patates puresi

Durum: 1500 - 1 - 0 - 0 - 14.02.2021 19:33

Puan: 20828 - Sözlük Kaşarı

8 yıl önce kayıt oldu. 3.Nesil Yazar.

on borrowed time
  • /
  • 75

dbt

(bkz: diyalektik davranış terapisi) *
2021'in hayatıma kattığı yeni kavramlardan biri. bir psikoterapi yöntemi. iç dünyaya dönünce bugünkü ve geçmişteki her davranışın/düşüncenin bir sebebi/altyapısı olduğunun keşfiyle, bu kötü sesleri, bu distres durumlarını (ruhsal ve bedensel bunalma), el/ayak titremeleri, göğsünüze öküz oturması, alnınızdan ter boncuklarının sayılması, ..., gibi durumları kontrol altına alma, bugün onunla baş etme, ana dönebilme, gelecekte ise tekrar yaşamamak için alınacak aksiyonları listeleme yöntemi. bir çok farklı yöntemi var; dikkati başka yöne odaklama, radikal kabullenme, işaret imgeleme, güvenli alanda nefes egzersizleri, ...

kendine iyi gelmek amacıyla kendini bu işler içinde bulan patates puresi bu 14 şubat akşamı sallanan koltuğunda kahvesini yudumlayarak hayata bakarken aşındıra aşındıra çatlattığı "yetersizlik" penceresinden kafasını kaldırıp, odasının penceresinden dışarıdaki karın yağışını izliyor ve bugüne dek başına gelen her şeyin ona bir yol gösterdiğini kabul etme basamağını düşünüyor.

homojen dergi

ilk bir kaç sayısına katkım olmuştu. dijital arşiv başarılı olmuş. yeni ekibine başarılar.

baba

uzun uzun dizine yattım bugün. beni sevsene dedim, sesi titredi. çok dalgın ve çok üzgün kardeşlerinin ölümü ardından. evde hava hep soğuk uzun süredir. hoşuna gitti onunla bu yakınlaşmam. annemden bu anın fotoğrafını çekmesini istedim. o kadar kötü ki, üçümüz de evde yarın yokmuş gibi yaşıyoruz. üzerine yemeden içmeden kesilmem geldi, şimdi hep bir daha üzgün, hep beni kontrol etme derdinde. var olsun. başımda olsun.

yıldız tilbe

"sevmek birşeydir ama saygı herşeydir. saygı çok başka bir şey, saygı herşeyi kaplıyor ama sevgi bazen insanı çaresiz bırakabilir, istediğiniz kadar sevgi dolu olun saymıyorsanız veya sayılmıyorsanız hiçbir anlamı olmuyor."

ayı sözlük itiraf

telefon melodileriniz çok kötü patates bey dedikleri vakit daha kötüsünü aramaya koyuluyorum. yeni mesai arkadaşlarımı sınıyorum.

gemma hayes

yeni keşiflerimden. güzel bir sese sahip irlandali şarkıcı abla. iki şarkısı favorilerimden.
making my way back to you.
palomino * *

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

gemlik

hayatımın 5.5 ayını alan ilçe. size kendinizi 90'ların sonunda hissettiren bir havası var.
körfezi güzeldir. merkezinin bir ucu uludağ üniversitesi gemlik kampüsü, diğer ucu ise sahil sonundaki mado kadardı benim için. fazlasını yürümeye vakit olmazdı.
binalar arasında gezerken bir grilik kaplardı içimi.binaları eski, yeni yapılan her bina şehrin yükseklerine konumlandırılıyor. yakın zamanda ise şehrin tamamen yukarılara taşınması konuşuluyordu.
bir gün gidip, tekrar oraları görmek, o zamanki patates puresi'ni yeniden anlamak, dinlemek, görmek, hayal etmek istiyorum.

ayı sözlük yazarlarının favori dolmaları

türk erkeklerinin seks hakkındaki yalanları

sigarayı bıraktım bırakalı, ikinci üçüncü postayı atabiliyorum.

ayı sözlük yazarlarının yaşları

kemik: 28, metabolizma: 32, ruh:78

bursa

5.5 ay askerlik yaptığım il.
bursa'ya bir girişim oldu, bir de çıkışım oldu. *

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük itiraf

büyüdüğümü, bu ay yeni yaşıma girdiğimde, üzen ama olması gerektiği gibi olan bir düzene alıştığımı kabullenmeye çalışırken anladım. en özgür doğum günümdü. en ben olan. en kendi kendine mutlu olmayı bilmiş, en kandırmamış, kandırılmamış ve kendimle barışık olduğum.

edit: nah barışık, nah mutlu, nah özgür.

koku hafızası

bende de pek bir var olan. *bünyede diz titreten etki yaratır, konuştuklarını, yediklerini, içtiklerini, gittiğin yerleri unutursun da, onun kokusuna benzer biri geçerse yanından, o esinti gidene kadar dizlerin bağı çözülür, aptal olur kalırsın. kokusu kalır hatrında,o da ilk fırsatta kendini anımsatır.

morcheeba

dün zorlu psm’de konserleri vardı. müthişti.
beyimle bir güzel konser anımız daha oldu. *

saat 23.59da entry giren yazar

yenilenme ve güncellemeler ile beraber tesiri kalmamıştır. artık dün de yazılsa başlıklar hep solda. *

patates

edip cansever

birden bire şu dizelerini anımsadığım edebiyatçı.
"çünkü sevdikçe beni sen kendini tanıdın.”
ve çünkü seni sevdikçe ben de kendimi tanıdım. *

füsun

arapça kökenli, sihir,büyü anlamına gelen isim.
  • /
  • 75

ayı sözlük itiraf

... insan hayatın zamanın ve tüm yaşanmışlıkların yükü üzerindeyken farklı olmanın öteki olmanın yapayalnız olmanın anlaşılamamanın verdiği acıyla çoğu kez saçmalıyor yanlış yapıyor ya da kendini ifade edemiyor....herşeye eksik geriden ve yenilmiş olarak başlamak buna alışmak kabullenmek unutmak çok zor.... maskeyle hikayelerle rollerle yaşamak kabul görmek hep yanlış anlaşılma korkusu gerilimi ile hayatın ellerinin arasından kayıp gitmesi....sana kalanın hep hayal kırıklığı yalnızlık ve mizantropia olması....

ayı sözlük itiraf

insanların başından geçen uzun itirafları okumaya bayılıyorum ama lütfen paragraf yapın. çivi yazısı gibi görünüyor gözüme. yaşlandım artık 40 yaşındayım. gözler gidiyor yavaştan.

portakal aroması

aromalar içerisinde en sevdiğim aroma sanırım. bir de tutti frutti var gerçi. bu ikisi bana eski eğlenceli günleri hatırlatıyor. poptip kaldırılmasaydı da alsaydım aromalı şekerleri.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

çeri domates

simit ve beyaz peynire en güzel eşlik edecek olandır efendim. kırmızı, küçük küçük, tatlı minik domates cinsidir.

ayı sözlük'ten sevgili yapacak yazarlara tavsiyeler

kimse galiz duygularla saplantı haline getirilip platonik bir savaşın konusu olacak kadar değerli değildir, bazı şeyleri içinizde büyütmek yerine direkt açılın en fazla reddedilirsiniz. ilk ve en önemli tavsiyem bu.

1. ileride ayrılık ihtimaline binaen bu yazarla aynı platformda yazmaya devam edeceğinizi düşünerek hareket edin. malum şimdi hoşlanıyorsun ama ileri de bu hislerin nefrete dönüşebilir. ancak ayrılık halinde düşmanca tavırlar takınmaya gerek yok.

2. yazılarını beğenmekten öldüğünüz ve fiziken de size cazip gelen bir yazarın sizi gerçekten isteyip istemediğinden, sevgilisi olup olmadığından emin olun.

3. sözlükte mavi boncuk dağıtan tüm yazarlar benim bebeğim ya modunda dolaşan ilgiden hoşlanan yazarları iyice tanıyın öyle karar verin.

4. ani karar vererek ben bu adamı cidden seviyorum demek yerine bazı şeyleri zamana yayın flört imkanınız varsa bunu kullanın yoksa uygun zamanda bir araya gelmek için mantıklı kararlar alın.

5. duygusal düşünmeyen ve dürüst şekilde sadece seks amaçlı takılan yazarları duygusal saplantılarla sevmeyin, üzülürsünüz. onun yerine uzaktan sevin haberi bile olmasın. tabi platoniğe dönüştürmemek kaydıyla.

sözlüğün eski tadının kalmaması

ayı sözlüğün eskisi kadar aktif kullanılmaması durumudur.

ilk açıldığı zamanlar tesadüfen bulup kayıt olmuştum. sonra sıcak karşılama sonrası saatlerimi geçirir, bir sürü insanla dertleşir hale gelmiştim. bunları kendi adıma yazıyorum evet ama, o dönemki herkes için böyleydi.
o süreçte yakın olan yazarlar birbiri ile buluşur, tanışır, kaynaşırdı. ne bileyim, aklına esen kişi zirve düzenlerdi ve en az 10 kişi orada toplanırdı. sonra birbirimizin evine gidip gelirdik, epey samimiyet ve paylaşım hakimken herkes elini ayağını çekti, kabuğuna çekildi. eski tadı kalmadı. neden bu kadar yalnızlaştık diye sorgulatan tatsızlıktır.

ayı sözlük’te tanışmak için atılan ilk mesaj

genelde bu aralar sen ölmemiş miydin mesajları geliyor

karma

bana göre "iyilik yapan iyilik bulur, kötülük yapan kötülük" değildir. çok daha fazlasını içerir. algoritması biraz ilginçtir ama her zaman doğru sonuç verir. değişime karşı çıkıp sabit fikirli olmanın, karşılaştığınız sonuçlardan ders çıkaramayıp sürekli aynı hataları yapmanın da bir sonucudur. sen iyilik de yapsan, kötülük de yapsan eğer doğru zamanda doğru şeyi yapmıyorsan evren sana yanlış yaptığını göstermek için seni karmayla yüzleştiriyor. bazen bunu kafana vura vura yapıyor. ama sende bunu anlayacak kapasite yoksa işte o zaman karmanda boğulmaya başlıyorsun. ektiğini biçersin evet ama doğru zamanda, doğru toprakta, doğru şeyi ekiyorsan biçersin. yoksa boşa gider. toprağın altında kalır ve hiçbir zaman da büyümez.

iş yerinde başıma gelen kötü olay

bu hayatta unutulmaması gereken en önemli gerçek; "kimin kimi siktiği, taraflardan birisi siz veya partneriniz değilse, sizi enterese etmez"

Toplam entry sayısı: 1500

fizik bölümü

zamanında okumak istediğim harika bölümdür. lakin güzel (!) ülkemde iş imkanı az, hatta nerede ise yok diye ailem tarafından tercih listemden sildirildi zamanında. ne kadar zor bir bölüm olduğu bilgisine fizik öğrencisi kuzenim sebebi ile hakimim. gene de içimde ukte kaldı hep nedense. ve nedense bu bölümü okuyan insanlara aşırı bir saygı duyuyorum.

mezunlarının labda bilimsel çalışmalarla uğraşmaları yerine maalesef formasyon alıp 98 99 puanla dahi beklemeleri beni üzüyor.

sonuna çünkü bok vardı denilesi cümleler

sifonu çektim, çünkü bok vardı.

olmadı mı? tamam. gittim.

sözlük yazarlarının sabah kahvaltıları

vaktim yok ise, çikolatalı açma, yürürken.
vaktim var ise, çikolatalı açma ve çay, oturarak.

patates soyarken yapılan şeyler

dark bear'ın kendi arkadaşı için sansür uygulaması

sözelcilerin düşük zekalı gibi algılanması

artık kesinlikle katıldığım önerme.

ayı sözlük eurovision 2015 şarkı yarışması zirvesi

yarı finalleri bilgisayar başında eziyetler içerisinde izlemeye çalıştıktan sonra dev ekranda final mükemmel geliyor kulağa.

halklailiskilerci

atom fiziği

atomu ve atomlar arasındaki reaksiyonları inceleyen fizik dalı. burada cisimlerin etkileştiği elektro manyetik ışımalar, dalga fonksiyonları ve temel atom yapısı incelenir.

(bkz: atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun.)
(bkz: spektrometre )
bearhairy

bir başka sözlükte moderatörlüğe başlamış, halinden mutlu yazar. belki buralara artık uğramaz.