zabeldogdu

Durum: 605 - 0 - 0 - 0 - 11.04.2020 01:06

Puan: 10454 - Sözlük Kaşarı

7 yıl önce kayıt oldu. 8.Nesil Yazar.

Kaostan kosmosa kaç kilometre? Yuvarlak tarih- hiçbir şeyde straight olmaya gerek yok.
  • /
  • 31

eşcinselliğe özendiriyor gerekçesi ile netflix yasaklansın diyen tip

keşke özendirse ben netflix'in kalkmasına razıyım.

keira knightley

nedense hep tarihi biyografi filmlerinde gördüğüm kişi.

10 nisan 2020 sokağa çıkma yasağı

bir aylık evde kalma meselesini boşa çıkarmış olay. aniden açıklanınca şeffaflık olmayınca insanların tedirginlikleri artıyor ve uzayabileceği gibi düşünceler de geliyor ama işin ilginci zaten stok da bir yere kadar. sonsuza kadar olacak şey değil. ücretli izin verilmemesi ile de ilgili olduğunu düşünüyorum. çalışan yine çalışsın ama diğerleri daha çok evde kalsın diyorlar herhalde. alın işte millet evde şu an mikrobuyla.

corona'nın günlük hayatınıza etkileri

dizi ve filmlerde sarılan insanları görünce garip hissetmek. insanların elini yüzüne götürdükleri sahnelerin dikkatimi aşırı çekmeye başlaması.

covid-19

alınan önlemler yeterli olmadığında bulaşıcılığı yüzünden tehlike boyutları çok yüksek olan coronavirüsün yarattığı hastalık. umarım türkiye için geç önlem alan ülkelerdeki gibi sonuçlar ortaya çıkmaz ama bu bulaşıcılık oranı, devam eden temaslar, işçilere, çalışmak zorunda olanlara yönelik onları koruyucu önlem alınmaması , sermayenin öncü olarak korunması virüsün yayılış hızını artıracak gibi duruyor. zira bir haftada gelinen nokta oldukça yüksek. bir de merak ediyorum virüs çoğunlukla yaşlılara değil de çalışan yaş kesimine etki etseydi aynı şekilde rahat davranılır mıydı? emin değilim açıkçası.

tales of the city

izledim. lgbti+ temsili açısından pek çok grup vardı ve bu iyi bir şeydi benim için. onun haricinde duygular ve varolan esrarengiz durum iyi işlenmemisti. biraz aceleye gelmiş gibi duran bir iş. belki de orange is the new black senaristi yazdığı için aynı tadı beklemiş olabilirim. bilemiyorum.

pembe hayat kuirfest

okuduğum kadarıyla programı gidilesi, izlenesi filmlerle dolu. geçen sene izlediklerim de rahatça bulunamayacak güzel filmlerdi. döneriz elbet demişler dönsünler tabi ankara'ya da, bizi de unutmasınlar. tadını aldık bir kere.

esenler otogarı

140journos otogarın alt katı için bir video hazırlamış.

lars von trier

eskiden severdim. yalnız sonradan okuyup araştırmaya, bilinçlenmeye başlayınca çok keskin bir kadın erkek ayrımı üzerinden film yaptığını fark ederek soğudum. dogville filmini hala severim ama. insanlığın sinsi ve kötü resmi gibi.

genderqueer

konu hakkındaki bir tartışmayı da şöyle bırakalım.
https://anchor.fm/queertroublemakers/epi...

en sevmediğim huyum

düşünüp aşırı ölçüp tartmadan hiçbir işe girişmemek. sonrasında zaten anti girişkenlik. bir kez olsun sonunu düşünmeden davranamadım.

ekrem imamoğlu'nu gözünde çok büyütenler derneği

seçimden bir hafta sonra üye olunacak dernek değildir.

hoşlanılan kişi ile arkadaş kalmaya çalışmak

çok zor bir şey bu. ben kendime ihanet etmiş gibi hissediyorum düşündükçe. severken sevmiyormuş gibi yapmak, onun başkasına aşkını dinlemek çok yıkıcı. içten içe devam eden bir umut, yanlış yorumlanan davranışlarla birlikte sıkıntı yaratıyor. aşık olacak başka biri beklentisine girerken o kişi de bir türlü gelmiyor haliyle. arkadaş olarak verilen değer yüzünden uzaklaşamıyorsunuz da. öylesi daha da kötü hissettirecek çünkü. azalarak bitmesini bekliyorsunuz.

adamlık

yazanını, söyleyenini görünce kusma hissi promosyon olarak geliyor.

birinin hayal kırıklığı olmak

bazen size yol gösteren, destek olan ya da sizi seven bir insana karşı gösterdiğiniz tavırdır. üzerinize binen ağır yükün hıncı biraz da bu insanla kurduğunuz ilişkiden çıkar. o zaman o insanın hayal kırıklığı olabilirsiniz.

karşıcinsel

(bkz:düzcinsel) hakaret gibi kelime valla. sevdim.

non-binary

non-binary mevzusunu özet olarak anlatan bir yazı için. https://transequality.org/issues/resourc...

skolioseksüel

tam olarak emin olmamakla birlikte genderqueer, non-binary kişilerden hoşlananlar oluyor . bilen varsa açıklayabilir mi?

2019 istanbul lgbti+ onur haftası ve gay pride

sosyal medya üzerinden aktarıyorum : twitter'da çok eğlenceli homofobik tweetler ve onlara verilen cevaplar vardı. belediyelerden onur yürüyüşüne destek tweetleri, çanakkale belediyesinin destek tweetinden sonra açılan çanakkale savaşı muhabbeti -ne alaka ya -, hedef gösteren gazete demeye dilimin varmadığı yayınlarda canan kaftancıoğlu üzerinden chpli kadınların onunla evlenmek için sırada olduğu tweetleri falan. itiraf etmeliyim ki çok eğlenceliydi. gerçekte ise var olan yoğun bir saldırı ve direniş. tanıdığım, ettiğim yok diye gidemeyip gelişmeleri takip ederken evde kendi kendime delirdim bu sebepten. bir yandan da bu cesur insanların yaptıklarıyla mücadelenin ne kadar büyümüş olduğunu gördüm. utandım ve gururlandım.
http://kaosgl.org/sayfa.php?id=28440

hayat bilgisi

ilkokulda bir aldığım ders. eğitim hayatım başlamadan bitti sanmıştım.
  • /
  • 31

gökçer korkmaz

bir kaç videosunu paylaşmak istedim,sosyal medya hesapları için;

youtube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCp7kpLB...

instagram: https://www.instagram.com/gokcerkorkmaz/

facebook: https://www.facebook.com/gokcer.korkmaz

gazetecilik

haber değeri olsun olmasın magazinsel manşetler iş görür mantığını ne zaman bırakacaksınız?

operasyonla birbirinden ayrılan siyam ikizlerimiz büyümüşte sınava girmişler herkesin dört gözle beklediği sınav sonuçları açıklanmışmış. görende full çekmişler sanır! eğitim sisteminin boktanlığı karşısında barajı geçememiş bu 2 kızcağız ne yapsın. aynı haltı yiyen yüzbinlercesi var. bir de ikizlerin üzüldüğü yönünde fikir beyan etmişler sjsjks yok canım yanlış biliyosunuz zil takıp oynamışlar.
https://www.cnnturk.com/turkiye/siyam-ik...

şokopop

pride 2019 özel videosu yayında.

skolioseksüel

bir akışkan * olarak ilk kez duyuyorum. ekşi'de bu konuda başlık açılmış. detaylı bilgi verilmemiş. genderqueerlik ve non-binary gibi kavramlar lgbt kadar görünür olmadıklarından çok bilinmiyorlar. ancak internette skolyoseksüel olarak ararsanız karşınıza türkçe kaynak çıkıyor.

https://kaosgl.org/sayfa.php?id=18984
https://onedio.com/haber/-skolyoseksuel-...
https://eksisozluk.com/skoliosexual--373...
https://www.uplifers.com/62056/

hi-nrg music

high energy. eşcinsellerin dünyaya armağanı olan; disco, synth pop ve new wave'in kısaca klasik pop müziğin oluşmasına da katkı sağlayan müzik türü. kısaca popüler müzik de eşcinsel ürünü sözlük.

70lerde ingilterede ortaya çıkan bu türün nerdeyse tüm temsilcileri homoseksüel. sylvester, divine, dead or alive gibi eşcinsel şarkıcı ve topluluklar güzel örneklerini sunmuş.

bu kategorinin sanırım en emsalsiz örneği dead or alive'nin you spin me round hiti:

god control

bizans ilahileri

esasen mevlevi ilahileriyle daha çok benzetiyorum. ayrıca sadece bizans değil ortodoks geleneğin tamamında benzer ezgiler mevcut.
aha bu da bildiğin mevlevi ayini şerifi


ayrıca ortadoğu ruhu da mevcuttur ortodoks ezgilerinde;


bu da baya ünlü bir ilahi, galiba osmanlı döneminde yazılmıştı hatırlamıyorum tam, türkçe altyazısı da var.

iq'nun düşük olduğunu gösteren detaylar

"kadın dediğin yemek pişiricek, çocuğuna bakacak o kadaaar!" *

uludağ sözlük yazarlarının düzgün kız bulamaması

hani nasıl homofobiden şikayet ediyorsunuz ya. şöyle bir konuda var. (bkz:bir meta olarak kadın)
(bkz:mide bulandırıcı entryler)

işi olan insanın zamanı zamanı olan insanın parasının olmaması

ne olduğu bilmeyenler için cevabın gapitalizm (kapitalizm) olduğu durumdur. bu düzenin dilber ay eleştirisini şuraya bırakıyorum : "şu hayatta ne kadar güzel insan tanıdıysam hepsi de bu gapitalizmden nefret ediyolardı. benim böyle şeylere pek aklım ermez gardaş; ama, bu gapitalizmin çok şerefsiz bi şey olduğu besbelli!"

Toplam entry sayısı: 605

cinsiyetin olmadığı bir dünya

cinsiyetin olmadığından ziyade hiçbir cinsiyet kimliği için beden üzerinden şekillenen normların olmadığı bir dünya daha güzel olurdu.

gay silence

(bkz:gay sessizliği)
jodie foster'ın 17 yaşındaki bir röportajında kendisine heteroseksüel ataması yapılarak sorulan "nasıl erkeklerden hoşlanırsın" vs. sorulara mimikleri ve sessizliğiyle verdiği cevap buna bir örnek olarak düşünülüyor. gündelik hayatta heteroseksüel olduğumuz varsayılarak sorulan o can sıkıcı sorulan canımızı nasıl sıktığının ve öte yandan bu sessizlikte hiç de yalnız olmadığımızın bir işareti bu kavram.

26 nisan lezbiyen görünürlük günü

lgbti'ler içerisinde de daha az konuşulan kadınlar oluyor. eşcinsel denince biseksüel denince akla ilk olarak gayler ve biseksüel erkekler geliyor. genel durumda ise heteroseksüel olmayan kadınların temsili az olduğu kadar oldukça sorunlu. bir fantezi unsuru olarak görülüp "erkekle tamamlanan kadın", "doğası belli kadın" algılarıyla da çarpışmak durumunda kalıyoruz. fobilerle uğraşmak durumunda kalıyoruz; az görünürlükle ama bizim hakkımızda bizden çok konuşanlarla yani. lezbofobi de lezbiyen kadınların görünürlük halinde nasıl da heteronormatif kalıplarla dile getirildiğini anlamak için önemli bir tanımlama. dolayısıyla görünürlük bizim görünürlüğümüz ve sözü biz söyleyeceğiz; tüm lezbiyenlerin görünürlük günü kutlu mutlu olsun.

bazı şarkıların bizdeki hikayeleri

yukarıdaki hikaye çok güzel. benimki biraz hüzünlü ama entriyi okuyunca direk aklıma geleni yazıyorum. bazı insanlar vardır böyle ilk tanıştığınızda sanki yıllarca vakit geçirebilirmişsiniz gibi olur. size birşey söyler ve söylediği sanki sizin nişanınızdır artık. güzel olan şeylerden çok derin yaralar da çıkar ya öyle bir şeyler. gözgöze yaptığımız muhabbet hala olduğu gibi duruyor içimde. öyle etkilenmiştim ki sonraki görüşümde heyecandan selam vermeye utanmıştım. bir süre sonra gitti zaten. görmedim bir daha. o gitti ben de o nişanın acısıyla kaldım. çay sözü vardı bana. "hatta senin için yemek yapacağım". öldüğünü öğrendim sonra. acıma eşlik eden şarkıyı buldum. dinleyince bir tek o gelir aklıma. bir de tanıştığımız şehirde bir yıldıza yazmıştım onu. istanbul'da da görür müyüm diye düşünüyorum. ölmüş biri için, bazen unutulduğuna acı çekilen, her anımsamadaysa geçirilen kısacık vaktin değeri acıyla geri gelen, yıldızlara benzetilen bir insan için ;

selahattin demirtaş

selahattin demirtaş, seni başkan yaptırmayacağız diyerek bugünkü ohalleri, her alana hükmetmeyi arzulayanların emellerine 2 yıl önce balta vurabileceğini gösterdiğinden yargılanan siyasetçi .

biseksüel

heteronormatif yapının sahiplenicileri bütün cinsel yönelimlerden çıkabilir. eşcinsellere saldıranlar içinde eşcinseller de olabilir. toplumsal cinsiyetten bahsedeceksek biseksüeller yalnızca erkeklerden ibaret değildir. pek çok farklı cinsiyet kimliğinden olabilir. feminen geyleri aşağılayan "ibne olmayan, aktif" geyler toplumsal cinsiyet biliyor yani? toplumsal cinsiyeti bilmek konusunda gey -biseksüel erkek ayrımı yapıldığına göre kadınların yaşadıklarını erkeğin kadına duyduğu, duyabildiği cinsel arzuya mı bağlıyoruz yani? evet erkeklerin hiyerarşilerini cinselleştirdikleri doğrudur. lakin buradan geyler de kurtulamaz. tam da aktif-pasif mevzusunda olduğu gibi.
yine bir biseksüel için geylik-lezbiyenlik normal olamaz. "normal" varsa kendinde olandır, biseksüelliktir. bununla birlikte biseksüel bir kadın için bir kadına ; biseksüel bir erkek için bir erkeğe aşık olmak, cinsellik yaşamak normaldir. ilkokul çağında ne yaşandığı da hem biseksüel hem eşcinsel çocuklar için dışarıdan illaki belli olacak diye bir şey yoktur. belli olsa da ne biz bu çocukların gözetçisiyiz, ne de onları birbirleriyle yarıştırabiliriz. denilen durumlar doğru olsa bile her örnekte, bu acıları yaratan temel durumları ve bağlantıları eleştirmek yerine acı hiyerarşisi geliştirmek heteronormativiteyi sağlar. biseksüel çocuğun hislerinin durumu hakkında hangi cinsiyetten hoşlandığını bilecek ve hayat çizgisini takip edecek kadar kaç tane biseksüel tanınabilir şu hayatta? sanki bir dış göz olunmuş da insanları geçmiş gelecek süzmüş gibi. evlenme mevzusuna gelirsek eğer mevzu eşcinsellerin sahip olmak isteyip olamadıklarıysa bir biseksüel diğer cinse aşık olduğunda onunla evlenmek istiyorsa tabi ki evlenebilir. ve kime hesap verecek kendinden başka? biseksüel kadınlar ve diğer cinsiyet kimlikleri mevzusuna hiç girmiyorum. zaten oralarda mevzu bu kadar da "basit" değil.

biseksüel

monoseksizmin derdini çeken insanlar. cinsiyetler arasındaki uçurumun başında bela olarak dolandığı insanlar. "geçiş evresi" kafasının üzerinde baskı yarattığı insanlar. gerçekte bütün cinsel yönelimler bir geçiş evresi olabilir. "aynı anda iki cinsiyetten biri olmayınca yarım kalır" , "yarı hetero-yarı eşcinseldir" kafasının derdini çeken ve illa aldatacağı varsayılan insanlar. biseksüel ahmet'in mehmet ile olan aşkında ayşe ile aldatacağı varsayılır. ahmet mehmet'i caner ile aldatabilir aldatabilen bir insansa. biseksüel ayşe'nin leyla ile olan aşkında cenk ile leyla'yı aldatacağı varsayılır. ayşe leyla'yı şirin ile aldatabilir aldatabilen bir insansa. hemcinsiyle birlikteliği olmuşsa bu birliktelikte yaşadıkları, yaşayabildikleriyle ve diğer cinsle birlikteliği olmuşsa bu birliktelikte yaşadıkları, yaşabildikleri arasındaki uçurumu düşününce kafayı yiyebilecek, canı çok yanabilecek, diğer cinsle olan birlikteliğinde kendi suçu olmasa da avantajlardan utanabilen insanlardır. hemcinsiyle de olsa diğer cinsle de olsa "ben seni bizim tarafa çektim ahaha" kafasıyla duyduğu, duyabildiği bütün arzuları yok sayılan; oradan oraya çekiştirilebilen insanlar.

bazı şarkıların bizdeki hikayeleri

yukarıdaki hikaye çok güzel. benimki biraz hüzünlü ama entriyi okuyunca direk aklıma geleni yazıyorum. bazı insanlar vardır böyle ilk tanıştığınızda sanki yıllarca vakit geçirebilirmişsiniz gibi olur. size birşey söyler ve söylediği sanki sizin nişanınızdır artık. güzel olan şeylerden çok derin yaralar da çıkar ya öyle bir şeyler. gözgöze yaptığımız muhabbet hala olduğu gibi duruyor içimde. öyle etkilenmiştim ki sonraki görüşümde heyecandan selam vermeye utanmıştım. bir süre sonra gitti zaten. görmedim bir daha. o gitti ben de o nişanın acısıyla kaldım. çay sözü vardı bana. "hatta senin için yemek yapacağım". öldüğünü öğrendim sonra. acıma eşlik eden şarkıyı buldum. dinleyince bir tek o gelir aklıma. bir de tanıştığımız şehirde bir yıldıza yazmıştım onu. istanbul'da da görür müyüm diye düşünüyorum. ölmüş biri için, bazen unutulduğuna acı çekilen, her anımsamadaysa geçirilen kısacık vaktin değeri acıyla geri gelen, yıldızlara benzetilen bir insan için ;

1000kitap.com

kitap üzerinden sosyalleşme ağı. kitap okuma, kitap inceleme gibi etkinliklerinizi düzenliyorsunuz. yıl içinde kendinize bir hedef koyuyorsunuz, okuduklarınızı ve okuyacaklarınızı belirtiyorsunuz. sizin gibi başka kişilerle de tanışabiliyorsunuz. kullandığımdan beri okuma isteğimi artırdı ve programlamamı kolaylaştırdı.

gay silence

(bkz:gay sessizliği)
jodie foster'ın 17 yaşındaki bir röportajında kendisine heteroseksüel ataması yapılarak sorulan "nasıl erkeklerden hoşlanırsın" vs. sorulara mimikleri ve sessizliğiyle verdiği cevap buna bir örnek olarak düşünülüyor. gündelik hayatta heteroseksüel olduğumuz varsayılarak sorulan o can sıkıcı sorulan canımızı nasıl sıktığının ve öte yandan bu sessizlikte hiç de yalnız olmadığımızın bir işareti bu kavram.

hoşlanılan erkeğin kadınsı çıkması

kadınsı olmanın garipsenen bir durum olması? kadın ve erkeğe biçilen rollerin dışına çıkmanın anormal karşılanması ?

travesti tarifler

pembe hayat aktivistlerinin pembe hayat'ın youtube kanalında yemek yaptıkları video programları. adını ilk kez duyduğum felah köfteye delikli boncuk yerde kalmaz adını vermişler. ölsem unutmam artık. o değil de canım çekti gece gece. herkesin çeksin.

lezce.com

çok manyak tiplerle karşılaştığım site. kadının biri kırk yıllık tanıdıkmışız gibi mesaj atıp konuşmayı yarıda kesti. herhalde biseksüel olduğumu söylemem etkili oldu. aradan haftalar geçince tekrar tanışmak için mesaj attı. geçmişte konuştuğumuzu ve yarıda kestiğini, bu yüzden konuşmak istemediğimi söyleyince de yalvar yakar oldu resmen. bir başkası attığı ilk mesajdan sonra ciddiysen konuşalım diye tutturdu. bir başkası selam sabah demeden kendi numarasını attı. neden böyle yaptığını sorunca da boy kilo bilgilerin dikkatimi çekti dedi falan. cevap vermedim. sonra sahte hesap olduğu ortaya çıkmış, banlanmış. ilginç bir site. daha aklı başında olduğunu tahmin ettiklerim de bana bakmıyor naletossun.

ufak tefek cinayetler

big little lies dizisine olan benzerlikleri esinlenmenin ötesinde olmakla birlikte çok farklı bir gidişatta olan dizi. big little lies dizisinde gördüğümüz kadın dayanışmasının yerini kadın rekabeti almış. yine de erkeklerin de mevzuya dahil olmasıyla biraz daha heyecanlanmış, yalnızca kadınları kötü göstermekten çıkmaya başlamış dizi. geriye sadece güç savaşları kalıyor. insani arka planları önemsemeden tabi. bir de sorguda konuşan tipler nasıl her ayrıntıyı biliyorlar?

skolioseksüel

tam olarak emin olmamakla birlikte genderqueer, non-binary kişilerden hoşlananlar oluyor . bilen varsa açıklayabilir mi?