsız olduğunuz entryleri okumazsınız, sevmediğiniz yazarın yazılarını okumazsınız olur biter. bir hata bulduysanız da eğer gammaz yetkiniz varsa lütfen ispitleyiniz.

birbirinden farklı olan bir çok insan bu sözlüğü ortak kullanıyorsak eğer, yapıcı olmak zorundayız. kimsenin üyeliğini silmek istemiyorum, işleri zora sokmadan bu sözlüğün keyfini çıkarmaya, faydalarından yararlanmaya çalışalım. aylarca verilen emeklerin sonuçları güzel olsun, topladığımız meyveleri hep beraber lüpletelim...

keyifli zamanlar diliyorum...
sözlükte yazdığımız bazı kurgu entryler var, bu entryler direk yazar nickleri kullanarak hayal ürünü entryler lakin dışardan okuyanlar bunları gerçek sanıyor. bununla ilgili de bana ulaşanlar oldu ve ciddi ciddi bunların olup olmadığını sorguluyorlar ve bu yazılanlara inanmışlar da. ricam şudur ki bu tür yazdığınız entrylerin altına "bu entry tamamıyla yazarın kendi götünden uydurduğu, hayal ürünü olan ve gerçeklik içermeyen bir entrydir" veya "kaynak götüm" şeklinde not düşülmesidir. bu tür entry giren arkadaşlar eski yazdıklarına bir bakıp düzeltmelidirler.
- @5 tamamen haklısın

- aynı ben :))))

- benimde oldu bi kere

- çok severim

- en sevmediğim şey.

gibi gibi entryler, entry değildir. patlatılırlar.
yazım kurallarına uyalım, uyaralım, uymayanları zikelim. evet ***
sözlüğün amacı belirli açıklamalar üzerinden tanımlar yapmaya dayanmaktadır. sözlüğün twitter, facebook ya da forum mantığında kullanılmayacağı hala anlaşılamamıştır. bu bağlamda bu tarz entrylerin oldukça fazla yer kapladığı açıktır. ayı sözlükte ayıların ve lgbti eşcinsel yaşamını yansıtmaya yönelik tanımların, tespitlerin... yer alması gerekmektedir. burası kimseyi daha fazla ötekileştirmenin, yargılamanın ve ifşa etmenin yeri olmadığı gibi; sadece * anket doldurmanın, forum tarzında yazmanın ve kişisel dialogların yansıtılacağı bir yer de değildir. sözlük formatından bir haber yazarlık yapılmayağının anlaşılması en önemli gereksinimimiz haline gelmiştir. hal böyleyken buna devam eden yazarlarımızın entryleri patlatılmaktadır ve ayı sözlük formatı anlamaları için; anlayana kadar okumaları, ondan sonra entrylerini yazıp formatı bir daha okumaları ve ardından uygunsa yayınlamaları daha yerinde olacaktır. bu amaçları yerine getiremeyecek yazarların blog, facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım alanlarında takibi daha keyifli olacaktır. sözlükte yer almak isteyen herkesin üzerine düşen sorumluğu yerine getirmesi beklenmektedir.
birçok kez ikaz edilmesine rağmen özellikle yapılıyormuş gibi 3. kuralına uyulmayan formattır. bazı sevgili yazarcanlarımızın sadece laf sokma, kendini aklama, başkasını karalama amaçlı olarak çiğnediği 3. kuralı okuyalım, okutalım. daha da güzel ayı sözlüklü günler için.*
okuyalım, okutalım. zira son zamanlarda formata uyan yazar sayımız gitgide azalıyor. bu şekilde devam ederse elimizde çok sevdiğimiz sözlüğümüz değil sıradan bir forum sitesi kalacak. özellikle;

- sözlük yazarları, ilgili başlıklara tanım, alıntı (belirtmek şartıyla), bakınız veya örnek şeklinde girdi girmelidirler.
- sözlük yazarları, sohbet, forum, bir önceki girdiye cevap, hakaret, küfür şeklinde girdi girmemelidirler. (nickaltı entryleri buna dahil değildir.)
- sözlük yazarları, girdilerinde dilbilgisi ve noktalama işaretlerine özen göstermelidirler.
- sözlük yazarları, girdilerinde sohbet(chat)/forumlarda kullanılan ":), :(, :|, :/, :p, :d vb." şekillerde gülümseme (smile) ifadelerini kullanmamalıdırlar. ayı sözlük chat başlığı buna dahil değildir.


aynı zamanda şu id leri de göz atarsak daha okunaklı bir sözlüğümüz olacaktır.

(bkz:#33618)
(bkz:#33622)
türkiyedeki adalet sistemine benzer bir işleyişi olan format. işine gelmeyen entryi uçuran, istediğini gören*, gizli diktatöryal yapıyı destekleyen kurallardır. seviyoruz.*
işine gelmeyen entry diye bir şey yoktur işe yaramayan entry vardır. yersen.*
okunmalı, hatırlanmalı ve editörün uyarısı gelmeden herkesçe uyulmalıdır...
trol başlığında yazılan entryleri üstüne alınanları gördüğümüz başlık olmuş burası da. konular hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi de olunmuş. burada yapılan yönetimsel her davranışın bir sebebi var, formatta da yazıyor ki yönetim bunu kimseye açıklamak durumunda değil. lakin sizin göremediğiniz ve sadece yetkililerin gördüğü bazı sayfalarda bunların açıklamaları yapılıyor. millete saldırmak yerine kendi yolunuza baksanız, ikili polemiklerinizle insanların vakitlerini boşa çalmasanız aslında müthiş olacak. ayı sözlük aynı anda herkesi mutlu edemez, mutluluk kendi içinizde.
şu son günlerde özellikle 10. maddesine dayanarak ilgili işlemlerin yapılmasını gerektiren format.
yazarcanlarımızın, heyecandan ve hezeyandan dolayı unuttuğunu düşündüğümüz, fakat, bu ortamın ömrünü ve kalitesini belirleyen anayasamızdır.
özellikle 1, 4 ve 10. maddeleri ihlalden ötürü, giri silim işlemi yapılması haktır.
ilanen duyurulur...
  • /
  • 2