rush

1968'de kurulmuş kanadalı bir progressive rock grubudur. ayrıca depeche mode'un songs of faith and devotion albümündeki bir şarkısının adıdır; rush, albümde 8.sıradadır. rush'ın, ingilizce'de saz sapından, hamle etmeye, işe yaramaz zerreden, şiddetle hücum etmeye, bir yere aniden girmeye dek, çok sayıda anlamı vardır.
gerçek formula 1 pilotları niki lauda ile james hunt'ın arasındaki rekabeti anlatan 2013 yapımı ron howard filmi. filmde chris hemsworth** james hunt'ı canlandırırken, daniel brühl niki lauda'yı canlandırmaktadır. soundtrack hans zimmer tarafından yapılmış.

bence film güzeldi. özellikle sonunu bağladıkları bilge bir insan için iyi bir düşman akılsız bir dosttan daha iyidir felsefesini çok başarılı buldum. oyunculuk iyiydi. yarış sahneleri güzel çekilmişti. bir de chris hemsworth.

filmin fragmanı:bir de meraklısına, game of thrones'un margaery tyrell natalie dormer'ın küçükte olsa bir sahnesi var.
1984 yılında daha çocuk yaşlarda iken radyoda (trt3- stüdyo fm) bunların grace under pressure albümünü dinlemem ile bu grubu tanımıştım. rush'ın en sevilen albümlerinden biri olmuştu zamanla.

o programda afterimage'i çalmışlardı. bu şarkı yaşanan kayıp ve ardından sadece kimi zaman bir fotoğraf veya kimi zaman başka bir görselin gözlerimizin önüne gelmesi ile hatırlanabilen doldurulması imkansız bir boşluk hissini anlatır.

merak edenler için distant early warning, tom sawyer, red sector a, working man, anthem, 2112 overture/the temples of syrinx, closer to the heart gibi rock müzik sevenler için artık klasikleşmiş eserler ortaya çıkarmışlardır.