zabeldogdu

Durum: 385 - 22 - 9 - 0 - 15.10.2018 01:18

Puan: 5610 - Sözlük Kezbanı

10 ay önce kayıt oldu. 7.Nesil Yazar.

Sokak Lambası.
  • /
  • 20

kadın arkadaş

solcu erkek arkadaşlardan sürekli duyulan bir tamlama. bir yandan özerk bir varlık gibi adının konması iyi hissettiriyor ve kadın kelimesi kullanılmış oluyor. diğer yandan erkek arkadaş gibi bir mantık olmadığından sözlerin marjinal kaldığı gibi bir his yaratıyor. bir de cinsiyet kimliği mevzusu var ki kafalar duman.

ayı sözlük itiraf

bugüne kadar ne tutkuyla arzuladıklarıma ne de hırsla elde etmeye çalıştıklarıma ulaştım. -ne ... ne kalıbının sonunun olumlu olması gerektiği de yeni netleşti kafamda. bu da itiraf olabilir. – ulaştıklarım hep “keşke olsa ne güzel olur” naifliğinde arzuladıklarımdı. sonra bu durum üzerine şöyle düşünüyorum bazen; bu naif duygularım daha bana dair ya da daha mı saf duygular? çünkü bunları istediğimden eminim. bir diğer düşüncem istediklerim için emek vermesini, kalbimdekileri açığa çıkarmayı bilmeyip hayatın akışında savrulan bir insan olma ihtimalim. bu ikinciyi düşünmeme sebep olan istemekle birlikte peşine çok da düşmediğim, gerçekleşmediğinde bariz bir acı çektirme potansiyelinden ziyade gerçekleştiğinde şaşırtıcı bir anlam- doyum hissi veren isteklerimin gerçekleşmesinden. bu durumdan memnuniyetsiz değilim. çünkü ilginç bir şekilde bu şekilde gerçekleşenler beni çok mutlu etti, bana çok şey kattı. tutkuyla arzuladıklarıma gelince ya çok zor şeyler ya da ben kendimi onlara açmasını bilmiyorum. kendimi tanımıyor bile olabilirim. hırslandıklarım ise genel bir beceriksizlik korkusunun kendini yaratması bunu biliyorum. işte böyle olunca hayırlısı diyesim geliyor.

suffragette

2015 yapımı kadınların oy hakkı için direnişini anlatan film. iyi bir okumayla feminizme dair çok önemli detaylar da barındırır içinde.

feminizm

pek çok ideolojinin aksine doğal-normal toplum algısına hapsolmayan sürekli yenilenme, dönüşüm ve pratiği gündeme getiren bunu da bilinçli taraflılıkla sesi duyurulamayandan (başta kadın ve lgbti+ varoluşlar) yana yapan bir ideoloji. o yüzden feminizm durak değil yoldur.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

kafamda ahmet kaya "olmasaydı sonumuz böyle" çalıyor.

yazarların şu anki ruh halleri

yağan yağmurla birlikte sakince kendim üzerine düşünmekteyim. sakinliğimi havaya borçluyum sanırım.

biseksüel

türkiye'deki suriyeli mülteci dağılım haritası

suriye sınırına yakınlığı ve avrupa'ya gidişe olanak sağlayabilecek olması ölçüt olmuş sanırım.

yanındayız derneği

toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı kurulmuş bir dernek. derneğin diğerlerinden farkı erkeklerin kadınların yanındayız diyerek meydana çıkmaları.
https://mobile.twitter.com/yanindayizder
https://www.yanindayiz.org

yemedim yedirdim giymedim giydirdim diyen ebeveyn

tartışmalı zamanlarda konuşan ebeveyndir. can sıkıcıdır. kendi eylemlerinin sorumluluğunu almayı öğrenmesi gerekmektedir.

havva adem'i görünce ilk ne tepki verirdi

lilith boşuna terketmemiş, elma mı yedirsem?

bu kalp seni unutur mu

vakti zamanında yayından kaldırılmış bir dizidir. kadrosunda melis birkan ,bülent inal , berrak tüzünataç, okan yalabık falan vardı.

rafiki

oskar'a katılsın diye yasağı 7 günlüğüne kaldırılmış film.

cinsiyetin olmadığı bir dünya

cinsiyetin olmadığından ziyade hiçbir cinsiyet kimliği için beden üzerinden şekillenen normların olmadığı bir dünya daha güzel olurdu.

erkekler bir günlüğüne kadın olsaydı

günün sonunda kadın hissetmeye başlarlarsa yandılar.

ilişkide dominant taraf olmak

genelde ilgiye en muhtaç ve en savunmasız dönemlerinizde dibinizde biten kişilerdir. bir şekilde kendi eksikliklerini sizin durumuzdan faydalanarak onarırlar. en sonunda siz iyileşirken o size geri dönüş yapmaya çabalar. olumlu bir dominantlık modeli düşünemiyorum.

toprak sergen

bir dönem ekranlarda epey görünen oyuncu. karizmatik bir duruşu vardı. şu an bilmiyorum.

en yakın arkadaşın sevgilini elinden alırsa

yakın arkadaşımı sevgilisinin elinden almak istemek de bu başlığa uyar mı?

ufak tefek cinayetler

fragmaninda ufak tefek cinayetler yazısının altında "ve daha büyükleri" yazmasıyla beni benden almış dizi. başka da pek birşey bilmiyorum yeni sezona dair.

cep hikayeleri

projeyi yürüten akın andırın kendisini ele almış bu kez. kendisini de tanımış olduk.
  • /
  • 20

cinsiyetin olmadığı bir dünya

ursula k le guin in bu konuda fantastik nitelikte bir kitabı var. okumak isteyenler için (bkz: karanlığın sol eli )

abel korzeniowski

çok başarılı bir besteci.
öyle bir besteci ki hangi yapıtını dinlesem kalbimi yerinden söker.
sihir dedikleri bu olsa gerek diye düşünürüm.
hatta w.e filmi için yaptığı bu besteye aşığım diyebilirim.

çay içme bahanesiyle ilk buluşmada yapılabilecekler

bir kere çay içmek kendi başına yapıldığında bile huzurlu ve oldukça keyifli bir eylem. bahane olarak kullanmaya gerek yok bence. başka biriyle içildiğinde çok daha zevkli zaten.

25 new lgbtq anthems

klasikleşmiş marşlarımız şarkılarımız bir yana elbette ama. billboard'ın şöyle bir listesini buldum ve çok beğendim.

günümüz müziğinden ileride lgbt+ toplumu için klasik olabilecek parçalar derlenmiş.

https://www.billboard.com/photos/782568...

ayı sözlük'te heteroseksüel yazarların olması

trans erkek ve trans kadınlar var bu sözlükte ve heteroseksüel yönelime sahip olabilirler mesela ben.

tüm zamanların en kötü ölüm sahnesi

dünya bloglarında en kötü ölüm sahnesi seçilmiş bülent kayabaş'ın filiz akın tarafından öldürüldüğü sahnedir.

izlemek için:

eşcinselliğini yaşamaya yeni başlayanlar için tavsiyeler

nasıl başlarsanız öyle gider, iyi başlamak adına söylüyorum, çok acele etmeyin, çok "hızlı" yaşamayın.

kendinize çok ama çok dürüst olun. başkalarına dürüst olun demiyorum bakın, dikkatinizi çekerim. kendinize dürüst olun.

bu hayatın iyi örnekleri de vardır, kötü örnekleri de. iyileri var diye hepsi cici, kötüleri var diye hepsi öcü değildir. kendinize ve çevrenize karşı acımasız olmayın.

sevgi katmadığınız, kendinizden bir şeyler vermediğiniz hiçbir şey size hayır olarak dönmeyecektir, gerçi kattığınız ve verdiklerinizin tamamının da döneceği kesin değildir, ama en azından ihtimali vardır. bu yüzden denemekten korkmayın, hatasız öğrenilmez.

hata yapmaktan korkmayın, tecrübe olur, ama aynı hatayı defalarca yapmayın, ahmaklık olur. hatalarınız her denediğiniz şeyde değişsin.

geçici olabiliyor camiada ilişkiler, ve maalesef ortam da biraz küçük, en azından selamlaşacak payı bırakın, inanılmaz derecede sık karşılacaksınız, kah sokakta,
kah arkadaşının yeni sevgilisi, sevgilinin kankası gibi şekillerde. kapıyı çarpıp çıkmayın çok mecbur kalmadıkça.

ilişki güzel bir şeydir, ama ilişki bağımlısı olmayın, yalnız da mutlu olunabilir.

kendinize olan sevginizi ve saygınızı asla kaybetmeyin, karşılaştığınız insanlar sizi bu konuda hazır olduğunuzdan daha fazla sınava sokacaklardır.

mutlaka gay arkadaşlarınız olsun.. ama mutlaka hetero arkadaşlarınız da olsun.. biri sizi siz olarak tanıyan, bilen,seven, dertleşebileceğiniz, iki dedikodu yapabileceğiniz insanlar olması açısından önemli, diğeri ise sizi sosyal hayatınızda başarıya taşıyacak insanların büyük çoğunluğunun (maalesef) hala hetero ortamda olmasından dolayı önemli.

ellen page

dansçı sevgilisi emma portner ile slack jaw şarkısındaki dansları izlemeye değer.

şule çet cinayeti

ölümü sonrası suçlunun cezasını alması için çabalamak gerekirken şule'nin suçlu olduğuna dair tweetler atan o diğer şerefsizlerin de ceza almaları gerekir. rte hakkında r demeden hakaret davaları açılıyorken bu tweetlere nasıl hiçbir merci müdahale etmiyor anlamak mümkün değil. içişleri bakanlığı, adalet bakanlığı kıç yalamak yerine kendi işlerine dönse artık keşke.

şule çet cinayeti

Toplam entry sayısı: 385

cinsiyetin olmadığı bir dünya

cinsiyetin olmadığından ziyade hiçbir cinsiyet kimliği için beden üzerinden şekillenen normların olmadığı bir dünya daha güzel olurdu.

selahattin demirtaş

selahattin demirtaş, seni başkan yaptırmayacağız diyerek bugünkü ohalleri, her alana hükmetmeyi arzulayanların emellerine 2 yıl önce balta vurabileceğini gösterdiğinden yargılanan siyasetçi .

apolitik insan

muhtemelen politik olduğunun farkında olmayan, kendi davranışlarını yönlendiren ideolojiyi fazlasıyla benimsediğinden doğal bir gerçeklik gibi gören insandır. kendi dışındaki görüşleri politik olarak nitelendiriyordur. ve suya sabuna dokunmamak için apolitik oluyordur. örneğin akp'ye oy verip kendini apolitik olarak tanımlayan insanlar biliyorum. ben eleştirince de politik oluyordum. bunun çeşitli siyasi varyasyonları da mevcut ülkemizde. ne kadar ataerkilliği, milliyetçiliği, homofobiyi, transfobiyi, halihazırdaki partileri sorgulamazsan o kadar apolitik yani normal insan oluyorsun böylelerinin gözünde. halbuki bir ekmeği hangi kıstasa göre bölüştüğün bile politiktir. insan gündelik hayatını düzenlemek zorunda olan politik hayvandır lan. nerede kalmış apolitiklik?

istanbul

yaşadığım, içinde boğulduğum lakin hızına, karmaşıklığına alıştığım, sevdiğim şehir. sanırım sorun bende.

kadının yoksa cebinde parası amıdır kumbarası

böyle düşündüren paylaşımları seviyorum galiba ya. düşündürdü çünkü kadınların cinsel meta olarak görüldüğü zihniyete benzer paylaşımlar olmasına rağmen kadını namuslu ev kadını-orospu olarak ayıran sistemi ti'ye alıyor da, bir yandan. her halükarda bedenimiz -cinselliğimiz üzerinden en çok- bize ait görülmüyor. zaten en çok kötü yol -orospuluk- üzerinden korkutularak her türlü tahakküme maruz bırakılıyor, sindiriliyoruz. "kadının cebinde yoksa parası amıdır kumandası" pankartına gelince o fazla sarstı sanki, bilemedim.

hdp

izmir milletvekili adayları lgbti haklarını savunacağına dair taahhütname imzalamış parti. el altından değil açıkça savunma girişimleri takdir edilesi. diğer partilere de örnek olur umarım.
http://kaosgl.org/sayfa.php?id=25937

1000kitap.com

kitap üzerinden sosyalleşme ağı. kitap okuma, kitap inceleme gibi etkinliklerinizi düzenliyorsunuz. yıl içinde kendinize bir hedef koyuyorsunuz, okuduklarınızı ve okuyacaklarınızı belirtiyorsunuz. sizin gibi başka kişilerle de tanışabiliyorsunuz. kullandığımdan beri okuma isteğimi artırdı ve programlamamı kolaylaştırdı.

cinsiyetin olmadığı bir dünya

cinsiyetin olmadığından ziyade hiçbir cinsiyet kimliği için beden üzerinden şekillenen normların olmadığı bir dünya daha güzel olurdu.

hollanda'daki ermeni soykırımı oylaması

aile yaşlılarından ermenileri sorduğumda "dereler bir ay boyunca kan aktı" lafını duymuş biri olarak ermenilerin yaşadığı acı karşısında sorumlu olduğumuzu düşünüyorum. bize bu kötü günleri vicdanlı olanın ermeni komşusunun sürülmesine dahi karşı çıkması gerekirken mal mülk, kız çocukları karşılığında ermenileri "koruyan" insanlar miras bıraktı. biz şimdi ermenisiz bir coğrafyada yaşamaya alışık olduğumuz için iftira gibi geliyor ama değil. ölenler yaşasaydı ve dünyanın dört bir yanına dağılmasalardı pek çoğumuzun ermeni komşusu olacaktı. ayrıca soykırım kavramı da rafael lemkin tarafından 1915 düşünülerek ortaya çıkma zemini oluşmuş bir kavram. o güne kadar devletlerin savaş suçları cezalandırılırken kendi halklarına karşı yaptıklarından da sorumlu olmaları için ortaya konulmuş bir kavram. yahudilerin başına gelenin soykırım olarak adlandırılması ise zamansal bir durum. ayrıza hitlerin yahudileri öldürtürken "bugün ermenileri kim hatırlıyor?" şeklinde meşhur da bir sözü var. onun haricinde bu olayı uluslararası hukuk ve zaman açısından mi etik açıdan mi ele alırsınız bilemem ama bu geçmişte yaşananların sorumluluğunu taşımamamız anlamına gelmiyor.
bugün hala ermeni dölü diyen zihniyet varken bir halkı biyolojik varlığı itibariyle kötüleyen, damgalayan bir sistem varken ve kılıç artığı, mademki ermeni'sin istemeden vermelisin gibi nefret söylemleri kullanılırken atalarımızın masum olduğunu söylemeyin lütfen.
bana ilginç gelen bir diğer nokta da türkiye'de şu an halihazırda ötekilere yönelik bir devlet şiddeti varken neden hollanda'nın ermeni soykırımı yasa tasarısı sonrası hollanda'nın geçmiş sayfaları açılıyor? beş gün önceki demokratik hollanda şimdi tu kaka mı oluyor? hadi hollanda'yı geçtim almanya'yı ne yapacağız? osmanlı'dan bu yana her başımız sıkıştığında çeşitli ortaklıklara girdiğimiz almanya'yı? suriyeliler üzerinden anlaşma-pazarlık imzaladığımız almanya'yı? onlar yaptıkları tüm soykırımlar için özür dilediler -sicil kabarık- ve ermenilerle ilgili sorumluluklarını da kabul ettiler. bence mevzu soykırım lafının kendisinde değil mevzu bizim halı altına süpürerek sorun çözmeye çalışmamız .

selahattin demirtaş

selahattin demirtaş, seni başkan yaptırmayacağız diyerek bugünkü ohalleri, her alana hükmetmeyi arzulayanların emellerine 2 yıl önce balta vurabileceğini gösterdiğinden yargılanan siyasetçi .

lezce.com

çok manyak tiplerle karşılaştığım site. kadının biri kırk yıllık tanıdıkmışız gibi mesaj atıp konuşmayı yarıda kesti. herhalde biseksüel olduğumu söylemem etkili oldu. aradan haftalar geçince tekrar tanışmak için mesaj attı. geçmişte konuştuğumuzu ve yarıda kestiğini, bu yüzden konuşmak istemediğimi söyleyince de yalvar yakar oldu resmen. bir başkası attığı ilk mesajdan sonra ciddiysen konuşalım diye tutturdu. bir başkası selam sabah demeden kendi numarasını attı. neden böyle yaptığını sorunca da boy kilo bilgilerin dikkatimi çekti dedi falan. cevap vermedim. sonra sahte hesap olduğu ortaya çıkmış, banlanmış. ilginç bir site. daha aklı başında olduğunu tahmin ettiklerim de bana bakmıyor naletossun.

shortbyshort.com

çeşitli kısa filmlerin yer aldığı ve isteyenlerin kısa filmlerini yükleyebilecekleri bir site. "kendi öykülerimizi anlattığımız filmler yapıyor; dünyayı ve hayatımızı bu yolla sorguluyor ve yorumluyoruz. biz bu yolda ilerlerken; sizlerin de farklı, yepyeni ve benzersiz öykülerinizi keşfedip tanıtma sorumluluğunuzu üstlenmeyi planlıyoruz.
inanıyoruz ki geleceğin ünlü bir yönetmeni, bir festivalde keşfedilmeyecek; önce internete damgasını vuracak, bireysel hayran kitlesini yaratacak…" diye tanıtıyorlar kendilerini. http://www.shortbyshort.com/bizce-shortb...
paylaştıkları filmlerden birkaçını izledim. izlediklerim de gayet güzel filmlerdi. kısa filmlere ulaşmak için iyi bir site olmuş. gerçekten iyi filmler var.

ufak tefek cinayetler

big little lies dizisine olan benzerlikleri esinlenmenin ötesinde olmakla birlikte çok farklı bir gidişatta olan dizi. big little lies dizisinde gördüğümüz kadın dayanışmasının yerini kadın rekabeti almış. yine de erkeklerin de mevzuya dahil olmasıyla biraz daha heyecanlanmış, yalnızca kadınları kötü göstermekten çıkmaya başlamış dizi. geriye sadece güç savaşları kalıyor. insani arka planları önemsemeden tabi. bir de sorguda konuşan tipler nasıl her ayrıntıyı biliyorlar?

tanımadığın biriyle muhabbet kurma yolları

bildiğin bilmediğin birşeyden bahsederek muhabbet kurulabilir zannımca. markette ürün sormak, kitapçıda aradığın bir kitabı sorarken fazlaca konuşmak, bu yazarın şu kitabı da var mı vs. şeklinde lafı uzatma çabaları işe yarayabilir. açık, anlaşılır ve sakince konuşunca insanlar biraz daha konuşmaya meyilli olabiliyorlar. denedim mi hayır. ama benle konuşma çabasından hoşlandığım kişiler böyleydi her zaman.

kerimcan durmaz aslında kim

yine sinirlendiğim bir konu başlığı oldu. ben mi gerizekaliyim, bu insanlar mi çok art niyetli ben hala çözemedim. videodaki harbi kızdan bahsediyorum ve onun gibilerden. ne kadar güzel biz diyor zeki müren diyor intihar eden öldürülen translar eşcinsellerden bahsediyor canım benim. diyor ki kerimcan yılmazı kastederek biz sizi böyle tanımak istemiyoruz . yani diyor ki siz var biz var. yani diyor ki düşünme, yargılama hakkı bizim elimizde. en az kerimcan durmaz kadar saçma salak hareketleri olan bok gibi para yiyip milletin gözüne sokan insanlar varken kerimcan durmaz kısa yoldan para kazanma hayalleriyle büyütülen ve hak etmeden kazanan diğer gençlerden tek bir yönüyle ayrılıyor ona göre ; eşcinsel olması ve başarması . zaten daha önce elif şafak’ı da konuya dahil ettiğini vurgulamış canım harbi kız. yani kerimcan durmaz eşcinsel olarak haksız yolla bok gibi para kazandığından konu ediliyor. hadi düşünelim bu gence bu popüleriteyi kim verdi? diğer gençler kazanamadı da neden o kazandı? harbi kızın anlattığına bakılırsa eşcinselleri doğru tanıması gereken bir toplum var ve bu toplum epey kalabalık. hay allah kerimcani eşcinsellerden çok bu toplum meşhur etmiş olabilir mi acaba? seyirlik ibne arayan toplum? tam da bu eşcinsel ne yapsa heteroya göre daha fazla battığından sevilme nefret edilme çizgisine getirip popüler kılmış olabilir mi? hadi bizde de var canım biz de az değiliz.
şimdi harbi kızımızın ekmek teknesini dökelim ortaya; trans cinayetlerinden, eşcinsel cinayetlerinden, intiharlardan bahsediyor. anladım, acaba başka bir konu başlığı altında bu duruma dikkat çeksen ve lgbti bireyleri hetero bireyler gibi insanlıklarıyla ele alsan -sadece cinayetle falan değil ya da böyle tepki çeken bireylerle değil- daha güzel olmaz mi? ya da düşünceni ispatlamak için neden bizim acılarımızı kullanıyorsun? hetero zenginler için de aynısını yapıyor musun? ha pardon onlar topluma dahil, kendilerini ispatlamak zorunda değiller. yani ablamız başımıza gelenlerde de topu bize atıyor, doğru temsil diyor. peki toplum saygıdeğer başarılı bir eşcinsel “ben eşcinselim” dediğinde ona saygı duymaya devam edecek mi? bir trans seks işçiliğinden, dışlanmadan başka ihtimallere erişebilecek mi? trans cinayeti olmadan translara mikrofon uzatmayan; ekonomide, siyasette, yeme içmede, gezme tozmada bize fikir sormayıp sadece öldürülünce haber eden medyadan bahset biraz. ya da onu da etmeyen. doğru temsil mantığını gösterdiğine göre kerimcandan ibaret olmadığımızın farkındasın? peki bizi ezen zihniyet belliyken niye onlara malzeme veriyorsun? bizi kendi içimizde hesaba çağırıyor , hetero natranslar belirsiz fail rolünde. biz öldürülmemek için düzelmek zorundayız. hadi oradan aptal kadın. kerimcani sadece mallığıyla ele alıp başka bir şeye dikkat çekmesen tamam ama bir de cinayetleri gösteriyor gerizekali. bir de bahsettiği kişi 94lü lan. gencecik biri , üstelik bu cinayetlerin olduğu ülkede yapıyor bunu. cinayetleri de göstererek. seni sinsi natrans heterobok. beni kerimcani savunmak zorunda bıraktı mal. böyle meşhur oluyor işte. “ıan mckellen bile gay”