bursa

türk tarihinde özel bir yeri olan,modern zamanda sanayileşmiş,ülkeye göre refah düzeyi yüksek, buna paralel yoğun göçte alan,kültür birikimi ülke ortalamasının üzerinde,yeşili ve doğal güzellikleriyle bilinen şehir.
milliyetçilikte yozgat ve trabzon'la, muhafazakarlıkta konya ve erzurum'la yarışabilecek bir şehir.. eğer modernlik ve gelişmişlik geniş caddeler, güzel binalarla ölçülecekse amenna, yok eğer insan malzemesinden bahsedeceksek, pek olumlu hisler beslemediğimi söylemeliyim.
ülke çapında en dindar dindarları görebileceğiniz, eğer gitmediyseniz ve kafanızda modern bir şehir varsa sizi yanıltacak şehir. evet gelişmiştir. kocaman alışveriş merkezleri, güzel siteler, evler. görüntü harika ama halkının büyük kısmının bayağı yobaz olduğu da acı bir gerçek.
ama bir pideli köftesi vardır ki onu tattıktan sonra iskender de neymiş diyebilirsiniz. öyle güzel bir lezzet başka şehirlerde varsa da bana denk gelmedi.
istanbulu beşiktaş,kadıköy semtlerine göre değerlendirmek nasıl hataysa bursa içinde bu geçerlidir.keza bursayı amsterdam kategorisinde kıyaslamakta.veya iç yada doğu anadolu şehriyle kıyasmalakta.gerçi bursa nüfusunun ekseriyetinin özellikle son dönemde şehrin doğusundan gelen göçler oluşturduğu düşünülürse bursanın diğer şehirlerden çok farkının kalmadığı söylenebilir.ama tüm bunlara rağmen bursayıda göç edilen yerlerle bir tutmak gerçekçi değil.
kim nederse desin eğer bir şehir başkentlik yapmış ve oradaki halkıda tarih boyunca göç etmemişse saygı ve hoş görünün tavanındasınız demektir ama elinde sopası sırtında abası ile gelip ben....... deyip yaşadığı şehir ile özdeşmeyen ve memleketindeki keçinin ayağının altında ezilen ota ağıt yakıp somuncu babayı dahi bilmeden yaşamak mıdır o şehri çınar gölgesinde de duruyor kumrular ama yasayan o ağaçta sadece serçeler sesi çok çıksada kumrunun ufacık kuş bilir kadri kıymeti kar düştüğünde zirveye baharı beklemez çağıldamak için dereler her vakit içilecek suyu tutunacak dalı vardır ormanlarının ipeğin hasıda, karın beyazıda doruklarında saklıdır sadece bulutlu havalarda yolu göreceğim diye yere değil göz hizanızdaki gözlere bakın korkmayın siz düşmeden mutlaka biri elinizden tutacaktır...
6 senedir ömrümü yiyen ve yemeye de devam eden nefret ettiğim şehir. nefret ediyorum çünkü belki de kendimi hiçbir zaman bu şehre ait hissedemedim. gece hayatı bok, gaylife bok, gezilesi yerler bok, ulaşım bombok. tek güzel yani istanbula yakın eskişehire yakın izmire de yakın sayılır. bi havaalanı yapmışlar uçak inmiyor anasını satayım, şehre de 2 saat uzaklıkta. raylı sistemi var koşarak gitsem daha önce varırım ondan. gece 12den sonra ulaşım aracı bulamazsın. allahtan bodurayi ve limonagaci gibi dostlara sahibim de yoksa onlar da olmasa temelli çekilmez olacak burası
adana'nın nüfusunu geçerek 4. büyük kent konumuna gelmiş sanayi şehridir. insanı şaşırtacak ölçüde muhafazakar bir yapısı vardır. imparatorluk başkentliği yapmış, sanayisi çılgın atan bir kentin bu denli milliyetçi-muhafazakar olmasını bir türlü anlayamıyorum. sosyal hayatı adana, antalya, eskişehir gibi kentlerle kıyasladığınızda bile elinizde kalır. yeşil diye övülen kentin tam ortasına toki yarrak gibi gökdelenler dikmiş ve yeşilini de tarihe gömmüştür. bazı ilçeleri ve köylerinin çok güzel olduğu ise doğrudur( trilye,mudanya). iskender, pideli köfte ve kestane şekerinizi yedikten sonra koşarak uzaklaşın.

ps: deniz kıyısında bulunan ilçesi mudanya çok sevimli ve güzel bir yerdir. mudanya'lılar kendilerini bursa'lı olarak kabul etmez.
türkiyede üretilen 100 aracın 30 dan fazlasını üreten şehir . sanayileşmenin getirdiği göçle beraber liberalleşeceğine muhafazakarlaşan şehirdir ayrıca . ancak uzun vadede iktisadi politikasını sanayiden turizm ve ticarete kaydırmayı planlamaktadır .
birkaç ay sonra gideceğim şehir.gezi olaylarıyla hakkında azalan ümitlerimi yeniden canlandırmıştır.
yarraks gibi şehir. bursalıyım , heryerde şikişirim ama hiç de sevmem.ufacık çirkin de bişey.
iskenderiyle mehşur şehir
sevmedigim, sevemedigim sehir.
nefret ettiğim, gelişmiş sanılan ama çoğunluğu gecekondu tarzı evlerden oluşan yobazlığın hat safhada olduğu şehir. söylendiği kadar büyük ve gelişmiş değildir. konya kayseri antep gibi şehirlerin alt ve üst yapısına sahip değildir ama en az onlar kadar yobazdır. bir de denizi oldukça kötüdür.
atarlı translara sahip memleketimiz.
haftasonu kendisi ile buluşacağım şehidir. *
bursa çocuğuyum videosundan sonra homofobinin hatsafhalara ulaştığı, bazı sokaklarına girmeye cesaret bile edemediğim, unesco tarafından bir cok tarihi bölgesinin koruma altına alındığı, doğal güzellikleri bol ve hepsi şehir merkezine uzak, beyaz lahanaya kelem, bezelyeye araka denen şehir. cantık, iskender, pideli köfte, inegöl köfte, cevizli lokum, kestane şekeri, kemalpaşa tatlısı, şeftali başkentidir. evliyalar şehri olarakta bilinir. nüfusun çoğunluğunu balkan göçmenleri oluşturur.
  • /
  • 3