oscar ödülleri

1929 dan bu yana los angeles da verilen sinema ödülleridir. bu yıl 84. sü düzenlenecek olan ödüller 26 şubat pazar gecesi ntv ve cnbc-e den canlı yayınlanacak.

http://oscar.go.com/
meltem cumbul un törende sahneye çıkıp 2 dakika konuşma yapıp mesaj vermesinden korktuğum ödül töreni. kanaatimce son zamanların en kötü adaylarının yarıştığı sinema festivali.
bu sene the help 2011 filminin ödülleri toplaması beklenilen oscar. *
en iyi film kategorisiyle beni zorlayan ödül törenidir. illa birini seç denseydi the help, konusu ve oyunculuğuyla diğerlerini bir parmak geçiyor gibi sanki dediğimdir.*
bu sene 84.sü düzenlenecek olan genelde sikko filimlere verilen ödüllerdir.
en azından 24 şubat gecesi the descendants filmine en iyi erkek oyuncu,en iyi filim dalında ödül verilse de içimin yağlarını eritse,
en iyi müzik dalında aday bile gösterilmemesi içler acısı,gitti o güzelim hawaii müzikleri

2011 de ana ödüllerde inceptiona ödül verilmemesi şokunu hala üzerimden atamamışken bu da bana ikinci darbe olur,yazık ettiniz lan hans zimmere...
asıl adı academy awards* olan ama genel geçer adıyla oscar ödülleri olarak tanıdığımız, sinema tarihinin en eski ödüllerinden biridir. ödülü sunanların her sene " the oscar goes to..." diye ödülleri takdim ettiği ve ödülü alanlarında akademiye ve hollywood yabancı basınına teşekkür etmek zorunda olduğu ödül törenidir. törende yapılan gaflar izlenimi keyifli kılsa da, akademi ratafından törendeki davranışlar sürekli değerlendirilmektedir.
patronuma söylediğim her yalandan sonra iş arkadaşlarım tarafından bana verilen oyunculuk ödülü.
amerikan sinema sanatları ve bilimleri akademisi (academy of motion picture arts and sciences) tarafından 1929'da los angeles'da verilmeye başlanan sinema sektörünün en prestijli ödülü. tören yılda bir kez şubat ayında yapılıyor. akademi'nin kütüphanesinde görevli margaret herrick'in heykelciği amcası oscar'a benzetmesi ile ödülün adı oscar olarak kalmış. 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplı heykel armağan ediyorlar ama sonrasında hayatınız kurtuluyor. ödülü satamıyorsunuz da akedemiye 1 usd karşılığında geri satabiliyorsunuz.
son dönemlerde ne okusam hep aynı şeyler; “eşcinsel / siyahi / kadın filmi diye ödül verdiler”. bunu diyen insan tipi her zaman beyaz hetero erkeklerdir.

sizce bu insanlar gerçekten ödüllerin haksız dağıtılmasından mı şikayet ediyorlar yoksa yıllarca susturdukları, aralarına almadıkları, dışladıkları insanların onlarla aynı pozisyona gelmesinden mi korkuyorlar?

düşünsenize 1929 yani yaklaşık doksan koca yıldır hetero beyaz erkek filmlerinden başka filmlere ödül vermemiş (istisnası vardır illaki) oscar komitesi. bunun haksız olduğunu söyleyen kimse var mı? yok. ikiyüzlülük çünkü.