homojen dergi

ilk tepkim, mamma mia! oldu.
özellikle naringergedan, nikimsi ve hepberabear'in yazılarını beğendim, fakat, aslında tüm yazarlarımızın katkısı etkileyici düzeyde...
hiç amatörce izler taşımıyor yazılanlar ve vurgulananlar...
ilk sayı için katılım göstermiş olan yazar sayısı da müthiş.

yapabileceğim ya da yapmam gereken eleştirinin odak noktası, tüm fıkraların/makalelerin oldukça uzun olması.
ilerideki sayılarda devamı olan yazı serilerine dönüştürülebilirlerdi, diye düşünüyorum...
sanki, ilk sayı olduğu için herşeyin tamamını yazalım veya koyalım gibi bir heyecan patlaması gerçekleşmiş...

sonuç olarak, harikasınız arkadaşlar!

edit: yahu böyle sempatik bir slogan olamaz: ayırmadan sevijen! helal olsun yaratıcısına!
homojen dergi ilk sayısıyla yayında... keyifli okumalar dileriz. #homojendergi #ayisozluk etiketleriyle sosyal medyada desteklerinizi dergimizden esirgemeyiniz.

http://homojen.ayisozluk.com/
uzun bir çalışma dönemi ardından bugün çıkan 2. sayı hepimize hayırlı olsun. emeği geçen tüm dostlara teşekkürler. eksikleri, hataları olabilir. bunlara çok takılmadan yapabileceğimiz en iyi dergiyi çıkardığımıza inanıyorum.

buradan okunabilir ve indirilebilir.

http://homojen.ayisozluk.com/

bilgisayarına büyük boyutta indirmek isteyenler için de link vereyim. indirdikten sonra iki sayfa seçeneğini seçerek okumanızı tavsiye ederim.

http://drive.google.com/file/d/0B-bpfGjU...

uzun süredir başlığa açıklayıcı bir yazı girmeyi düşünüyordum, ama iş yoğunluğu, 2. sayı çalışmaları derken bu güne kısmet oldu.

öncelikle belirtmeliyim ki; ilk sayfadan son sayfaya kadar tamamen gönüllülük çerçevesinde hazırlanan ve lgbti bireyler öncelikli olarak tüm dergi okuyucularına sunulan homojen dergi’yi piyasadaki * birçok dergiye göre daha içten, kaliteli buluyorum. bu nedenle emeği geçen herkese öncelikle teşekkür ederim. yaradan yazan, çizen, düşünen uzuvlarınıza zeval vermesin.

yoğun bir hayat tempom olduğu için sözlüğe çok giremeyen ben, homojen dergi’nin hazırlık çalışmalarına ne yazık ki dahil olamamış ve ilk sayı çıktıktan sonra görme şansım olmuştu. gelen sağlam içerik, zayıf tasarım eleştirilerine karşın dark bear ile hemen iletişime geçerek ekibe dahil olmak istediğimi söyledim.

20 yıllık gazeteci, 10 yıllık grafiker geçmişimle işin içine girerken ne yazık ki tek bir hatam oldu. o da derginin internet üzerinden okunacağını unutarak 2 sayıyı da sanki matbaaya gidip basılacakmış gibi çizmem oldu. bu aslında bir hata değil! olması gerekendi , ama derginin henüz matbaaya giremeyeceği için internet üzerinden okunmasını daha kolaylaştırıcı bir çizim ile çalışmakta fayda var. yani görsele boğmadan, başlık ve spot dışındaki yazıları daha okunur büyüklükte çalışmak gibi…

bu meseleye 3. sayı ile değinip, daha rahat okunur bir dergi tasarlayacağım.

2 sayıdır süre gelen tasarım tamamen homojen dergi’ye özel bir çizimdir. dergiyi ben çizmeye devam ettikçe de hali hazırdaki tasarım geliştirilecektir. yani demem o ki; her sayı birbirinden farklı olmayacak. çizgimiz şimdilik budur.

ilk sayıyı yeniden çizerken ellemediğimiz tek şey kapak olmuştu. bunun en büyük sebebi derginin basına duyurulmuş ve sağda solda o kapakla haberlerin yapılmış olmasıydı. yani insanların kafasını karıştırmak istemedik. ayrıca çıkış sayısı için -sloganı da dahil- oldukça iyi bir kapaktı.

2. sayı ile kapağa da el attık. mesleğim gereği yerli yabancı dergileri yakından takip ediyorum. hatta dilini hiç bilmediğim dergileri bile netten indirip inceliyorum. kapağı çalışırken bu bağlamda eskilere dönüş mantığını kullandım. özellikle son 2-3 yıldır dergiler 80’lerdeki gibi kapaklarla çıkmaya başladı. özellikle avrupa’daki dergilerin kapaklarında bunu görebilirsiniz. “bir gün homojen dergi basılacak inşallah” diyerek yola çıktığımız için, kapağı geçmişten gelen çizgi ile günümüz modernliği çerçevesinde çizdim. ayrıca o kadar dolu dolu bir dergi hazırladık ki, (120 sayfa) * tek konu ve diğer konuların sadece başlıkları ile kapağı geçiştirmek inanın ki çok zor!

tek görselli kapaklarda okura sunulan görselin özgünlüğü de önemli. imkanlar dahilinde stüdyo fotoğrafları çekip, bize özgün görseller çıkardığımız zaman bu konuyu tekrar gündeme getirmek üzere not aldım.

kapak hep sıkıntı olmuştur zaten :) ana konu seçimi ayrı sıkıntı, sür manşet seçimleri ayrı sıkıntı… bu bağlamda 2. sayının kapağını biraz anlatayım istiyorum.

ana konu da dahil olmak üzere tüm kapak konularını dark bear ile seçtik. seçim yaparken de lgbti’nin tüm detayları ile kapağı doldurmaya özen gösterdik. tüm cinsel kimlikleri gözler önüne seren bir kapak olsun, ayı sözlük çıkışlı olduğumuz için sadece bear bir dergi gibi görünelim istemedik. bu yüzden tüm renklerimize yer vermeye çalıştık. temel olarak ana konu dışında gündem ve kültür sanattan başlıklar seçmeye çalıştık. bu her sayı için geçerli olacak. köşe yazarları ise her sayıda ikişer ikişer öne çıkarılarak okura kapaktan sunulacak. ama burada tek kıstas kendi fotoğrafını kullanan köşe yazarlarına öncelik vermemiz. netice ile biz bu dergiyi hazırlarken (mimar’a kesinlikle katılıyorum) bazı noktalarda saklanmamalı, öne çıkmalıyız. bu bağlamda kendi fotoğrafı ile yazan köşe yazarları bizim için önemli.

hazır mimar demişken, giriş yazısı hakkında yaptığı eleştiriye sonuna kadar katılıyorum. derginin sadece grafikeri olduğum için içeriğe çok müdahale etmemeye çalışıyorum, ama editör yazısı kanlı canlı, imzalı olmalı… bunca emek düşünülünce bu zorunlu hale geliyor!

genel olarak dergimiz beğeniliyor. hatta lgbti bireylerin dışında birçok kişiden “satılsa alırım” sözlerini duydum. bu güzel bir şey. beğenilmek istiyoruz tabi ki… verdiğimiz emeğin karşılığı ise “övgü” almak, lütfen alalım yani :)

oldukça sağlam bir içerik ile 2 sayıdır lgbti adına kaliteli bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. arkamızda götümüzden başka bir şey yok. herkes evinde üretiyor; yazanı da çizeni de… her şey istediğimiz gibi gitsin ve homojen dergi basılsın, daha çok saygı görsün… daha kabul edilir olsun…

teknik olarak yazan arkadaşlardan bazı ricalarım olacak, ama onları buradan yazmayacağım. gizlilik politikamıza uygun değil :) ayrıca mail ile yazan herkese ulaştıracağım.

son olarak, biz lgbti bireyler zor beğeniriz, hata ararız, didikleriz! işte, yaradanın bize lütfettiği bu çift cinsiyetli bakış açısı sayesinde de bir şey yaparsak, iyi yaparız.

lütfen mütevazi olmayalım, homojen dergi iyi, çok iyi! daha da iyi olması ise bizim elimizde… göğsümüzü gere gere dergimizin arkasında durmalıyız!

umarım bu kadar uzun yazdığım için küfretmeden okumuşunuzdur. sahi, okudunuz değil mi?
bugün milliyet pazar ekinde dergimizin haberi var. sabah ekmek sigara falan alırken bir de milliyet almayı ihmal etmemeli.

ayrıca net üzerinden de haberi paylaşmışlar.

http://milliyet.com.tr/3-dergi-3-bakis/p...
oldukça başarılı buldum. piyasadaki diğer gey dergisi gibi sadece kadınlara ve geylere hitap etmekten öte tüm lgbti bireyleri kucaklayan bir çalışma olmuş.
hayvan gibi şey yapmışsınız yahu. herkesin eline, beline, diline sağlık; birer nazar boncuğu alın kötülüklerden uzak tutun kendinizi.
bugün başıma çok güzel bir olay geldi. anlatmak isterim hemen.

arkadaşımla starbucks'a gittik. kahvelerimizi aldıktan sonra oturduk, dergilere falan bakıyoruz.

hemen dedim derginin reklamını yapayım ve yazarı olduğum müjdesini de vereyim.

'' .... bak sana ne haberim var. internette yayınlanan bir dergi de sinema televizyon bölümünden sorumluyum. eylül'de çıkacak dergimiz. çok heyecanlıyım? adı mı? adı.. ' homojen ' ''

'' nasıl? şu lgbti'nin çıkardığı dergi mi? inanamıyorum, çok sevindim senin adına! ''

daha dergimiz çıkmadan insanlar arasında yaygınlaşmaya başlamış durumda. bu beni öyle heyecanlı ve mutlu kılıyor ki!

doğru yoldayız, iyi şeyler yapıyoruz ve takdirini mutlaka alacağız!
şimdiye dek homojen dergi sitesinde yayınlanmış olan tüm yazıların okunma adetleri aşağıdaki gibi, sizlerle google analytics verilerini paylaşmak istedim.

tabi burada bazı yazıların 2015 yılından beri yayında olduğunu, bazı yazıların ise henüz 1 aydır yayında olduğunu unutmamak gerekir. bir diğer faktör de google aramalarında yazının kaçıncı sayfada çıktığı. hakkında çok yazılan konular ilk sayfalarda yer almazken nadir yazılan bir konu hakkında yazıldığında ise aramalarda ilk sayfalarda sonuç vereceği için tıklanma ve okunma olasılığı artmaktadır. sosyal medya etkileşimleri, paylaşımları da bir diğer önemli etken.

emeği geçenlere bir kez daha teşekkürler.

sıra __ yazı konusu __ okunma
1 __ ayı sözlük yazarları anlattı: ilk eşcinsel deneyimim – homojen __ 2341
2 __ ayı sözlük yazarlarının “aileye açılma” anıları – homojen __ 1213
3 __ horizonmersin yazdı: osmanlı imparatorluğu’nda oğlancılık! gönlüm ecdadımda kaldı! – homojen __ 1059
4 __ gökkuşağında üç fidan: boysan, mert ve zeliş – homojen __ 732
5 __ röportaj: demet sağıroğlu – homojen __ 705
6 __ porno endüstrisi – homojen __ 657
7 __ seyhan arman yazdı: 20 liraya koca olur mu? – homojen __ 636
8 __ bağımsız sinemada 2 eşcinsel korku prototipi – homojen __ 616
9 __ en sevilen utanmazlık klasiği “shameless” – homojen __ 612
10 __ bir bulgar ateşi: azis – homojen __ 587
11 __ röportaj: çağla akalın – homojen __ 582
12 __ saatlerce spora son! işte, sonuca giden yol: venus legacy – homojen __ 577
13 __ röportaj: selma sonat – homojen __ 570
14 __ eşcinsel çiftlerin çocuk sahibi olması – homojen __ 523
15 __ “junjou romantica” eşcinsel aşkın çizgi hali – homojen __ 519
16 __ röportaj: the away days – homojen __ 517
17 __ boys don’t cry / erkekler ağlamaz – homojen __ 495
18 __ yeni açan çiçek: etiyopya – homojen __ 495
19 __ seyhan arman yazdı: dinozorlar neden translardan korkuyorlar? – homojen __ 486
20 __ türkiye ve dünya sinemasında eşcinsellik – homojen __ 463
21 __ burç meraklısı eşcinselleri 2016’da neler bekliyor? – homojen __ 458
22 __ sadpanda yazdı: amsterdam’ın karanlık odaları – homojen __ 434
23 __ homojen dergi 9 noktada satışta – homojen __ 430
24 __ röportaj: ozan bilen – homojen __ 424
25 __ boyalikus yazdı: mehtap zengin’in katili hepimiziz! – homojen __ 414
26 __ hiv ile yaşamak ölüm değildir! – homojen __ 413
27 __ yeni çıkan albümler – homojen __ 403
28 __ röportaj: bülent çarıkçı – homojen __ 394
29 __ laurence anyways – homojen __ 384
30 __ bize özel burçlar – homojen __ 382
31 __ röportaj: seyhan arman – homojen __ 366
32 __ bilime başvurduk “çok doğal ayol!” dedi – homojen __ 360
33 __ didem soylu yazdı: teslimiyet – homojen __ 355
34 __ röportaj: you may kiss the bride – homojen __ 343
35 __ lgbti sağlığı serisi – trans cinsiyet değiştirme operasyonları (2. bölüm) – homojen __ 334
36 __ hayaterkegi yazdı: yok artık! cidden biseksüel misin? – homojen __ 332
37 __ devlet koruması altındaki çocuklar ve sorunları – homojen __ 331
38 __ hiç sevgilinizi aldattınız mı? – homojen __ 329
39 __ evde sinema keyfi: 10 film önerisi – homojen __ 327
40 __ türkiye’de tüm yönleriyle fuhuş suçları – homojen __ 309
41 __ tarih boyunca askerlik ve eşcinsellik – homojen __ 280
42 __ şeker abla ile soru, cevap ve tavsiye köşesi – homojen __ 279
43 __ futurelavirs yazdı: diyanet fetvaları ışığında “seks” – homojen __ 274
44 __ tunca’nın müzik kutusu: aşkın “n” hali – homojen __ 270
45 __ röportaj: zirve soylu – homojen __ 267
46 __ demet yanardağ yazdı: kadının kadına uyguladığı şiddet! – homojen __ 264
47 __ didem soylu yazdı: bir travestinin anatomisi – homojen __ 262
48 __ cikolatali kek yazdı: sol yanak ve sırt ağrıları hakkında – homojen __ 258
49 __ sineklerin tanrısı – homojen __ 256
50 __ ayi sözlük geleneksel homojenlik ödülleri 2015 – homojen __ 251
51 __ 2017’de gayleri burçlar açısından acaba neler bekliyor? – homojen __ 239
52 __ just in biber! – homojen __ 235
53 __ ayı sözlük yazarlarından itiraflar – homojen __ 233
54 __ röportaj: ayşegül aldinç – homojen __ 222
55 __ 12. hormonlu domates ödülleri – homojen __ 221
56 __ 1. lgbti ruh sağliği sempozyumu / 5-6 aralık 2015 / santralistanbul – homojen __ 219
57 __ röportaj: rosida koyuncu – voltaçark / hapiste lgbti olmak – homojen __ 219
58 __ demet yanardağ yazdı: zarife – homojen __ 216
59 __ didem soylu yazdı: üç kuruşluk mahalle dersleri – homojen __ 214
60 __ eşcinsel aşkın çizgi hali: totally captivated – homojen __ 212
61 __ 90’ların lubunyasıyla röportaj – homojen __ 209
62 __ lgbti sağlığı serisi – trans cinsiyet değiştirme operasyonları (1. bölüm) – homojen __ 207
63 __ röportaj: keti – homojen __ 206
64 __ gökkuşağı tadında çizgi film kuşağı dosyası-2: avatar korra’nın efsanesi “legend of korra” – homojen __ 203
65 __ “ruhumuz daraldı ayol!” demeyin, çıkın çıkın gelin! | homojen __ 201
66 __ ayı sözlük yazarlarının çocukluk anıları – homojen __ 200
67 __ kutluğ ataman – peruk takan kadınlar – homojen __ 194
68 __ horizonmersin yazdı: günümüz aşklarını utandıran aşik ile maşuk’a selam olsun – homojen __ 192
69 __ topluma sorduk “fren”, freud’a sorduk “diren” dedi! – homojen __ 190
70 __ röportaj: peyk – homojen __ 186
71 __ röportaj: the ringo jets – homojen __ 184
72 __ gözleri tamamen açık – homojen __ 180
73 __ ilk onur yürüyüşü bir isyandı – homojen __ 177
74 __ wunthri yazdı: feminizme giden yol veganlıktan geçiyor – homojen __ 177
75 __ sevgili 17 yaşımdaki halim – homojen __ 176
76 __ homojen lezzetler: kerebiç tatlısı – homojen __ 174
77 __ lgbti birey olmanız sıfatıyla saldırıya uğramanız halinde nasıl bir hukuki süreç izlemelisiniz – homojen __ 174
78 __ ayı sözlük anket analizleri – homojen __ 172
79 __ röportaj: dilruba saatçi – homojen __ 172
80 __ sinema algısını değiştiren öteki filmler (bölüm: 2) – homojen __ 168
81 __ çoklu kişilik bozukluğu – homojen __ 165
82 __ röportaj: sema yakar ve listag – homojen __ 164
83 __ ayı sözlük bu defa haddini bi’hayli asdi – ayı sözlük lgbti psiko-sosyal destek inisiyatifi – homojen __ 163
84 __ sağlıklı saçlar için bilmeniz gereken 10 şey – homojen __ 163
85 __ dini bir homodrama hikayesi: sebastiane – homojen __ 162
86 __ boyalikus yazdı: hayat denen sürtük, bana da gül bahçesi vaat etmedi – homojen __ 156
87 __ lgbti kitaplığı – homojen __ 156
88 __ persona yazdı: annemi nasıl öldürdüm? – homojen __ 155
89 __ teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisi – homojen __ 155
90 __ röportaj: ebubekir çetinkaya – homojen __ 152
91 __ sekai-ichi hatsukoi: dünyanın en güzel ilişkisine hoş geldiniz – homojen __ 151
92 __ sinema algısını değiştiren öteki filmler (bölüm: 1) – homojen __ 150
93 __ röportaj: atilla gündoğdu – homojen __ 149
94 __ röportaj: taylan erler – homojen __ 149
95 __ paganizm ve eşcinsellik – homojen __ 147
96 __ röportaj: çizenbayan “elif tanverdi” – homojen __ 147
97 __ trans evi ile dayanışma partisi bigudi club’te gerçekleşti – homojen __ 146
98 __ lola + bilidikid / en kapsamlı eşcinsel türk filmi – homojen __ 145
99 __ paralel evrenlere açılan enteresan kapılar görüyorum… – homojen __ 145
100 __ röportaj: ümit manay – homojen __ 145
101 __ 2015 yılında lgbti’ler adına neler yaşandı? – homojen __ 144
102 __ bir çocuk gelin gerçeği: halam geldi – homojen __ 144
103 __ pop dünyasının kötü kadınları – homojen __ 141
104 __ röportaj: esmeray – homojen __ 141
105 __ muahhhh yazdı: eşcinsellik ve din – homojen __ 139
106 __ 2016 yılında lgbti’ler adına neler yaşandı? – homojen __ 137
107 __ çağla akalın yazdı: kırçiçeği – homojen __ 133
108 __ didem soylu yazdı: kayıp ruh – homojen __ 133
109 __ lgbti dünyasının çizgi kahramanları – homojen __ 133
110 __ röportaj: meltem arıkan / siber kaosun kutsal kitabı: erospa – homojen __ 129
111 __ tunca’nın müzik kutusu: türk müziğinde 2016 yılının en’leri – homojen __ 129
112 __ senden, benden, hiv’den… – homojen __ 123
113 __ beyazperde’de giallo akımı – homojen __ 122
114 __ boyalikus yazdı: çocuğunla oyna! – homojen __ 121
115 __ homojen lezzetler: tuzlu bit kurabiye – homojen __ 121
116 __ kova’nın aslan ve boğa ile ilişkisi – homojen __ 121
117 __ röportaj: hakan küçükçınar – homojen __ 120
118 __ yeni başlayanlar için dc comics karakter analizi – homojen __ 118
119 __ rob halford ve sertlik! – homojen __ 115
120 __ ayı sözlük yazarlarından itiraflar-2 – homojen __ 114
121 __ homojen lezzetler: birinci çorba zirvesi – homojen __ 114
122 __ röportaj: palmiyeler – homojen __ 114
123 __ açılması planlanan lgbti ceza infaz kurumu’na eleştirel bakış – homojen __ 112
124 __ ağustos ayında ayı sözlük’te neler konuşuldu? – homojen __ 112
125 __ gökkuşağı tadında çizgi film kuşağı dosyası-1: ay savaşçısı “sailor moon” – homojen __ 111
126 __ formda kalmak için taktikler – homojen __ 110
127 __ muahhhh yazdı: din ve eşcinsellik… – homojen __ 108
128 __ röportaj: merve gezen – homojen __ 108
129 __ dizi dünyasının en sevilen eşcinsel çiftleri – homojen __ 105
130 __ havuçlu tarçınlı kek – homojen __ 104
131 __ patronsuz, pezevenksiz ve gereksinimsiz bir dünya dileğiyle… – homojen __ 104
132 __ röportaj: serkan ferat – homojen __ 104
133 __ boyalikus yazdı: barışın öznesi olmak (lgbti barış girişimi) | homojen __ 103
134 __ less is more – homojen __ 103
135 __ stewart & soko & pattinson şeytan üçgeni – homojen __ 103
136 __ cinsiyet belası – homojen __ 102
137 __ nedir bu “deepweb” dedikleri şey? – homojen __ 102
138 __ homojen liste – homojen __ 101
139 __ naringergedan yazdı: leylekler getirmedi bizi tatlım, inan… – homojen __ 101
140 __ renkli kadınlar: jodie foster – homojen __ 101
141 __ kanada – homojen __ 100
142 __ gerçek bir yaşam öyküsü: milk – homojen __ 99
143 __ röportaj: gülay – homojen __ 99
144 __ yeni punk – homojen __ 99
145 __ aydınlanma sineması ve uçurtmayı vurmasınlar – homojen __ 98
146 __ iki efendinin uşağı – homojen __ 98
147 __ kuş kafesi – the birdcage – homojen __ 98
148 __ italyan mutfağı – homojen __ 97
149 __ lgbti’ler ve teknoloji – homojen __ 97
150 __ istanbul için yeni umut karaköy – homojen __ 96
151 __ kafede gizlice bakıştığım boncuk gözlü adam! – homojen __ 96
152 __ zamansız kaybedilen yaratıcı: prince – homojen __ 96
153 __ 2016 yılında dinlediğimiz en alternatif 15 albüm – homojen __ 95
154 __ barışa feda ettiklerimiz! 10 ekim ankara katliamı – homojen __ 95
155 __ nilüfer – kendi cennetim – homojen __ 95
156 __ renkli kadınlar dosyası: ellen page – homojen __ 95
157 __ röportaj: deniz beray – homojen __ 94
158 __ röportaj: ece dorsay – homojen __ 94
159 __ paramparça… duygu asena’nın son yadigarı… – homojen __ 93
160 __ transfobi öldürür – homojen __ 93
161 __ sinema algısını değiştiren öteki filmler (bölüm: 3) – homojen __ 91
162 __ hakaret mi? iltifat mı? – homojen __ 90
163 __ homojen lezzetler: çingene pilavı – homojen __ 90
164 __ can çavuşoğlu / bağımlı – homojen __ 89
165 __ tanrı | homojen __ 89
166 __ yaygın kaygı bozukluğu – homojen __ 88
167 __ 2016 zeytinli rock festivali – homojen __ 87
168 __ boyalikus yazdı: benim adım cumartesi – homojen __ 87
169 __ ne olacak bu yunanistan’ın hali? – homojen __ 87
170 __ yanık et kokusu sardı sokakları! – homojen __ 87
171 __ ahlak ve erdem üzerine kavramlar ve sorular – homojen __ 86
172 __ naringergedan yazdı: homofobi – homojen __ 86
173 __ pan ve daphnis – homojen __ 86
174 __ röportaj: leman sam – homojen __ 86
175 __ sigara, alkol ve internet – homojen __ 86
176 __ bir buçuk teneke / anamisis tenekes – homojen __ 85
177 __ kasım ayında ayı sözlük’te neler konuşuldu? – homojen __ 85
178 __ meme ve prostat kanserleri – homojen __ 85
179 __ şerrin gölgeleri – homojen __ 85
180 __ ayı sözlük yazarlarından itiraflar-3 – homojen __ 84
181 __ kırılan kemiklerin çıtırtısı – homojen __ 84
182 __ 11 milyon araç “geldiğiniz yere!” – homojen __ 83
183 __ büşra köse yazdı: rüya – homojen __ 82
184 __ gezi: hollanda – homojen __ 82
185 __ gizemli gezegen mars – homojen __ 82
186 __ homojen lezzetler: üzgün krep – homojen __ 82
187 __ jilet necla – homojen __ 82
188 __ catgirl yazdı: gökkuşağı renkli çocuk – homojen __ 81
189 __ faredir fare yazdı: savaş ve çocuk / hayata travma yaşayarak başlamak – homojen __ 81
190 __ homojen lezzetler: portakallı sufle (6 kişilik) – homojen __ 81
191 __ cinsiyet ayrımcılığına uğramadan nasıl çalışabilirim? – homojen __ 80
192 __ demet yanardağ yazdı: başgan – homojen __ 80
193 __ gerçek bir gönülçelen: anwar hadid – homojen __ 80
194 __ nisan ayında ayı sözlük’te neler konuşuldu? – homojen __ 80
195 __ röportaj: matmazel coco – homojen __ 80
196 __ bilimde devrim; ilk pasif gay fosil bulundu… – homojen __ 79
197 __ size “sevgililer günü” bize “kabotaj bayramı” mı? – homojen __ 79
198 __ tasarımcı’nın notları – homojen __ 79
199 __ barcelona – homojen __ 78
200 __ depresyonda olan sevgiliye yardım etme yolları – homojen __ 78
201 __ eurovision 2016 – homojen __ 78
202 __ röportaj: orhan aybar ile fitness üzerine – homojen __ 78
203 __ thom yorke – homojen __ 78
204 __ zulmün artsın ki tez zeval bulasın – homojen __ 78
205 __ çocuk, hak, toplum… – homojen __ 77
206 __ dostum bu belgrad bir harika – homojen __ 77
207 __ tunatuan yazdı: adam olacak çocuklardık… – homojen __ 77
208 __ tunca’nın müzik kutusu: zuhal olcay – başucu şarkıları 3 – homojen __ 77
209 __ 2016 – 2017 sonbahar kış trendleri – homojen __ 76
210 __ 2016’nın ilk 3 ayında gezegenlerin konumları – homojen __ 76
211 __ bir hop-çiki-yaya polisiyesi: jigolo cinayeti – homojen __ 76
212 __ demet yanardağ yazdı: insanlar alemi – homojen __ 76
213 __ temmuz ayında ayı sözlük’te neler konuşuldu? – homojen __ 76
214 __ armut yazdı: yazın terlemeyi önlemek için faydalı ipuçları – homojen __ 75
215 __ patates puresi yazdı: evcilik oyunu – homojen __ 75
216 __ persona yazdı: ceset çiçekleri – homojen __ 75
217 __ teslimiyet filmi yönetmeni emre yalgın ve oyuncularıyla röportaj – homojen __ 75
218 __ boyalikus yazdı: bu bendeki insan sevgisi – homojen __ 74
219 __ haziran ayında ayı sözlük’te neler konuşuldu? – homojen __ 74
220 __ koçların kova ve balık ile ilişkisi – homojen __ 74
221 __ mayıs ayında ayı sözlük’te neler konuşuldu? | homojen __ 74
222 __ beş dakikalık saygı duruşu “ötekileştirme!” – homojen __ 73
223 __ blues rock’ın acı çığlığı: janis joplin – homojen __ 73
224 __ çocuk ve çocukluk – homojen __ 73
225 __ gezi: chicago – homojen __ 73
226 __ müsadenle bu sene dağılmak istiyoruz! – homojen __ 73
227 __ tunca’nın müzik kutusu: cihan güçlü – kim anlıyor ki – homojen __ 72
228 __ boyalikus yazdı: korkuya prangalarla bağlı, özgürlük! – homojen __ 71
229 __ renkli kadınlar dosyası: martina navratilova – homojen __ 71
230 __ vücut ısınızla beraber kilonuzu da sabitleyin – homojen __ 71
231 __ eylül ayında ayı sözlük’te neler konuşuldu? – homojen __ 70
232 __ punk rock’ın vaftiz anası “patti smith” – homojen __ 70
233 __ uzaydaki garip bir yolculuğun sonu: david bowie – homojen __ 70
234 __ ali bahadır bahar yazdı: o kadar castmayın! – homojen __ 69
235 __ bağımsız / can çavuşoğlu – homojen __ 69
236 __ ekim ayında ayı sözlük’te neler konuşuldu? – homojen __ 69
237 __ hepberabear yazdı: bir dünya bırakın biz çocuklara… – homojen __ 69
238 __ persona yazdı: veda hapishanesi – homojen __ 69
239 __ tunca’nın müzik kutusu: ayşegül aldinç – sek’iz – homojen __ 69
240 __ faredir fare yazdı: nefretten beslenenler – homojen __ 68
241 __ homojen lezzetler: nutellalı kek – homojen __ 68
242 __ kış depresyonu bizi teğet geçsin – homojen __ 68
243 __ homojen lezzetler: tiramisu – homojen __ 67
244 __ komik olmayan büyük aşklarımız – homojen __ 67
245 __ muahhhh yazdı: nuh’un cruise’u | homojen __ 67
246 __ ruhibey yazdı: çok acı var! kadın cinayetleri – homojen __ 67
247 __ tolga akyıldız’la %100 açık sahne etkinlikleri – homojen __ 67
248 __ tunca’nın müzik kutusu: gülay – gri şarkılar – homojen __ 67
249 __ amerika kırsalında bir aşk hikayesi… “dream boy” – homojen __ 66
250 __ didem soylu yazdı: şeker ve biber – homojen __ 66
251 __ persona yazdı: yaz kapıda – homojen __ 66
252 __ stardew valley 2016 – homojen __ 66
253 __ türkiye’de çocuk işgücü – homojen __ 65
254 __ aşka özgürlük “freeheld” – homojen __ 64
255 __ homojen lezzetler: pizza cowabunga! – homojen __ 64
256 __ armut yazdı: koşulsuz sevgi – homojen __ 63
257 __ himbil yazdı: kutsala saygı! – homojen __ 63
258 __ röportaj: younclusion katılımcı gençlik derneği’nin çalışmaları üzerine – homojen __ 63
259 __ asya’nın gizemli sultanları “hijralar” – homojen __ 62
260 __ persona yazdı: hayat bazen çok sikko – homojen __ 62
261 __ wunthri yazdı: erkeklik kamburunuz çıkmış bayım! – homojen __ 62
262 __ yalnızlık! biz… siz… – homojen __ 62
263 __ amerika’yı yeniden keşfetmek! – homojen __ 61
264 __ ayı sözlük’te neler konuşuluyor? | homojen __ 61
265 __ homojen lezzetler: spanish frittata & chicken’s pie | homojen __ 61
266 __ cbb yazdı: mmorpg’lere mezar taşı seçerken… – homojen __ 59
267 __ el ele tutuştuğumuz o günler… gezi’yi unutma! – homojen __ 59
268 __ hepimizin anavatanı “mısır” – homojen __ 59
269 __ röportaj: buse kılınçdemir ve feminizm hareketi – homojen __ 59
270 __ kerebiç tatlısı | homojen __ 58
271 __ oscar 2016 | homojen __ 56
dergi web sitesi yenilendi. konulardan tadımlık parçalar sunuyor. eklemeler devam edecek. kasımda yazıların tamamı eklenmiş olacak ve aralık'ta 2. sayı yayınlanacak.

şuradan bakınız; http://homojen.ayisozluk.com/

gurur kaynağıdır. emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutlar, gözlerinden öperim. okuduğum her yazı usta yazarlara taş çıkartırcasına hünerle yazılmıştı. derin, anlamlı, nefis yazılar. sonraki sayı da eminim en az ilki kadar hevesle, heyecanla, severek yapılacak ve ilkini aşacak. içinde bulunmaktan gurur duyduğum bu projenin daha büyük kitlelere ulaşması dileğiyle.
şöyle bir göz gezdirdiğimde içerik olarak oldukça dolu gözüken ama tasarım konusunda geliştirilmesi ihtiyaç duyulan dergi. şöyle ki; düz beyaz arka plan üzerine hazırlanan yazıları yapıştırmak ve bunu dergi olarak yayınlamak, üniversitelerin öğrenci klüplerinin çıkardığı dergilerden yada amatör fanzinlerden ayırt edilememesine sebep olmuştur. derginin renk paletinin, yazı fontlarının ve genel hatlarının oluşturulmadan yayınlanması bana göre okunma sayısını yada okurken izleyicinin ilgisini kaybetmesine, azalmasına sebep olmaktadır.

gelecek sayıları heyecanla bekliyoruz, ellerinize, yüreğinize sağlık
herkese selam. homojen dergi'de yeniden içerik üretelim diye bir düşüncemiz var. artık sayı gibi değil de yazı ürettikçe ekleyerek devam edersek herkes daha verimli olacak düşüncesindeyiz. bi nevi artık blog gibi devam edeceğiz. içimizde homojen dergi için yazılar hazırlamak isteyenler var mı? "x konuda bir yazı yazma planım var, dergide de yayınlansın istiyorum" diyenler var mı? iletişime geçelim isterim.

biliyorsunuz homojen dergi'de her konuya yer veriyoruz. o yüzden herkesin kaleme alacağı konular farklı olsa da dergi'de yer verebiliyoruz. daha önce neler yazılmış diye sorarsanız web sitesinden göz gezdirebilirsiniz.

https://homojendergi.com/
5 eylül'de yayınlanıp 3 günde 4200 okuma sayısına ulaşmış. olumlu yorumlar ve daha da iyi olması için yapıcı eleştiriler alıyoruz. 2. sayı için hazırlıklara başladık bile.
ayy yeni sayısı çıktı mı nihayet diye sevidniğim dergi. benim de bir sürü yazım ve röportajım var içinde. okuyunuz okutunuz.
hiç güzel olmamış hiç kıskanmadık ilk sayıda yazan yazarları. burdan yetkililere sesleniyorum; derginin çıkmasına 3 gün kaldığında zagor'un aklına yeni düşmüştü yazma fikri, sevgili pıtırcık yetkili geç kalındığını söyleyip 2. sayıda yazmamı istedi. hiç hakkımı helal etmiyorum hiç hiç.. dün geceden sabaha kadar dergiyi okudum uykusuz kaldım öyle kötü yazılmış hıh!

narin, horizon, dark, nikimsi ve canım hepberabear coşmuş belli ki, özellikle onlarınkini kınıyorum hiç güzel olmamış hiç hiç..

başka ne tür bi çamur atılır aklıma gelmiyor. gelince yine yazcam?!
homojen dergiyi ve derginin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları desteklemenizi rica ediyoruz. dergiyi yayına sokmamıza az bir süre kaldı. #homojendergi tagiyle paylaşımlarda bulunursanız birbirimizi keşfetmemiz daha kolay olur. rt, fav, like, +1, paylaş butonlarıyla haşir neşir olma vakti. haydi millet sosyal medyaya.

hesaplar burada; (bkz:#247149)

ayrıca instagram için; https://instagram.com/ayisozluk/
emeği geçen herkesin ta eline ayağına sağlık!
gayet profesyonelce düzenlenmiş nefis birşey olmuş yahu...
hayırlı olsun. hızlıca baktım içeriğe. bankacibear'in dediği gibi dolu dolu olmuş dergi; ilk sayı için oldukça iyi. sırayla her yazının baştan sona okunası var. içerik sağlayanlara, katkısı olanlara teşekkürler.
cihan güçlü nün albümünü yazıcam ben şubat için.
  • /
  • 5