istanbul'da yaşamak için yeterli maaş

kişiden kişiye değişmekle birlikte muhtemelen 1750 civarı maaş yeterlidir.
bana 3.500 lira yeter diye düşünmeme neden olan başlıktır.
1750 nin çok üzerindedir. özellikle tek başınıza yaşıyorsanız 3500 yetmemektedir. ukalalık olarak algılanmasın ama kirada oturuluyor ve gezmek seviliyorsa en az 5000 tldir.
bunun cevabı yoktur bence, bu şehirde ne kadar kazanırsan o kadarı uçar gider ama bu şehir insanı aç bırakmaz da, çöpünden bile ekmek yiyen var kendi ekosistemi var istanbul'un.
zengin kocanın aldığı maaş. kocaya, hele hele zengin kocaya maaşı sorulmaz, sadece yenir.
kazandığın kadar yiyorsun hocam, başka bir çözümün varsa beri gel. gelirin düşükse çok gezip tozmuyorsun, evinde kıçını kırıp oturuyorsun, iyi kazanıyorsan hergün o bar benim bu konser senin takılırsın. istanbul yada başka bir kent fark etmiyor.
-asgari ücret alıyorsanız ve yalnız yaşıyorsanız, intihar edin demek istemem tabi bu sizin bileceğiniz iş. ama yine de üstünde düşünülmesi gereken bir seçenek.

-eğer yalnız yaşıyorsanız ve 1.000-1.300 arası maaş alıyorsanız, çöp arabalarının neden bu binaları da çöp diye alıp götürmediklerini uzun uzun düşüneceğiniz türden bir mahallede yaşayabilirsiniz. evinize köpek bağlamayı bir deneyin hele. sigara içmek gibi bir lüksünüz yoktur. öğünlerinizi işyerinizde yemek gibi dahiyane planlar yapabilirsiniz. buzdolabınızda bulunan yemekler şunlardır: oha buzdolabın mı var? eğlence olsun diye yapabileceğiniz aktiviteler kısaca şunlardır: gabile'den koli düşürmeye çalışmak, park sahil gibi bir yere gidip pampişlerle çekirdek çıtlamak belki yanında bir tane de bira, 31 çekmek

-eğer yalnız yaşıyorsanız ve 1.300-1.600 arası bir maaşınız varsa, merkezi sayılabilen ama yine de köhne bir mahallede oturabilirsiniz, eğer şanslıysanız nispeten güzel bir semtte temiz bir 1artı1 de bulabilirsiniz. evinizin muhtemelen çirkin bir banyosu toparlanmaya çalışılmış bir mutfağı vardır, tek kelimeyle eviniz çirkindir ama ona alışacaksınız zamanla. kaçak sigara içmek gibi bir lüksünüz olabilir ya da haftada 2 paket 2001 sanırım sorun olmaz. buzdolabınızda bulunan malzemeler şunlardır: makarna, bim yoğurdu*eğlence olsun diye yapabileceğiniz aktiviteler şunlardır: gabile'den koli düşürmeye çalışmak, masasında plastik çiçekler olan bir kafede pampişlerle çay içmek belki bir tane de kola, zara'ya gidip asla satın almayacağın giysileri denemek.

-eğer yalnız yaşıyorsanız ve 1.600-1.900 arası bir maaşınız varsa, kötü bir mahallede iyi bir evi ya da iyi bir mahallede kötü bir evi karşılayabilirsiniz sanırım. evinizde böcük gibi ufak tefek sorunlar olabilir ama böcük zaten ufak tefektir işte. sigara için ama yine de bokunu çıkartmayın. buzdolabınızda bulunan malzemeler şunlardır: makarna, beyaz peynir, o hafta kilerde hangi meyve sebze ucuzsa ondan, çikolata-kola gibi lüks tüketim ürünü sayılabilecek birkaç şey. eğlence olsun diye yapabileceğiniz aktiviteler şunlardır: romeoplanet'tan adam düşürmeye çalışmak, kendisine bohem hava vermeye çalışmış ama aslında sadece ucuz olan bir kafede pampişlerle bira içmek belki bir tane de baileys, kedi beslemek.

-eğer yalnız yaşıyorsanız ve maaşınız 1.900-2.200 arasındaysa, oturduğunuz semti önceliklerinize göre seçme lüksünüze sahipsinizdir, işe yakın olabilir, koli merkezi taksim'e yakın olabilir, ya da sessiz sakin nezih bir yer olabilir. eviniz lükse değil belki ama sevimlidir. sigaranı iç anacım, bir şey olmaz. buzdolabınızda bulunan malzemeler şunlardır: beyaz peynir, uyum marketten aldığınız hindi salam, biraz da tavuklu pilav. eğlence olsun diye yapabileceğiniz aktiviteler şunlardır: romeoplanet'ten adam düşürmeye çalışmak, iç dekoru bir iç mimara yaptırılmış olan bir kafede rakı içmek belki yanına biraz da meze, sinemaya gitmek.

-eğer yalnız yaşıyorsanız ve maaşınız 2.200-2.500 arasındaysa, oturduğunuz semtteki binaların ufak şirin bahçeleri vardır ya da en azından mimarisi zevklidir. eviniz lüks sayılabilir, iyidir iyi. sigara da içersin nargile de. buzdolabınızda bulunan malzemeler şunlardır: ton balığı, kırmızı et ürünleri, carrefour'dan aldığın pastane ürünleri. eğlence olsun diye yapabileceğiniz aktiviteler şunlardır: el altında bekleyen hazır ve nazır kolileri kaldırmak, canlı müzik çalan bir kafede şarap içmek belki bir kadeh de viski. caz konserine gitmek.

-eğer yalnız yaşıyorsanız ve maaşınız 2.500-3000 arasındaysa, oturduğunuz semtle ilgili yaşadığınız tek problem arabanızı park edecek yer bulamamanızdır. ankastre dolap tam olarak ne bilmiyorum ama evinde kesin ondan vardır. amına koyim sigara mı içiyorsun utanmadan bir de, git ot mot bir şey bul. buzdolabınızda bulunan malzemeler şunlardır: migros'tan aldığın havyar *. eğlence olsun diye yapabileceğiniz aktiviteler şunlardır: "seviyeli ilişki aramak, genellikle rezervasyonla müşteri alan bir restoran/kafede kola içmek *, haftasonu uludağa gitmek.
eğer ev arkadaşı bulabilecek kadar çevren veya şansın varsa; 1500 tl yeter.
eğer yalnız yaşıyorsan, 2000 lira yeter.
ancak evliysen, 2 çocuğun varsa, toplam bütçe 4000-5000 olmalıdır en az.

bunların hepsi boğaz tokluğuna geçinmek içindir.

bu arada eğer asgari ücret alıyorsan, ve hâlâ evlenmek istiyorsan, karşı taraf zengin olmadığı sürece, kendini boğazdan atabilirsin. hiçbir mahsuru yok.
yaşanılan ilçeye göre değişen maaş biçimi .
2000-3.500 kiracıysan +500 daha
kirada oturuluyorsa en az 3000 tl olmalıdır.daha aşağısı kurtarmaz.
3,38 tl olan eur sonrasında tekrar hesaplanması gereken maaş. *
yurtdışına yerleşmeye yetecek birikimi sağlayacak maaştır.
istanbul birçok konuda ülkede tek alternatif olduğundan, yetmese de yettirilmeye çalışılacak maaşlardır.
5.000 tl civarı zorunluluktur gibime geliyor. allahım sen bana kolaylık ver.