game of thrones

  • /
  • 11
son bölümle birlikte bir parodi izlediğimi düşündürdü
son sezonu ile berbat bir gidişata sahip olmuş bir dizi, bir önceki sezon da kötüydü şuan daha kötü. ekrana kaka atıyorlar resmen.
kim ne derse desin. nefes kesici bir bölümle devam eden dizi. 80 dakika boyunca nefes aldırmadı. herkesin eleştirdiği sahneler bile efsane geldi bana. yani ya herkes gözünde çok büyütmüş imkansızı istiyor yada beğenmeme, kendilerini "cool" hissetiriyor.
televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en önemli dizisi falan filan dedilerdi de öyle başlamıştım ben de bunu izlemeye. gerçekten harcanan para ve emek, yapımın kalitesi gibi konularda çok yüksek bir yerde. öte yandan dizideki herkesin birbirinin kuyusunu kazmaya uğraşması, herkesin ya çok kötü ya çok gerizekalı olması bir yerden sonra bana kurtlar vadisinin aşırı pahalı bir versiyonunu izliyormuş hissi vermeye başladığından, dizideki kötülüklerin bir noktadan sonra kabak tadı vermesinden dolayı, ikinci sezonun başlarında sıkıldım ve bıraktım.

bırakmamın bir nedeni de, dizinin sıcak iklimlerde geçen kısımları ilginç, mekanlar, dekorlar, kıyafetler ve çekimler şahane, lannistergillerin aralarında geçen diyaloglar ve özellikle cüce abinin zeka dolu konuşmaları güzelken, soğuk bölgelerde geçen kısımların karanlığı, donukluğu, sıkıcılığı, starkgillerin aile boyu gerizekalı ve jon snow adlı arkadaşımızın tam bir erkek kezbanı olması falan, soğuk bölge sahnelerinin geçi geçivermeme neden olmuştu, bir yerden sonra da baydı.

şimdilerde sadece youtube’dan ünlü sahnelerini izliyorum. coffrinin ölüm sahnesi, red wedding sahnesi, özellikle o dingil starkgillerin bir kısmının ölümü, cüce abinin coffriye ve sersei ablaya ayar üstüne ayar çektiği kısımlar, dragon bişeyde bütün bu taht kavgası peşindeki insanların toplandığı sahne, night king abinin artist olup elalemi dirilttiği sahneleri falan izlemek keyifli.

bir diziyi daha böyle piç ederek izliyorum ya, benden adam olmaz.
tahtların oyunu anlamındaki diziye taht oyunları denmesini bir tek ben mi fark ediyorum ve bu durumdan rahatsız oluyorum acaba? dediğim dizidir.
bugün 3 bölüm izledik, annem 4. bölümü de izleyek diyor. ölcem game of thrones'tan artık.
inadımı kırıp izlemeye başladığım dizi. evet, 1.sezondan itibaren daha ilk defa izliyorum. her şeyi bilmeme rağmen hem de. güzel diziymiş.
 spoiler!
tabi daenerys'i taht sevdası ve bir önceki bölüm öldürülen missandei'nin öfkesi ile çılgına çeviren senaristler zaten şunun şurasında kalan 1 bölümde taht için gerçek bir savaş hazırlamakla meşguller, kings landing tümüyle yerle bir oldu, daenerys kalan son ejderhasıyla asker,sivil, çoluk,çocuk demeden kül etti, cersei ve jaime kulenin dibine gömüldü vs vs.. ulan kitaplar bitti, hbo bütçeyi kıstı diye night king ile yapılan savaşı bile sadece bir bölüm ve aşırı karanlık bir sahneyle gçeiştirdiniz, ilk bölümden beridir yaygarasını kopardığınız kış için kısacık sahne verdiniz neyse ki son bölümde kings landing'in çöküşünü güzel verdiniz.. arya'nın bu bölüm kaçmaktan başka yapacağı bir şey yoktu, sansa hiç görünmedi, grey worm kraliçesi için şehri yıktı geçti, jon snow anca durun geri çekilin dedi..
daenerys ablacım gözümüzden düştün, ha biliyoruz senaristler sürpriz son hazırlamak için sana olan sempatimizi kırmak istediler ama sikerim o küçücük kızla anasını bile cayır cayır küle çevirdin, cersei'den farkın kalmadı ablacım...
sandor * abisiyle son mücadelesini de verdi ve ikisi birlikte kuleden aşağıya uçtular..
tyrion zaten kraliçesinin gözünden ikinci defa düştü, güvenmemesi gereken abisi jaime ve cersei için sürekli olarak soylarının devam etmesi için kaçak yardımlarda bulunarak.. bu bölümde epey bi siki tuttu..
bölüm genel olarak güzeldi, daenerys öfkemiz haricinde her şey mikemmeldi..
adı,reklamları kusma nedeni!
george martin senaristlerin elinden çıkan klişe senaryoya götüyle gülüyordur.gerçi diziyi takip bile etmediğini belirtmişti.ölmeden seriyi bitirsede gerçek finali görebilsek.
 spoiler!
3. bölüme ayılıp bayılan danycilerin nefret ettiği bölüm oldu 5. bölüm. ne bekliyordunuz acaba? bran gibi güzelim hikayeyi bok eden senaristler dany'i mi harcamayacaklardı? jamie'yi de harcadılar aslında ama harcanabilecek en güzel şekilde harcadılar. senaristlerin jamie'nin asla söylemeyeceği sözleri söyletmesini bir kenara bırakırsak ben ikna oldum ve çok duygulandım jamie sahnelerinde. en azından bran gibi olmadığı için mutluyum. cleganebowl da bence beklentileri tamamen karşıladı. bana dany bile mantıklı geldi sembolik olarak. buz ve ateşin şarkısı değil mi bu kardeşim? buzun da ateşin de yıkımını gördük mü bu sezon? gördük. diziden artık o kadar bir şey beklemiyorum ki bunu bile vermiş olması beni sevindirdi. insanlar kendilerini yıllarca törpüleyebilir, dizginleyebilir ama delirmesi bir ana bakabilir eğer içinde varsa. böyle düşündüğüm için bana gayet mantıklı geldi. ama yine de bu dönüşümün dany gibi bir karaktere yakışmayan bir hızda olması ve bunu bizim yorumlamak zorunda kalmamız senaryonun başarısızlığını gösteriyor. bu da ayrı bir mevzu.
böyle bir dizi böyle bir finalle bitmemeliydi..

senaristler aynısını ananıza başınıza yapsalar hoşunuza gider mi?
nerdeyse 10 yıldır izliyoruz her yıl sezon bekliyoruz oyuncuların emeği var sen onları öyle her canın istediğinde öldüremezsin anladın mı yönetmen denilen beyinsiz

böyle bir finali al dür

benim gram içime sinmedi, yine beddua ediyorum
finalini hayırlısıyla birazdan izlemeyi planladığım dizidir. gerçi hayırlık bir kısmı da görünüşe göre kalmamıştır ya hayırlısı.
 spoiler!
bir önceki bölümde tüm şehri yerle bir eden dan, tahtın sahibi olduğunu düşünerek tahta geçmeden, tyrion'u kendisine ihanet ettiği gerekçesiyle yakalatır, jon dan'e yaptıklarından vazgeçmesi için konuşmaya gider ve boom bıçağı saplar.. dan tahtalı köye yol alır, bunu gören ejderya tahtı mahtı yakıp yıkıp dan'in cansız bedenini usulca alır uzaklara gider, konsey kurulur, jon'u duvarın arkasında gece bekçisi olarak gönderirler* tyrion konseyde sikik bran'in kral olması gerektiğini söyler oylamayla da olur* winterfell'den sansa bu krallığa karşı çıkarak kuzey toprakları hep özgürdür der* ve bran 6 krallığın kralı olur. arya amerikayı keşfetmeye çıkar *
böyle sikik bir hikaye için gecenin 4'üne kadar beni uykusuz bırakan, sonrasında hıncımdan da uyutmayan senaristleri s*kem
dizi izlememe kararımı yerinde bulduran, bir kez daha şükrettiren bir finalle veda etmiş dizidir anladığım kadarıyla. sen senelerini heba et

, gelip sikko sikko bi final çeksinler.
finaliyle insanı hayal kırıklığına uğratan acaba paraları mı bitti dedirten dizi. abi zaten sezon 6 bölüm bu 6 nın 3 ünde olay yoktu. final bölümü geldi, bir şeyler olur sanıyorsun, tıs orada da yok. attıkları taş ürküttükleri ejderhaya değmez yemin ediyorum. mantık hatalarıyla dolu, kurgunun bu kadar kopuk olduğu, neredeyse hiçbir hamlenin başka bier şeyle bağdaşmadığı, bağdaşsa da izleyiciye aktarılamadığı bir bölümdü. amerikalıların lafı fuck you ile bitirdim son sahneyi. kitabı gibisi yok. devamı yayınlansa da okusak. siz takılın ben ejderhayı bulurum diye alay eden bran'e de bir alkış.
3. bölümü izledikten sonra hiçbir bölümü beklenti içinde izlemedim ama şu jon'a yapılan canımı çok yaktı. ne izliyorum ulan ben modunda izledim sürekli. starkların her birini sevmeme rağmen asla mutlu olmadım. burada sikko winterfell savaşını övenlere ben demiştim bile demek istemiyorum. ben bu dizinin fanıydım fanı. martin orada burada avengers yorumlayacağına kitapları bitirse de okusak artık. sanki senaryoyu catelyn stark yazmış ya böyle bir şey olamaz. çok üzgünüm çok.
sonunda bitti ve dünya dizi tarihinin en toksik izleyici grubu tarihe karıştı. o kadar toksik bir gruptur ki got izlemeyen herkesi dışlarlar ve izlemeye zorlarlar, adeta bir mahalle baskısı yaratırlar. diziyi öve öve bitiremezler. spoiler vermek için birbirleriyle yarışırlar. diziyi aklınıza gelebilecek her yerde konuşurlar, izlemeseniz bile diziyi ezbere bilirsiniz. çoğu popüler olduğu için muhabbetlere uzak kalmamak amacıyla başlamıştır. cinsel ihtiyaçlarını gidermek için izleyenler var hele evlerden ırak.

sıradan bir got izleyicisinden duyabileceğiniz replikler şu şekilde:
-dünyanın en iyisi dizisi abii vala bak
-jon snow çok yakışıklı yhaaa
-khaleesi, ejderyalar falaan uçuyolar
 spoiler!
dizinin finalini beğenmemenize hiç şaşırmadım, sonuçta toksiksiniz.
sürekli got 'un son sezonundan şikayet ettiğinizi görüyorum.
bir dizi sizi her saniyesiyle şaşırtmak zorunda değil bence. onlarca bölüm zevk aldığınız dizide karakterlerin dingin bir şekilde sonları anlatılabilir.
geliştirilen karakterlerden siz çok şey bekliyorsunuz.
büyük beklentilere girmek yerine çok coşkun bir şekilde ilerlemiş karakterlerin gayet basit ve ya ana dönüşebildiğini görüp buna da şaşırabilirdiniz.
ama yapmıyorsunuz.
siz zevk almak için değil, boş boş eleştirmek için izliyorsunuz.
daha iyisini yapacağını düşünenler lütfen yapsınlar biz de gururla izleyelim.
o insanlar öyle ya da böyle bizi bir şekilde şaşırttılar.
açık aramak için bakarsanız bulursunuz.
hayattan zevk almayı öğrenmenizin zamanı geldi bence.
gayet insanı şaşırtabilecek ve naif bir bitişti.
  • /
  • 11