limonata

başlıca yaz içeceğimiz. rendelenmiş limon kabuğu esmer şeker ile ezilip; limon suyu ile karıştırılır. bol buz ve bir kaç yaprak taze nane ile şemsiyeli bardakta arkadaşlarımıza ikram edilir. afiyet olsun.
uzun süredir iyi bir bardak içemediğim, yapıldığında özellikle içine taze nane atıldığında hem lezzetli hem de ferahlatan yaz içeceği... ayrıca çok da faydalı. bi kere c vitamini var, şeker var, su var...
son senelerde organiğini bulmak çok zor,bulsanız da lezzetli yapabilene rastlamak şanstır. bütün cafe ve türk fast-food'çuların da limonata diye meyve tozlarını kakalıyorlar, tuvalete işemeye gidince de anaski bu ne layn sapsarı işiyorum gibi hafif bir korku yaşatabiliyor bu da.
nişantaşı city's avm nin en üst katında bir cafe ismi.izzet çapa nın sahibi olduğu mekan her telden çalan rengarenk dekorasyonuyla, zengin ve neşeli menüsüyle bazen gıcık garsonlarıyla olduğu kadar kol gibi hesaplarıyla da dikkat çekiyor..ama seviyoruz gidiyoruz sık sık..
şimdi reklamlarda seyrettim. uludağ limonata. reklamcıları nasıl akıl verdilerse artık bu salaklar mangal yanında limonata içirebileceklerini sanmış. tamam daha çok sıcak havalarda akla gelir içilir. ayrancılar da aynı mantıkla kışın reklam kampanyaları hazırlar ama mangal ve limonata ne ya. kuru pilav limonata?? yok artık.
başrolünde deniz türkali'nin oynadığı tiyatro ikinci katta seyrettiğim, bir ailenin saçılıp savrulma hikayesini anlatan çarpıcı bir tiyatro oyunu.
ekşi,az şekerli ve fesleğen ile yapılması gereken içecek. *
elma ve portakal dilimleriyle yapılan servisi nane yapraklarıyla taçlandırıldığında, içindeki buz parçacıkları serinliği katladığında yazın kavurucu sıcağıyla ekşi ve soğuk bir savaş başlatan içecek.
pembe limonata için adam satmışlığım vardır. yaz okulunda ders çalıştırmak için söz verdiğim bir arkadaşımı, başka bir arkadaşımın yine ders çalıştırma bahanesi ile pembe limonata teklifine karşılık satmıştım. tabi sattığım kişide sonra bize katılmıştır ama benim yüzümden fazladan 1 saat yol tepmiştir.
az önce yaptım pek keyifli idi içmesi..
şu sıcak günlerde gözlerin pek bir aradığı içecek. böyle buzlu naneli koca koca bardaklarda olsa fena olmazdı hani.
yaz aylarının vazgeçilmezi, özellikle de naneliyse.
yeni yazarlarımızdan. aramıza hoş gelmiş.

(bkz:askk)
ilk buluşmada içilendir.