koku hafızası

öyle anlamsız zamanda zihnini ve tüm bedeninde hüküm süren sinir sistemini alt edebiliyor ki, arka plana attığın ne kadar acı, yaşanmışlık yahut zamanının çılgın mutluluğu olup günümüze taşınamamış olmanın verdiği keder duygularını açığa çıkartıyor..

üstelik o an o kokunun kaynağını tam olarak çözemediğin durumlarda, etrafında yaşayan dünya bir süreliğine sadece kayıp giden görüntüler ve ona eşlik eden üst üste binmiş seslerden ibaret olabiliyor..
bu sadece bende mi oluyor bilmiyorum ancak özlediğimin parfüm ve ten kokusu karışımı bir anda esip burnumun direğini sızlatmışlığı çoktur.ciddi ciddi kokuyor.*
uzun bir süre gectikten sonra kaybolduğu zaman, kendi kendine hatırlanamadığı durumlarda, bir de özlem var ama imkan yok ise süper üzücü ve yıkıcı olan hafıza türü.
her insanda kuvvetli değildir bu. koku hafızası kuvvetli olanlar yapay kokuları sevmezler. ayrıca koklamayı da severler. bunu abartanlar da vardır, çaktırmadan insanları bile koklarlar. koku fetişizmi bir nevi. sigara içenlerde de bu hafıza zayıflıyor.
bazı hayvan türlerinde çok gelişmiş bir koku algısı ve hafızası varmış.
klasik örnek: köpekler!