campbell

Durum: 42 - 0 - 0 - 0 - 14.05.2022 06:01

Puan: 924 - Sözlük Kezbanı

5 yıl önce kayıt oldu. 7.Nesil Yazar.

Bu dünyada hala güzel şeyler var Bay Frodo, ve bu uğruna savaşmaya değer.
  • /
  • 3

campbell

eşcinselliğimi bastırmış falan değilim, aksine 14 yaşından beri bütün topluma unabashedly açık bir hayat yaşadım. lisede bir erkeğe onu sevdiğini söyleyebilen nadir gaylerdenim. açıkçası türkiye toplumunun gaylere yukarıdan bakabilecek bir yönü yok, çünkü yukarıda değiller. komik bir şekilde yukarıda bahsedilen stereotipteki kamyoncuları savunan da ben değilim, sizsiniz.

neyse, eşcinseller üzerine olan makalemi de çöpe atayım, ayı sözlük şizoları kamyoncu olduğumu falan zannediyor, hahaha. sayenizde dersimin syllabusına paradox of tolerance'ı da ekleyeyim de azıcık kültürlensinler.

türkiye'de halkın aydınları aşağılaması

ülkede üç toplumsal bölüm vardır: burjuva, küçük burjuva ve prekarya. proleterya diye bir şey yoktur bu topraklarda. sözde işçi savunucuları köşede ağlayabilirler.

prekarya, bir sınıf olarak gericidir. çünkü varoluşu anaparaya, anapara devlette ise devlete bağlıdır. yani şu anda bütün gününü kahvede oturmakla geçiren ebubekir sıddık bu iktidarı kendisinden bile çok savunacak, çünkü devletin küçük burjuvayı vergi adı altında yağmalayarak kendisine yolladığı kutu kutu erzak olmasa, kafasına taktığı şapkayı sikine takamadığı için yaptığı on beş çocuk için cezalandırmadığı gibi ödüllendirilmese, olduğu ezik kişi için toplum içinde hor görülse aslında ne kadar değersiz, önemsiz ve ezik karakterli bir insan olduğunu fark edecek.

bugün aldığınız alkol ve sigara için cizye ödüyorsunuz ki ebubekir sıddık bütün gün kahvede çay içebilsin, yüzlerce vergiyi veriyorsunuz ki, sizden yağmalanan maaşınızın yarısı, hatta daha fazlası oy karşılığında başkalarına verilsin. ebubekir sıddık kahvede otururken, siz onun gibi milyonlarcasının hayatını finanse ediyorsunuz. hatta belki şartları sağlayamayacağınızdan dolayı zaten 1 - 2 tane olacağınız çocuğunuzu da yapmıyorsunuz.

onlar sizin gibi pembe götlülere gülüyor. söyle güzel kardeşim, gülmesin mi? sizi aşağılayınca zaten 'ama onlar da eziliyur ya' diye kılıf bulmayı biliyorsunuz zaten, boş verin siz.

ayn rand'ın dediği gibi: 'gerçekleri görmezden gelebilirsiniz, ama gerçekleri görmezden gelmenin sonuçlarını görmezden gelemezsiniz.'

homofobi

ayrışma (seperation) insan doğasıdır. daha evriminin başından beri kabileci olan insanlar "biz" ve "onlar" kavramları ile çok uzun süredir çatışma halinde. günümüzdeki çoğu etnik / dini kimlik bu kabilecilik içgüdüsünün bir yansıması aslında. bu yüzden "doğada homofobi yok" demek oldukça abesle iştigal. avcı toplayıcı insanlar her zaman "öteki" buldukları insanları, hatta çocukları, bazen yük olacağını düşündüklerinde kendi çocuklarını bile öldürmüşlerdir. kısacası doğa romantizmi anlamsız. burada önemli nokta, eğitimdir. eğitim toplumları birleştirebilir, dağıtabilir. peki eğitim homofobiyi yenebilir mi? belki.

***

theodor herzl, israilin fikir babası, zengin yahudi bir avukat, neden birdenbire ortadoğu çöllerinde bir devlet kurmaya kalkıştı?

her şey almanların fransızları yenerek parise girmesiyle başlar. dreyfus adlı bir yahudi subayı ihanetle suçlayan fransızlar, dreyfusun almanlara bilgi verdiğini, savaşın bu yüzden kaybedildiğini iddia eder. sonuç olarak askeriye bunu bir fransızın yaptığını bile bile dreyfusu sahte deliller ile suçlamaktan çekinmez.

bu olay o kadar sahtedir ki, emile zola kariyerini riske atıp "j'accuse" (suçluyorum) diyerek yapılana dikkat çeker. işte o anda, "yahudi sorunu çözülmeli" diyen herzl kararını verdi. fransız yahudileri kadar asimile olmuş bir toplum bunu yaşadığına göre, yahudilerin kendilerine ait bir topluma (der judenstaat) ihtiyacı vardı. işte "siyonizm" böyle başladı.

***

kısacası, fransızlar yaşadıkları ilk kötü olayda yüzyıllarca beraber yaşadıkları insanları sırtlarından vurdular. günümüzde heteroseksüellerin üzerimizden woke geçinebilip var olmamıza "izin verdikleri" için övündüğü bir dünyada eşcinsel haklarının güvende olduğunu mu düşünüyorsunuz? avrupanın her zamanki gibi faşizme kayışı, trump'ın her şeye rağmen %48 alması gibi şeyler eşcinsel haklarının şansa bağlılığını gösteriyor.

mesela avusturalyada ve birçok ülkede "eşcinsel" evlilik referandumu yapılmıştı. çoğu kez göstermelik olduğu söylense de bu çok hatalı bir davranış aslında.

hatalı çünkü;

1) "eşcinsel" evlilik bir insan hakkıdır. yönelimlerine bakılmaksızın her insan evlenme ve aile kurma hakkına sahiptir. insan hakları oylanamaz. oy-la-na-maz. bu kadar. bu haklara sahip olmamız halkın %50sinin bunu istemesi veya istememesine bağlı değil.

2) kimler oy veriyor? büyük çoğunluğu heteroseksüeller. bunun ne kadar saçma ve yanlış olduğunu gören bir ben miyim? kim kendinde başkasının haklarını kontrol edebilme yetisini görüyor? mesela trump yüksek mahkemeye atadığı yargıçlar sayesinde "eşcinsel" evliliği iptal edebilir.

öyle hayatlar yaşıyoruz ki, hayatlarımız heteroların keyfine bağlı. istediklerinde evlisin, istemediklerinde beraber yaşama diye kavram uyduruyorlar götlerinden sırf evlilik hakkını vermemek için falan filan. kısacası, heteroseksüel bir toplumda, eşcinseller asla eşit olamayacak. diyelim ki oldu.

***

pembe kapitalistlerin "eşitlik" dediği şey aslında heteroseksüel topluma yamanmaktır. yani castroda oturan, evli mutlu çocuklu beyaz gayler için hayat çok güzel. çünkü birinci dalga feminizm gibi, alt sınıfların itelediği bir mücadele burjuvalara haklarını vermekle sona erdi. castro gayleri homofobi sona ermiş gibi davranadursun, abd'de yüzbinlerce eşcinsel kimlikleri yüzünden işten çıkarılabiliyor. olsun ama, hetero arkadaşları gibi evli mutlu çocuklu davranabiliyorlar. büyük ilerleme. evlilik gibi bir kurumu olmayan eşcinsellerin evliliği bu kadar içselleştirmesi de ayrı bir merak konusu.

örneğin "eşcinselliğim beni tanımlamıyor" gayleri. gülüm balım çiçeğim, madem eşcinselliğin seni tanımlamıyordu, yıllarca ne diye bu kadar ayrımcılığa maruz kaldın? bunu neden söylediğin bariz, varoluşunu yok sayarak heterolara yamanırsan sana düzgün davranılacağını sanıyorsun. hiç de öyle olmayacak. kaldı ki, eşcinselliği ile tanımlanmak nedir allasen?

***

ben eşcinselliğimle tanımlarım. çünkü türkiyede eşcinsel olmak yutan 0 gibidir. ne olduğuna bakmaksızın ya fetiş objesi ya da nefret öznesi olursunuz. yüzünüze gülen insanlar arkanızdan ibneliğinize laf eder.

odtü'ye gidene kadar yaşadığım homofobinin eğitimsizlikten kaynaklandığını ve çözülebileceğini düşünüyordum. benim için odtü bir ütopya gibiydi. ancak odtüde, evet türkiyenin en üst üniversitelerinden birinde, nefret suçu yaşadığım zaman tıpkı herzl gibi bir aydınlanma yaşadım. mevzu eğitim yada herhangi başka bir şey değildi. bazı insanlar sadece homofobikti, ve bu heteroseksüel bir toplumun getirisiydi. yani homofobiden kaçış yoktu.

***

diyelim ki yarın bütün hayallerimiz gerçek oldu. türkiyenin bütün sorunları çözüldü, eşcinseller artık eşit, haklarımız var. bu adalet midir? değildir.

geçenlerde skai jackson ırkçı paylaşımlar yapan bir genci paylaşmış, "hayatını mahvetmişti" (üniversite başvurusu kabul edilmedi). herkes demediğini bırakmadı kıza. peki niye kimse şunu düşünmüyor;

a) o çocuk hiçbir şekilde ceza almayacaktı. mahkeme onu yargılamayacaktı, kimse umursamayacaktı. eşcinsel cinayetlerini kim umursuyor? kimse. skai bunu dile getirdiğinde adalete en yakın şeyi yerine getirdi.
b) hadi diyelim ki yaptığı yanlıştı ve çocuk üniversiteye gitmeliydi. internette açık açık ırkçı olan bir çocuğun üniversitede ne yapacağını sanıyorsunuz? bu çocuğu üniversitelere gönderip siyahilerin kendini güvende hissetmemesini mi sağlamalıyız?

kısacası, heteroseksüel adaleti bu kadar savunmayın. keşke bana yıllarca zorbalık yapanlar da böyle hayatı karartılsaydı. keşke benim hayatım kararacağına onlarınki kararsaydı. omo onlor cocook diye boktan davranışlara kulp takacaklar keşke bu davranışların mağdurlarını da bu kadar önemsese.

sonuç olarak, yarın hepimiz eşit olsak bile, dün bize ibne diye bağıranlarla eşit olacağız. böyle eşitliği sikeyim. adalet böyle olur.

https://youtu.be/q5-j__7w-7y

***

kısacası, eşcinseller olarak homofobiden kaçışımız yok. önemli olan bu konuda ne yapacağımız. benim isteğim ayrışmadır. bıraksınlar gay köylerinde homofobiden uzakta, homonormatif bir toplumda yaşayalım. artık eşcinselliğin heteroseksüelliğe ve homofobiye değil, homonormativiteye dayandığı bir dünya istiyorum.

suriyelilerin türkiye'ye katkıları

katkıları taciz, tecavüz, gasp, hırsızlık, çocuk gelinler, ülkede bulunmayan hastalıkların hortlaması, türkiye vatandaşlarının alması gereken hizmetlerin sömürülmesi, islami terörizm, eğitimsizlik, gericilik diye gider.

ülkeden götürdükleri ise güvenlik, huzur, refah, stabilite, laiklik...

çok değil yüz yıl önce para uğruna 'türkün karnında altın var' diye halepi savunan türk askerinin karnını deşenlere üzülmem mi gerekiyor? araplar her zaman vahşi ve geri kafalı bir halktı, yüz yıl geçmiş olması bunu değiştirmiyor. eden bulur, inleyen ölür.

suriler türkiyede kalsın geyiğinin tek önemi kuzey suriyede yapılan etnik temizlik geri çevrilemesin diyedir aslında. kürtlerin bölge halkını sürüp burası 281181 yıldır bizimdi deme politikası taa hamidiye alaylarına dayanıyor, suriler kalsın diyen herkesin aslında bir beşinci kol olması hiç de şaşırtıcı değildir bu yüzden.

suriyeli mülteciler hakkında doğru bilinen yanlışlar

farklı kültürler ile yaşanabilir, göçmen krizi ile yaşanamaz. açın tarih okuyun be! ama okumazsınız, herkese 'faşist!' diye bağırmak işinize geliyor çünkü. duyar kasabilemek, ilgi çekebilmek için yırtınıyorsunuz sadece.

*

yıl 1830, yer texas, o zamanlar tejas.

'beyazlar' yani 'anglos' denilen yerleşimciler dönem meksikasındaki tejas'a yerleşiyorlar. bir anda latino kökenliler azınlık konumuna geliyorlar. anglos'lar kendi devletleri olan birleşik devletlere katılmak istiyorlar. bunun üzerine meksika başbakanı tejas eyaletini coahila eyaleti ile birleştiriyor. sonuç olarak meksikaya demokrasi geliyor. meksika sınırlarını koruyamamasının bedelini topraklarının %35'ini kaybederek ödüyor.

*

farklı insanlar ile yaşamak güzeldir, fakat her önünüzden geçeni evinize neden almıyorsanız o yüzden ülkenize de almazsınız. her kültürün bir jenerasyonda sadece %5'i göçmen olabilir, yoksa toplumun işleyişi bozulur. neden? çünkü demografik yapı bozulur. hatay artık bir türk şehri midir mesela?

yarın bir gün anglos'ların yaptığını surilerin yapıp yapmayacağını bilmiyoruz, tarih bize yapacaklarını söylüyor. yapıyorlar da zaten. hatay suriye şehridir diyenden kuzey suriye söylemlerine kadar.

insanlık bazından hepimiz savaşa üzülebiliriz, ölenler için matem tutabiliriz. ancak devletler bunu yapamaz. türkiye en başından hiç suriyeli almamalıydı, diğer arap ülkeleri gibi. beka sorunu denen şey budur işte.

son olarak sınırların faşistlik falan olduğu söylenmiş, cahilliğin daniskası. yahu iran sınırımız tam 396 yıl önce çizilmiş. kanla.

bütün sülalem gökırmak (kızılırmak'ın bir kolu) civarında yaşamışlar, çiftçilermiş. büyükdedem taa ülkenin bir ucundan gelip sırasıyla balkan, çanakkale ve kurtuluş savaşlarında savaşmış. kime karşı? 15 farklı devletin ordularına karşı. esir alınmış, kaçmış. bir bacağını savaş meydanında bırakmış. tek kurşununu harcayamadığından kör pala ile savaşmış. istiklal madalyasını almış, köyüne dönmüş.

esad suri bombom diyerek ülkesinden kaçan, antalya plajlarında nargile çeken suri gençlere acımalı mıyım şimdi yani?

suriler ile ilgili binlerce sorun varken hümanizm sosuna batırıp akıl mantık kullanan insanları faşist ilan ediyorsunuz. yazık.

sokaktaki evsizleri, şarapçıları evinize alıp onlara maaş bağlamalısınız. siz de aç kalabilirsiniz tabi. önemli olan hümanizm ya! ama olmaz, klavyenin arkasından hümanizm kasarsınız.

suriyelilere harcanan her kuruş; oğluna pantolon alamadığı için intihar eden babanın veyahut çocuklarına odun alamadığı için saç kurutma makinesini çocuklarına verip intihar eden annenin vebalidir.

umrunuzda mı? değil.
mevzu türkler olunca duyar kasamazsınız çünkü.

suriyeli mültecilere sınavsız üniversite hakkı

yabancı öğrenci sınavına göz atan herhangi bir insan bile soruların ilkokul düzeyinde olduğunu bilir yahu. 5n1k sorusu bile var. türk olunca türev integral kimya fizik coğrafya, satır satır paragraf; suriyeliye gelince 5n1k. bakın, basit bir örnek 2010 (son yayımlanan) sınavdan.ne devletten aldığı parayla millete sulanan nargileci surilerde, ne de suri sevicilerde zerre kadar utanma yok. bir yılını dandik bir sınava heba edip odtüye giriyorsun, yanına gelen suri örüntü çözerek gelmiş.

(bkz: öz yurdunda garipsin öz vatanında parya)

homofobiklerin bıktırması

"when you're accustomed to privilege, equality feels like oppression"

biz bunları kitaplarımızda yazdık: (bkz: #380369)

ne zaman bu tip insanları görsem aklımda bu şarkı beliriyor.

eşcinsel olunmaz eşcinsel doğulur

apolejetik bir söylemdir. eşcinsel olduysam ne olacak yani?

ktogdan alıntı yapayım.
eşcinsellik tercih olsa kaç yazar?

"bizim, "madem seçtim niye hatırlamıyorum" diye heterolarla ağız dalaşına girecek asilere ve aktivistlere, ya da "seçim olsaydı seçmezdim anam böle doğurmuş ühühühüüü" diye durduğu yerde salya sümük ayak üstü tragedyalar çevirecek hüzünlü mağdurlara ihtiyacımız yok.

bizim, gururla "ben eşcinselim, nedenini umursamıyorum. ama sizin yapabildiğiniz her şeyi bazı durumlarda sizden daha iyi olacak şekilde ben de yapabiliyorum. sizin gibi yasalara uyuyorum ve adam gibi yaşıyorum. bu yüzden bana dil uzatmaya hakkın yok" diye bağıra bağıra ayırımcılığa karşı çıkacak mantıklı ve gururlu kişilere ihtiyacımız var.

anlatabildim mi?

çünkü size soruyorum dostlar: eşcinsellik seçim olsaydı kaç yazardı? eşcinsel ilişkiyi sevmek ya da onu tercih etmekle cinayet, hırsızlık, tacizcilik gibi şeyler arasında bir doğru orantı var mı?

yok. o zaman herkes susup oturacak. ben ktog'um. eşcinselim. dünyaya bi daha gelsem yine eşcinsel olurdum. eşcinsellik tercih olsaydı da bunu yine savunurdum.

bu yazıyı okuma ihtimali olan heteroseksüeller için basit açıklama: kimse zorla am sikmek zorunda değil. ya da kimse sizin pörsümüş karınızı ve onun amını seksi ya da çekici bulmak zorunda değil. bu kadar. nokta."

not: ktog'un askerleriyiz.

boyalı dolap

ilk sorun; sorun değil sonuç aslında. siteler popülerleştikçe kullanıcı sayısı ve kullanıcı tipi artar. moderasyon ise düşer. çizgisini koruyabiken birçok site var, ekşi mesela dürüm sevdasına kapılmadan önce güzel bir yerdi, çok uzun bir süre boyunca. [mükemmeldi denemez ama çizgisini uzun bir süre korudu.]

ikincisi pek sorun değil, içinde eşcinsellik çağrısı buldukları için esc tuşu bile yasaklanabilir bu ülkede. ortalama türk insanının yasaklar nedeniyle hackerman seviyesine ulaştığını düşünürsek buda bir sorun değil.

maddiyat konusuna hak veriyorum, reklam alınabilir aslında. ilk zamanlar olmasada ilerleyen zamanlarda işe yarayabilir. ayrıca patreon tarzı yerlerden bağış da toplanabilir falan filan. aylık 45 lira civarında bir tutar ediyor sanırım.

son olarak başarılar diliyorum, güzel bir fikir açıkçası. fortune favours the bold.

sam smith

gözleri çok güzel olan, keşke hep gülse dediğim sanatçı. acıklı şarkılar yapmadığında çok güzel parçalara imza atıyor.

tanrı

bakuninin en sevdiğim iki sözü ile açıklamak gerekirse;

en başta, ilâhiyatın ilâhî zorbalığına, tanrı'nın hayaline başkaldırmak gerekir. gökyüzünde bir efendimiz bulunduğu sürece yeryüzünde kölelikten kurtulamayız.

***

voltaire'in sözünü tersine çevirerek diyorum ki; eğer tanrı gerçekten varsa, onu yok etmek gerekir.

inanç özgürlüğü

günümüzde şeytanlaştırılan ispanyol kaşifler amerikada karşılaştıkları yerlileri öldürmek istememişlerdi. aynı şekilde daha önce kolonileştirdiği birçok yeri de ılımlı bir şekilde yöneten portekiz, brezilya sahiline çıktığında gördüğü manzara ile şoka uğramıştı.

günümüzde meksika / orta amerika bölgesini kapsayan alanda kurulan aztek ve maya imparatorlukları, avrupalıları dehşete düşüren uygulamalara sahipti.

tanrılarının her gün doğabilmesi için insan kurban ediyorlardı. bu kurban ritüeli, canlı bir insanın kalbinin obsidyen bir bıçakla çıkarılmasıydı. bu ritüeller bazen 80.000 kişiye kadar çıkabilen toplu katliamlara yol açıyordu. brezilyada ise kabileler din adına başka kabilelerden insanları öldürüyor ve yiyordu.

farzımisal, aztekler gününüzde kalsaydı, insan kesmenin onların dinin bir parçası olduğunu söyleyerek bunu inanç özgürlüğüne sayabilecek miydik? ya da bir insan kendisini tanrılara kurban etmek istese kalbinin sökülmesine izin verecek miydik cevap hayır. ispanyollar da böyle düşündüğünden gereksiz pelinsu davranışlarına girmeden bu dini devam ettiren herkesi öldürdüler.

din, yapısı gereği insanlığın kanseridir. “ama o bana bişi yapmaz yha” tarzı triplere girerseniz her yere yayılır ve ölürsünüz.

bundan 90 yıl önce “din ve vicdan özgürlüğü” denilerek dokunulmayan insanların gününüzdeki şeyhlere, tarikatlara dönüşmesi, bütün devleti sarması dinin asla vicdanda kalabilecek bir şey olmadığının göstergesidir.

bunun çözümü olarak; (bkz: devlet ateizmi)

askk tarafından karşılanmayan yazar

tek olmadığımı biliyordum...

heteroseksüelliğin sübvansiyonu

geçenlerde aklıma bir soru takıldı; “heteroseksüeller neden eşcinseller kadar başarılı değil?”. günümüzde dünya nüfusunun %3 ile %10 arasındaki bir kesiminin eşcinsel olduğu düşünülmekte. buna rağmen tarihteki başarılı simalara baktığımızda çoğunun lgbt+ topluluğu ile bir bağının olduğunu görüyoruz. bu örneğin bir aynısı da, tıpkı eşcinseller gibi tarihin her döneminde ezilmiş olan yahudilerde de görülmekte. otuz milyonluk nüfuslarına rağmen bilim ve teknolojide, medyada, bankacılıkta vesaire dünyanın geri kalanından çok ve çok üstünler.

ben buna “çoğunluğun sübvansiyonu” diyorum. sübvansiyon, kelime anlamı olarak devletin / kişilerin bir işi / kişiyi desteklemesidir. örneğin devletin batmakta olan bir çiftçinin mallarını alarak çiftçiyi batmaktan kurtarması bir sübvansiyondur. benim kastettiğim sübvansiyon böyle bir sübvansiyon değil, daha çok toplumsal bir “akrancılık”. yani çoğunluğu oluşturan topluluğun birbirini destekleyen bir yapı oluşturması ve bu yapının herkesi standart ve eşit bir şekilde tutmasıdır. [bu eşitlik, kendilerine eşitliktir]

norveç ve isveç gibi ülkelerde doktorluk gibi zor ve yıpratıcı işler pek rağbet görmez. neden? çünkü insanlar standart bir işte çalıştıklarında bile düzgün bir hayatlarının olacağını bilmektedirler. kaç kişi fazladan bin, iki bin kron için altı yıl boyunca saçlarının beyazlamasını ister ki? işte heteronormativitenin heteroseksüel toplumda yarattığı etki budur.

seks hakkının ilk sahibi, güçlü olandı. vahşi doğada seks, ancak güçlünün sahip olabildiği bir şeydir, belgesel izliyorsanız iki maymunun bunun üzerine sıklıkla dövüştüğünü görebilirsiniz. sapiens bu noktayı geçmiş olabilir, ancak bir zamanlar o da sadece en güçlünün genlerini yeni nesile aktarabildiği bir düzen içerisinde yaşıyordu. peki ne değişti?

kadının “evcilleştirilmesindrn” sonraki yüzyıllar boyunca erkekler “seks hakkı” için savaşmak zorunda kalmadı. toplum, yasa ve en önemlisi din; kadının görünmez bir kafese konulmasının en önemli aktörleriydi. bu esnada seks hakkı yasal olarak en güçlünün elindeydi. derebeyler istedikleri serf kadını ile beraber olabiliyor, yeni evlenen kadınlar üzerinde “ilk gece hakkı” sahibi oluyorlardı. işte bu dönemde hetereseksüelliğin sübvansiyonu denilen bir şey ortaya çıktı.

eski zamanlarda bir kadın düşünün. iki talibi olsun; fiziksel olarak güçsüz bir erkek ve güçlü bir erkek. kadının seçeceği erkek güçlü olan olacaktır zira güçlü erkek bebeğe bakabilir, genleri iyidir, avlanabilir vesaire. ancak orta çağlarda çıkan bu sübvansiyon normalde gen havuzundan elenmesi gereken erkeklerinde seks hakkına ulaşabilmesini sağladı. ilk ortaya çıktığında [ve hala günümüzde böyle işleyen kabilemsiler var] kızıma karşılık üç inek tarzı bir tarz belirlemişlerdi. böyle olmasa bile kızlarının fakirlik çekmemesi için zengin erkekler ile evlendirmek yaygındı. bu zamandan bir erkeğin kendine bakmasının, güçlü olmasının, yakışıklı olmasının, uzun olmasının vesairenin önemi yoktu. seks hakkı tıpkı bir pazardan bir armut alır gibi satın alınabiliyordu çünkü.

[seks hakkının satımı olan fahişelil bu dönemde dini nedenlerden dolayısıyla tabulaştırılmıştı. zira dinlerin yayılması “sağlıklı ailelere” ve onların yetiştireceği “endoktrine edilmiş öhöm dindar çocuklara” bağlıydı]

çok değil 20 yıl öncesine kadar görücü usulu oldukça yaygındı, eskisi kadar olmasa da hala yaygın. görücü usulü evlilik nedir? ne kadar vasat olursa olsun her hetero erkeğin bir kadınla evlendirilmesidir. yani hetero erkek için belli bir yaşa ulaşmış olmak bile seks hakkına sahip olmak için yeterliydi. bu dönemde kızını “verenler” damadı yolmak için yepyeni adetler bulmuşlardı. kapının açılmaması, makasın kesmemesi, yüzgörümlük vesaire.

günümüzde de bu sübvansiyon daha ehil şekilde devam etmektedir. kadının özgürleşmesi ile birlikte kadının üzerindeki baba [patriarşi] etkisi ortadan kalktı, bunun yerini ise toplum etkisi aldı. günümüzde belli bir yaşa geldikten sonra evlenmemiş olan kadına “kesin bir sıkıntısı var” etiketinin yapıştırılması kadınları, artık “ne zamana evlenicen” “ne zaman torun sevcem ben” tarzı söylemler ise erkeği evliliğe zorlamakta. yine de kadının özgürleşmesi ile sona ermekte plan sübvansiyonun ironik bir sonucu oldu. hetero erkekler 21. yüzyılın sonunda kendilerine bakmaya ve kromagnon gibi dolaşmamaya başladılar. ve kendilerine metroseksüel adını verdiler. zira artık kadın seçici hale gelmişti ve pazardan armut alır gibi seks hakkına sahip olamıyorlardı. aile kurabilmeleri için “güçlü” olmaları gerekiyordu.

yazının ilk kısmı, sübvansiyonun seks ile ilgili kısmıydı. toplumsal etkisine bakarsak, din heteroseksüel sübvansiyonun en etkili aracıdır. düşünsenize, bir tanrı var, koskoca evrenleri gezegenleri yaratıyor sonra diyor ki “erkekler birbiriyle ilişkiye girmesin”. bundan yaklaşık iki bin beş yüz yıl önce avrupa topraklarında paganlar eşcinsel evlilikler yapıyordu. amerikada trans olmak üstünlük belirtisiydi. sonra ne oldu? ibrahimi dinler dünyayı kapladı. peki dinler bunu neden yaptı?

çünkü varlıkları ve yayılmaları heteroseksüel kitlenin üremesine bağlıydı. iki yüzyıl önce ortaya çıkan mormonluk bunun en tipik örneğidir. eşcinselliğe “izin vermeniz” demek, halkınızın bir kısmının ürememesi ve üstüne üstlük bunu “yayması” [o dönemin düşüncesi] demekti. ayrıca insanlık farklılıklara saygı duyabilen bir tür değildir, insan beyni farklılıklardan korku duyar. ibrahimi dinlere baktığınızda hetero beyaz erkeğin üstünlüğünü kabul ettirmeye ve bu gruptan olmayan herkesi baskılamaya çalıştığını görürsünüz. günümüzde bu durum çoğu ülkede ortadan kalksa da kimsenin hetero beyaz erkek plduğu için aşağılanmaması, ayrımcılık görmemesi heteroseksüelliğin sübvansiyonunun dünyayı ne kadar ayrıştırdığının bir göstergesidir.

hetero erkekler neden ilk ortaya çıktığında feminizme karşıydı mesela? çünkü doğuştan gelen rahatlıkları sarsılmaktaydı. peki neden eşcinselliğe karşıydılar? çünkü doğuştan gelen rahatlıkları sarsılmaktaydı. hala heteroseksüellik “normal” diye kullanılıyor, heteroseksüel erkekler kendilerini eşcinsellerden hakir görüyor. çünkü heterolar herhangi bir kadının / eşcinselin onlardan iyi olabileceğini düşünmüyorlar, düşünemiyorlar.

tim cook ile gay bashing saldırısında ölen sıradan bir eşcinselin farkı ne? [göreceli olarak] birisi başarılı, diğeri başarısız. normal hayatında homofobinin dibine vuran insanlar tim cook’un peşinde kedi olmuyor mu?

işte bu, eşcinsellerin daha başarılı olmasının nedeni. eşcinseller hetero erkekler gibi toplumun onlara sağladığı seks hakkı, onaylanma, özsaygı gibi olaylardan mahrumlar. bu da eşcinsellerde daha iyi olmaya yol açıyor.

isveç örneğini hatırlayalım. hetero erkeklerin daha iyi olmak için bir nedenleri yok, zira her şey onlara göre ayarlanmış. ancak eşcinseller her zaman daha iyi olmak zorunda.

not: bu yazı öylesine bir yazıdır, söylediklerim tamamen kendi görüşlerime dayalı, kesinlikle böyledir diyemem kısacası. gece vakti kafama takılan bir soruya cevabım da denilebilir.

ayı sözlük itiraf

ganymedes’in nickini gördükçe kendi nickim gözüme hazır çorba markası gibi geliyor.

selamun aleyküm'e merhaba diye karşılık vermek

arapça bir sözcük öbeğini kullanmak yerine başka bir arapça kelime kullanmak. dostlar alışverişte görsün hesabı.

türkçesi için; (bkz: esen olsun) ve bunun daha güncelleştirilmiş hali olan (bkz: esenlikler) sözcüğü kullanılmalı.

durum

eğer ekşi sözlük ile aynı konsept ise;

toplam girdi / bu ay girdi / bu hafta girdi / bugün girdi

benim toplam 25 yazım var; on üçü bu ay, dördü bu hafta ikisi de bugün yazılmış yamulmuyorsam. yamuluyorsam bu entry kendini imha edecektir.

edit: bununla 26 / 14 / 5 / 3 oldu.

donald trump'ın twitter'dan türkiye'ye nota vermesi

islamcıların kazansın diye fetih duası okudukları adama şimdi sarı çıyan demesi şalırtmıyor beni. yüce atatürk hazretleri yüz yıl öncesinden açıklıyor bugünkü halimizi;

“çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar”

onların doları varsa bizim de allahımız var

toplam değeri dünya birincisi amerika demiyorum, dünya altıncısı kaliforniya da demiyorum, bu eyalette bulunan bir şirket olan apple’dan düşük olan bir ülkenin başkanının söylemi.

gaga bulut

eşcinselliğin para getirdiğini bilmektedir, bunu da çıkarı için kullanmaktadır. e ne diyelim, bizden yüz yıl önce tevfik fikret ne güzel söylemiş;

yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin / doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!
  • /
  • 3

götünü siktirmek için mühendis olmak

twitter'da görmüştüm, elemanın biri yazmıştı, gören olursa özelime yazarsa tam olarak tweeti, sevinirim. şöyle bir şeydi, "başarılı olmak zorundayız, toplum bizi kabul etmesi için, öyle avam, varoş olmamalıyız, yoksa toplum ayrımcılık yapar tabii" gibi bir tweetti. mühendis olduğunu da eklemişti sanırım ya da profilde vardı. hatırlamıyorum, engel yemiştim dönüp baktığımda kişiden.

uzun uzun düşündüm konu ile ilgili.: iki kavramı inceleyeceğim. (felsefeci değilim, benmerkezci bir ibne olduğum için kendimi anlatarak inceleyeceğim,)
başarı ve eşcinsel

başarı ne demek? baudrillard'a göre, "kapitalizmde başarı aslında bir similasyondur," sürekli bireylere kariyer yapılmalarına dair bir illüzyon sunar. bunun çok güzel örneği tahsin yücel'in yalan ve peygamber'in son 5 günü'nde roman şeklinde özetler.
emperyalizm, bize kariyer, başarı gibi kavramları yedirerek, aslında kendinin hiçbir zaman devrilmeyeceğini de kanıtlar. en büyük zaferi budur.
başarılı olmak için soymak zorundasın. ben demiyorum, al capone der bunu. soymazsan başarılı değilsin. bu kadar solcu arguman yeter.

gelelim eşcinselliğe. hepimizin cinsel kimliğimizi kurarken aynı yerden kurmaz. bu bir. yani biri "full aktifim, gay değilim " der, biri "kerimcan heyooo, harika dj'sin ablan star bebeim" der, kimi modacılık yapar, kimi sanatçılık yapar, kimi bunu aktivizme döker...vb.
ama dalyarağın (hakaret değil bu, dalyarak terimini incelerseniz anlarsınız) bahsettiği toplum, bize cinsel kimliğimizi kurarken "bir dakika canım benim, sen bir geride dur" der, kendi istediği gibi kurdurur. modacı yapar, efemine olunan davranışı daha da görünür kılığ gülünç bir şeymiş gibi sunar. başroldeki kadının arkasına sığındırıp, kendi aşkı yokmuş gibi, başroldeki kadının aşkına ağlatır. devrimci yapmaz, devrimci olursa sakalsız oğlanın tragedyasına döndürür. toplum bunu sadece eşcinsellere yapmaz, kürtlere, siyahilere, alevilere, ermenilere, yapıyor.

çünkü başarılı olmak için azınlığın emeğine ihtiyaç vardır, ama bu azınlığın isyana dönüşmeyip "hoşgörülü " sunulması gerek. bu kadar.

üniversitede not ortalaması ilk 5'de olanın mardin'de yapılacak harika referanslı bir unicef projesine dahil olacaktı, staj kapsamında. tahmin edin şekerler ne oldu? ilk 5'teydim. kabul edilmedim. "yee ibneliğe vurma işi" dediğinizi duyar gibiyim. sırf lgbti derneği'bde staj yaptığım için ve açık eşcinsel olduğum için, almadı hoca. proje enfesti, deneyimler polonya'da aktarılacaktı sonra da. ben hayatımda hiç yurtdışı görme şansım olan o projeye kabul edilmedim. ... hepinizin ortalama buna benzer ayrımclığa maruz kaldığınızı biliyorum biliyoruz. açıksanız, hele bir gör başarı neymiş, sikerler.

son bir şey daha, soma'da psikoloğun görüşme yaptığı bir danışan dinledim. psikolog değildim, kabul etti. görüşme esnasında, arkadaşının yanmış cesedini düşünmekten kafayı yediğini düşünen, aslında tekrar madene dönmenin o cesede basmak olduğunu söylemişti. sonunda da eklemişti: aramızda kalacaksa benim hayatta tek sevdiğim insandı dedi. muhtemelen aşıktı. gayradarım açık benim, o sikik psikoloğa göre.

al sana başarı beyim? can gürkan ibne olsaydı senin toplumun onu göğsüne basardı emin ol, yanmış cesetlerin üstüne kurduğu başarılı ibne olurdu.

başarılı değilim, kariyere inanmıyorum, işimi iyi yaparım ama, vicdan ile ilgili olduğu için emin ol, ama götümü siktirmek için mühendis olamadığım için kusura bakma, kısa yaşamımda götümdeki klitoris'e söz geçiremem.
üstelik bunu kartel kartel bedel ödeterek yaptıran toplum için hiç olamam. toplum götüne girsin.

Toplam entry sayısı: 42

suriyeli mülteciler hakkında doğru bilinen yanlışlar

farklı kültürler ile yaşanabilir, göçmen krizi ile yaşanamaz. açın tarih okuyun be! ama okumazsınız, herkese 'faşist!' diye bağırmak işinize geliyor çünkü. duyar kasabilemek, ilgi çekebilmek için yırtınıyorsunuz sadece.

*

yıl 1830, yer texas, o zamanlar tejas.

'beyazlar' yani 'anglos' denilen yerleşimciler dönem meksikasındaki tejas'a yerleşiyorlar. bir anda latino kökenliler azınlık konumuna geliyorlar. anglos'lar kendi devletleri olan birleşik devletlere katılmak istiyorlar. bunun üzerine meksika başbakanı tejas eyaletini coahila eyaleti ile birleştiriyor. sonuç olarak meksikaya demokrasi geliyor. meksika sınırlarını koruyamamasının bedelini topraklarının %35'ini kaybederek ödüyor.

*

farklı insanlar ile yaşamak güzeldir, fakat her önünüzden geçeni evinize neden almıyorsanız o yüzden ülkenize de almazsınız. her kültürün bir jenerasyonda sadece %5'i göçmen olabilir, yoksa toplumun işleyişi bozulur. neden? çünkü demografik yapı bozulur. hatay artık bir türk şehri midir mesela?

yarın bir gün anglos'ların yaptığını surilerin yapıp yapmayacağını bilmiyoruz, tarih bize yapacaklarını söylüyor. yapıyorlar da zaten. hatay suriye şehridir diyenden kuzey suriye söylemlerine kadar.

insanlık bazından hepimiz savaşa üzülebiliriz, ölenler için matem tutabiliriz. ancak devletler bunu yapamaz. türkiye en başından hiç suriyeli almamalıydı, diğer arap ülkeleri gibi. beka sorunu denen şey budur işte.

son olarak sınırların faşistlik falan olduğu söylenmiş, cahilliğin daniskası. yahu iran sınırımız tam 396 yıl önce çizilmiş. kanla.

bütün sülalem gökırmak (kızılırmak'ın bir kolu) civarında yaşamışlar, çiftçilermiş. büyükdedem taa ülkenin bir ucundan gelip sırasıyla balkan, çanakkale ve kurtuluş savaşlarında savaşmış. kime karşı? 15 farklı devletin ordularına karşı. esir alınmış, kaçmış. bir bacağını savaş meydanında bırakmış. tek kurşununu harcayamadığından kör pala ile savaşmış. istiklal madalyasını almış, köyüne dönmüş.

esad suri bombom diyerek ülkesinden kaçan, antalya plajlarında nargile çeken suri gençlere acımalı mıyım şimdi yani?

suriler ile ilgili binlerce sorun varken hümanizm sosuna batırıp akıl mantık kullanan insanları faşist ilan ediyorsunuz. yazık.

sokaktaki evsizleri, şarapçıları evinize alıp onlara maaş bağlamalısınız. siz de aç kalabilirsiniz tabi. önemli olan hümanizm ya! ama olmaz, klavyenin arkasından hümanizm kasarsınız.

suriyelilere harcanan her kuruş; oğluna pantolon alamadığı için intihar eden babanın veyahut çocuklarına odun alamadığı için saç kurutma makinesini çocuklarına verip intihar eden annenin vebalidir.

umrunuzda mı? değil.
mevzu türkler olunca duyar kasamazsınız çünkü.

eşcinsellerde görülen kişilik bozuklukları

homofobik bir düşünce ürünü olmayan, gayet de yere basan kanıtları olan bir başlıktır. bunun iki nedeni var bana göre;

“azınlık stresi”: diyelim ki bir işte çalışıyorsunuz ve işyerindeki [veyahut gruptaki] tek azınlık sizsiniz. işte o zaman hissettiğiniz haffi bir “dışlanma” hissi var ya, işte o azınlık stresi. bir düğüne gittiğinizde “senin asla bu şekilde bir düğünün olmayacak, toplum içinde elini bile tutamayacaksın” diyen iç sesiniz de azınlık stresi.

ikinci neden ise “gerçekçi olmayan bedensel / ruhsal gereklilikler”; yani farkettiyseniz her erkeğin bir sınıfı var ve ona göre değerlendiriliyor. örneğin twink olayı. toplam erkeklerin %5’ini oluşturduğu düşünülen gaylerin yeme bozukluklarının %42’sini oluşturduğunu biliyor muydunuz? yani standart bir hetero erkekten 12 kat daha fazla risk altındalar.

niye mi?
hetero olmak çok basittir çünkü binlerce yıllık gelenek görenekler dünyanın en çirkin, en habis insanı bile olsanız soyunuzu devam ettirmenizi sağlıyor da ondan. görücü usulü evlilik mesela, evlendiğin adamı görmüyorsun bile. niye? görse almaz da ondan! [bu biraz işin şakası oldu, ancak yine de ne kadar kel fodul da olsanız hetero toplum sizi bir yerlere getiriyor]

eşcinsel toplumu böyle değil. zaten var olan halo etkisine bir de allahuekber dağlarındaki beklentiler ekleniyor. gören de zambiya prensesi sanacak. kaslı olsun, tüysüz olsun, uzun olsun, beni taşısın, muz yiyim ama çilek tadı versin falan.

toplum eşcinselleri bulduğu her fırsatta yaralıyor. ailenizle bir bağınız yok, arkadaşınız olmuyor, parya gibi büyüyorsunuz. o içte hissedilen bir parça eksiklik var ya, o grindr’da bulunamıyor işte.

oscar ödülleri

son dönemlerde ne okusam hep aynı şeyler; “eşcinsel / siyahi / kadın filmi diye ödül verdiler”. bunu diyen insan tipi her zaman beyaz hetero erkeklerdir.

sizce bu insanlar gerçekten ödüllerin haksız dağıtılmasından mı şikayet ediyorlar yoksa yıllarca susturdukları, aralarına almadıkları, dışladıkları insanların onlarla aynı pozisyona gelmesinden mi korkuyorlar?

düşünsenize 1929 yani yaklaşık doksan koca yıldır hetero beyaz erkek filmlerinden başka filmlere ödül vermemiş (istisnası vardır illaki) oscar komitesi. bunun haksız olduğunu söyleyen kimse var mı? yok. ikiyüzlülük çünkü.

suriyeli mültecilere sınavsız üniversite hakkı

yabancı öğrenci sınavına göz atan herhangi bir insan bile soruların ilkokul düzeyinde olduğunu bilir yahu. 5n1k sorusu bile var. türk olunca türev integral kimya fizik coğrafya, satır satır paragraf; suriyeliye gelince 5n1k. bakın, basit bir örnek 2010 (son yayımlanan) sınavdan.ne devletten aldığı parayla millete sulanan nargileci surilerde, ne de suri sevicilerde zerre kadar utanma yok. bir yılını dandik bir sınava heba edip odtüye giriyorsun, yanına gelen suri örüntü çözerek gelmiş.

(bkz: öz yurdunda garipsin öz vatanında parya)

ayı sözlük itiraf

kafamda bütün enerjimi emen bir düşünce var. her gece aklıma takılıyor ve orada kalıyor. kendi kendime diyorum ki:

“şu anda bile ülkenin bir kenarında eşcinsel bir bebek doğdu. o da seninle aynı acıları yaşayacak, toplum onu da senin gibi [belki benden beter] yaralayacak. ve sen bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmadın”

yani yaşadığım onca ayrımcılığı kanıksadım, öyle bir durum ki gülünç geliyor. alışıyorsun çünkü. ama küçücük bir çocuğun [daha doğrusu çocukların] daha aynı şeyleri yaşayacak olması beni çıldırtıyor.

gelecekleri çalınacak o çocukların. hakları çalınacak. çocuklukları çalınacak. sürekli gizlemekten masumlukları çalınacak. hayalleri çalınacak.

ve en kötüsü; bir gün en büyük pişmanlıkları “acaba düzgün bir toplumda büyüsem nasıl birisi olurdum?” olacak.

kendimden biliyorum sözlük.
her gece uyumadan önce uykularımı kaçıran cümle bu. “acaba düzgün bir toplumda büyüsem nasıl birisi olurdum?”

ailem beni sever miydi?
sürekli ne söylediğimi düşünmek zorunda kalır mıydım?
anlamsız bir ayrımcılığa uğrar mıydım?
şiddet görür müydüm mesela?
hayalimdeki mesleği yapmam “etik dışı” (!) olur muydu?
günlerce hiçbir şey yemeden sadece yatakta ölü gibi yatarak depresyonda geçirir miydim en güzel yıllarımı?

işte böyle sözlük.
şimdi bana kaybolan yıllarımı kimse veremez.
ama o çocukların bir şansı var.
ve o çocuklar için savaşmamız gerek.

suriyeli mülteciler hakkında doğru bilinen yanlışlar

farklı kültürler ile yaşanabilir, göçmen krizi ile yaşanamaz. açın tarih okuyun be! ama okumazsınız, herkese 'faşist!' diye bağırmak işinize geliyor çünkü. duyar kasabilemek, ilgi çekebilmek için yırtınıyorsunuz sadece.

*

yıl 1830, yer texas, o zamanlar tejas.

'beyazlar' yani 'anglos' denilen yerleşimciler dönem meksikasındaki tejas'a yerleşiyorlar. bir anda latino kökenliler azınlık konumuna geliyorlar. anglos'lar kendi devletleri olan birleşik devletlere katılmak istiyorlar. bunun üzerine meksika başbakanı tejas eyaletini coahila eyaleti ile birleştiriyor. sonuç olarak meksikaya demokrasi geliyor. meksika sınırlarını koruyamamasının bedelini topraklarının %35'ini kaybederek ödüyor.

*

farklı insanlar ile yaşamak güzeldir, fakat her önünüzden geçeni evinize neden almıyorsanız o yüzden ülkenize de almazsınız. her kültürün bir jenerasyonda sadece %5'i göçmen olabilir, yoksa toplumun işleyişi bozulur. neden? çünkü demografik yapı bozulur. hatay artık bir türk şehri midir mesela?

yarın bir gün anglos'ların yaptığını surilerin yapıp yapmayacağını bilmiyoruz, tarih bize yapacaklarını söylüyor. yapıyorlar da zaten. hatay suriye şehridir diyenden kuzey suriye söylemlerine kadar.

insanlık bazından hepimiz savaşa üzülebiliriz, ölenler için matem tutabiliriz. ancak devletler bunu yapamaz. türkiye en başından hiç suriyeli almamalıydı, diğer arap ülkeleri gibi. beka sorunu denen şey budur işte.

son olarak sınırların faşistlik falan olduğu söylenmiş, cahilliğin daniskası. yahu iran sınırımız tam 396 yıl önce çizilmiş. kanla.

bütün sülalem gökırmak (kızılırmak'ın bir kolu) civarında yaşamışlar, çiftçilermiş. büyükdedem taa ülkenin bir ucundan gelip sırasıyla balkan, çanakkale ve kurtuluş savaşlarında savaşmış. kime karşı? 15 farklı devletin ordularına karşı. esir alınmış, kaçmış. bir bacağını savaş meydanında bırakmış. tek kurşununu harcayamadığından kör pala ile savaşmış. istiklal madalyasını almış, köyüne dönmüş.

esad suri bombom diyerek ülkesinden kaçan, antalya plajlarında nargile çeken suri gençlere acımalı mıyım şimdi yani?

suriler ile ilgili binlerce sorun varken hümanizm sosuna batırıp akıl mantık kullanan insanları faşist ilan ediyorsunuz. yazık.

sokaktaki evsizleri, şarapçıları evinize alıp onlara maaş bağlamalısınız. siz de aç kalabilirsiniz tabi. önemli olan hümanizm ya! ama olmaz, klavyenin arkasından hümanizm kasarsınız.

suriyelilere harcanan her kuruş; oğluna pantolon alamadığı için intihar eden babanın veyahut çocuklarına odun alamadığı için saç kurutma makinesini çocuklarına verip intihar eden annenin vebalidir.

umrunuzda mı? değil.
mevzu türkler olunca duyar kasamazsınız çünkü.

eşcinsellerde görülen kişilik bozuklukları

homofobik bir düşünce ürünü olmayan, gayet de yere basan kanıtları olan bir başlıktır. bunun iki nedeni var bana göre;

“azınlık stresi”: diyelim ki bir işte çalışıyorsunuz ve işyerindeki [veyahut gruptaki] tek azınlık sizsiniz. işte o zaman hissettiğiniz haffi bir “dışlanma” hissi var ya, işte o azınlık stresi. bir düğüne gittiğinizde “senin asla bu şekilde bir düğünün olmayacak, toplum içinde elini bile tutamayacaksın” diyen iç sesiniz de azınlık stresi.

ikinci neden ise “gerçekçi olmayan bedensel / ruhsal gereklilikler”; yani farkettiyseniz her erkeğin bir sınıfı var ve ona göre değerlendiriliyor. örneğin twink olayı. toplam erkeklerin %5’ini oluşturduğu düşünülen gaylerin yeme bozukluklarının %42’sini oluşturduğunu biliyor muydunuz? yani standart bir hetero erkekten 12 kat daha fazla risk altındalar.

niye mi?
hetero olmak çok basittir çünkü binlerce yıllık gelenek görenekler dünyanın en çirkin, en habis insanı bile olsanız soyunuzu devam ettirmenizi sağlıyor da ondan. görücü usulü evlilik mesela, evlendiğin adamı görmüyorsun bile. niye? görse almaz da ondan! [bu biraz işin şakası oldu, ancak yine de ne kadar kel fodul da olsanız hetero toplum sizi bir yerlere getiriyor]

eşcinsel toplumu böyle değil. zaten var olan halo etkisine bir de allahuekber dağlarındaki beklentiler ekleniyor. gören de zambiya prensesi sanacak. kaslı olsun, tüysüz olsun, uzun olsun, beni taşısın, muz yiyim ama çilek tadı versin falan.

toplum eşcinselleri bulduğu her fırsatta yaralıyor. ailenizle bir bağınız yok, arkadaşınız olmuyor, parya gibi büyüyorsunuz. o içte hissedilen bir parça eksiklik var ya, o grindr’da bulunamıyor işte.

suriyeli mültecilere sınavsız üniversite hakkı

yabancı öğrenci sınavına göz atan herhangi bir insan bile soruların ilkokul düzeyinde olduğunu bilir yahu. 5n1k sorusu bile var. türk olunca türev integral kimya fizik coğrafya, satır satır paragraf; suriyeliye gelince 5n1k. bakın, basit bir örnek 2010 (son yayımlanan) sınavdan.ne devletten aldığı parayla millete sulanan nargileci surilerde, ne de suri sevicilerde zerre kadar utanma yok. bir yılını dandik bir sınava heba edip odtüye giriyorsun, yanına gelen suri örüntü çözerek gelmiş.

(bkz: öz yurdunda garipsin öz vatanında parya)

queerbaiting

queerbaiting, eşcinsel kitleye yapılabilecek en büyük omurgasızlıklardan biridir. antik dönemlerden beri yazarlar eşcinsel subtext içeren kitaplar yazmışlardır, bunun tek nedeni ise eşcinselliğin o dönemlerde tabu olmasıdır. bu kitabı okuyan eşcinseller bunu anlayabilmiştir, heterolar ise normal bir kitap okumuştur yüzyıllarca. "küçük denizkızı" masalı bile yazarının bir erkeğe olan aşkının alegorisinden başka bir şey değildir. bu yazarlar bu yazıları bugün yazsalar, alegoriye sığınmaz içlerinden geçenleri yazarlardı. ama eşcinselliğin büyük bir hızla "normalleştiği" günlerde filmlerde homoerotik subtext içermesi büyük bir rezalettir. her film öncesi dikkatimi çeken iki disney örneği vereceğim; biri avengers serisinden steve / bucky ve star wars serisinden poe / finn.


ünlü meme'nin dediği gibi, "coincidence? i think not"

bu iki örnek, disney gibi (sözde queer destekçisi) bir firmanın oldukları için queerbaiting'in en bilinen örneklerinden. aktörlerin "finn'e aşıkmış gibi oynadım", "stucky shipliyorum" "steve'in hetero olması çok zorlama" gibi açıklamalar yapmasının tek nedeni pazarlama stratejisi. firmanın bu yola başvurmasının tek bir nedeni var; para. aşırı ünlü ve para harcanan filmler çekiyorlar ve eşcinsel bir çift; çin, hindistan, arabistan, rusya ve doğu avrupada gösterim izni alamamak demek. bunun yerine insanları sürekli bir yapay "will they won't they" durumunda bırakıyorlar. baya her seferinde erkeklerle ilişkiye girip "gay değilim aktifim" diyen, sonra bir kadınla evlenerek tiksinç bir hal alan insanlar gibi queerbaiting.

bunun en son örneği açık açık gay olan, grindelwald'a yürüyen dumbledore'u (bkz: queer erasure)'a uğratarak boş bir hale getirecek olan fantastik canavarlar serisi.

çare (bkz: boykot)

25 ağustos 2123 eşcinselliğin tedavisi bulundu

bulundu bile.
çocuğunuzda olmasını istemediğiniz her türlü özelliğin “tedavisidir”, tedavi denilebilirse.
eşcinsel geninin araştırılması bu yüzden etik değildir., zira gelecek eşcinsel nüfusun eradikasyonuna neden olabilir.
(bkz: crispr)

suriyeli mültecilere sınavsız üniversite hakkı

yabancı öğrenci sınavına göz atan herhangi bir insan bile soruların ilkokul düzeyinde olduğunu bilir yahu. 5n1k sorusu bile var. türk olunca türev integral kimya fizik coğrafya, satır satır paragraf; suriyeliye gelince 5n1k. bakın, basit bir örnek 2010 (son yayımlanan) sınavdan.ne devletten aldığı parayla millete sulanan nargileci surilerde, ne de suri sevicilerde zerre kadar utanma yok. bir yılını dandik bir sınava heba edip odtüye giriyorsun, yanına gelen suri örüntü çözerek gelmiş.

(bkz: öz yurdunda garipsin öz vatanında parya)

suriyeli mülteciler hakkında doğru bilinen yanlışlar

farklı kültürler ile yaşanabilir, göçmen krizi ile yaşanamaz. açın tarih okuyun be! ama okumazsınız, herkese 'faşist!' diye bağırmak işinize geliyor çünkü. duyar kasabilemek, ilgi çekebilmek için yırtınıyorsunuz sadece.

*

yıl 1830, yer texas, o zamanlar tejas.

'beyazlar' yani 'anglos' denilen yerleşimciler dönem meksikasındaki tejas'a yerleşiyorlar. bir anda latino kökenliler azınlık konumuna geliyorlar. anglos'lar kendi devletleri olan birleşik devletlere katılmak istiyorlar. bunun üzerine meksika başbakanı tejas eyaletini coahila eyaleti ile birleştiriyor. sonuç olarak meksikaya demokrasi geliyor. meksika sınırlarını koruyamamasının bedelini topraklarının %35'ini kaybederek ödüyor.

*

farklı insanlar ile yaşamak güzeldir, fakat her önünüzden geçeni evinize neden almıyorsanız o yüzden ülkenize de almazsınız. her kültürün bir jenerasyonda sadece %5'i göçmen olabilir, yoksa toplumun işleyişi bozulur. neden? çünkü demografik yapı bozulur. hatay artık bir türk şehri midir mesela?

yarın bir gün anglos'ların yaptığını surilerin yapıp yapmayacağını bilmiyoruz, tarih bize yapacaklarını söylüyor. yapıyorlar da zaten. hatay suriye şehridir diyenden kuzey suriye söylemlerine kadar.

insanlık bazından hepimiz savaşa üzülebiliriz, ölenler için matem tutabiliriz. ancak devletler bunu yapamaz. türkiye en başından hiç suriyeli almamalıydı, diğer arap ülkeleri gibi. beka sorunu denen şey budur işte.

son olarak sınırların faşistlik falan olduğu söylenmiş, cahilliğin daniskası. yahu iran sınırımız tam 396 yıl önce çizilmiş. kanla.

bütün sülalem gökırmak (kızılırmak'ın bir kolu) civarında yaşamışlar, çiftçilermiş. büyükdedem taa ülkenin bir ucundan gelip sırasıyla balkan, çanakkale ve kurtuluş savaşlarında savaşmış. kime karşı? 15 farklı devletin ordularına karşı. esir alınmış, kaçmış. bir bacağını savaş meydanında bırakmış. tek kurşununu harcayamadığından kör pala ile savaşmış. istiklal madalyasını almış, köyüne dönmüş.

esad suri bombom diyerek ülkesinden kaçan, antalya plajlarında nargile çeken suri gençlere acımalı mıyım şimdi yani?

suriler ile ilgili binlerce sorun varken hümanizm sosuna batırıp akıl mantık kullanan insanları faşist ilan ediyorsunuz. yazık.

sokaktaki evsizleri, şarapçıları evinize alıp onlara maaş bağlamalısınız. siz de aç kalabilirsiniz tabi. önemli olan hümanizm ya! ama olmaz, klavyenin arkasından hümanizm kasarsınız.

suriyelilere harcanan her kuruş; oğluna pantolon alamadığı için intihar eden babanın veyahut çocuklarına odun alamadığı için saç kurutma makinesini çocuklarına verip intihar eden annenin vebalidir.

umrunuzda mı? değil.
mevzu türkler olunca duyar kasamazsınız çünkü.

suriyelilerin türkiye'ye katkıları

katkıları taciz, tecavüz, gasp, hırsızlık, çocuk gelinler, ülkede bulunmayan hastalıkların hortlaması, türkiye vatandaşlarının alması gereken hizmetlerin sömürülmesi, islami terörizm, eğitimsizlik, gericilik diye gider.

ülkeden götürdükleri ise güvenlik, huzur, refah, stabilite, laiklik...

çok değil yüz yıl önce para uğruna 'türkün karnında altın var' diye halepi savunan türk askerinin karnını deşenlere üzülmem mi gerekiyor? araplar her zaman vahşi ve geri kafalı bir halktı, yüz yıl geçmiş olması bunu değiştirmiyor. eden bulur, inleyen ölür.

suriler türkiyede kalsın geyiğinin tek önemi kuzey suriyede yapılan etnik temizlik geri çevrilemesin diyedir aslında. kürtlerin bölge halkını sürüp burası 281181 yıldır bizimdi deme politikası taa hamidiye alaylarına dayanıyor, suriler kalsın diyen herkesin aslında bir beşinci kol olması hiç de şaşırtıcı değildir bu yüzden.

campbell

eşcinselliğimi bastırmış falan değilim, aksine 14 yaşından beri bütün topluma unabashedly açık bir hayat yaşadım. lisede bir erkeğe onu sevdiğini söyleyebilen nadir gaylerdenim. açıkçası türkiye toplumunun gaylere yukarıdan bakabilecek bir yönü yok, çünkü yukarıda değiller. komik bir şekilde yukarıda bahsedilen stereotipteki kamyoncuları savunan da ben değilim, sizsiniz.

neyse, eşcinseller üzerine olan makalemi de çöpe atayım, ayı sözlük şizoları kamyoncu olduğumu falan zannediyor, hahaha. sayenizde dersimin syllabusına paradox of tolerance'ı da ekleyeyim de azıcık kültürlensinler.

türkiye'de halkın aydınları aşağılaması

ülkede üç toplumsal bölüm vardır: burjuva, küçük burjuva ve prekarya. proleterya diye bir şey yoktur bu topraklarda. sözde işçi savunucuları köşede ağlayabilirler.

prekarya, bir sınıf olarak gericidir. çünkü varoluşu anaparaya, anapara devlette ise devlete bağlıdır. yani şu anda bütün gününü kahvede oturmakla geçiren ebubekir sıddık bu iktidarı kendisinden bile çok savunacak, çünkü devletin küçük burjuvayı vergi adı altında yağmalayarak kendisine yolladığı kutu kutu erzak olmasa, kafasına taktığı şapkayı sikine takamadığı için yaptığı on beş çocuk için cezalandırmadığı gibi ödüllendirilmese, olduğu ezik kişi için toplum içinde hor görülse aslında ne kadar değersiz, önemsiz ve ezik karakterli bir insan olduğunu fark edecek.

bugün aldığınız alkol ve sigara için cizye ödüyorsunuz ki ebubekir sıddık bütün gün kahvede çay içebilsin, yüzlerce vergiyi veriyorsunuz ki, sizden yağmalanan maaşınızın yarısı, hatta daha fazlası oy karşılığında başkalarına verilsin. ebubekir sıddık kahvede otururken, siz onun gibi milyonlarcasının hayatını finanse ediyorsunuz. hatta belki şartları sağlayamayacağınızdan dolayı zaten 1 - 2 tane olacağınız çocuğunuzu da yapmıyorsunuz.

onlar sizin gibi pembe götlülere gülüyor. söyle güzel kardeşim, gülmesin mi? sizi aşağılayınca zaten 'ama onlar da eziliyur ya' diye kılıf bulmayı biliyorsunuz zaten, boş verin siz.

ayn rand'ın dediği gibi: 'gerçekleri görmezden gelebilirsiniz, ama gerçekleri görmezden gelmenin sonuçlarını görmezden gelemezsiniz.'