pasif somon baligi

Durum: 105 - 0 - 0 - 0 - 11.09.2016 14:14

Puan: 1220 - Sözlük Kezbanı

6 yıl önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar.

bu işler biraz nasip kısmet tabi..
  • /
  • 6

matematik neden var sorunsalı

sonuçta matematik var olan bir düzenin örüntülerini inceleyip aralarındaki bağlantıyı kurmak ve bunu isimlendirmek, kaba tabiriyle bunu kağıda dökmek ise, benim için evren neden var sorunsalıyla kol kola giden bir soru olur bu. eminim ki matematikçi bir arkadaş varsa bunu çok daha detaylı anlatabilir, bir biyolog olarak bu kadar fikrim var sadece. sanırım bu başlığı okuyan kişilerin asıl sormak istedikleri soru: bu kadar detaylı matematik, eğitim sistemimizde neden var?

yazarlardan erkek fotoğrafları

raiders of the lost ark

1981 yılında dünyayı indiana jones ile ilk defa tanıştıran film. senaryoya george lucas ve philip kaufman'ın yazdığı bir hikayeden lawrance kasdan tarafından aktarılmıştır. yönetmen steven spielberg. her ne kadar ilk indiana jones filmi olsa da hikayelerin kronolojik sıralamasında ikinci film olmaktadır.

bir afişi var ki bakmaya doyamazsınız: http://ayisozluk.com/lnk/a432e7

uk

birleşik krallık. bayrakları olan union jack, ingiltere'nin st george kırmızı haçı, iskoçya'nın st andrew beyaz diyagonal haçı ve irlanda'nın st patrick kırmızı diyagonal haçından oluşur. bayrağı oluştururken anlamadığım şekilde galler'i kimse sallamamıştır. yani anlayacağınız ingiltere, iskoçya, galler ve kuzey irlanda'yı içeren bir oluşum.

yazarların şu anki ruh halleri

fotoğraf

çok sevdiğim bir cemal süreya şiiri,

durakta üç kişi
adam kadın ve çocuk

adamın elleri ceplerinde
kadın çocuğun elini tutmuş

adam hüzünlü
hüzünlü şarkılar gibi hüzünlü

kadın güzel
güzel anılar gibi güzel

çocuk
güzel anılar gibi hüzünlü
hüzünlü şarkılar gibi güzel

rem uykusu

asetilkolin bolluğu, norepinefrin, serotonin ve histamin yokluğu...

tite kubo

gerçek adı noriaki kubo'dur. japon manga sanatçısıdır. bleach gibi muhteşem entrikalı, aksiyonlu, duygu dolu bir mangayı yaratmıştır. sonradan sıkılıp yaptığı işi sallamamaya başlamış ve felaket bir arc ile mangayı sonlandırmıştır. bazen keşke hiç bleach'i yaratmasaydın diyorum. kızgınım kendisine.

masashi kishimoto

aşk... ünlü japon mangası naruto'nun mangakası. bize bu kadar güzel bir şey bıraktığı için öpüp, koklayıp, sevilesi insan.

soğuk füzyon

oda sıcaklığında gerçekleştiği rivayet edilen nükleer reaksiyon / füzyon. bir hipotez. çoğu bilim insanı tarafından ölü kabul edilen bir hipotez, peri masalı, kür. 1989 yılında martin fleischmann ve stanley pons adındaki iki bilim adamı bir elektrokimya deneyi yapıyorlardı. paladyum elektrotu üzerinde ağır suyun elektrolizi. bu arkadaşlar bu deney üzerinde çalışırken, deneyde fazladan bir ısı üretildiğini fark ediyorlar ve bu ısının ancak nükleer bir reaksiyon yüzünden elde edilebileceğini ifade ediyorlar. hatta çok küçük miktarlarda nükleer reaksiyon yan ürünleri bulduk efendim bakın nötronlar var trityumlar var diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar. bütün dünyanın gözü üstlerine dikiliyor bir anda. düşünsenize bu kadar ucuz maliyetsiz bir şekilde oda sıcaklığında nükleer reaksiyon gerçekleştiriyorsunuz. bir sürü bilim insanı deneyi tekrarlıyor tekrarlıyor tabi hepsi başarısız oluyor. amerika bu işe verdiği desteği geri çekiyor falan filan. paralar ve umutlar götte patlıyor yani.

geri dönüş olsa

erdem kınay'ın müzik ve düzenlemesiyle can verdiği güzel parça

ilk buluşmada konuşamamak

anangiller babangiller nasıllar inşallah?

karı koca yakınlaşırken üstlerinde bir örtü olmalı

başlığı okurken bile ateş bastı ayol

io

galileo galilei tarafından ilk defa 1610 yılında keşfedilmiş mini mini jüpiter uydusu. mini mini diyorum çünkü kendisi bizim uydumuz ay'dan az hallicedir. adını hera rahibesi ve zeus'un sevgilisi olan mitolojik karakter io'dan almıştır. 400'ü aşkın aktif volkana ve 100'ü aşkın dağa ev sahipliği yapar. bu volkanlardan bazıları yüzeyden 500 km kadar yukarı çıkan sülfür ve sülfür dioksit bulutları üretir. dağların bazıları da everest'ten daha yüksek pik yapmıştır. güneş sistemimizin en aktif nesnesi olan bu ufacık şırfıntı (zeus'la yatmış sonuçta) demir ve demir sülfit'ten oluşan bir çekirdeğe ve bunu çevreleyen silika kaya bir oluşuma sahiptir. yüzeyini -doğal olarak- sülfür ve sülfür dioksit buzları kaplar. böyle sarımsı yeşilimsi hastalıklı görünümlü çirkin bir nesne işte.

feromon

antik yunancadaki kökeni phero "taşımak" ve ormí "hormon" dan gelen, hormon taşıyan anlamındaki sözcük. aynı türe ait bireyler arasında sosyal davranışlar yönünden bir cevaba sebep olan kimyasal faktörler. başlıca bilinenleri uyarı feromonları, eşeysel feromonlar ve iz feromonları olmakla birlikte kesinlikle bunlarla sınırlı da değildir. mini minnak tek hücreli prokaryotlardan tutun da çok hücreli kompleks canlılara kadar geniş bir kullanımı vardır. en çok böceklerin davranışlarına etkisi dökümante edilmiş olmakla birlikte, pek çok omurgalı canlıda ve hatta bitkilerde bile feromon aktivitesi bulunmaktadır. her ne kadar vikipedi kuşlarda feromon bulunmadığını iddia etse de bu düpedüz kürdür. üropigial bez sayesinde bazı deniz kuşlarının da feromon salgıladığı tespit edilmiştir, fakat hala araştırılıyordur.

tohum

biyolojik anlamda yüzeysel bakacak olursak, dış kısmında, kendisini kollayacak, çimlenmeye kadar dışarıdan gelecek zararlara ve su kaybına karşı koruyacak odunsu lignin, mumsu kütin veya süberin gibi bir dış kabuğa; erişkinliğe ulaşmadan beslenmesini sağlayacak bir besin dokusuna; iç kısımda ise bir embriyoya sahip, döllenmiş ve çimlenmeye hazır, mini mini bir embriyonik bitki.

hippocampus

aynı zamanda denizatının latince cins ismidir. hippos "at", kampos ise "deniz canavarı" anlamına gelir. bu kadar şirin bir şey canavar olur mu hiç?

somnium obmutum

avusturya kökenli, gothic / doom tarzında sanat icra eden estatic fear senfonik metal grubunun 1996'da çıkan ilk albümü ve bu albümdeki aynı adı taşıyan parçaları. sanırım latinceden türkçeye "yarıda kesilmiş rüya" olarak çevrilebilir. bu parça tam 32 dakika süren bir müzik ziyafetidir.

monkey d luffy

dünyaca ünlü one piece mangasının (ve dolayısıyla animesinin) baş kahramanı. gomu gomu no mi (lastik lastik şeytan meyvesi) yiyerek lastik adama dönüşmüştür. çok matrak bir kişiliğe sahiptir ve ciddi anlamda çok güçlüdür. en büyük hayali korsanlar kralı olmaktır. bu sebeple açıldığı denizlerde nice arkadaşlar ve nice düşmanlar edinmiştir. anlatılacak çok şey var tabi ki ama ne kadarı spoiler'a girer bilemedim ki?

starcraft 2

tam adı starcraft ii: wings of liberty olan, blizzard entertainment tarafından 2010 yılında satışa sunulmuş rts (gerçek zamanlı strateji) oyunu. tek kişilik ve çoklu oyuncu seçenekleri bulunmakla birlikte oyunu oynayabilmek için devamlı bir internet bağlantınız bulunmalıdır. oyunda üç ırk seçeneği bulunmaktadır: terran (insanlar), zerg (alien'dan bozma, klasik yumurtalarla çoğalan "garip biyolojik yapı" temalı uzaylılar) ve protoss (teknoloji yönünden aşmış uzaylılar). iki adet ek paketi bulunmaktadır: heart of the swarm ve legacy of the void. ilk oyun single player modunda terran üzerinden giderken, heart of the swarm zerg'lere, legacy of the void ise protoss'lara odaklanmıştır. çoklu oyun seçeneğinde ise her pakette istediğiniz ırkı seçip düşman oyuncularla kapışmanız mümkündür.
elimde olmasına rağmen ne yazık ki pek beceremediğim, biraz üstüne düşsem eminim ki kıvırabileceğim fakat vakit yetersizliğinden yapamadığım kaliteli oyun.
  • /
  • 6
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 105

duş alırken suyun sıcaklığının aniden değişmesi

"anne açma şu mutfağın muslugunu iki dakka beyaaa!" diye anırtır beni.. evet ilginç bir su tesisatımız var, nolmuş?!

seviyesiz seks

herif bana domalırsa, o sex benim için seviyesizleşmiştir..

ayı sözlük yazarlarının ıssız adaya düşerlerse yanına alacakları 3 şey

lubricant, cuma ve son olarak, adem adındaki 22cmlik dildom.. kürdan çıkarsa eğer, cuma 'yı getir götür işlerine koşucam ve ademle takılcam.. lubricant ise sadece sizin benim dar olduğumu düşünmeniz için var..

eşcinsellik cinsellikten ibarettir

eşcinsellik sadece cinsel yönelimi ifade ettiğinden doğru sayılabilecek bir önerge. senin ne kadar insan olduğun, yaşam tarzın vs cinsel yönelimle alakalı değildir. ne sen eşcinsel olduğun için çok özelsin ne de başkası heteroseksüel olduğu için çok özel. insan kişiliğiyle ve yaptıklarıyla yücelir. (bkz: heteroseksüellik cinsellikten ibarettir )

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

kings of convenience - i 'd rather dance with you
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.