sarmısaklı yoğurtlu makarna

vejateryan mantısı ( kıymasız yoğurtlu olan tabi )
hele bi de üzerine yağda pulbiber dağlanıp dökülmüşse.
oyyy allahım... nasıl güzelliktir o.
makarna olsun, nasıl olursa olsun...
ayı olmamda ki büyük katkılarından dolayı ödül hak eden yemektir <br>
üzerine kıymalı sos veya sade sos ile öğrenci mantısı elde edilebilir. <br>nane, sumak ve kekik ile renklendirilip süslenebilir. <br>(bkz: yalancı mantı)
fiyonk makarna ile yapmak gerekir en iyi lezzeti almak için... *
daha dün akşam fiyonk makarnayla hazırlanmışını yemiş olmama rağmen, bu akşam olsa yine yiyebileceğim lezzettir.

(bkz: yiyesim var)
kalabalık misafir baskınlarında ev kadınlarının acil durum yemeği,hem lezzetli hem bereketlidir, yoğurduna karamelize soğan karıştırmayı deneyin derim daha bomba bir lezzete dönüşür.
her ne kadar sarımsakla yıldızlarımız barışmasa da sadece bu lezzet için bile çiğ çiğ yiyebilirim. eskiden babaannem yapardı, kış olurdu, yağmur yağardı, okul çıkışlarında gidecek evim olurdu, sonra yine kış oldu, yağmur oldu başka da bir şey olmadı.
en ideal hali haşlanan makarnaların eritilmiş tereyağında bir kez çevrilmesi, yanında kola, üstünde pulbiber+sumak sosu ile servis edilen halidir. anlatırken bile ağzım sulandı. bu arada unutmamak lazım ki sarımsaksız yenmemelidir. hayatta yaşanabilecek en büyük felaketlerden birisi de ders arası eve gelindiğinde dışarı çıkmayacak olan ev arkadaşının hazırladığı yoğurtlu makarnayı sarımsaksız yemektir, çok büyük acı verir. bunun önüne geçmek için iki kişinin de evden çıkmayacağı gün yoğurtlu makarna yapılmalıdır, sarımsak yenemeyen günlerin acısını çıkarmak adına en az 3 diş sarımsak ezilerek yoğurda ilave edilmelidir.
allahım nasıl bir lezzet fırtınası, tam yoğurdun içindeki sarımsağından tadından başlayıp yoğurt eriyip de diri makarnanın tadı ağzına geliyor ya, tam o arada beynin o az önceki yoğrdun tadını unutmamış oluyor ya, bu ikisinin kombin oluyor ve bu kombin ağzında dolanıp dururken yavaşça boğazından aşağı akıyor ya, hele de ağzını dolu dolu doldurmuşsan, o bitene kadarki süreç bir yeme ibadeti ritüeli ayini seremonisi servisidir...
genelde boncuk makarnadan yapılır. bir de ekürisi salçalı makarnayla damak tadı konusunda yarışırlar.
reyhan ve kekik ekleyin.çok ekleyin hep ekleyin.
hiç yemedim hatta böyle bir şey olduğunu bile bilmiyordum ama o kadar övmüşsünüz ki canım çekti, deneyeceğim bir ara bakalım.
az önce dayanamayıp suyu ateşe koydum! alacağın olsun sözlük beni semirtip kilo aldırtıcaksın!