homojen dergi

  • /
  • 9
ayı sözlük dergisi için isim önerileri başlığı altında galip gelen, ilk göz ağrımız, dergimizin ismidir!

https://homojendergi.com/
canla başla çalışılan dergi. 2-3 veya 6 ayda bir çıkacak gibi görünse de gönül her ay çıkmasından yana. e-dergi olacak şimdilik.

(bkz: ayı sözlük dergisi)
(bkz: ayı sözlük dergisi için önerilen fikirler ve entryler)

(bkz: homojen dergi ekibi)
yazma aşkıyla tutuşmuş görünen hevesli yazarların pençeleriyle kaza kaza bir ilki gerçekleştireceği e-dergi. sözlüklerin yazmayanı sıkabilen tavrından biraz daha renkli bir oluşuma geçiş, hem dışardan da ilgiyi arttıracak, hem de yazarların sözlüğe daha fazla tutunmasını sağlayacaktır. görünen o ki, yazı sıkıntısı çekmekten ziyade yazıları seçmekle uğraşılacak daha çok.
heyecan ve merak kaynağıdır.
hayırlı uğurlu ola.
rastgele!
eylülde çıkması planlanmaktadır. bu nedenle yazıların ağustos başında teslim edilmesi gerekecek. ayı sözlük dergisi için önerilen fikirler ve entryler başlığı tekrar tekrar düzenlenmektedir. burada yeni konular da not edilmiştir. o konulara hakim olan yazarların iletişime geçmesi beklenmektedir. ilk elden smellycat ve benle iletişime geçebilirsiniz. sevgiler.
dört gözle beklenen ayı sözlük dergisidir.
ortaya iyi bir dergi çıkarmaksa amaç bir kaç bilgi paylaşmakta ve önerilerde bulunmakta fayda var. öncelikte [email protected] mail grubunu server olarak kullanacağımız için, harika, süper olmuş, naber? gibi içi boş mailler ile doldurmamamız gerekiyor. her yazarın kendine ait mail adresi olduğu için direk kendisine ulaşarak tebrikler, selamlar gönderebilirsiniz.

yazıların ağustos ayı başında bizlere ulaşması gerekiyor. bu yazılarınız editlenecek düzenlenecek ve sonrasında siteye ekleneceği için bunlar zaman alan şeyler. ayrıca her yazının başına bir başlık koymayı unutmayınız. tabiki yazılarınıza mutlaka görseller de eklemeniz gerekli. magazin dergisi olmasak bile "dergi dediğin bol görselli olur" mantığıyla bakarsak 1-2 kişinin tüm yazılara görsel bulması, yetiştirmesi mümkün değil.

yazılara telif hakkı olmayan resimler eklemeye özen göstereceğiz ve ayrıca yazılarda kesinlikle başka kaynaklardan copy paste yazı olmaması gerekiyor. buna dikkat etmeliyiz. her türlü soru ve probleminizde naringergedan ve bana ulaşabilirsiniz. dergi için yaptıklarınızı, yapacaklarınızı ve yapmayı planladıklarınızı merakla ve sabırsızlıkla bekliyoruz.
çok başarılı bir o kadar da eğlenceli olacağını düşündüğüm dergi olacaktır. inşallah ilerde büsbüyük işler yaparız birlikte.

emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. inşallah emeklerinizin karşılığını alacaksınız.
cok basarili islere imza atacagina inandigim,lgbti temali dergi. dört gözle bekliyoruz
çıkmasını büyük sabırsızlıkla bekliyorum. herkes en iyi şekilde emeğini ortaya koyd. gel artık eylül!
büyük ilgi ile karşılanacak e-dergi.
dergiye seyhan arman, demet yanardağ ve didem soylu da yazılarıyla bize katılacaklar. beni çok mutlu ettiler, sağolsunlar.
bu dergiyle ilgili bir kaç tavsiyem var. belki yardımcı olabilirim.

1- öncelikle interaktif bir dergi olacağı için inatla internete dergi görünümde verilmemeli. dergi görünümünde verilen dergileri okumak sıkıcıdır. ilk 5-6 sayfasına bakılır gerisine bakılmaz. çünkü sürekli fareyle sayfa inmek sıkıcı gelir. özellikle benim gibi mouse kullanmayanlar için tam bir eziyet. diyelim ki dergide okumak istediğim özel bir yazı var, o sayfaya gidene kadar saniyelerce yavaş yavaş o oku aşağı indirmeye çalışıyorum. bizim jenerasyon hızlı tüketime alıştı. bir pornoyu bile baştan sona izleyecek sabrımız yok. gzone çok güzel bir iş çıkarıyor ancak yayınladıkları interaktif dergiyi okumak çok yoruyor.

peki ne yapılabilir:

bana kalırsa dergi sayfalarından kurtulalım. sitenin girişinde ay ay dergilerin kapakları olsun. mesela eylül 2015. sonraki ay ekim 2015 eklenir. kim hangi sayıyı okumak istiyorsa o sayıyı tıklar. tıpkı sözlüğümüzde olduğu gibi sol framde dergideki konuların geçtiği bir sütun olur. okuyucu hangi konuyu okumak istiyorsa onun linkini tıklar. o köşede yazan o ayın konusu çıkar. daha hızlı ve pratik bir çözüm. üstelik okuyucu derginin diğer sayılarınıda okumak isteyebilir. ona böyle bir kolaylık sağlamış oluruz.

2 - derginin logosuna konulan ayı simgesi, kökeninin nereye dayandığını göstermesi açısından çok başarılı olmuş. böyle bir şeyin sözlüğe saygı duruşu olarak yapılması gerekiyordu. ancak direk bir ayı simgesi konulması derginin genel bir lgbti algısından çok ayı kültürüne hitap ettiği algısını doğurabilir.

peki ne yapılabilir:

derginin simgesinin yanında olan ayı figürü yerine ayı pençesi konabilir.

- mesela bu resimde 6 parçaya bölünmüş. her bir bölüm gökkuşağının bir rengiyle boyanabilir.

ya da tam bulamadım ama derginin kapağında homojen yazısının sonuna 5 pençe izi atılabilir. pençe izleri gökkuşağının renklerini taşır. veya her yazıda gökkuşağının bir rengini kullanırız. bilemedim şimdi.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. arada aklıma başka fikirler geliyor ama şimdi toparlayamadım.
bu hafta sonuna kadar dergi ekibindeki yazarlardan yazılarını göndermeleri bekliyoruz. vaktimiz azalıyor.
homojen dergiyi ve derginin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları desteklemenizi rica ediyoruz. dergiyi yayına sokmamıza az bir süre kaldı. #homojendergi tagiyle paylaşımlarda bulunursanız birbirimizi keşfetmemiz daha kolay olur. rt, fav, like, +1, paylaş butonlarıyla haşir neşir olma vakti. haydi millet sosyal medyaya.

hesaplar burada; (bkz:#247149)

ayrıca instagram için; https://instagram.com/ayisozluk/
instagram'da ilk sayısı için çıkacak başlıklarla karşılaştım, gerçekten güzel ve iyi düşünülmüş. yazarlarımıza destek olalım. umarım çok başarılı olur.
yazıların editörden geçmiş son halleri maillerinize gönderildi. ekip üyelerinin yazılarını kontrol ederek dönüş yapmalarını rica ediyorum. yarın akşam dergilerin sayfalanması başlayacağı için son bir kontrol yapmanızda fayda var.
yazılar editlenmiştir. bu konuda filizku ayrı bir teşekkürü kazanmıştır ve yazılara baktığımda dolu dolu bir e-dergi gümbür gümbür gelmektedir. içinde harika 2 söyleşi sayısız yararlı yazı ve inceleme var. dergi o kadar dolu ve bizden olmuş ki kendi adıma yazdığım ekonomi yazısından acayip utanıyorum şu anda... eylül'e ve derginin çıkmasına birşey kalmadı sabırsızlıkla beklenmekte... emeği geçene herkesin eline okuyan herkesin gözüne ...... sağlık....
derginin ilk sayısı için çalışan ekibin listesi son halini buldu. dergi için toplam 31 başlıkta 33 yazı derlendi. umarım ikinci sayı için aramıza taze kanlar da katılırlar.

güncel künye şu şekilde;

http://homojen.ayisozluk.com/kunye/
  • /
  • 9