ayı sözlük formatı

on altıncı maddenin varlık sebebini merak ettiğim format. * *
arada sırada hatırlatılması gereken kurallar bütünü...
1. ve 4. maddelere sürekli dikkat edelim, ettirelim, etmeyenlerin uyaralım... *
nick altlarında yazılan "hoşgelmiştir", "yeni yazar, hoşgeldi" minvalindeki girilere "hoşbulduuuum ^^", "çok sevindiim :)" ayarında yazmak pekâlâ bu formata aykırıyken;
aynı girilere "hoşbulmuştur" tarzında kendi içinde tanımlı girilerle 'cevap' vererek, çizmiş bulunduğunuz ketum, iletişime kapalı ve çirkef yazar imajının yerine panpiş, ponçik ve tatlış yazar imajını yerleştirebilirsiniz.
kolay gelsin.
formata baktığımda tanımlı olması gayet iyi olmuş.
tanım: ayı sözlüğün formatı.
sevgili yazarlarımızın katkılarına ve yazılarına muhtacız.
hepimiz gönüllü yazıyoruz.
ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde, sözlükteki girilerde daha barışçıl, sakin ve hoşgörülü bir üslup kullanmaya çalışmalı.
askeri disiplin değil, sistemci düzenlilik her zaman iyidir.
dönem dönem göz ucu ile bakılması gereken yerdir/formattır. bakılması gerekir, heralde bir köşede dursun diye yazılmamıştır. *
göz ucu ile değil, toto ile bakılan formattır/yerdir. e tabi böyle bir durumda okunulan anlaşılmıyor, hak vermek gerek.
okumadan entry yazarak ilk seferde ihlal etmiş bulunduğum kurallardır. "takip et" butonu ile güncellemelerinin takip edilmesinde yarar olabilir.
sözlüğün yeni yazılımı sonrasında bir sorunumuz ortaya çıktı. aslında sorun bir önceki yazılımdaydı. önceki yazılımda kesme işaretleri aramalarda sonuç vermediği için başlıklar aşağıdaki örnekler gibi açılıyordu.

istanbulda gidilecek mekanlar
ankara daki taksicilerin ingilizce öğrenmesi
amerika ya vizelerin kaldırılması
dark bear ın yazarları herife götürmesi
türkiyede zombi olmanın zorlukları

bunlara benzer hatalı başlıkları aşağıdaki örneklerdeki gibi düzeltmemiz gerekiyor.

istanbul'da gidilecek mekanlar
ankara'daki taksicilerin ingilizce öğrenmesi
amerika'ya vizelerin kaldırılması
dark bear ın yazarları herife götürmesi
türkiye'de zombi olmanın zorlukları

ayrıca entryler içinde de şuan tıklandığında boş sayfalara giden veya gidecek şekilde hatalı bkz, gbkz'ların da editlenmesi gerekiyor.

konu daha çok editör, moderatör ve adminleri ilgilendiriyor gibi görünse de aslında tüm yazarlardan da beklentimiz hatalı gördüğünüz başlıkları ve entryleri şikayet et butonuyla bizlere bildirmenizi bekliyoruz.

yazım kurallarına uygun ve okunması daha rahat bir ortam hazırlamak için desteklerinizi rica ediyoruz.
kirli bi çamaşırim yok şükür ama 15. madde hoşuma gitmedi. üşengeç arkadaşlara başlığın birinci entrysindeki o on beşinci maddeyi yazayım "15-) sözlük yönetimi gerek gördüğünde özel mesajları okuyabilir, bu mesajlara göre yazarla ilgili işlem kararı alabilir." insanların birbirini suistimal edebileceği gerçeği ile sık sık karşılaştığımızdan böyle bi olay getirilmiş galiba ama yine de özel hayatın gizliliği diye de bi mevzu var.
teşekkürler dark bear. bu kuralları izninle çalıyorum.
7.maddeyi defalarca ihlal etmişim, tüm girilerimi düzenlemek suretiyle özürlerimi sunarım.
bazı editör arkadaşlarımızın 4.maddeye dikkat etmeleri ricasıyla okunması gereken kurallar bütünü
sol frame'de gördüğüm bazı başlık ve entrylerden sonra hepimizi başlığın ilk entrysini tekrar okumaya davet ediyorum.
son zamanlarda 4. maddenin ihlal edildiğini deneyimlediğim başlık.
sözlüğe girmeden bakılması gereken kurallardır.
bence de okunması şart olan formattır. mesela girdiler tanım içermelidir. birisinden bahsedilmelidir. hayatında ilk kez sözlük yazarlığı yapanlar dikkatli okumalıdır.
uyulmadığı takdirde hiçbir şey olmuyor ne yazık ki. son bir haftadır öyle entryler girilmeye öyle başlıklar açılmaya başlandı ki ben bu arkadaşlar adına utanıyorum burada.

entrylerin girilmesi ve başlıkların açılması ifade özgürlüğü çerçevesindedir ve engellenmesi doğru değildir, ancak belli koşullar çerçevesinde kısıtlanması gerekir. çünkü ifade özgürlüğü dışında başka özgürlükler de vardır.

ben rimming yaparken ağza domestes kabuğu gelmesi gibi bir başlığı çok aşırı buluyorum. ister istemez akışta görünce midem bulanıyor. bir fikir beyanı veya ifade özgürlüğü olarak değerlendiremedim.

bence birgün bir zirvede oturup yüzyüze bakabilmeyiz, oturup bir kahve içebilmeliyiz. tiksinmeden.
rimming yaparken ağza domestes kabuğu gelmesi tabi iğrenç bi başlık olmuş. benim de midem bulandı ama adam tanımını yapmış formata neden uygun olmuyor? sözlükte mide bulandıran entri girilemez diye bir kısıtlama mı var anlamadım açıkçası. varsa ben de sevinicem ama yoksa böyle bir kısıt iğrenç şeyler de oluyor hayatta, burada tanımlanması gayet doğal. ekşi sözlükte de oluyor bu tarz başlıklar.

bide işin şu tarafı var ki siz beğenmediğiniz trolleri eksiledikçe, altına entry girdikçe ve onlardan bahsettikçe onlar yaşamaya devam eder. bu kadar basit bir formüle rağmen ısrarla etkileşime giriyorsanız bunun bir parçası olduğunuzu da bilmeniz gerekir.

bide burası interaktif bir sözlük. yani sözlüğün asıl amacı zirvelerde tanışıp kaynaşmak değil bilgi edinmek ve bilgiyi paylaşmak olmalı diye düşünen de vardır. başkası da sizi "burası bir sözlük arkadaş veya sevgili edinme yeri değil şeklinde eleştirebilir. bence kurallara dahil olduğu sürece herkes istediği amaçla kullanabilmeli sözlüğü. iplenmedikleri sürece de troller kendini imha edecektir.
  • /
  • 2