bursa

milliyetçilikte yozgat ve trabzon'la, muhafazakarlıkta konya ve erzurum'la yarışabilecek bir şehir.. eğer modernlik ve gelişmişlik geniş caddeler, güzel binalarla ölçülecekse amenna, yok eğer insan malzemesinden bahsedeceksek, pek olumlu hisler beslemediğimi söylemeliyim.
6 senedir ömrümü yiyen ve yemeye de devam eden nefret ettiğim şehir. nefret ediyorum çünkü belki de kendimi hiçbir zaman bu şehre ait hissedemedim. gece hayatı bok, gaylife bok, gezilesi yerler bok, ulaşım bombok. tek güzel yani istanbula yakın eskişehire yakın izmire de yakın sayılır. bi havaalanı yapmışlar uçak inmiyor anasını satayım, şehre de 2 saat uzaklıkta. raylı sistemi var koşarak gitsem daha önce varırım ondan. gece 12den sonra ulaşım aracı bulamazsın. allahtan bodurayi ve limonagaci gibi dostlara sahibim de yoksa onlar da olmasa temelli çekilmez olacak burası
bursa çocuğuyum videosundan sonra homofobinin hatsafhalara ulaştığı, bazı sokaklarına girmeye cesaret bile edemediğim, unesco tarafından bir cok tarihi bölgesinin koruma altına alındığı, doğal güzellikleri bol ve hepsi şehir merkezine uzak, beyaz lahanaya kelem, bezelyeye araka denen şehir. cantık, iskender, pideli köfte, inegöl köfte, cevizli lokum, kestane şekeri, kemalpaşa tatlısı, şeftali başkentidir. evliyalar şehri olarakta bilinir. nüfusun çoğunluğunu balkan göçmenleri oluşturur.
ülke çapında en dindar dindarları görebileceğiniz, eğer gitmediyseniz ve kafanızda modern bir şehir varsa sizi yanıltacak şehir. evet gelişmiştir. kocaman alışveriş merkezleri, güzel siteler, evler. görüntü harika ama halkının büyük kısmının bayağı yobaz olduğu da acı bir gerçek.
ama bir pideli köftesi vardır ki onu tattıktan sonra iskender de neymiş diyebilirsiniz. öyle güzel bir lezzet başka şehirlerde varsa da bana denk gelmedi.
30 yıla yakın gidip geldiğim ve sonunda yerleştiğim şehir. yıllar sonra ilk defa altıparmak, heykel civarını gezdim. oraların eski tadı olmasa da sevdim. şaka yollu ve de sevimli bulduğum için büyümüş de küçülmüş dediğim bir şehirdir. insanı da iyidir genelde. eskisi kadar olmasa da muhafazakar yapısı kendini hissettirir zaman zaman. çekirge civarına gidip dağ eteklerinden şehre bakarken çay içmenin keyfi başkadır. bu arada sadece 1 entryde bahsi geçmiş o nedenle özellikle yazıyorum. bursa'da iyi yapılan bir yerde cantık yenmelidir. kıymalısı en güzelidir. pidesinin kenarları puf puf olmalıdır. başlandı mı löp löp götürülür. afiyet olsun.
istanbulu beşiktaş,kadıköy semtlerine göre değerlendirmek nasıl hataysa bursa içinde bu geçerlidir.keza bursayı amsterdam kategorisinde kıyaslamakta.veya iç yada doğu anadolu şehriyle kıyasmalakta.gerçi bursa nüfusunun ekseriyetinin özellikle son dönemde şehrin doğusundan gelen göçler oluşturduğu düşünülürse bursanın diğer şehirlerden çok farkının kalmadığı söylenebilir.ama tüm bunlara rağmen bursayıda göç edilen yerlerle bir tutmak gerçekçi değil.
türk tarihinde özel bir yeri olan,modern zamanda sanayileşmiş,ülkeye göre refah düzeyi yüksek, buna paralel yoğun göçte alan,kültür birikimi ülke ortalamasının üzerinde,yeşili ve doğal güzellikleriyle bilinen şehir.
ülke'nin en güzel kızlarının çıktığı üç şehirden biri. diğer ikisi ise izmir ve mersin.
son 10 yıl içerisinde kamuoyuna yansımış ya da yansıtılmamış düzinelerce gay ve trans nefreti olayı vardır bursa'da. son üç yılda 15 ten fazla trans ve eşcinsel türlü sebeplerle öldürüldü. bunların ancak bi kaçı medyaya yansıdı. gerisi sümenaltı... dahası burda sorgusuz sualsiz lan ibne diye saldırırlar ruhunuz duymaz. çünkü bursa ülkenin kültürel çeşitliliği istanbuldan sonra en çok olan yeridir. hal böyleyken kültürel çeşitliliği hazmetmemiş anlamamış bir sosyokültür hakimdir.

bir bursa kanunu olarak gaylerle kuytuda sikişilir, kamuda görünce zorbalık yapılır ya da saldırılır. saldırırsa içindeki dürtüyü bastırıyor ve rahatlıyor sanıyor andavallar. yani kısacası klasik muhafazakarlık , aşırı milliyetçilik yuvası davranışları had safhadadır. lgbti yaşamı için dengesiz, extra temkinli olunması gereken ve diğer metropollere göre kısıtlı rahatlığı olan bir yerdir. herhangi örtülü ya da resmi gay cafe ya da mekan yoktur. şehir genelinde gay toplanma alanı, bir hotpot oluştuğu anda milliyetçiler gelir olay çıkarır. yıllar önce bursa'da düzenlenen onur yürüyüşüne katılanlara sokak dayağı atılmış, linç etmeye kalkışılmıştır. nasıl bir hazımsızlık siz düşünün. madi , koli , laço , sipet ...vb gibi genel lubunca kelimeleri konuşurken bursa'da anlaşılmayacağınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

iyi yanı hiç mi yok... nilüfer ilçesi ülkenin en refah 10 ilçesinden biridir. nilüfer belediyesi lgbti kapsayıcı olmaya calışır. iyidir ama burada yaşam şehrin diğer bölgelerine göre oldukça pahalıdır. araban varsa orda yaşamaya çalışırsın. özgür renkler lgbti derneği nilüfer belediyesi desteği sayesinde faliyet göstermektedir. dernek ve belediyenin ortak çalışmasıyla anonim test merkezi kurulmuştur.

şehrin batısı nispeten daha iyi görünse bile bursa'nın huyunu suyunu alan herkes ilk paragrafta bahsettiğim örtük davranışlara sanki kuralmış gibi uyar. hani bir yazar tayin düşünüyorum demiş. bunları söylemek boynumun borcudur.

alternatif yerler:
(bkz:antalya)
(bkz:izmir)
(bkz:mersin)
kim nederse desin eğer bir şehir başkentlik yapmış ve oradaki halkıda tarih boyunca göç etmemişse saygı ve hoş görünün tavanındasınız demektir ama elinde sopası sırtında abası ile gelip ben....... deyip yaşadığı şehir ile özdeşmeyen ve memleketindeki keçinin ayağının altında ezilen ota ağıt yakıp somuncu babayı dahi bilmeden yaşamak mıdır o şehri çınar gölgesinde de duruyor kumrular ama yasayan o ağaçta sadece serçeler sesi çok çıksada kumrunun ufacık kuş bilir kadri kıymeti kar düştüğünde zirveye baharı beklemez çağıldamak için dereler her vakit içilecek suyu tutunacak dalı vardır ormanlarının ipeğin hasıda, karın beyazıda doruklarında saklıdır sadece bulutlu havalarda yolu göreceğim diye yere değil göz hizanızdaki gözlere bakın korkmayın siz düşmeden mutlaka biri elinizden tutacaktır...
atarlı translara sahip memleketimiz.
ismini görünce tahinli pidesini kahveyle gömmek istediğim şehir. tahinli pideye olan aşkımın bana zamanında 15 kilo kazandırdığını da unutmamalıyım.
en sevdiğim yemeğin memleketi. daha gezip görmek kısmet olmadı ama çok da zor değil.
her yıl en az bir kez gittiğim, çocukluğuma dair güzel anıları hala saklayabilen tek şehir. çok severim.
bu hafta 3 günümü geçireceğim şehir. tatil mi olacak, gezelim görelim havasında mı olacak meçhul.. şurada şunu yemeden dönme! şurayı mutlaka gör! diyenler varsa lütfen mesaj kutusunu hareketlendirsin
mülteci, göçmen şehri. bulgaristan göçmenleri hadi neyse bizden zaten de bu suriyeliler had safhada.

zamanında severdim de şuan pek hoş gelmiyor gözüme. küçük şehire alıştım çünkü. iki işim oluyor tüm günümü alıyor. geçen gün hem tapuda hem de nilüfer vergi dairesinde işim vardı. gün pert oldu.

#edit genç suriler rahatsız. *
bu sene yapacağım tayin tercihlerimde kesinlikle radarımda olan il.

giden, gören, yaşayan beni bursa hakkında bilgilendirebilir.