pester

Durum: 222 - 0 - 0 - 0 - 30.10.2019 06:03

Puan: 3612 - Sözlük Kezbanı

6 yıl önce kayıt oldu. 8.Nesil Yazar.

Fotoğraf çekmeyi ve müzik yapmayı full-time işim haline getirmeye çalışıyorum.
  • /
  • 12

progressive rock

rock müziğin sınırlarını değişik şekillerde zorlayan ve ileriye götürmeyi amaçlamış (bkz:progress) bir alt müzik tarzı. içerisinde ölçü ve gam-ses değişiklikleri, farklı enstrümantasyonlar, bir albüm boyunca bir kitap gibi bölüm bölüm hikaye anlatmak, ve beklenmedik çoğu şeyi bulundurur. dream theater'ın metropolis pt.2: scenes from a memory albümü muhtemelen en güzel örneklerden biridir. rush vardır bir de, 70'lerden günümüze kadar 3 kişilik kadrosuyla onlarca klasiğe imza atmıştır, favorilerimdendir. güncel olarak haken, leprous gibi gruplar bu tarzı devam ettirmektedir.

bu ilerleme ayrıca djent adı verilen yeni bir alt türün doğmasına vesile olmuştur. bol senkoplu, poliritmik öğelerle temellendirilmiş ve genelde düşük akortlarla bezenmiş bu tarzı tesseract, periphery, monuments, time, the valuator, earthrise gibi gruplar lezzetle icra etmektedir.

ayı sözlük günlük

bugün hiçbir şeyden tat alamadım. ne kadar kendimi meşgul tutmaya çalışsam da içimdeki o korkunç bunalım gitmedi. uyutmadı da. bir yandan anılarımla boğuşuyorum, bir yandan da geleceğimin belirsizliğiyle. bu saçma halimi kimseye anlatamadım. artık son çare olarak buraya içimi dökmek istedim. belki yarın daha neşeli bir insan olurum ve bu entry'i silerim, bilmiyorum. ama bu duygusal dalgalanmalarımın bitmesi gerek. böyle hayat geçmez.

sekste dinlenilecek en iyi müzik

darren hayes - ınsatiable

ne dedin sen çat

çocukken annemle çoğu kez şarkı formatında dile getirdiğimiz olay. evet, buna bir şarkı uydurmuştuk, hatta remix versiyonu bile vardı aklımda. bi ara bunu gerçeğe çevireyim.

steam

kütüphanemde yaklaşık 140 adet oyun bulunan, fakat her seferinde "oynayacak oyunum yok" diye söylendiğim oyun mağazası-oyuncu platformu.

insatiable

darren hayes'in ultra seksi ve muhteşem hit şarkısı.

annenin en sevilen yemeği

eşcinselim kan veremiyorum

kızılay kan ve ilik bağışı tırında ilk kez karşı karşıya kalıp dumur olduğum durum. gerizekalı kadın, ilik bağışı formundaki "hemcinsinizle birlikte oldunuz mu" sorusuna verdiğim "evet" cevabını ilk önce "neden bunu böyle işaretlediniz" sorusuyla idrak etmeye çalıştı. "çünkü oldum" cevabından sonra "bunu düzeltin, tekrar gelin" cümlesini uygun gördü. sağlık raporum var, pırıl pırılım dememe rağmen yüzüme bakmaya tenezzül etmeyen aztek totemi suratlı ablaya hala çok kılım bu yüzden.

sadece sakallıyken yakışıklı olan erkek

patates seven partner için çok da anlam ifade etmeyen tiptir. mesela ben sakalı kesince bildiğin kumpire benziyorum.

maç izlerken straightler vs gayler

futboldan hiç keyif almam, ama bazı futbolcular da iffff...

ayı sözlük sekiz yaşında zirvesi

sosyal aktivitelerde organizasyon yeteneğime hiç güvenmediğim için ayarlama kısmına katılamayacağım, ama ayarlandığı takdirde katılmak için elimden geleni yapacağım etkinliktir.

kalp kırıklığı

insanı davranışsal olarak ergenlik çağına gönderebilen, kontrol altında tutulamazsa ciğer yangınına ve nefes darlığına sebep olan, yavaş yavaş ölüyormuş gibi hissettiren fakat hiçbir şekilde sağlığa dokunmayan bir çeşit üzüntü, yas hali.

süperpozisyon

david walter'ın süperpoze isimli kitabında bu olay çok güzel bir şekilde polisiye ile harmanlanmıştır. şimdiye kadar okuduğum en güzel romanlardan biridir hatta.

discord

twitch yayıncılarının da kendi sunucuların kurup kitleleriyle birebir iletişim içinde olabildiği, dışarı çıkılamayan zamanlarda ise arkadaşlarla buluşup laflayabilecek sanal bir mekan gibi uygulama. severim.

sezen aksu

hayattaki her an için mükemmel şarkılar bestelemiş sanatçı. mesela şu an git şarkısını hissederek dinlediğim söylenebilir.

yazarların şu anki ruh halleri

köpek gibi yağan yağmur altında filmlerdeki gibi ağlamak istiyorum. muhtemelen araba falan çarpar, yapmasam daha iyi sanki.
(bkz:anksiyete atağı)

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

ayı sözlük yazarlarının hobileri

büyük bir kısmını müzik dinlemek kaplıyor. onun dışında albüm koleksiyonu yapmak, doğa veya şehir yürüyüşleri, yüzmek, oyun oynamak, sokak fotoğrafları çekmek, kitap okumak (bu aralar kitap dinlemeye doğru kayıyorum), kafa açan muhabbetlere bulunmak var.
ha bir de bas gitar çalmak var ama o artık bir hobi değil, meslek benim için.

ayı sözlük yazarlarının doğum günlerini paylaştığı ünlüler

tekyön denilince akla gelenler

  • /
  • 12

rush

1984 yılında daha çocuk yaşlarda iken radyoda (trt3- stüdyo fm) bunların grace under pressure albümünü dinlemem ile bu grubu tanımıştım. rush'ın en sevilen albümlerinden biri olmuştu zamanla.

o programda afterimage'i çalmışlardı. bu şarkı yaşanan kayıp ve ardından sadece kimi zaman bir fotoğraf veya kimi zaman başka bir görselin gözlerimizin önüne gelmesi ile hatırlanabilen doldurulması imkansız bir boşluk hissini anlatır.

merak edenler için distant early warning, tom sawyer, red sector a, working man, anthem, 2112 overture/the temples of syrinx, closer to the heart gibi rock müzik sevenler için artık klasikleşmiş eserler ortaya çıkarmışlardır.

ayı sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

10000 days (wings pt 2) - tool

durduk yere ayı sözlük yazarlarına koyan şarkılar


bu şarkı burdaki herkesin yaşadığı kaderi haykırıyor aslında. her dinlediğimde dumur oluyorum,gerçeğimi kabullenemiyorum.
gayleri ayrıştırıp onlara vebalı gibi bakanların ve hor görenlerin suratını parçalayana kadar yumruklamak istiyorum.

rüya görmenin amacı

imkansızların yer almadığı bir dünya deneyimi yaşabilmemiz içindir. gerçek dünyada ne kadar yetersiz ve aciz hissediyorsak rüyalar aleminde bir o kadar sınırsız güce ve imkana sahibiz.

şahsım adına rüyalarımdan kazandığım huzur, özgüven ve mutluluk ile elde ettiğim gücün gerçek hayatta ayakta kalmama yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

hülya avşar

türkiye'nin en kalitesiz kadını olabilir.

güzelliği ve fiziğiyle kazandığı paraların rahatlığıyla yaşarken,kadının zaten değer görmediğ türkiye gibi bir ülkede, hangi şartlarda yaşadığını dahi bilmediği kadınların yeri hakkında çöp değerinde yorumlarını bir çok kez dile getirmiştir. ayrıca erkeklerin eşlerini aldatmasına müsade edilmesi gerektiği gibi saçma sapan bir konuşmasını hatırlıyorum.

bunları söyleyebilecek kişinin kendisine saygısı ne kadar vardır bilmiyorum açıkçası ama benim görüşümde yok denecek kadar azdır.

senin kendine saygın kalmamışken kim sana niye saygı göstersin?
senin kendine saygın kalmamışken bütün kadınlar hakkında olması gerekiyor dediğin düşüncelerini kim ne yapsın?

uluslararası kedi günü

8 ağustosta ismiyle müstesna olarak dünyaca kutlanan gündür. bize her anlamda iyi gelen minnaklarımızın günü kutlu olsun.

hayvan refahı için uluslararası fon (ınternational fund for animal welfare) tarafından alınan kararla 2002den beri kutlanmaktadır.

benim minnaklarımı şuraya iliştirip hepsinin patilerinden öpüyorum.


fermuarın açık kalması

kilo alımıyla beraber sıkmaya başlayan pantolonların tombik bedenlere karşı grevidir ki bu sayede kendi kendine olmaya başlar. beni artık giyme de git götüne göre pantul al deme biçimidir.

netflix blutv ve puhutv'nin rtük'e bağlanması

her kuşu s*ktiniz de, kalan leyleğe sırayı getirdiniz dedirten karardır.

uluslararası işleyişi geliştirilmiş ve oturmuş her uygulama ve sistem bizde hep yasaklanıyor, kısıtlanıyor. vikipedi, uber, booking.com vs. netflix türevi internet kanallarına da sansür getirdiler en nihayetinde.

sizin geri kalmış beyinlerinizde oluşmuş ahlak kalıplarınıza ve uygun gördüğünüz şeylere indirgenmiş içeriklere kanaat etmek zorunda mıyız?!

dengini veya daha iyisini üretemediğiniz gibi dünya geneli kabul gören ve çalışan sistemleri engelleyecek kadar da despot bir yapıya sahipsiniz.

neyin gerekli neyin gereksiz olduğuna herkes adına karar verme haddini kendinde gören baskıcı bir hükümet anlayışınızdan da gına geldi. insanlar sizin yüzünden ülkesine soğumuş halde kurtulma hayalleriyle yaşıyor. sizin de halk tarafından sansürlendiğiniz günleri bekliyoruz.

seri eksi oy veren ezik

bir tane itin kuyruğuna basiyorsunuz ve o it oğlu it kuyruk acısıyla yapacak bir şeyi olmadığı için saldırıyor , bu zavallı yolla sizi ısırmaya çalışıyor. yazık ona. cici bir it olsa daha farklı muamele görebilirdi ama kuduz olmuş zavallicik duramıyor yerinde. nasil kaşiniyor. o yüzden ayak altında dolanıp duruyor ve kuyruğuna basılıp duruyor. zaten bu itlikle ancak ayak seviyesinde kalacak olmanın verdiği bir acı da var muhtemelen. hoşt deseniz de gitmiyor. kendi haline bırakmak lazım. başıboş ( başı hakkaten de her anlamda boş) itler o zaman sizi rahat bırakabilir.

spatula

bana trolsün deyip, bu yazarı şirin görüyorsanız bir göz doktorundan randevu almalısınız.

Toplam entry sayısı: 222

hatari

eurovision'da en cüretkar sahne şovunu sergilemiş, electro punk kavramını lügatıma kazandırmış, üstüne üstlük bdsm temasıyla da bir yıl daha eurovision'a katıl(a)mayacağımızın sebebi(bkz:rtük) olmuş grup.

game of thrones

eksi yağmuruna tutulacağımı bile bile yazıyorum: final sezon ile izleyenler got'e gelmiştir.
daha iyisini hak ediyordu dizi. izleyenler de öyle.

kafasını yastığa koyduğu gibi uyuyan insan

aşırı kıskandığım insan modeli. ben burada beyin hücrelerimin "okayi yamaşito kombamba"larını susturmaya çalışırken siz orada horlayamazsınız. adil değil bu.

panik

"almayan böyle olsun" isimli bir albümü olan, geyik şamata ve kaliteli müzik içeren bir grup. deniz yılmaz(kurban) barındırır.

sözlük yazarlarının çocuklukları

nevşehir'de doğup büyümüş, ardından kaçarcasına terk etmiş biri olarak online'ım. selam.

kasetlerle oynamakla geçmiş bir okul öncesi hayatım var. gerek dinlemek, gerek kalemle çevirip -kafamda- çalan şarkılara eşlik etmek olarak çok eğlenirdim. sokakla pek aram olmadı. ne futbol, ne bilyeler, ne tasolar... hiçbiri ilgimi çekmedi. annemin dediğine göre "küfürlü konuşuyorlar" diye çıkmak istememişim evden (ne kadar da safmışım, şimdilerde küfrün içinden geçiyorum yeri geldiğinde).

ilkokulda ise bir arkadaş çevrem vardı. biraz gariptim, millet standart oyunlar oynarken, ben oynadığım oyunlardaki konseptlerden oyun kurup herkesi içine çekerdim. korsan gemisi kaptanlığı yapmışlığım vardır mesela. 10 kişilik bir mürettebatım dahi vardı, hepsi sınıf arkadaşlarım. sosyal bir sümüktüm yani. okul dışında ise zamanımı bilgisayar başında geçirirdim. tomb raider en sevdiğim oyundu. çocuk aklımla o zorlu bulmaca bölümlerini geçemesem de, bir şekilde baştan ala ala oynamaya devam ettim. doom ıı vardı bi de. onu da az sömürmedim (hala ara sıra oynarım hatta). eşcinsellik mevzusu ise bu zamanlarda kendini göstermeye başlayacak, fakat tarafımca 22 yaşıma kadar görmezden gelinecekti.

bir eşcinselin başına gelebilecek en kötü şey

hetero birine aşık olmak. ühü.

eşcinselim kan veremiyorum

kızılay kan ve ilik bağışı tırında ilk kez karşı karşıya kalıp dumur olduğum durum. gerizekalı kadın, ilik bağışı formundaki "hemcinsinizle birlikte oldunuz mu" sorusuna verdiğim "evet" cevabını ilk önce "neden bunu böyle işaretlediniz" sorusuyla idrak etmeye çalıştı. "çünkü oldum" cevabından sonra "bunu düzeltin, tekrar gelin" cümlesini uygun gördü. sağlık raporum var, pırıl pırılım dememe rağmen yüzüme bakmaya tenezzül etmeyen aztek totemi suratlı ablaya hala çok kılım bu yüzden.

kafasını yastığa koyduğu gibi uyuyan insan

aşırı kıskandığım insan modeli. ben burada beyin hücrelerimin "okayi yamaşito kombamba"larını susturmaya çalışırken siz orada horlayamazsınız. adil değil bu.

cep telefonunu şarj ederken duyulan haz

plot twist: şarj kablosu, yuvanın içine biriken pamuklardan ötürü oturmamış ve 2 dakika sonra yuvasından çıkmıştır. şarja takıldığında %20 olan şarj, kontrol ettiğinizde %12 olarak ekrana yansımıştır. artık üzgün bir bireysinizdir.

lavaboda mastürbasyon yapmak

mastürbasyonun ardından "dağınıklık" bırakmama gibi bir derdiniz varsa en temiz yoldur. o sifon tuşuna bastıktan sonra suç(!) mahallinde hiçbir "delil" bırakmadan olay yerini gönül rahatlığıyla terk edebilirsiniz.

istanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin iptali

parise saçımı boyatmaya gidemediğim zamanlar oldu

banu alkan isimli hede'nin ağız diye varsaydığımız hödö'sünden çıkmış bir diğer hüdük daha. az kalsın unutuyordum kendisini, ne de güzel hatırlattı o parlak zekasını öyle.
(bkz:allah başka dert vermesin)
(bkz:ilgilenmeyin o susar)
(bkz:do not feed the troll)

alfa erkeği

şu an okuduğunuz entry'nin yazarı değildir. galiba.

susamam

özellikle rock ve metal camiamız tarafından "e biz bunları yıllardır söylüyorduk, bizi niye duymadınız" minvalinde tepkilerle karşılanmış şarkı. bir bakıma haklılar, mor ve ötesi, kurban, murder king, ogün sanlısoy gibi sanatçılarımız albümlerinde bu tarz eleştirel şarkılara yer verdiler. sanatçılar tarafından "susamam" kadrosuna karşı bir tepki olmamasına, hatta destek gelmesine rağmen hayranlar yine aşırı ve gereksiz bir sahiplenme hissiyle taraf olmuşlardır kendi kendilerine. fakat bu güzide camianın atladığı bir şey var: halkın büyük bir kısmının distortion sevmemesi. uzun zamandır piyasaya pop, elektronik, arabesk pop ve rap-trap hükmediyor. ya da mor ve ötesi gibi, sözler imgesel bir dille anlatılıyor ve şarkının alt metni dikkatsiz dinleyiciden kaçıyor. haliyle bir rap şarkısı daha çok dikkat çekecektir.

sözlüğün çok durgun olması

hayattaki en büyük zevkim olan müzik konulu başlıklara entryler yazdıktan sonra bir başka başlıkta "sırf yok bilmemne albümü, bilmemne sanatçısı, ne bu ya" diye bir sitem entry'si görmem ve yazma isteğimin törpülenmesi.
durgun mu sözlük, evet. kendi çapımda biraz aktiflik katmaya çalışıyorum, devam da edeceğim. (bkz:çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz)
Henüz takip eden biri yok.