drmurti

Durum: 244 - 0 - 0 - 0 - 20.06.2021 23:09

Puan: 4404 - Sözlük Kezbanı

4 yıl önce kayıt oldu. 8.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 13

neden sevgilin yok

herhalde arkadaş olmayı aşık olmaktan daha çok sevdiğimden

yazarların ruh halini en iyi anlatan videolar

ley hatları

dünyanın manyetizmasına uygun şekilde insanoğlunun yaptığı mimari çalışmaları ifade eden ezoterik kavramdır. çin felsefesinde de ejder patikaları olarak adlandırılır. bu manyetik hatları bir şekilde insanoğlunun sezip önemli yapıları (stonehenge, ayasofya, piramitler, göbeklitepe, kabe, kudüs, anıtkabir...)bu hatlara yerleştirmesi çok ilginçtir.

sinovac sars-cov-2 aşısı

bugün, bağlı bulunduğum kurumda olduğum aşıdır. bahsini açtığım aşı bir ölü aşı olduğu için aşılama sonrası için daha az semptom oluşturur. kendi günlük pratiğimden izlediğim kadarıyla da hafif, lokal bir ağrı ve yine şiddetli olmayan baş ağrısı tariflenmiştir. (çince falan konuşmuyoruz veya garip yan etkilerle boğuşmuyoruz). bu aşının en büyük handikapı yan etkileri değil etki oluşturamaması olacak gibi gözüküyor. yani aşı olduktan sonra etkinliği düşük kalabilir veya hiç etkin olmayabilir. bunun da çözümü maskeye devam etmektir. bahsettiğim durumlar göz önünde bulununca gündemde sık karşılaştığımız aşı reddi mantıklı durmuyor dostlarım. umarım hem global çapta hem ülke çapında aşı temin ve tedariki konusunda sıkıntı yaşamadan işin altından kalkarız. ikinci dozum için de randevum oluşturuldu, bu süreci başlık altına yazarak dilimin döndüğünce deneyimlerimi size aktarmaya çalışırım.

yılbaşı

bundan beş altı sene evveline kadar asla yalnız geçirmek istemediğim ama son dönem hep yalnız geçirdiğim yalnız geçirdikçe de bunu daha çok sevdiğim zaman dilimidir. bu sene iki üç kişilik arkadaş grubumdan teklif alsam da reddettim, pandemi nedeniyle kimseye risk taşımak da istemem kimseden virüs kapmak da... fakat sosyal medya ve internetin nimetleri kullanılabilir gibi. her ne kadar yüz yüze görüşmenin tadını vermese de yalnız geçirecek biriyle bi plan yapılır, tatlı bi sohbet edilir belki.

hsv

herpes simpleks virüs'ün kısaltmasıdır. iki alt grubu vardır ( hsv1 ve hsv2). grup1 daha çok ağız, burun çevresinde veziküler lezonlar yaparken grup iki daha çok anogenital bölgede küçük veziküler lezyonlara neden olur. bu vezüküller çok ağrılı ve bulaşıcıdr. hastalık ağır seyrettikçe çevre dokuya yayılım yapıp genişler. ilk atakları daha ağır olurken nekahet sonrası çıkan yeni lezyonlar daha ağrısızdır ve daha hızlı iyileşir. genital bölgesinde herpetik lezyonları olan anne için normal doğum yapılmaz ( bulaşıcılık nedeniyle) çocuk sezeryan ile doğurtulur. zira çocuklarda çok fatal seyreden veya ağır hasar bırakabilen ''herpes ensefaliti''ne neden olabilir. küçük bir kamu spotunu da ele almak isterim, ensefalit (beyin dokusunun enfekte olması) sebebi ile toplumda uçuk virüsünün çok sık görülmesi de göz önüne alınınca çocukların özellikle dudak, dudak çevresi veya yanaktan öpülmesi aşırı yanlış bir davranıştır. bu virüs sinir hücreleri aracılığı ile geçiş yaptığı için beyin dokusuna ne kadar yakın bölgeden viral geçiş olur ise virüsün beyne ulaşması o kadar kolay olur. bebek ve çocukları öpmeyiniz, illa ki öpecekseniz el, ayağını öpünüz.

uçuk

etkeni herpes simpleks virüstür. bu virüsü dışarı ortamdan bir defa kaparsanız ve vücudunuzda tutunmayı başarır ise vücudunuzu asla terk etmez. sadece sinir hücrelerinizde gizlenir, immuniteniz ne zaman baskılanırsa o dönemlerde de tekrar kendini gösterir. etken maddesi asiklovir olan farmakolojik ajanlar tedavisinde kullanılır fakat bu tedavi de vücudunuzdaki virüslerin hepsini yok etmez, virüs bir sinir hücrenizde uykuya geçer. toplumda sıklığı çok yüksektir.

kümbet

daire, beşgen, altıgen, sekizgen gibi geometrik bir şekil üzerine örülen duvarlar ve tepesine buna uygun bir külah oturtulan mimari yapılardır. mezar amacı ile kullanıldığı için türbe diye adlandırılırlar. işlevi nedeniyle belki iç karartıcı olabilir ama çok sanatsal bulurum.

mash up


sabah radyoda duyduğum ve "seviyorum öleceğim"den sonra adele girişi ile şok olduğum komik ama keyifli mash up örneği.

sevilmeyen kelimeler

hem çok kullandığım hem de hiç sevmediğim kelimedir, adı da "keşke"dir.

yumuklusucurta

sözlükte benzer felsefelere sahip olduğumuzu düşündüğüm yazar. kibar da bir karakter, favıma fav atar. :d yoğunluklarımızın olmadığı bir dönemde keyifli bir tanışma konuşması yapmayı planlarım.

tülin özen

bundan sanırım üç yıl önce youtube üzerinde tesadüfen bi röportajına denk geldim ve o gün tanıdım bu güzel kadını. hiç sosyal medya hesabı yoktu o dönem ve buna zaman ayırmak yerine yapabilecek çok fazla işim var demişti. bana da küçük bir ilham oldu bu söz, zaten üç dört adet olan sosyal medya hesaplarımı da sözlüğü saymazsak bire indirdim. yemin ediyorum huzur.

seks arama sitelerinde arkadaş arayan gayaklıma direk şu videoyu getirdi. masum...

gönlünüzden geçen cumhurbaşkanı adayı

en güzel cevabı özlem gürses paylaştığım videonun 4. dakikasının sonlarında veriyor. gönülden katılıyorum.

çiçek hastalığı

pox viridea ailesine mensup olan çiçek virüsünün sebep olduğu hastalıktır. günümüzde sık gördüğümüz su çiçeği hastalığı ile bir ilişkisi yoktur. virüsün özelliklerini sayıp sizi sıkmak yerine güzel bi başarı öyküsü anlatmak istiyorum. bu virüsün tedavisinin osmanlı topraklarında bulunup avrupaya taşındığı bilinir. bilim kümülatif ilerlediği için bulunan yöntemler geliştirilmiş sonuçta yine pox viridea ailesine mensup olan vaccinia virus keşfedilmiş ve bu sayede çiçek hastalığı önlenebilir olmuştur. dünya sağlık örgütü bu kapsamda tüm dünyadan çiçek hastalığını silmek için çalışma başlatmıştır ve insanlığın büyük başarısı ile bu virüs tüm dünyadan eredike edilmiştir. hatta 1980li yıllarda doğanlardan sonra kimseye aşı yapılmasına gerek kalmamıştır. aslında bu mevzuyu yazmamın sebebi okuduğum postların birinde virüslerin tedavisi yok gibi talihsiz bir kısma denk gelmem. kızamık, kızamıkçık, çocuk felci, hepatit ve daha sayamadığım pek çok viral etkene karşı bir asır öncesine göre iyi bir durumdayız. takdir ederseniz ki güzel şeyler bir anda olmuyor, büyük çaba ve maliyet istiyor.

koronavirüsten korunma yöntemleri

buradaki nitrik oksit virüs sonucu oluşan ağır inflamasyon nedeniyle veriliyor, koruyucu değil, gelişen ağır semptomdan hasta ölmesin diye verilir. adamın özelliği damarı genişletmek, böylece dokuların beslenmesini sağlamak. biraz araştırma yapar ve kaydadeğer farklı şeyler bulursam editlerim tekrar burayı.

takip edilesi podcast yayınları

yeni bir program önerim var dostlarım, "biraz konuşabilir miyiz" adlı, kemal ayça ile ilker gümüşoluk adlı iki komedyenin podcast yayınını dinleyin, eğlenin.

evi ev yapan şeyler

daha eşiğin ötesindeyken aldığın yemek kokusu. sanırım bu evi ev yapmaktan öte yuva yapıyor.

günün sözü

özlem gürses'in konuk olarak katıldığı bi programı izlerken duyduğum sözdür. sizinle hem latincesini hem çevirisi paylaşayım nasiplenin, ümitlenin, heyecanlanın.
"ducunt voltem fata,nolentem trahunt"
"istekli olana kader yol gösterir, isteksiz olanı ise sürükler"
kendi arzu ve isteklerinizle, kendi çizdiğiniz yol üzerinde yürüyebilme şansına sahip olabilmeniz adına kadehimi kaldırıp iyi geceler dilerim.

tokatlanınca sallanan kalça

biri şu yazarın üstüne su atsın dediğim alev almış içeriktir.
sevgili sözlük, aslında her daim özgürlükten yana tutum sergileyen bi adamım fakat her yeri de yatak odanıza çevirmeyin be kardeşim. toplumda yemez, içmez, sevişir diye bi eşcinsel algısı var bildiniz mi onu. işte sayenizde...
  • /
  • 13

orkid

karısı için herkesi öldürebilecek potansiyele sahip bir insan müsveddesinin, sadece işini yapmaya çalışan kasiyere şiddet uygulamasına vesile olan ped markası. umarız ki bu kadının ölümü de elinden olmaz. zira burası, uğrunda ölünen ve hergün öldürülen kadınların aynı olduğu ülke.

drmurti

fav'ını esirgemeyen yazar. kendisiyle tanışmadan iyi izlenim bırakmışım. ne mutlu bana. şu sıralar malum afetten dolayı tüm desteğimiz kendisiyle. güzel günlerde sohbet etmek dileğiyle. *

nevşin mengü

kaos gl röportajında şuna yakın bir açıklaması vardır.

"28 şubat sürecinde çok kullanılan bir ifade vardı ‘başörtüsü siyasal bir simgedir, bir kıyafet değildir’ diye. bakın ne kadar ilginç bir paralellik. şimdi mahir ünal, lgbti hareketi için ‘bu bir siyasal kalkışma, siyaset yapıyorlar bunun üzerinden’ diyor.

erdoğan, o zaman çok doğru bir şey söylemişti türbanla ilgili ‘velev ki siyasal simge’ demişti. yani yasak mı bu? siyasi bir tavır koymak yasak mı, olamaz mı?”

gayet tabii beden politikaları, beden siyaseti denen bir şey var. insanın her hareketi siyasaldır zaten. organize olmak da siyasettir, siyasetin ta kendisidir.

velev ki lgbti hareketi siyasal... bu yasaklanmasını mı gerektiriyor? kısıtlanmasını mı gerektiriyor? bu insanlar üzerinde baskı kurmayı mı gerektiriyor? siyaset yasaklandı mı bu ülkede?”

21 aralık cengiz holding reklamı

yorumları da kapatmaları bir harika olmuş. kendi kendilerine "çalıp" oynasınlar.

bilezik yerine yarım altın takılınca ağlayan gelin

yazık. kızın hayattaki tek varlığı kollarına takılabilecek bilezikten ibaret. muhtemelen okumadı ve iş sahibi değil. hayatı boyunca da kocasının eline bakacak, yaşanacakları sineye çekilecek. kocası iyi biri çıkarsa ne güzel, kötü biri çıkarsa da yazgısı olacak.

bulunduğum yerde bu ve bunun gibi bir çok kız var. kimi de çocuk gelin. takdir belgesiyle mezun edip hayatlarını kurtardığımızı düşündüğümüz 15-16 yaşındaki kızların ertesi sene evlilik haberini alıyoruz.

coğrafya kader değildir. kaderin senin elindedir.

örümcek kuyruklu boynuzlu engerek yılanı

örümcek kuyruklu boynuzlu engerek yılanı, zehirli ve boynuzları olan bir yılan türüdür. sadece güneybatı iran'da basra körfezi civarında yaşar. ilk tür kayıtı 2006'da yapılmış ve gözlemlenmesi belgeselciler tarafından bile bir hayli zor olan yılan türüdür. familyadaki diğer boynuzlu engerek türlerinin aksine avı olan canlılara tuzak kurar.
engereğin zaman içerisinde evrimleşerek geliştirdiği bu avlanma tekniği, avlayacağı canlıları altetmesi için bir araç niteliğindedir.
hayatta kalabilmek için geçirmiş olduğu evrimsel süreç beni bir hayli düşündürür ve oldukça dikkatimi çeker.

covid günlükleri

iki hafta önce bir şirketin çalışanlarına covid ile ilgili eğitim verdikten sonra soru cevap kısmında biri alkol içsek iyi gelir mi, bir diğeri sarımsak yesek iyi gelir mi dedi.

dünya şu pandeminin pençesine düşeli olmuş bir yıl hala bu tür sorular soruluyor. korkunç.

yumuklusucurta

daha önce de söylediğim gibi meslektaşlarımda çıkınca tarama amaçlı oldum. hiç bir belirtim yoktu. maskesiz hiç bir yerde bulunmadım. bundan sonra da hayatıma önlemlerle devam edeceğim. soran tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim, hasta arkadaşlarıma acil şifalar dilerim.

iş yerinde başıma gelen kötü olay

her iş yerinde vardır böyle tipler. odadan çıktığı anda dedikodusunu başlatabilme kapasitesi de vardır. ortak özellikleri ise dedikoduları sevmemeleridir. *

başkasının hayatından 3. tekil kişiler neden kendilerini sorumlu hissederler acaba? karısını aldatıyorsa bile bunu karısının çözümlemesi ve yüzleşmesi gerekir.

yazara ek bilgi vereyim. kendisi çok seviliyor demek ki işyerinde. söyledikleri ağızlarda sakız olmuş. ifşa olması yakındır. karısına bu durumu yetiştiren kız arkadaşları emin olun yazarı da gammazlayacaklardır.

dayak is coming. inevitable.

yalnız yaşayan gay

4 yıldır deneyimlediğim durumdur.
avantajları kadar dezavantajları da vardır.

mesela bu kişilerin seks hayatı tahmin edildiği kadar renkli değildir. tanımadığın birini evine davet etmek hiç de kolay değildir.
hasta olduklarında bir tas çorbaya muhtaç olurlar.
temizlik, yemek, çamaşır gibi durumlara iş hayatı da eklenince illallah dedirtir.


güzel yanları da vardır tabi.
ayda, yılda bir hoşlarına giden bi adam olduğunda eve davet edebilirler.
kimseye hesap verme zorunda değillerdir. istedikleri gibi girip çıkabilirler.
uygulamalarda #yervar etiketiyle bulundukları bölgede popüler olurlar ve yazanları çok olur.
değişik fanteziler deneyebilirler (grup vs).

ileride editlerim.

Toplam entry sayısı: 244

sinovac sars-cov-2 aşısı

bugün, bağlı bulunduğum kurumda olduğum aşıdır. bahsini açtığım aşı bir ölü aşı olduğu için aşılama sonrası için daha az semptom oluşturur. kendi günlük pratiğimden izlediğim kadarıyla da hafif, lokal bir ağrı ve yine şiddetli olmayan baş ağrısı tariflenmiştir. (çince falan konuşmuyoruz veya garip yan etkilerle boğuşmuyoruz). bu aşının en büyük handikapı yan etkileri değil etki oluşturamaması olacak gibi gözüküyor. yani aşı olduktan sonra etkinliği düşük kalabilir veya hiç etkin olmayabilir. bunun da çözümü maskeye devam etmektir. bahsettiğim durumlar göz önünde bulununca gündemde sık karşılaştığımız aşı reddi mantıklı durmuyor dostlarım. umarım hem global çapta hem ülke çapında aşı temin ve tedariki konusunda sıkıntı yaşamadan işin altından kalkarız. ikinci dozum için de randevum oluşturuldu, bu süreci başlık altına yazarak dilimin döndüğünce deneyimlerimi size aktarmaya çalışırım.

tanrı erkekte delik yarattıysa eşcinsellik normal demektir

mevzuyu bir delik ve bir penis kadar sığ görenlerin cahiliyet kokan açıklamasıdır. bu düşünceyi dillendiren sanatçı eserinde "embriyojenez, insan gelişimi ve evrimsel süreç, insan anatomisine fizyolojik yaklaşım, proktoloji" gibi konulara ziyadesiyle hakim olduğunu sürrealist bir dışavurumla bizlere haykırmaktadır.

sizinle tanışacaklara tavsiyeler

yeni bir ayı sözlük yazarı

verilen tepkilere nasıl yanıt vereceğini bilemeyendir. mekanın raconunu tam bilmediği icin kafasına estiği gibi davranandır. ulan şimdi bu iyi bir şey mi dedi yoksa sövdü mü diye düşünendir. kendisinin izlenildiğinin farkında olmadan yazıp durandır.

bel çevresindeki yağlar

goygoy bi yana, kardiyovasküler risk profili oluşturan hastalarla bel çevresi uygunsuz yüksek olanlar arasında uyumlu bir korelasyon olduğu gerçeği de unutulmamalı. günümüzde türkiye ve dünyada ölüm nedenlerinin ilk sırasını kardiyovasküler rahatsızlıkların işgal ediyor olmasına rağmen hiçbir birinci basamak sağlık hizmeti sunan merkezde "gel senin bel çevreni ölçelim, bi önlem alalım" diyeni duymadım.

tanrı erkekte delik yarattıysa eşcinsellik normal demektir

mevzuyu bir delik ve bir penis kadar sığ görenlerin cahiliyet kokan açıklamasıdır. bu düşünceyi dillendiren sanatçı eserinde "embriyojenez, insan gelişimi ve evrimsel süreç, insan anatomisine fizyolojik yaklaşım, proktoloji" gibi konulara ziyadesiyle hakim olduğunu sürrealist bir dışavurumla bizlere haykırmaktadır.

fotoğraf istediğinde güneş gözlüklü fotoğraf atan ibne

çok çorak bulduğum bir muhabbettir. tanımadığın bir insandan fotoğraf istemek bana bi nebze hadbilmezlik gibi geliyor. belki benim tanışmak olayına bakış açım farklıdır; birini tanımak onun nelerle uğraştını bilmek, neleri düşündüğünü öğrenmek, hayat felsefesini sorgulamak, entellektüel birikiminden bahsetmekle başlamalı. bunları dinlemeden bırak sevgili olmak, arkadaş olmak bile bi ilginç geliyor bana. insanların nelerden etkilendiğiyle alakalı bi konu galiba çok da dil uzatmamak lazım fakat bu kadar primitif düşünmek de bana epey yoz geliyor.

tokatlanınca sallanan kalça

biri şu yazarın üstüne su atsın dediğim alev almış içeriktir.
sevgili sözlük, aslında her daim özgürlükten yana tutum sergileyen bi adamım fakat her yeri de yatak odanıza çevirmeyin be kardeşim. toplumda yemez, içmez, sevişir diye bi eşcinsel algısı var bildiniz mi onu. işte sayenizde...

sinovac sars-cov-2 aşısı

bugün, bağlı bulunduğum kurumda olduğum aşıdır. bahsini açtığım aşı bir ölü aşı olduğu için aşılama sonrası için daha az semptom oluşturur. kendi günlük pratiğimden izlediğim kadarıyla da hafif, lokal bir ağrı ve yine şiddetli olmayan baş ağrısı tariflenmiştir. (çince falan konuşmuyoruz veya garip yan etkilerle boğuşmuyoruz). bu aşının en büyük handikapı yan etkileri değil etki oluşturamaması olacak gibi gözüküyor. yani aşı olduktan sonra etkinliği düşük kalabilir veya hiç etkin olmayabilir. bunun da çözümü maskeye devam etmektir. bahsettiğim durumlar göz önünde bulununca gündemde sık karşılaştığımız aşı reddi mantıklı durmuyor dostlarım. umarım hem global çapta hem ülke çapında aşı temin ve tedariki konusunda sıkıntı yaşamadan işin altından kalkarız. ikinci dozum için de randevum oluşturuldu, bu süreci başlık altına yazarak dilimin döndüğünce deneyimlerimi size aktarmaya çalışırım.

sarmısaklı yoğurtlu makarna

üstüne de zeytinyağında kavrulmuş salça, köri ve pul biberden oluşan bir sos dökerseniz sizi zevkin doruklarına çıkaracak lezzettir.

ayı sözlük yazarlarının kullandıkları parfümler

size küçük 1 fakir itemi: çakma parfümler satan parfümeriye girip, kilo ile parfüm alabiliyorsun.

fotoğraf istediğinde güneş gözlüklü fotoğraf atan ibne

çok çorak bulduğum bir muhabbettir. tanımadığın bir insandan fotoğraf istemek bana bi nebze hadbilmezlik gibi geliyor. belki benim tanışmak olayına bakış açım farklıdır; birini tanımak onun nelerle uğraştını bilmek, neleri düşündüğünü öğrenmek, hayat felsefesini sorgulamak, entellektüel birikiminden bahsetmekle başlamalı. bunları dinlemeden bırak sevgili olmak, arkadaş olmak bile bi ilginç geliyor bana. insanların nelerden etkilendiğiyle alakalı bi konu galiba çok da dil uzatmamak lazım fakat bu kadar primitif düşünmek de bana epey yoz geliyor.

ayı sözlük yazarlarının en sevdiği youtuber'lar

barış özcan diyip son noktayi koyalım mı güzellik. şu sıralar dizi takip eder gibi adamin videolarını takip ediyorum. zorla adamı sapyoseksüel yapacaksin birader ama.

ırkçılık

son dönem bana mı çok denk geliyor anlamadım, habire türk ırkı guzellemesi duyuyorum. hatta bu güzelleme öyle boyutlara varıyor ki; türk olmayan ölsün diyenler bile var. anlarım türk külturünü sever, sahip çıkarsın ama fazlası seni de beni de yorar baboş yapma.

demet altınyeleklioğlu

kimsenin sevmediği kitabı mı desem hatta dikkat çekememiş olanı mı desem bilmiyorum, "cariyenin gelini nurbanu" adlı kitabı, osmanlı serisi içinde en çok hoşuma gidendir. yazarın, dönemin venedik cumhuriyetinden, venedik kültüründen bahsetmesi güzeldi.