game of thrones

8 Entry Daha
ilk sezondaki sakallı göbekli kralın harbi harbi kral olduğu dizi.
http://www.aceshowbiz.com/images/news/_game_of_thrones_1_05_preview_king_robert_orders_a_murder.jpg

kitaplardan yola çıkıldığında aslında savaşlardan ziyade vahşi ve kuzeyli starklar ile zengin, sarışın ve ortam piçi lennisterların politik mücadelelerine tanık olmaktadır hikaye. starklar vahşi büyük kurttur, lennisterlar aslan.
bu iki hanedanın yanında baratheonlar, tullyler ve freyler de bazen önemli rol oynamaktadırlar. hikayeye kökten bağlı ama pratikte yandan yandan ilerleyen targaryen(ejderha)ler vardır ki bu efsanevi hanedanı ergen, beyaz saçlı bir hatun temsil etmektedir hayatta kalan son aile üyesi olarak.
kitap içerisinde başka bir sub-hikaye de realmin kuzeyinde, surun ardında ilerlemektedir. burada anarşik insanlar, devler ve ölememe gibi kronik sorunları olan zombi çakması yaratıklar yaşar. bu bölgedeki dengesizlik güneydeki krallık düzenini bozmasın diye koca bir sur ve bu seddi koruyan siyah giymiş abazanlar ile korunmaktadır.
bu siyah giymiş adamlar yemin ettikten sonra evlenemezler ve çoğu güneyde suç işleyip buraya zorla gitmiştir. (ya kolunu çükünü keseriz ya da git surda siyahları bürün modu) bu adamlar güneydeki hiçbir siyasi harekete katılmaz ve her ne olursa olsun amaçları güneydeki halkı korumaktır. hikayede piçler (babası önemli aile mensubu olup annesi genelde fahişe veyahut hizmetçi felan olan) çok aşağılanırlar. insan muamelesi görmezler adeta.

ilk sezon kitabından kelimesi kelimesine alıntılandığından dizisi muhteşemdir, umarım bu durumu bozmazlar ilerki sezonlarda.
180 Entry Daha