sage

Durum: 273 - 0 - 0 - 0 - 11.08.2020 15:03

Puan: 4062 - Sözlük Kezbanı

1 yıl önce kayıt oldu. 8.Nesil Yazar.

hayat...
  • /
  • 14

psikoloğumun ailemle aramı açması

benzer bir durumu bende yaşamıştım. psikoloğum eşcinsel duygularımın annemin sınır koymaması ve babamında ilgisiz olmasından kaynaklı olduğunu, ailemden uzak yaşamamın beni güçlendireceğini söylemişti. bunun üzerine bir de terapilerde aile ile ilişkiler değerlendirildikçe krizler yaşayıp ailem ile bağlarımı koparmıştım. beş sene kadar görüşmedik ailemle. sonra barıştık.

şimdi bakınca bir yandan üzülüyorum. ailemi kaybetmekten çok korkuyorum. annemi de babamı da çok seviyorum. beş sene görüşmemiş olmak hayatlarımız için bir kayıp. ama diğer yandan bu beş sene içinde ben içimdeki kin ve zehiri kustum, ailem psikolojik destek aldılar ve biraz da olsun kendi hislerini özgürleştirdiler. eskisinden daha iyi bir ilişkimiz ve bağımız olduğunu söyleyebilirim.

bu psikolog mevzularında her dediğini yapmamak gerekir her şeyden önce. kafana yatanı, içine sineni, mantığına uyanı yapmalısın. psikolog sadece danışmandır direksiyon kişinin kendisindedir.

ben anlattıklarından büyük oranda senin kusurlu olduğunu düşündüm. çünkü dolaylı yoldan eşcinsel olduğunu göster demiş sadece. bu da çok doğru bir tavsiye. yani bir eşcinsel film izleyebilirdiniz, bir arkadaşınla tanıştırabilirdin vs. dildo ve kayganlaştırıcıyı heteroseksüel birisi bıraksa ona da tepki verirdi insanlar bence. psikoloğun burada devreye girmemesi hatalı olmuş. yani eşcinsellik cinsellikten ibaret değildir, dildo yerine başka şeyler yapmalısın demeliydi kanımca. ama dediğim gibi bu şekilde yönlendirsin yada yönlendirmesin direksiyon sende, sorumlulukta sende demek ki.

saç kestirmek

beni inanılmaz derecede rahatlatan bir aktivite. saçımı kestirdiğimde üzerimden ölü toprağı kalkıyor sanki. öyle bir rahatlama içerisine giriyorum. tabi beberde bir kaza yaşamadığım sürece.

dün gece de dayanamadım saçlarımı sıfıra kazıdım. bu korona döneminde kökleri güçlensin, bakım yapabileyim diye. hiç değilse saçlarıma bir faydası olsun.

hepsi

gerizekalı bulduğum bir grup

sözlüğe girişteki güvenlik önlemi

insanı çıldırtan bir durum. kendimi britney spears'ın toxic'te lazerlerin arasından geçerkenki hali gibi hissediyorum

eşcinsellik

yaş ilerledikçe geçici bir durum olduğunu gördüğüm durum... erkekleri kafamda abartmışım diyorum çoğu zaman. biraz şanssızlık biraz zaman kaybı.

seni seviyorum diyebilmek

öyle güzel bir his ki. özellikle de hislerini yıllarca kendi içinde yaşayan biriysen.

tekrar tekrar söylemek istiyorsun. özgürlüğünün ve sevginin tadını çıkarıyorsun.

tabi karşı taraftan karşılığının olmadığını fark ettiğinde biraz aptal gibi hissediyorsun.

ama herşeye rağmen özgürce bunu söylemek buna cesaret etmek çok güzel birşey.

zayıf olmak

boy ve kilo arasında negatif bir uyumsuzluk olmasıdır.

ortalama olarak 1.80 boyunda birinin 80 kilo olması beklenir, türkiye standartlarında ile biraz daha fazla olarak 85-88 olması beklenir.

eğer benim gibi 1.82 'ye 75 iseniz dünya standarlarında da türk standartlarında da zayıf olarak yer alırsınız.

recep tayyip erdoğan

tipim değil.

bu toplumun dinamikleri içerisinde bir yerlere gelen kişileri genel olarak beğenmem zaten.

ona buna çalım yap, arana iyi tut, ayıya dayı de... türk toplumunda iş yaparsın.

çekici olan akıldır, beceridir ve kalptir. az paran olsun ama şeklin olsun.

bizimla değilsin sayın erdoğan.

üstteki yazar

selvi boylum al yazmalim'i aklima getirdi

söylenebilecek en acımasız sözler

sevdiğin, gözünden bile sakındığın, asla kıyamadığın kişinin seni sevmediğini ifade etmek için söylediği sözler oldukça acımasızca olur.

bana söylenen şöyleydi ; 'maddi ve manevi bana yetecek biriyle birlikte olmak istiyorum.'

birçok sözünün içinde aklimda yer edeni bu olmuştu.

canın sağolsun senin. ne diyim.

selin kidil

youtube fenomeni.

ikizler burcu insanını anlamak için biçilmiş bir kaftan. a'dan z'ye tüm hareketleri ile tam bir ikizler.

ona göre terazi diye bir burç yoktur çünkü o da ikizlerdir.

kanalının introsu için;

youtube kanalı açan gereksiz tipler

(bkz:banu berberoğlu)

merhabalar arkadaşlarkine
kanalıma hoşgeldinizkine

gay ilişkilerdeki en büyük sorun

anatomi ile bağdaşmaması

ayı sözlük yazarlarının hoşlandıkları tipte ilk baktıkları yer

o kadar ibne bir insanım ki, bir salise içinde röntgenini çekiyorum fıldır fıldır gözlerimle dolayısıyla böyle bir soruya cevap veremiyorum

bulut duman

şarkıcı, fenomen. (sözde)

hakkında birçok dava var. mağdur kişilerin hepsi gay.

güvenlerini kazanarak şantaj ve baskı bile ciddi paraların toplandığı iddiası var. mahkemelerin bir çoğu araştırmasını tamamlamış ve bu kişiyi suçlu bulmuş. üst mahkemeye taşımış, süreç devam etmekte.

iddialara göre para almasına karşın iş yerlerine ailelere mail ile ulaşıp insanları ifşa ediyor.

kadıköy civarında faaliyet gösterdiğini gördüm geçtiğimiz aylarda. hornet profili açmıştı. dikkatli olun gençler.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/20181...

ödünç kitap vermemek

verilen kitap geri gelmiyor. maalesef bu böyle.

kitap pahalı bir şey değil. bulunamayan bir şey değil. birinden ödünç kitap istemektense kitabı satın almayı tercih ederim. hem böylelikle de kitap yazarına da katkım olmuş olur.

kitaptan tasarruf edilmez.

benden biri kitap istediğinde artık ben sana hediye alayım ama benim kitabım bende kalsın diyeceğim.

neden bende kalsın? çünkü kitabı okuyup rafa kaldırmıyorum, zaman zaman açık karıştırıyorum, şu kısmı nasıldı bu kısım nasıldı diye.

ablamın kaynanasında üç romanım var, teyzemde de üç dört kitabım var, lisedeki salak bertan'da bir, ablamda sayısız, arkadaşımda da bir, haysiyetsiz almanca öğretmenimse kaybettiğini söyledi orospu çocuğu.

nefret ediyorum. kitap istemeyin benden.

açlıktan bayılan vatandaşımız

okuduğumda kahrolduğum haber.
lanet olsun böyle düzene.

http://www.bakirkoygazetesi.com/avcilar-...

yastığa sarılmak

o kadar alışığım ki yastığıma sarılıp da uyumaya, normal birine sarılınca çok iri geliyor, keyif alamıyorum. son sevgilimi mengene gibi kıstırıp küçültmeye çalışmıştım da mızırdanmıştı.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

alanya

doğu akdeniz şehri.

kesinlikle orada yaşamayı çok isterdim. dağ deniz bir arada.

biraz fazla nemli bir havası var. ancak idare edilebilir.


şehir genel olarak turistik. ama kleopatra tarafı daha turistik.
  • /
  • 14

psikoloğumun ailemle aramı açması

sanırım bir yanlış anlaşılma var.
psikoloğum bana dolaylı yoldan eşcinsel olduğunu göster demedi. bir sex hayatın olduğunu göster dedi. ailem zaten benim eşcinsel olmamı kabullenmiş. o konuda bir sıkıntı yok. sadece 27 yaşında bir yetişkin olarak bir seks hayatımın olduğunu onlarla konuşmamı söyledi. benimle bu konuda konuşmak istemedikleri zaman da dolaylı yoldan anlat dediği zaman o eylemi gerçekleştirdim.
ben psikoloğumu kusurlu gördüm. başkaları da beni kusurlu görmüş olabilir. belki de en iyisi kusur aramamak.
başlığı hem iç dökmek hem de benzer problemlerle bir ümit psikoloğa koşabilecek lgbti bireyler için açtım. psikolog seçiminde dikkatli olmaları açısından.

hatta ben ilk seansta eşcinsel olduğumu söylememiştim. konu kendi kendine açılsın diye. ama kendisi sanki büyük bir bilmece çözmüş gibi eşcinsel olduğumu anladığını söylemişti. bunu söylerken de büyük bir takdir bekler gibi bir hali vardı. bravo diyip alkışlasam yadırgamayacak. aslında orada bile saçma gelmişti hareketi. bir psikolog nasıl böyle davranır diye düşünmüştüm. seanslar sırasında da sanki sağdan soldan eşcinsellerle ilgili okuduğu şeyleri bana satıyormuş gibime geldi hep. keşke yol yakınken ayrılsaydım.
neyse umarım birilerinin işine yarar yaşadığım kötü tecrübe. fikrini paylaşan herkese de teşekkür ederim dayanışmadan ötürü.

her şeyi siktir edip bir köye yerleşmek

biliyormusunuz ben bunu yaptım. yaşadığım kimi şeyler çok ağrıma gitti ve yıllar yıllar sonra yapmayı planladığım şeyi yaklaşık üç ay önce yaptım. tabi bu kararı bu kadar hızlı ve kolay almama sebep hali hazırda gidebilecek bir köyümün olmasıydı. pılımı pırtımı topladım ve başta ailem olmak üzere pek çok yakınımın hayretle dolu bakışları arasında istanbul kariyerimi "s.kerler" deyip bırakıp köye taşındım. tam da virüs salgınına denk gelince az çok doğru bir karar aldığıma iyice inandım. boş bir ahırımız vardı. oraya kör topal bir kaç koyun koydum. önümde ki ilk bir kaç ay içinde nelerin dikimini vs yapıcam onları planladım.şimdi inek alsam mı almasam mı diye düşünüyorum.
velhasıl kendime yeni bir hayat tasarladım ve hala tasarlanma süreci içinde.
ama köylü neredeyse bitmiş ve tükenmiş. öyle şeylere şahit oluyorum ki ağlasam mı ne yapsam bilemiyorum. türkiye köylüsü çökertilip elindeki her türlü üretim imkanı sınırlandırılmış, gaspedilmiş ve değersizleştirilmiş.
fikir ve yorumlarınıza açığım.

edit: nazar mı değdirdiniz la? bu sabah keçilerimden biri öldü :( bir kaç gündür hasta gibiydi ilaç ve vitamin takviyesi yaptık ama kurtaramadım. başımız sağolsun.

xalo

değer verilesi, kesinlikle üzülmemesi gereken zat-i muhterem sevimli ve sevecen dost. onun için bu zamandan sonrası daha bir güzel geçecek kanaatindeyim.

sözlük yazarlarının kafanızda oluşturduğu görseller

neslican tay

gülümsemesi ile insanın kalbine dokunan maviliklere süzülmüş güzel insan, unutulmayacaksın.

erkeklerdeki oturup siyaset konuşalım mantığı

yanlış yere yazmışım demin. siyaset konuşuyorlar ama hep konuşunca bazen kavga çıkabşliyor. mesela benim ablamın kızının kınasında damatla halamın kocası kavga etmişlerdi. halamın hocası chp üyesi çocuk da babasıgil akpliymiş e o gün konuşma madem kavga edecen yeri mi yani. bence gerekmedikçe konuşulmamalı seçimlerden önce konuşulsa yetmez mi mesela?

hacer

arkadaşlar kamyoncu filan bok yemiş. dikkat edin ağır geyik. dallı budaklı.

ayı sözlük telegram grubu

mükemmel insanların varlığını öğrendiğim grup.
kişisel gözlemlerimi tek tek yazacağım akşam beklemede kalınız.

edit: işlerimin bitmesi üzerine hemen damladım buraya. buraya gözlemlerime dayanarak grupta olan yazarlarla ilgili ufak gözlerimi yazacağım. hepsi kendi gözlemlerimdir altını çizerek belirtmek istiyorum.

xalo: grubumuzun kanı, seçilmiş kişi, mükemmel insan çünkü o xalo! salvador dali' e parmak ısırttıran çizimleri, kuğudan hallice halay figürleri ve tabii olmazsa olmazı olan mendilleriyle kalbimizi ısıtıyor. yeri geldiğinde demir yumruğunu masaya vurup ağırlığını iliklerimize kadar hissettiriyor.

astral: bilimin ışığında aydınlatıyor yolumuzu. müsait zamanlarında bilgilerini aktarmaktan çekinmiyor ve bu koronalı günlerde online eğitimlerimizi aksatmıyor. içinde ise tütüsünü giyinmiş bir balerinin tüm zarafetini taşıyor. 2 konuda çok hassas 1. saat 00:00 gösterdiğinde uyumamızı istiyor. 2. de ise burç konuşmalarına asla izin vermeyip güneş görmeyen yerinden gülüyor.

robertpaulsonunkocamemeleri: sözlükteki entrylerini takip etmediğim için kendime kızdığım yazar, grubun dinamiği. lafı gediğine oturtması ve düşüncelerini çekinmeden söylemesiyle kalbimde yer edinen biriciğim. her türlü fikir alışverişinde bulunup karşı argümanlara saygıyla yaklaşması gözlerden kaçmış değil. ama grupta bir gün aktif olmadığımı fırsat bilip bıçağını sırtıma saplamış yazardır aynı zamanda. spoiler vermiyorum gruba girince anlayacaksınız :(.

yumuklusucurta hiçbir cingarda bulunmaz, madiliklerle ilgilenmez. fikri varsa konuşur fikri yoksa okur. kimseye yamuk yapmaz yapanı affetmez siler (gruptan siler yani). demir kapıdır anlayacağınız.

deltaphi her nude kelimesi geçtiğinde nerede, ne kaçırdım girişleriyle güldüren üyemiz. aynı zamanda league of legends maçlarımızda iyi bir uyum yakaladığımızı düşünüyorum (morgana q lerini olur olmaz yerde tutturması hala aklımda). zor günlerin arkadaşı gibi duruyor ama şahin gözlerim hala üzerinde...

sage hani kendi halinde, ne ayranım içilsin ne kötü şeyler yaşansın insanlarının vücut bulmuş hali. beyoğlu efendisi ve duyumlarıma göre asla ve asla kravatsız beyoğlu' na kravatsız çıkmıyormuş. öyle birisi işte gittiğinde yokluğu sonradan koyacak kişidir. kendisini burç danışmanım olarak atıyorum an itibariyle (çabuk astra gelmeden).

monattan grubun müzik ve dans ihtiyaçlarını karşılayan yazarımız. dans etmeyi ve ettirmeyi seven, kuş seslerini dinleyen yaşam enerjisine tanık olduğum er kişi. ayı sözlük müzik grubu kurulacaksa önerebileceğim tek kişi. kulağından müzik eksik olmasın.


diğer yazarlar hakkında gözlemlerim devam ediyor. yorgo magazin servisinden şimdilik bu kadar.

ayı sözlük yazarlarına şarkı armağan etmek

bu aralar iyi geliyor armağan olsun

sitges

barcelona'ya trenle 40 dakika uzaklıkta olan ufak kasaba. bir gay için yaz cennetinin tanımı bana kalırsa. bu yazımın büyük bir kısmını geçirdiğim bölge. gay yoğunluklu, gay ve sadece erkek gayler için olan koylara sahip. bunların içerisinde tamamen nudist olanlar da var. ancak 80 yaşında amcaların da olduğu gerçeğini gözden çıkarmamak gerek.

Toplam entry sayısı: 273

ayı sözlük itiraf

sözlüğün telegram grubunu seviyorum. oldukça sosyal bir ortam ve korona sürecinde sahiden de yardımcı oluyor. ayrıca üyelerin dizi ve müzik tavsiyeleri ile yorumları da oldukça keyifli. hornet ortamında o kadar yorulmuştum ki belli bir kültür seviyesini yakalamış naif kişilerin sohbetine değer veriyorum. ara sıra cinsel içerikli paylaşım da oluyor ancak bu paylaşımlar sohbet konusu ile bağlantılı bir şekilde gerçekleşiyor. durduk yere cinsellik gayesi taşımıyor. şarkı söyleyeni var, dertleşeni var, sulu boya yapanı var, tez yazanı var. ben güzel vakit geçiriyorum. haksızlık etmeyelim.

tedx talks

gülben ergen'i konuşmacı olarak davet ettiler en son.
sırada kamyoncu var.
toğrağa boşalmak istedim - kamyoncu

türkan saylan'ın gerçek amacı

girilen entry'leri görünce insanlar bunca nefreti nasıl içinde barındırabiliyor merak ettim doğrusu.

başlığa dönecek olursak;

1-hekimlik bilgisi ve tecrübesi ile cüzzam hastalarının yanında olmak.
2-kız çocuklarının eğitimi için burs ve yardım amaçlı vakıf kurmak.
3-hakkında yürütülen karalama ve iftiralara kulak tıkamak.

allah rahmet eylesin. birçok insana ışık olmuk bir insandı. öldürüldü. *

ayı sözlük itiraf

ya her aksam ona çeyrek kala bu allahumme salli ala faslı benim ruhumu emiyo

hayatımızdan çıkardıklarımız

çıkardıktan sonra laf atıyor, bulaşıyor yada benzeri davranışlar sergiliyorlarsa aldığınız kararın sağlamasını yapıyorlardır. hayatından çıkarılınca hazmedemeyecek kadar kendilik duygusu zayıf insanın birlikteliğinden de fayda gelmez zira.

ayı sözlük itiraf

sözlüğün telegram grubunu seviyorum. oldukça sosyal bir ortam ve korona sürecinde sahiden de yardımcı oluyor. ayrıca üyelerin dizi ve müzik tavsiyeleri ile yorumları da oldukça keyifli. hornet ortamında o kadar yorulmuştum ki belli bir kültür seviyesini yakalamış naif kişilerin sohbetine değer veriyorum. ara sıra cinsel içerikli paylaşım da oluyor ancak bu paylaşımlar sohbet konusu ile bağlantılı bir şekilde gerçekleşiyor. durduk yere cinsellik gayesi taşımıyor. şarkı söyleyeni var, dertleşeni var, sulu boya yapanı var, tez yazanı var. ben güzel vakit geçiriyorum. haksızlık etmeyelim.

türkan saylan'ın gerçek amacı

girilen entry'leri görünce insanlar bunca nefreti nasıl içinde barındırabiliyor merak ettim doğrusu.

başlığa dönecek olursak;

1-hekimlik bilgisi ve tecrübesi ile cüzzam hastalarının yanında olmak.
2-kız çocuklarının eğitimi için burs ve yardım amaçlı vakıf kurmak.
3-hakkında yürütülen karalama ve iftiralara kulak tıkamak.

allah rahmet eylesin. birçok insana ışık olmuk bir insandı. öldürüldü. *

hornet

dün kaldırdığım uygulama. sen ne kadar kendini korursan koru akışta paylaşılanlara maruz kaldıkça, selam verenlerle fotoraf atanlarla uğraştıkça 'normal' algın ister istemez değişecek, hayatın dönüşecek. yalnızlıktan ölsem bir daha girmem o siteye. zaten hornet'ten de adam gibi birini bulanı görmedim. kendine jilet atmakla hornet kullanmak aynı şey bence.

hornet

eşcinselliğin anal yada oral sex gibi bir fantazi türü olarak algılandığı uygulama. ciddi bir heteroseksel kullanıcı kirliliği var ve yalnızca sikecek adam arıyorlar. çay kahve içecek sosyalleşecek arkadaş bulmak neredeyse olanaksız.

eşcinsel olmak

gayet sıradan, hayatın içerisinde bir yerde bir insan olmaktır.

arkadaş, dost, kardeş, akraba, oğul, kız olmaktır. evinde kalınan arkadaş, yardım eli aldığın dost, eve gelen misafir olmaktır.

pazarcıdır, esnaftır, hastasına bakan doktor, senin için mücadele eden avukat, çocuğu aydınlatan öğretmendir

kötü gözle bakıldığında üzülendir oda, olumsuz koşullarda bir yaşama itilen, haksızlık edilen olmamalıdır.

toplumdaki bir renktir. farklılıktır. hayata bir başka yerden bakandır.

üzülen, sevinen, yardımlaşan, konuşan, hissedendir.

abartılmaması gereken, dışlanmaması gerekendir.

insan olmak demektir, et ve kemik olmak demektir.

türkan saylan'ın gerçek amacı

girilen entry'leri görünce insanlar bunca nefreti nasıl içinde barındırabiliyor merak ettim doğrusu.

başlığa dönecek olursak;

1-hekimlik bilgisi ve tecrübesi ile cüzzam hastalarının yanında olmak.
2-kız çocuklarının eğitimi için burs ve yardım amaçlı vakıf kurmak.
3-hakkında yürütülen karalama ve iftiralara kulak tıkamak.

allah rahmet eylesin. birçok insana ışık olmuk bir insandı. öldürüldü. *

erkeği en sorunlu burç

yengeç. *

ay tarafından yönetilen yengeç burcuna ayın verdiği etki dişillik, anaçlık ve duygusallıktır. dişillik özelliği biyolojik olarak erkek ve dişiyi ifade etmez, astrolojide dişillik her insanın içerisinde olan dişil ve eril enerji ile ilgilidir. yani bir yay burcunun içerisinde de dişillik vardır.

yengeç burçlarında sıkıntılı olan konu bu dişilliğin ve duygusallığın çok yüksek oranda olmasıdır. o kadar ki karşısındaki kişi kolunu kaldırsa bir yengeç için bir çok kalp kırıcı olay gerçekleşmiştir ve ne yazık ki bunu kendisi dışında kimse farkına varmamıştır.

öncelikle yengeçlerin her davranışa bir anlam yüklediklerini, kişisel algıladıklarını fark etmeleri ve duygusallığı toplumsal ölçüde tutmak için çaba sarf etmeleri gerekir. hayat sizin algıladığınız gibi bir yer değil.

böyle olunca yengeç burçları bir tür savunma mekanizması olarak değişik huylar geliştirir. örneğin cimri ve bencil olurlar çünkü alt benliklerinde hep zarar gören, hakları ihlal edilen yengeç sağladığı maddiyat sayesinde kendini koruyabilecek, saygı ve sevgi görebilecektir.

bağımlılıklara da oldukça yatkındırlar. madde bağımlılığı, cinsellik bağımlılığı, alkol yada sigara bağımlılığı ve uyku bağımlılığı çok sık rastlanır.

ayrıca kendilerini içine soktukları duygusal bunalımdan fantazi kurarak sıyrılmak gibi bir mekanizmaları da var. kendi kendine acımak, efkar yapmak, melankoliklik gibi huylara sarılmayın.

böyle huylarla dolu bir hayatı ne kadar erken bırakırsa yengeçlerin o kadar faydasınadır. örneğin bencil olma huyu üzerine yoğunlaşması, ihtiyaçlarını belirleyerek ona göre birikim yapması veya birikim yaparken başkalarının saygısını düşünerek değil kendi ihtiyaçlarını ortaya koyarak yapması, bunları sınırlaması gerekir. hesap ödemeye, sorumluluk üstlenmeye kendisini zorlayabilir, bunun içerisindeki güzelliği fark edebilir.

yengeç birinin okuma ihtimaline karşı fazla olumsuz olmamak adına iyi özelliklerini de saymak gerekli. bu burcun insanı çok yeteneklidir. mutfak, ekonomi, ev idaresi, iş hayatı gibi konularda çok başarılıdırlar. ancak bu özeliklerinin ortaya çıkması için yukarıda bahsettiğim bağımlılıklarıdan ve olumsuzluklardan sıyrılıp, enerjilerini yeteneklerine aktarmaları gerekir.

örneğin bir yengeç'in evi kalesidir. ancak burada da belirtmek gerekir ki çöp ev sahipleri yengeçlerden çıkar, çöpe atamama huyundan vazgeçilmesi gerekir ki evcimenlik özelliği ortaya çıkabilsin, misafirleri yada sevgilisi eve gelince huzurlu olsun, yengeçi tercih etsin.

kadın denince bir numara olan bu burç, erkeklerde biraz risklidir. ancak bunu aştıktan sonra en güvenilir, sosyal, aranan kişilerden olurlar.

hayvana şiddet

hayvanların korkutulması veya canlarının yakılması veya onları yaralamak yada öldürmek gibi eylemler ile beliren psikolojik bir rahatsızlıktır.

her psikolojik rahatsızlık gibi bunun kökeninde de kişinin çocukluğunda yaşadığı kötü anılar ve olumsuz çocukluk koşulları söz konusudur.

burada önemli olan bir nokta bu kişilere karşı ne yapılacağıdır. elbette doğru eğitimin verilmesi, hukuki müeyyideye tabi tutulmaları ve psikolojik destek verilerek bu davranışın önüne geçilmesi gerekir.

fakat ne yazık ki ülkemizde düzenli bir eğitim politikasının olmaması, hayvanları koruma yasasının çözülemeyen bürokratik engellere takılması ve psikolojik danışma ücretinin maliyet gerektirmesi sebepleriyle bu yara kanamaya devam etmektedir.

benim bu entry ile amacım kendisinde bu yönde eğilim olan ve bundan rahatsızlık duyan bir kişiyi aydınlatarak sorunun önüne bir nebze geçebilmek.

yapılan araştırmalar hayvanlara şiddet eğiliminde olan kişilerin susturulmuş, toplum içerisinde etkisiz kılınmış ve hakkı yenmiş kişiler olduğunu göstermektedir. şiddet davranışı ile dış dünyada bir kontrol etme, ona etki etme güdüsü işle kısa süreli rahatlama yaşar.

çocukluğunda haklı olmasına rağmen azarlanmış olmak, konuşarak sorun çözme noktasında teşvik edilmemiş olmak yada engellenmiş olmak gibi sebepler ile çocuklukta gelişen kişilik yapısı bugün bu kişilerin etkisiz olmasına sebep olur.

öncelikle bu tür kişilerin kendilerinin bu yönlerinin farkına varmaları ve bu yönde çalışarak kendilerini geliştirmeleri gerekir.

bu kişilerin bir çok problemi düzgün bir şekilde konuşarak ve ifade ederek çözülebilecek durumdayken, kişi bunları yapmadığı için üzerinde baskı büyüyecektir ve rahatlama noktası aramaya çalışacaktır.

aksi durumda ise sorununu çözemese ancak içine atmanın verdiği gerilimden kurtulsa veya karşı taraftan olumlu bir başka adım alsa kendi durumunda hafifleme olacak aksine kendini ortaya koyabilmiş olması ile de şiddet eğilimleri azalacaktır.

hayvana şiddet ile açıklamaya çalıştığım bu mekanizma aslında toplumdaki tüm zayıf halkalarda da benzer şekilde işler. hayvanlar en zayıf halka olduğundan çok daha fazla yaygındır.

kişinin eşcinsel olup olmadığını anlama yolları

kelime haznesi gelişmişse, kafası normalden fazla detaylı işliyorsa

bloody mary

kanlı meryem.

istanbul fener'de bulunan kanlı kiliseye kendini kapatan moğol - bizans presesi meryem'i ifade eder. neden bunu yapmıştır aaşağıdaki alıntıda açıklanıyor.

maria komnini paleologina diplovatacina 1252’de küçük asya’nın ıznik şehrinde doğdu. önemli bir generalin gayri meşru kızıydı. ımparatorluğu, onu ele geçirmiş olan ve nefret edilen haclilardan geri almayı konuşan ve 1261 de altın kapı’dan geçen sekizinci mihail paleologu’nun kızı. o zamanlar, ıznik’te elli yedi sene aralıksız devam eden sürgünden sonra mihail, bizansliların konstantinopolis’lerine geri dönmelerine rehberlik etti, haçlıları perişan hale getirdikleri şehirden sınırdışı etti ve doğu roma ımparatorluğu (bizans ) yeniden ortodoksluk havasını soludu. ancak maria komnini, memleketinin yeniden inşaasından zevk almaya uzun yıllar nail olamıyor. babası diplomatik nedenlerle, henüz oniki yaşındayken, onu gelin olarak asya’nin uzak yerlerine gönderme kararı aldı. cengiz han’ın torunu ve kubilay han’ın genç kardeşi, moğol hulagü ile evlenmek üzere. -o zamanlar çıkar için yapılan evlilikler çok revactaydi, -‘bir kervan tam ceyiz ve küçük bizans prensesleriyle 1264 kışı sonrası, moğol diyarlarına bilinmeyen bir yolculuğa çıktı.

maria komnini paleologina diplovatacina, hulagü’nün gelini olmak için yola çıktı fakat bahtı ona tuhaf bir oyun oynadı. trabzon ‘dan sonra, 1264’ün sert kışında, sibirya’nin dehşet verici soğuğunun ermenilerin bölgesini vurduğu bir yerde kuşatmaya maruz kaldı. o geç kaldığı sırada hulagü öldü ve yerine otuz yaşındaki başarılı oğlu abaka geçti. nihayet maria, moğolların başkenti marageh’e ulaştığı zaman (günümüzde ıran’da), 1265’ın ilerleyen ilkbaharında, abaka onu hareminde tutmaya karar verdi ve daha sonra onunla evlendi. maria ondan hristiyan vaftizi olmasını istedi ve abaka kabul etti. böylece “hatun hanim ” -moğolların ona söyledikleri isim – onların kraliçesi oldu. konstantinopoli’den, ikonaları, servis takımları ve nakışlarıyla birlikte, bizans’ın kent kültürüyle, hristiyan inancıyla, soylu kökeniyle. tek başına, izole olmus göçebe bir halk uğrunda, hayatta kalmak için sert koşullarda ve çadır evlerde…

maria’nın moğolların üstünde etkisi bazı alışkanlıklarda ve sosyal davranışlarda; kibarlaşma, görgü, şehir yaşantısına özgü daha kalıcı bir yenilenme için karar vermelerinden -tabi ki eşinin yardımıyla -görünüyor. onyedi yıllık bir evlilikten sonra eşi ölüyor ve dul kadın rotasını ters yöne çevirme kararı alıyor. o kadar genç yaşta mahrum kaldığı ve o kadar az memnuniyetini yaşayabildiği memleketine geri dönme kararı. yine konstantinopolis’e ulaşıyor. kendininkilerine kavuşuyor, kimliğiyle buluşuyor.

fakat bu onyedi yılda çok şey değişmiştir. “moğolların hanımefendisi[1]“- daha çok bizanslilarin ona dedikleri gibi, onun moğol deneyimini açıklayıcı bir söz – hayatının kalan yıllarında bir rahibe olarak yaşamaya karar verir. konstantinopolis’e dönüp eski bir kilisenin bulunduğu tepeyi ve etraftaki arsaları satın aldıktan sonra kanlı kilisenin bügün bulunduğu konumda bir manastır kuruyor. rahibe olamak onun gençlik hayaliydi. ama kendisi de azize melani gibi babası tarafından zorla istemediği bir evliliğe sürüklenmişti. dolayısıyla azizenin ismini alıp o da rahibe oldu ve hayatının geri kalanını o tepede yaşadı. kariye müzesi iç narteksdeki deisis ıkonansının alt bölümünde tasvir edilmiş “melani monahi” şahıs ta kendisidir.
bayezid’ın kilisenin rum cemaatine bırakıldığına dair fermanları mevcuttur.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.