zabeldogdu

Durum: 598 - 0 - 0 - 0 - 05.07.2019 12:34

Puan: 9900 - Sözlük Kezbanı

2 yıl önce kayıt oldu. 7.Nesil Yazar.

Kaostan kosmosa kaç kilometre? Yuvarlak tarih- hiçbir şeyde straight olmaya gerek yok.
  • /
  • 30

esenler otogarı

140journos otogarın alt katı için bir video hazırlamış.

lars von trier

eskiden severdim. yalnız sonradan okuyup araştırmaya, bilinçlenmeye başlayınca çok keskin bir kadın erkek ayrımı üzerinden film yaptığını fark ederek soğudum. dogville filmini hala severim ama. insanlığın sinsi ve kötü resmi gibi.

genderqueer

konu hakkındaki bir tartışmayı da şöyle bırakalım.
https://anchor.fm/queertroublemakers/epi...

en sevmediğim huyum

düşünüp aşırı ölçüp tartmadan hiçbir işe girişmemek. sonrasında zaten anti girişkenlik. bir kez olsun sonunu düşünmeden davranamadım.

ekrem imamoğlu'nu gözünde çok büyütenler derneği

seçimden bir hafta sonra üye olunacak dernek değildir.

hoşlanılan kişi ile arkadaş kalmaya çalışmak

çok zor bir şey bu. ben kendime ihanet etmiş gibi hissediyorum düşündükçe. severken sevmiyormuş gibi yapmak, onun başkasına aşkını dinlemek çok yıkıcı. içten içe devam eden bir umut, yanlış yorumlanan davranışlarla birlikte sıkıntı yaratıyor. aşık olacak başka biri beklentisine girerken o kişi de bir türlü gelmiyor haliyle. arkadaş olarak verilen değer yüzünden uzaklaşamıyorsunuz da. öylesi daha da kötü hissettirecek çünkü. azalarak bitmesini bekliyorsunuz.

adamlık

yazanını, söyleyenini görünce kusma hissi promosyon olarak geliyor.

birinin hayal kırıklığı olmak

bazen size yol gösteren, destek olan ya da sizi seven bir insana karşı gösterdiğiniz tavırdır. üzerinize binen ağır yükün hıncı biraz da bu insanla kurduğunuz ilişkiden çıkar. o zaman o insanın hayal kırıklığı olabilirsiniz.

karşıcinsel

(bkz:düzcinsel) hakaret gibi kelime valla. sevdim.

non-binary

non-binary mevzusunu özet olarak anlatan bir yazı için. https://transequality.org/issues/resourc...

skolioseksüel

tam olarak emin olmamakla birlikte genderqueer, non-binary kişilerden hoşlananlar oluyor . bilen varsa açıklayabilir mi?

2019 istanbul lgbti+ onur haftası ve gay pride

sosyal medya üzerinden aktarıyorum : twitter'da çok eğlenceli homofobik tweetler ve onlara verilen cevaplar vardı. belediyelerden onur yürüyüşüne destek tweetleri, çanakkale belediyesinin destek tweetinden sonra açılan çanakkale savaşı muhabbeti -ne alaka ya -, hedef gösteren gazete demeye dilimin varmadığı yayınlarda canan kaftancıoğlu üzerinden chpli kadınların onunla evlenmek için sırada olduğu tweetleri falan. itiraf etmeliyim ki çok eğlenceliydi. gerçekte ise var olan yoğun bir saldırı ve direniş. tanıdığım, ettiğim yok diye gidemeyip gelişmeleri takip ederken evde kendi kendime delirdim bu sebepten. bir yandan da bu cesur insanların yaptıklarıyla mücadelenin ne kadar büyümüş olduğunu gördüm. utandım ve gururlandım.
http://kaosgl.org/sayfa.php?id=28440

hayat bilgisi

ilkokulda bir aldığım ders. eğitim hayatım başlamadan bitti sanmıştım.

exten next olmaz

doğru bir söz diye düşünüyorum. gevşeyip bir şeylerin değişeceğini düşünüp yine aynı kişiyle hayaller kurmaya başladığım zamanlarda kendimi bu mantıkla durduruyorum.

canan kaftancıoğlu

internette her fotoğrafını gördüğümde seküler nurlu bir yüze sahip olduğunu düşünüyorum istemsizce. ayrıca seçim başarısında onun emekleri büyük paya sahip. agos'a bir röportaj vermiş. başarıyı kendisine asla mal etmemiş. keşke etseymiş. http://www.agos.com.tr/tr/yazi/22616/ist...

years and years

2019'dan başlayarak ilerleyen geleceğin distopik bir şekilde anlatıldığı ingiliz dizisi. teknolojinin ilerlemesi, post-truth mevzusu, nükleer dünya gibi pek çok temanın bir aile üzerinden işlendiği dizi. kafa yormuyor, black mirror'daki gibi karanlık bir atmosferi de yok dizinin.

god control

ismi çok çarpıcı geldi bana.

teletubbies

po ve tinky winky sevdiğim karakterlerdi bunların içinde. bir de tavşan mıydı fare miydi hatırlamıyorum bir hayvanın bir evin içinde bütün pencereleri yakıp söndürdüğü bir sahnesi vardı ya, akla ziyan. en büyük izleme sebebim de tostların önlerine düşmesi sahnesiydi. tabi o zamanlar sevdiğimiz şeyleri on bin defa izleyemiyorduk, bekliyorduk.

twitter

uzun süre sonra geri döndüğüm sosyal medya aracı. gelişmeleri hızlıca alayım, üç beş yazan, çizenden anında haberdar olayım diye açtım. şimdi de o kadar karman çorman bir vaziyette önüme seriliyorlar ki tam ne oldu ne bitti anlaşılmıyor.

kız babası olmak gavatlık değil mi

çocuk istismarı çeşitlerinin tek bir "şaka"da buluşmuş hali. çocuğa yönelik duygusal istismar, çocuğa yönelik fiziksel istismar, çocuğa yönelik cinsel istismar.
  • /
  • 30

gökçer korkmaz

bir kaç videosunu paylaşmak istedim,sosyal medya hesapları için;

youtube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCp7kpLB...

instagram: https://www.instagram.com/gokcerkorkmaz/

facebook: https://www.facebook.com/gokcer.korkmaz

gazetecilik

haber değeri olsun olmasın magazinsel manşetler iş görür mantığını ne zaman bırakacaksınız?

operasyonla birbirinden ayrılan siyam ikizlerimiz büyümüşte sınava girmişler herkesin dört gözle beklediği sınav sonuçları açıklanmışmış. görende full çekmişler sanır! eğitim sisteminin boktanlığı karşısında barajı geçememiş bu 2 kızcağız ne yapsın. aynı haltı yiyen yüzbinlercesi var. bir de ikizlerin üzüldüğü yönünde fikir beyan etmişler sjsjks yok canım yanlış biliyosunuz zil takıp oynamışlar.
https://www.cnnturk.com/turkiye/siyam-ik...

şokopop

pride 2019 özel videosu yayında.

skolioseksüel

bir akışkan * olarak ilk kez duyuyorum. ekşi'de bu konuda başlık açılmış. detaylı bilgi verilmemiş. genderqueerlik ve non-binary gibi kavramlar lgbt kadar görünür olmadıklarından çok bilinmiyorlar. ancak internette skolyoseksüel olarak ararsanız karşınıza türkçe kaynak çıkıyor.

https://kaosgl.org/sayfa.php?id=18984
https://onedio.com/haber/-skolyoseksuel-...
https://eksisozluk.com/skoliosexual--373...
https://www.uplifers.com/62056/

hi-nrg music

high energy. eşcinsellerin dünyaya armağanı olan; disco, synth pop ve new wave'in kısaca klasik pop müziğin oluşmasına da katkı sağlayan müzik türü. kısaca popüler müzik de eşcinsel ürünü sözlük.

70lerde ingilterede ortaya çıkan bu türün nerdeyse tüm temsilcileri homoseksüel. sylvester, divine, dead or alive gibi eşcinsel şarkıcı ve topluluklar güzel örneklerini sunmuş.

bu kategorinin sanırım en emsalsiz örneği dead or alive'nin you spin me round hiti:

god control

bizans ilahileri

esasen mevlevi ilahileriyle daha çok benzetiyorum. ayrıca sadece bizans değil ortodoks geleneğin tamamında benzer ezgiler mevcut.
aha bu da bildiğin mevlevi ayini şerifi


ayrıca ortadoğu ruhu da mevcuttur ortodoks ezgilerinde;


bu da baya ünlü bir ilahi, galiba osmanlı döneminde yazılmıştı hatırlamıyorum tam, türkçe altyazısı da var.

iq'nun düşük olduğunu gösteren detaylar

"kadın dediğin yemek pişiricek, çocuğuna bakacak o kadaaar!" *

uludağ sözlük yazarlarının düzgün kız bulamaması

hani nasıl homofobiden şikayet ediyorsunuz ya. şöyle bir konuda var. (bkz:bir meta olarak kadın)
(bkz:mide bulandırıcı entryler)

işi olan insanın zamanı zamanı olan insanın parasının olmaması

ne olduğu bilmeyenler için cevabın gapitalizm (kapitalizm) olduğu durumdur. bu düzenin dilber ay eleştirisini şuraya bırakıyorum : "şu hayatta ne kadar güzel insan tanıdıysam hepsi de bu gapitalizmden nefret ediyolardı. benim böyle şeylere pek aklım ermez gardaş; ama, bu gapitalizmin çok şerefsiz bi şey olduğu besbelli!"

Toplam entry sayısı: 598

bazı şarkıların bizdeki hikayeleri

yukarıdaki hikaye çok güzel. benimki biraz hüzünlü ama entriyi okuyunca direk aklıma geleni yazıyorum. bazı insanlar vardır böyle ilk tanıştığınızda sanki yıllarca vakit geçirebilirmişsiniz gibi olur. size birşey söyler ve söylediği sanki sizin nişanınızdır artık. güzel olan şeylerden çok derin yaralar da çıkar ya öyle bir şeyler. gözgöze yaptığımız muhabbet hala olduğu gibi duruyor içimde. öyle etkilenmiştim ki sonraki görüşümde heyecandan selam vermeye utanmıştım. bir süre sonra gitti zaten. görmedim bir daha. o gitti ben de o nişanın acısıyla kaldım. çay sözü vardı bana. "hatta senin için yemek yapacağım". öldüğünü öğrendim sonra. acıma eşlik eden şarkıyı buldum. dinleyince bir tek o gelir aklıma. bir de tanıştığımız şehirde bir yıldıza yazmıştım onu. istanbul'da da görür müyüm diye düşünüyorum. ölmüş biri için, bazen unutulduğuna acı çekilen, her anımsamadaysa geçirilen kısacık vaktin değeri acıyla geri gelen, yıldızlara benzetilen bir insan için ;

cinsiyetin olmadığı bir dünya

cinsiyetin olmadığından ziyade hiçbir cinsiyet kimliği için beden üzerinden şekillenen normların olmadığı bir dünya daha güzel olurdu.

selahattin demirtaş

selahattin demirtaş, seni başkan yaptırmayacağız diyerek bugünkü ohalleri, her alana hükmetmeyi arzulayanların emellerine 2 yıl önce balta vurabileceğini gösterdiğinden yargılanan siyasetçi .

gay silence

(bkz:gay sessizliği)
jodie foster'ın 17 yaşındaki bir röportajında kendisine heteroseksüel ataması yapılarak sorulan "nasıl erkeklerden hoşlanırsın" vs. sorulara mimikleri ve sessizliğiyle verdiği cevap buna bir örnek olarak düşünülüyor. gündelik hayatta heteroseksüel olduğumuz varsayılarak sorulan o can sıkıcı sorulan canımızı nasıl sıktığının ve öte yandan bu sessizlikte hiç de yalnız olmadığımızın bir işareti bu kavram.

26 nisan lezbiyen görünürlük günü

lgbti'ler içerisinde de daha az konuşulan kadınlar oluyor. eşcinsel denince biseksüel denince akla ilk olarak gayler ve biseksüel erkekler geliyor. genel durumda ise heteroseksüel olmayan kadınların temsili az olduğu kadar oldukça sorunlu. bir fantezi unsuru olarak görülüp "erkekle tamamlanan kadın", "doğası belli kadın" algılarıyla da çarpışmak durumunda kalıyoruz. fobilerle uğraşmak durumunda kalıyoruz; az görünürlükle ama bizim hakkımızda bizden çok konuşanlarla yani. lezbofobi de lezbiyen kadınların görünürlük halinde nasıl da heteronormatif kalıplarla dile getirildiğini anlamak için önemli bir tanımlama. dolayısıyla görünürlük bizim görünürlüğümüz ve sözü biz söyleyeceğiz; tüm lezbiyenlerin görünürlük günü kutlu mutlu olsun.

bazı şarkıların bizdeki hikayeleri

yukarıdaki hikaye çok güzel. benimki biraz hüzünlü ama entriyi okuyunca direk aklıma geleni yazıyorum. bazı insanlar vardır böyle ilk tanıştığınızda sanki yıllarca vakit geçirebilirmişsiniz gibi olur. size birşey söyler ve söylediği sanki sizin nişanınızdır artık. güzel olan şeylerden çok derin yaralar da çıkar ya öyle bir şeyler. gözgöze yaptığımız muhabbet hala olduğu gibi duruyor içimde. öyle etkilenmiştim ki sonraki görüşümde heyecandan selam vermeye utanmıştım. bir süre sonra gitti zaten. görmedim bir daha. o gitti ben de o nişanın acısıyla kaldım. çay sözü vardı bana. "hatta senin için yemek yapacağım". öldüğünü öğrendim sonra. acıma eşlik eden şarkıyı buldum. dinleyince bir tek o gelir aklıma. bir de tanıştığımız şehirde bir yıldıza yazmıştım onu. istanbul'da da görür müyüm diye düşünüyorum. ölmüş biri için, bazen unutulduğuna acı çekilen, her anımsamadaysa geçirilen kısacık vaktin değeri acıyla geri gelen, yıldızlara benzetilen bir insan için ;

hdp

izmir milletvekili adayları lgbti haklarını savunacağına dair taahhütname imzalamış parti. el altından değil açıkça savunma girişimleri takdir edilesi. diğer partilere de örnek olur umarım.
http://kaosgl.org/sayfa.php?id=25937

hoşlanılan kişi ile arkadaş kalmaya çalışmak

çok zor bir şey bu. ben kendime ihanet etmiş gibi hissediyorum düşündükçe. severken sevmiyormuş gibi yapmak, onun başkasına aşkını dinlemek çok yıkıcı. içten içe devam eden bir umut, yanlış yorumlanan davranışlarla birlikte sıkıntı yaratıyor. aşık olacak başka biri beklentisine girerken o kişi de bir türlü gelmiyor haliyle. arkadaş olarak verilen değer yüzünden uzaklaşamıyorsunuz da. öylesi daha da kötü hissettirecek çünkü. azalarak bitmesini bekliyorsunuz.

23 haziran istanbul yerel seçimi

geldi çattı vallahi. hakkını verseler unutulup gidilecek insandan bir kahraman yaratıldı . eleştirilecek yönler geri planda kaldı mecbur. nasıl bir ülke ki her şey bu kadar keskin olabiliyor, aklım almıyor. bir yandan da insanları kabuklarından çıkaran bu süreç için memnunum. imamoğlu'nun oy oranının arttığını tahmin ediyorum. umarım sağlıklı tartışmalar için önümüz açılır.

selahattin demirtaş

selahattin demirtaş, seni başkan yaptırmayacağız diyerek bugünkü ohalleri, her alana hükmetmeyi arzulayanların emellerine 2 yıl önce balta vurabileceğini gösterdiğinden yargılanan siyasetçi .

travesti tarifler

pembe hayat aktivistlerinin pembe hayat'ın youtube kanalında yemek yaptıkları video programları. adını ilk kez duyduğum felah köfteye delikli boncuk yerde kalmaz adını vermişler. ölsem unutmam artık. o değil de canım çekti gece gece. herkesin çeksin.

lezce.com

çok manyak tiplerle karşılaştığım site. kadının biri kırk yıllık tanıdıkmışız gibi mesaj atıp konuşmayı yarıda kesti. herhalde biseksüel olduğumu söylemem etkili oldu. aradan haftalar geçince tekrar tanışmak için mesaj attı. geçmişte konuştuğumuzu ve yarıda kestiğini, bu yüzden konuşmak istemediğimi söyleyince de yalvar yakar oldu resmen. bir başkası attığı ilk mesajdan sonra ciddiysen konuşalım diye tutturdu. bir başkası selam sabah demeden kendi numarasını attı. neden böyle yaptığını sorunca da boy kilo bilgilerin dikkatimi çekti dedi falan. cevap vermedim. sonra sahte hesap olduğu ortaya çıkmış, banlanmış. ilginç bir site. daha aklı başında olduğunu tahmin ettiklerim de bana bakmıyor naletossun.

skolioseksüel

tam olarak emin olmamakla birlikte genderqueer, non-binary kişilerden hoşlananlar oluyor . bilen varsa açıklayabilir mi?

shortbyshort.com

çeşitli kısa filmlerin yer aldığı ve isteyenlerin kısa filmlerini yükleyebilecekleri bir site. "kendi öykülerimizi anlattığımız filmler yapıyor; dünyayı ve hayatımızı bu yolla sorguluyor ve yorumluyoruz. biz bu yolda ilerlerken; sizlerin de farklı, yepyeni ve benzersiz öykülerinizi keşfedip tanıtma sorumluluğunuzu üstlenmeyi planlıyoruz.
inanıyoruz ki geleceğin ünlü bir yönetmeni, bir festivalde keşfedilmeyecek; önce internete damgasını vuracak, bireysel hayran kitlesini yaratacak…" diye tanıtıyorlar kendilerini. http://www.shortbyshort.com/bizce-shortb...
paylaştıkları filmlerden birkaçını izledim. izlediklerim de gayet güzel filmlerdi. kısa filmlere ulaşmak için iyi bir site olmuş. gerçekten iyi filmler var.

hoşlanılan erkeğin kadınsı çıkması

kadınsı olmanın garipsenen bir durum olması? kadın ve erkeğe biçilen rollerin dışına çıkmanın anormal karşılanması ?