ırkçılık

anlamaya çalışıp anlayamadığım çünkü arkasındaki her yapı taşının saçmalık olduğu kavramdır,gereksizdir,neden bir insan ırkçı olur veya neden olmaya karar verir,ne anlamı vardır bunun,bir insan diğerinden nasıl üstün olabilir,bu hayatta mükemmel olabilecek bir şey yoktur,her şey artısıyla ve eksisiyle var olur,her canlı için geçerlidir bu,belki evrenin kuralı budur bilinmez,eğer hiçbir şey mükemmel değilse nasıl üstün olunabilir,gerçekten ırkçı olunacaksa genetik okunmalıdır bence,böylece kafa çevresinin ne kadar olduğu ne gibi özellikler taşıdığı bilinip diğer ırklara üstünlük kurmaya çalışılabilir,ama yapılan sadece kişinin kendi egosunu tatmin etme çalışması ve gerçeklerle yüzleşememek için yaptığı saçmalıklar olacaktır,ırkçılık saçmalıktır ,ırkçılık öldürür,ırkçı olmadan önce bin kere düşünülmelidir,ama ırkçı olan bir insanın düşünebildiğini sanmak saçmalıktır
tek başına var olamayan, kendini var edemeyen insanların aidiyet duygusuyla sarıldıkları dipsiz kuyu. çok tehlikelidir aidiyet. insan sınırlarını doğru belirlemez, kendini adarsa adadığı şey neyse kendisi de o olur. bağlı olduğu grubu yücelttikçe kendini de yüceltir, bağlı olduğu grup saldırıya uğrarsa bunu şahsına yapılmış sayar. insanları rengine, şekline göre sınıflandırdıkça uçurumlar büyür büyür yutar insanlığı. yakın zamanda devrimci kimliğiyle tanınan bir arkadaşım "türk olmak benim için bir şey ifade etmiyor." dediğimde gözleri hayretle açıldı. demek kara delik bir devrimciyi bile çekebiliyor içine. "dur!" demeyi bilmezsen yalnız türk olursun, alman olursun, yunan olursun insan olmayı ıskalarsın.
üstün olmadığı sürece sorun teşkil etmeyen, baskın olduğu zaman sorun yaratan kavram. kan ve toprak adına yapılıyorsa sonu olmayan yoldur.
ırkçı insanların sergiledikleri tavır ve tutumlara denilmektedir.
oyun bitince şah da, vezir de piyon da aynı kutuya konacaktır.

(bkz: boş işler bunlar)
bir ırka ait olan kişinin, ırkını sevip kollaması ve değer vermesidir. yönlendirmelerin aksine "benden olmayan herkes ölsün" değil, "ırkıma zarar verenler" ölsündür. irkı belirsiz olanlar tarafından sürekli olarak "faşist" bir biçimde bastırılmaya çalışılmıştır. tarihte çoğu katliamlar hatta neredeyse hepsi din adına yapılmışsa da ırkçılık dincilikten daha korkunç gösterilmiştir. irkçılık kültür ve medeniyet işidir, herkes ırkçı olamaz; ırkçıyım dese bile. (bkz: hüseyin nihal atsız: ırkçıyız ne olacak; türk ırkı sağ olsun)
aslolarak milliyetçilik ve ırkçılık ayrıdır. milliyetçilik din bağlamlı bir görüştür, ırkçılık ise yalnızca soy bağlamlıdır. mesela benim için bir hristiyan gagauz türkü ile müslüman uygur türkü aynı yere sahiptir. türk soylu olması yeterlidir. he durum böyle olunca geri kalan tüm ırklar ölmeli midir? ne alakası var yavrimu...
kürdü sevmez
ermeniyi sevmez
alevi sevmez
ateist sevmez
solcu sevmez
eşcinsel sevmez
odtü'lüyü sevmez
ama yaradılanı sever
yaradandan ötürü...
ırkçı olup bunun farkında olmayanlar da vardır elbette. "türk götü sikmek" başlığı açıp bunu hem homofobikçe hem de aşağılayıcı anlamda entrylerle donatırsanız ırkçılık yapmış olursunuz. aynı şekilde "kürt götü sikmek" başlığını açıp bunun altına "pkk faaliyetlerinden sonra daha zevkli bir hal almıştır" gibi saçma salak bir entry girerseniz yine ırkçılık kusuyor olursunuz.

(bkz: lgbti sözlüğünde ırkçılığı anlatmak)
(bkz: bilal'e anlatır gibi anlatmak)
türk askerlerini aşağılamanın ırkçılık sayılmaması, ama teröristlerin aşağılanmasının ırkçılık sayılmasıdır asıl olay. eğer türk askerlerini aşağılar, vahşi derseniz kimse entrylerinizi silmez. ajitasyonu iyi biliyorsunuz valla.
türkler yaptığında ırkçılık deniliyor. kürtler yaptığında bilgelik oluyor.

hdp ırkçılığın-kürt milliyetçiliğinin alasını yapan ve terör kanından beslenen bir parti olduğunu savunduğumuzda ırkçı, cahil ve gerici oluyoruz. *
islam peygamberinin veda hutbesinde yasakladığı hastalıktır.kuranda da açıkça yasaklanmıştır.lakin müslümanalar allahu ekber diye din kardeşini gayet rahat öldürebiliyor.bir ırkı üstün görüp diğerlerinin ona köle olduğunu düşünüyor.malum camia sadece kendi ırkına dua eder mesala.
islamın doğduğu topraklar ise günümüzde çok daha ilerisi aşiretçilik vardır.suudlar arasında başka aşiretten olanlar kolay kolay sevilmez.
zaman zaman faşistliğim tutuyor. zira farkediyorsunuzdur zaten. ama iyi dizginledim kendimi eskiden daha fenaydım. ülkü ocaklarıyla bayaa haşır neşir bir adamdım eskiden üniversitede falan başkanlık yapmış adamım yani. hor görme garibi biner üstüne vurur kırbacı. neyse ki artık çok törpüledim o taraflarımı ama bazen yine çıkıyor ortaya durduramıyorum. kahrolsun bağzı şeyler.
türkiye'de asla olmayan şeydir . zira kimileri ırkçılığı tartışma gereği bile durmaz, yaptığının arkasındadır. buna örnek "aslen ermeni" argümanıdır. bir siyasetçinin yaptığı yolsuzluk, haksızlık, ideolojik farklılık vs. karşısında başarılı muhalefet edilemeyince bu kart kullanılır. birileri ise ırkçı değildir ama ah canım onlar da çok şeydirler. iyi-kötü vatandaşı belirleme hakkını kendinde görenler bu tekniğe başvurur. ideolojik anlamda farklılık gördüklerinde ve bu farkı hazmedemediklerinde kürt, insani ortaklıklardan bahsettiklerinde doğulu derler. üçüncüsü ise hiç beklenmedik bir cepheden kendini demokrat sayan cepheden gelendir. bu cephenin esas mağduru müslüman olmayan vatandaşlar özellikle kendi gözlemlerime dayanarak ermeni vatandaşlardır. kurban veya şeytan olarak zihinlerde yer alan ermeniler, 1915'e soykırım diyenlerce dahi kişisel olarak beğenilmeyen bir davranış gösterdiklerinde iktidarların sürekli kullandığı küfür "ermeni"ye hapsedilirler. çünkü eğer şeytan değillerse kurban olmaları gerekiyordur. kurban da değillerse tekrar şeytan olmalıdırlar. bir diğer grup da gülünç duruma sokarak yapılan ırkçılıktır. bundan da laz ve araplar en çok nasibini alırlar gözlemlerime göre.
son dönem bana mı çok denk geliyor anlamadım, habire türk ırkı guzellemesi duyuyorum. hatta bu güzelleme öyle boyutlara varıyor ki; türk olmayan ölsün diyenler bile var. anlarım türk külturünü sever, sahip çıkarsın ama fazlası seni de beni de yorar baboş yapma.
derin mevzular. çünkü lgbti bireylerin ırkçılık yapmasını anlamıyor ve bu konu hakkında pek yorum yapamıyorum. ırk ve cinsel yönelim bizim tercih ederek kazandığımız bir özellik olmadığı için ırk ayrımı yapmakla cinsel yönelimimizden ötürü nefrete maruz kalmamız arasında bir fark yok. bana karşı yapılmasından hoşlanmayacağım bir şeyi karşımdakine yapmam kısacası. ayrıca atatürk'ün milliyetçilik anlayışıyını ırkçılık olarak yorumlamak bana yanlış geliyor. ayak bastığımız topraklarda birlikte refah içinde yaşamak istemek ırkçılık yaptığımız anlamına gelmiyor.