atari

80'li yılların gözde oyun konsolu, kara kutu olarakta bilinir. x-box, playstation ve wii gibi oyun konsollarının atasıdır. şu sıralar iflasın eşiğine gelmesiyle gündemde.
salonları vardı doksanlarda.onca dayağa rağmen okulu asıp okul harçlıklarımızla jeton alırdık.o gün haliyle aç kalırdık.
kocaman makinalar vardı jetonla çalışan, sanırım onlardı. bir salonun içine 10-15 tane koyunca o makinalardan atari salonu adı verilirdi. çocuklar tüm paralarını o salonlarda harcarlardı.
rakiplerinize ve kompitere meydan okuyun!
böyle böyle kandırdılar çocukluğumuzu
küçükken bağımlısıydım. on jeton alacak kadar param olduğu zamanlar bayram gibiydi benim için. atari * ile oyun oynamayı sevenler için yapılmış atari joystickleri* mevcut. bilgisayara ya da konsola bağlayıp kaldığınız yerden atari oynamaya devam edebilirsiniz.
çok iyi hatırlıyorum bayram harçlıklarımla 5000 tl'ye almıştık, sanırım yıl 1997 civarı. tabiki favori oyun super mario'ydu. ama tank, bomberman, circus, race wars, soccer, pinball, galaxian oyunları vazgeçilmezlerimdi. atari kasedi üflemeden çalışmazdı (: yazlıktayken de atari salonuna giderdim. orda da mustapha, tekken 3, soul edge, bubble pop, snowbors en sevdiklerimdendi. çok zengin çocuklar değildik biz. her zaman cebimizde jeton alacak paramız olmazdı ama bu durum, oynayanların yanında durup saatlerce izlememize hiç engel olamazdı. annemin bağıra çağıra "kaç saattir nerdesin sen" diye beni salondan alıp eve götürdüğünü bilirim. (:
ne büyük zevkti 8 bit'li oyunlar bizim için. tanım: bir türlü sahip olamadığım oyun konsolu.