game of thrones

  • /
  • 10
son yıllarda izlediğim en başarılı fantastik dizi.sean bean oynuyor.kurgusu ve karakterleri 10 numara.ayriyetten milli pornocumuz sibel kekilli de ilerleyen bölümlerde rol aldı.
son dönemin en başarılı fantastik dizisi. geniş ve kaliteli bir kadroya sahip olup, kendi seviyesindeki bütün dizilerden daha çok izlenme rekoru kırmış dizi.
imdb de bu diziye 9.4 puan vermiştir zaten.kalite ortada.
http://www.imdb.com/title/tt0944947/
imdb puanı epey abartılmış olmalı ki son bir kaç bölüm dışında ha savaş çıktı ha olay çıkacak derken sıkıntıdan patlaya patlaya izlersiniz. gidin gladyatör izleyin üstüne braveheart çakın, bir de yüzük kardeşliği üçlemesi yapın, sevgilinizi koynunuza alın kahvenizi yudumlayın oh. puanım 3.
iki günde izleyip bitirtikten sonra, 2. sezonun nisanda oldugunu ögrenip dumur oldugum ayrıca suana kadar izledigim en iyi dizi diyebilicegim dizi.
(kitaplarıyla avunacam artı.)
sakallı adamların cezb ettiği dizi. izlenesi bir yapım.
beklemeye daha fazla tahammülümün olmadığı dizi.mümkünse biri beni dondursun nisanda çözersiniz.
ilk bölümünü izlerken ahanda gerilim korku türü galiba bu diyerekten sevinmiştim,seyrettikçe o yönden biraz kaydı ama daha da muhteşem bir şey oldu bu dizi, bir ara kitap serisini de okumak lazım ama üşenmekte üstüme yok o ayrı bir konu. o değil de kış geliyor dediler * geldi götümüz donuyore ama ikinci sezon nisanda nasıl kışmış arkadaş.
ilk sezondaki sakallı göbekli kralın harbi harbi kral olduğu dizi.
http://www.aceshowbiz.com/images/news/_game_of_thrones_1_05_preview_king_robert_orders_a_murder.jpg

kitaplardan yola çıkıldığında aslında savaşlardan ziyade vahşi ve kuzeyli starklar ile zengin, sarışın ve ortam piçi lennisterların politik mücadelelerine tanık olmaktadır hikaye. starklar vahşi büyük kurttur, lennisterlar aslan.
bu iki hanedanın yanında baratheonlar, tullyler ve freyler de bazen önemli rol oynamaktadırlar. hikayeye kökten bağlı ama pratikte yandan yandan ilerleyen targaryen(ejderha)ler vardır ki bu efsanevi hanedanı ergen, beyaz saçlı bir hatun temsil etmektedir hayatta kalan son aile üyesi olarak.
kitap içerisinde başka bir sub-hikaye de realmin kuzeyinde, surun ardında ilerlemektedir. burada anarşik insanlar, devler ve ölememe gibi kronik sorunları olan zombi çakması yaratıklar yaşar. bu bölgedeki dengesizlik güneydeki krallık düzenini bozmasın diye koca bir sur ve bu seddi koruyan siyah giymiş abazanlar ile korunmaktadır.
bu siyah giymiş adamlar yemin ettikten sonra evlenemezler ve çoğu güneyde suç işleyip buraya zorla gitmiştir. (ya kolunu çükünü keseriz ya da git surda siyahları bürün modu) bu adamlar güneydeki hiçbir siyasi harekete katılmaz ve her ne olursa olsun amaçları güneydeki halkı korumaktır. hikayede piçler (babası önemli aile mensubu olup annesi genelde fahişe veyahut hizmetçi felan olan) çok aşağılanırlar. insan muamelesi görmezler adeta.

ilk sezon kitabından kelimesi kelimesine alıntılandığından dizisi muhteşemdir, umarım bu durumu bozmazlar ilerki sezonlarda.
kitaplarını okuyacam önce diye inat edip aylarca mahrum kaldığım dizi, dayanamayıp izledim mükemmel ötesi, 2. sezona kitaptan devam etmeye karar verdim .
2. sezonda açlık oyunlarına gönderme yapan dizi. serçeparmak isimli karakter kendi armasını alaycı kuş olarak seçmiştir. şimdilik 5 kitaptan oluşan seir 6. sını beklemektedir. ancak bunlardan ilk ikisi türkçeye çevrilmiştir.

(bkz: taht oyunları)
(bkz: kralların çarpışması)
(bkz: storm of swords )
(bkz: feast for crows )
(bkz: dance with dragons )
(bkz: the winds of winter ) 6. kitapta şu starkların çok beklediği kış gelecek gibidir.
3. kitap kılıçların fırtınası 2 kısım halinde epsilon yayınevinden çıkmıştır. ayın 7 si itibari ile dağıtımı başlayacaktır.
2. sezonu da deviren şahane dizi. *
kitabını bilemem ama dizisi sadece ev kadınlarına değil herkese hitap eden ortaçağ soslu yalan rüzgarı gibi. herhangi birinin adı maria mercedes olsa brezilya dizisi ööğghh denebilirdi bu diziye. yoklukta gideri var.
bu dizi mukemmele teğet geçiyo lan repliklerdeki mantık, samimiyet,yani saymaya gerek yok hakikaten harbi dizi. ama bazı olayların yavaş işleyişi beni çok kızdırıyor çıldırtıyor. mesela şu amk kış bi türlü gelmedi lan bir de o güzelim ejderhaları bi sezonda anca o kadar mı büyütebildiler ya insan bi aşını suyunu verir bi büyütür.
büyük bir iştahla izlemeye başladığım, bir o kadar da zevk aldığım ancak nedense 2. sezonun da pembe dizi tadı vermeye başlayan, ki ona rağmen 3. sezonunu büyük bir sabırslzıkla beklediğim son zamanların en başarılı dizilerinden bir tanesi olmaktadır.
genelde uyarlamalar hüsranla hayal kırıklığı ile sonuçlanır, fakat bu dizi öle değil. elbette ki kitabı daha ayrıntılı ve güzel (kitap candır!) ama diziside bir okadar güzel ve heyecan verici. tavsiye edilir.
konusu genel olarak adından anlaşıldığı üzere taht kavgası üzerine kurulmuş, fantastik kurgu diyebileceğimiz öğerler içeren (bence serpiştirilmiş) senaryoya sahip, amerika-birleşik krallık ortak yapımı dizi. yer yer dallası aratmayan, yeryer gaza gelip elinize aldığınızı savurarak koşmak isteyeceğiniz mükemmel bir dizi.
3. sezonu merakla beklenen dizi.
kitapların 4 bölümünün türkçe baskısı çıkmıştır. kitaplar oldukça başarılı olmasına rağmen, 2. sezonu tırt olan dizidir.
  • /
  • 10