game of thrones

son yıllarda izlediğim en başarılı fantastik dizi.sean bean oynuyor.kurgusu ve karakterleri 10 numara.ayriyetten milli pornocumuz sibel kekilli de ilerleyen bölümlerde rol aldı.
son dönemin en başarılı fantastik dizisi. geniş ve kaliteli bir kadroya sahip olup, kendi seviyesindeki bütün dizilerden daha çok izlenme rekoru kırmış dizi.
6. sezon 9. bölüm dizi tarihinin en iyi bölümüdür üstüne çıkamazlar dedik adamlar bir hafta sonra kendilerine ait rekoru kırdılar. ay ben şok!

--- spoiler ---

allahımmmmmm o nasıl güzel bir soundtrack öyle! kesinlikle dizi başladığından beri tüm sezonların ve soundtracklerin en en en iyisi! ayrıca 6.sezonun finalini bir cümle ve görsel ile özetlersek;

(bkz: don't tease cersei bitchez)***



edit: ay ben hala kendime gelemiyorum! evin içinde annemin lacivert tüllerinden kendime cersei kıyafeti yaptım hiyaaağğğyaaağğğ diye açtım son ses efsanevi soundtracki balkondan gelene geçene nefretle bakıyorum! çok güzel bölümdü kıaaaaaaaaaz!*

--- spoiler ---
ilk sezondaki sakallı göbekli kralın harbi harbi kral olduğu dizi.
http://www.aceshowbiz.com/images/news/_game_of_thrones_1_05_preview_king_robert_orders_a_murder.jpg

kitaplardan yola çıkıldığında aslında savaşlardan ziyade vahşi ve kuzeyli starklar ile zengin, sarışın ve ortam piçi lennisterların politik mücadelelerine tanık olmaktadır hikaye. starklar vahşi büyük kurttur, lennisterlar aslan.
bu iki hanedanın yanında baratheonlar, tullyler ve freyler de bazen önemli rol oynamaktadırlar. hikayeye kökten bağlı ama pratikte yandan yandan ilerleyen targaryen(ejderha)ler vardır ki bu efsanevi hanedanı ergen, beyaz saçlı bir hatun temsil etmektedir hayatta kalan son aile üyesi olarak.
kitap içerisinde başka bir sub-hikaye de realmin kuzeyinde, surun ardında ilerlemektedir. burada anarşik insanlar, devler ve ölememe gibi kronik sorunları olan zombi çakması yaratıklar yaşar. bu bölgedeki dengesizlik güneydeki krallık düzenini bozmasın diye koca bir sur ve bu seddi koruyan siyah giymiş abazanlar ile korunmaktadır.
bu siyah giymiş adamlar yemin ettikten sonra evlenemezler ve çoğu güneyde suç işleyip buraya zorla gitmiştir. (ya kolunu çükünü keseriz ya da git surda siyahları bürün modu) bu adamlar güneydeki hiçbir siyasi harekete katılmaz ve her ne olursa olsun amaçları güneydeki halkı korumaktır. hikayede piçler (babası önemli aile mensubu olup annesi genelde fahişe veyahut hizmetçi felan olan) çok aşağılanırlar. insan muamelesi görmezler adeta.

ilk sezon kitabından kelimesi kelimesine alıntılandığından dizisi muhteşemdir, umarım bu durumu bozmazlar ilerki sezonlarda.
sonunda bitti ve dünya dizi tarihinin en toksik izleyici grubu tarihe karıştı. o kadar toksik bir gruptur ki got izlemeyen herkesi dışlarlar ve izlemeye zorlarlar, adeta bir mahalle baskısı yaratırlar. diziyi öve öve bitiremezler. spoiler vermek için birbirleriyle yarışırlar. diziyi aklınıza gelebilecek her yerde konuşurlar, izlemeseniz bile diziyi ezbere bilirsiniz. çoğu popüler olduğu için muhabbetlere uzak kalmamak amacıyla başlamıştır. cinsel ihtiyaçlarını gidermek için izleyenler var hele evlerden ırak.

sıradan bir got izleyicisinden duyabileceğiniz replikler şu şekilde:
-dünyanın en iyisi dizisi abii vala bak
-jon snow çok yakışıklı yhaaa
-khaleesi, ejderyalar falaan uçuyolar
 spoiler!
dizinin finalini beğenmemenize hiç şaşırmadım, sonuçta toksiksiniz.
3. kitap kılıçların fırtınası 2 kısım halinde epsilon yayınevinden çıkmıştır. ayın 7 si itibari ile dağıtımı başlayacaktır.
arya bebeğim, the new avenger
o manyak sırıtışı beni benden aldı
--- spoiler ---
son sezonu iyice yaprak dökümüne bağladı.kan,ejderha,savaş falan istiyoruz ey senaristler.eskiden gününü iple çekerken şimdi hımm yeni bölümü gelmiş diyorum.ayrıca bazı karakterlerine çeşitli laflar hazırladım.
sansa: nihayet hak ettiğini buldun.kaç sezondur kezban kezban ortada dolanıyordun belanı buldun.çok sevindim o sadist manyağın sana tecavüz etmesine.senki babanın katilibe beyimdir yapar diye eyvallah çektin beter ol kızıl kaltak.
arya:düştün bir deli dervişin yoluna en son ölü yıkayıcı oldun çıktın kız.sana acıyorum niyeyse oysa gayet aptal bir veletsin.
jon snow:erdemli piç.lan salak adam sana kariyer vadediyor sen yok gece nöbeti yok yemin diye reddediyosun.benim yabanım al yazmalım öldürücü oklum ygritteyle mağaralarda ısınırken yemin falan dinlemiyordun.o güzelim kıza kıydınya ahı seni adam etmez oğlum umarım ak yürüyenler seni yer.
cercei:ana kraliçe tam senden bekleneni yaptın o yeni yetme yelloz kral avcısı kadına ders verdin.yobazları kullanıp dağ gibi herifi mahkemelere verdin helal olsun.ama benim pamuk ninem az değildir senin ağzına sıçar.kralın şehrinde senide fena benzetmezse bende neyi.bu arada abine uyuz oluyorum umarım öldrürler onu.

--- spoiler ---
bundan sonraki favorim lyanna mormont. hayatında yapmış olduğu tek hata mormont hanesinde doğmak olabilir. şu kız aptal khaleesi'nin yerinde olsaydı çoktan westeros'un başına geçerdi. ama bizim khaleesi anca artistlik yapsın. inşallah ejderhaları yer onu.
özer aydoğan'ın bir karikatürüne konu olan dizi.
* *


www.ayisozluk.com/lnk/gameo
öldürmekten başka aksiyon üretmeyen senaristlerinin ve yapım ekibinin anlının orta yerine işemek istiyorum.
lan güzelim diziyi ne hale getirdiniz. efsaneydi la o dizi yeminle. ama şimdi! kimse 6. sezonu merak etmiyor. geriye arya, khaleesi ve cersei'den başka kimse kalmadı amk. kitapla da alakanız kalmadı zaten. kapatın dükkanı gidin allasen.

seyretmeyeceğim artık. sikseler dahi seyretmeyeceğim. öldürmekten başka atrakşın yapamıyonuz mu olm lan. entrika çevirin biraz.

--- spoiler ---

en azından lord stark'ın piçini öldürmeseydiniz

--- spoiler ---

zorunlu ve ve bir o kadar da gereksiz tanım: gittikçe ucuzlayan hatta bimilyoncuların vitirinini süslemesi gereken dizi. (mecazen)
6. sezonun game of thrones tarihindeki en iyi sezon olduğu resmileşti. 6x09'un gölgesinde kalsa da daha çok diplomasi ve taht oyunları izledik sezon finalinde, gayet güzeldi.

--- spoiler ---

açılış soundtrack'i, sezon boyunca sahne ve oyunculuğun üzerine çıkan ilk soundtrack bence. izlerken hepsi bir katman altta kaldı.



bu cersei'nin çektiklerini dağ çekse yıkılırdı yemin ediyorum. ama çok güzel intikam aldı, bölüm boyunca giydiği kıyafet fazlasıyla şıktı. asilzademiz king tommen'in naif intiharını hiç beklemiyordum.. westeros'un pek bir şansı yok uzlaşma dışında, belki jamie cersei'yi öldürüp daenerys ile evlenir kim bilir.

daenerys'ın önünde hiçbir güç duramaz o gemi, unsullied army ve ejderha kombosuyla, küresel saygınlığını da unutmayalım. jon'un kısmen bir targaryen ve kendi yeğeni olduğunu öğrendiğinde neler olacak çok merak ediyorum, barışçıl politikasına sadık kalacağına da inanmıyorum.

arya?! ben kendi halinde westeros'da dilenci olacağını düşünürken hem intikam listesinden bir isim daha siliyor hem de artık tabiri caizse yüzsüz olduğunu öğreniyoruz. jamie'nin masadaki stark muhabbetine kulak misafiri oldu ve çok değil, gelecek sezonun ilk yarısında arya'yı winterfell'de göreceğiz. ayrıca melisandre'nin winterfell'den ayrıldığını ve yollarda olduğunu, arya'nın da geri döndüğünü düşünürsek, şurayı hatırlayalım.



littlefinger'ın taht sevdasını zaten biliyorduk, kaldı ki geçen bölüm savaşa bu kadar geç gelmesinin nedeni jon ölsün de sansa'yı alıp winterfell'i yöneteyim kafasıydı.

lyanna'nın desteği ve hanesinin sadakati ile tüm kuzey yine starkların önünde diz çöktü, bu kızı çok seviyorum. stannis'e koyduğu atarı tüm kuzey'e koydu.



jon stark-fucking-targaryen.

winter is here!

--- spoiler ---
gerçekten de, izleyici kitlesini uzaklaştırmak için tüm koşullar sağlanmış oldu...
zaten arası uzun olan dönemlerde izletiliyor, bir de iyi ve kötü mücadelesindeki kötüler lehine rahatsız edici olaylar silsilesi dur-durak bilmedi bir türlü...
john snow ve stannis'den sonra döğüşken ve asil yetişkin de kalmamış oldu.
her sezonda yeni kahramanlar çıkartmayı planlıyorlarsa, olmaz bu iş!
böyle romanın da, senaryonun da ta içine ederim, dedirtmiş ve yapımcıların kendilerinin izleyeceği iticilikte bir seriye dönüşmüştür.

yapımcılar için kendi dillerinden yüreğimizi dökmek şart: shame on you fools! do it for yourself and watch it yourself!
sen senelerce bu diziyi izle, kitaplarını oku. izlemek için ayrı, okumak için ayrı para öde. üzerine bir ton kafa yor ve mantık arama. eleştirme. size ne? bir eser fantastik dahi olsa kendi mantık çerçevesinde bir evren yaratır. ama kendi yarattığı çizgilerin dışına yine kendisi çıkarsa ortaya böyle bir şey çıkar. sen bu sezonu beğenmiş olabilirsin, mantıklı bulabilirsin ama beğenmeyenlere, mantıksız bulanlara bir şey diyemezsin. "tahtların oyunu abi bu ya, bir ben mi rahatsız oluyorum" gibi gayet içerikle alakasız bir şeye takılan sen jon'un, jamie'nin, bran'in piç edildiği bir senaryoyu mantıklı bulup bu hatalardan rahatsız olan insanlara boş boş eleştiriyorsunuz diyemezsin*. biz de çok şaşırdık. yazılabilecek en son senaryoyu yazmalarına baya şaşırdık. şaşırtmak için şaşırtanlara, boş boş şeyler yazan insanlara sen bir şey deme. sonra gel burada bu diziyi gerçekten seven, bu seriye gönül vermiş insanlara boş boş eleştiriyorsunuz de. bu bizim hakkımız ve bunu asla kabul edemem. tek derdin bu olsun da diyebilirsin. evet tek derdim bu olsun.

edit: @kuasar dünyanın en güzel dizisiydi 6.sezona kadar. 6 diyorum çünkü asıl 7'de sıçmışlar da ben anlamamışım.
türkiye'deki akgezenlerle olan röportaja bayıldım*.

--- spoiler ---

jon snow ulan ibne. elinden geleni ardına koyma*.

--- spoiler ---

kitabını bilemem ama dizisi sadece ev kadınlarına değil herkese hitap eden ortaçağ soslu yalan rüzgarı gibi. herhangi birinin adı maria mercedes olsa brezilya dizisi ööğghh denebilirdi bu diziye. yoklukta gideri var.
5. sezon finalini bugün izlediğim dizi. son bölümüyle az da olsa kitaba bir dönüş yapan dizi.

--- spoiler ---

a feast for crows'u okuduğum andan beri delicesine beklediğim sahne geldi bu bölümde: cersei'nin kefaret yürüyüşü. okurken girdiğim ruh halini aynen yaşadım bu sahneyi izlerken. cersei'nin gururu, hırsı, utancı... tüm çıplaklığıyla* yansıtmış lena headey bu duyguları. gerçekten tebrik ediyorum harika bir oyuncu.
arya'nın sahnesini çok beğendim. kitapta gereksiz bir durağanlıkta geçiyordu hikayesi. renk gelmiş dizide. kör olmasını anlamlı bir sebebe bağladılar böylece.
stannis'in ölümü de gayet yerinde oldu. brienne'e gitti herif yabancıya gitmedi en azından. ama yanarak ölseydi daha çok sevinirdim. kitapta ne yapacağı cidden merak konusu.
daenerys'in kısımları da birebir kitapla tyrion ve varys dışında. kız westeros'a gideceğim diye girdi şehirleri birbirine kattı şimdi geldiği yere bak.
myrcella'nın öleceğine adım gibi emindim. o öpücüğün boş yere olmadığını anında anladım kadının gözlerinden. dornelu kadınlara güven olmaz. olan jaime'ye oldu ona üzülüyorum ben.
jon snow'a gelirsek... şurda oturup ağlayabilirim. night's watch götlerine girer inşallah o kargaların. en çok da o ollie koydu bana. besle kargayı oysun gözünü işte. cuk oturuyor.
sonuç olarak gelecek sezon ne olacağı cidden muallakta şu an. altıncı kitap çıkmazsa ne bok yiyecekler bilmiyorum. kendileri yazınca ne kadar boktan olduğunu gördük dizinin kaç bölümdür. umarım dahil etmedikleri iron islands entrikaları, yeni targaryen çocuğu ve lady stoneheart'dan oluşan ara bir sezon çekerler. en azından kitap altyapıları olur, gevşek senarist sıçmıklarını izlemeyiz.


--- spoiler ---
sırf mantık hataları yüzünden değil iki kule'deki savaş sahnesi, narnia günlükleri* savaş sahnesinin yakınından geçemeyecek 8.sezon 3.bölümüyle bana büyük hayal kırıklığı yaşatan dizi. şok olmayı beklerken şok oldum ama kötü anlamda. umarım soru işaretlerini bölümden sonra yayınladıkları videolar üzerinden değil de direkt kalan 3 bölümde kapatırlar. çünkü izlediğim şeyi anlamak istiyorum. merak ettiklerimi yapımcılardan değil örneğin bran'in ağzından duymak istiyorum. çünkü bu bir anlatım. sen bir yapımcı bir senarist olarak bunu açıkladıktan sonra ortaya koyduğun şeyin hiçbir anlamı kalmıyor.
 spoiler!
d&d'nin önüne bilgisayar koysak değil age of empires mayın tarlası bile oynayamayacaklarını çok güzel gördük bu bölüm. potansiyeli bu kadar yüksek olan bir bölümü çok yaratıcılık ve bütçe gerektirmeden mükemmel yapabilmek varken ufacık hatalar yüzünden böyle piç etmek diziye kesinlikle yakışmadı. dizinin konusu ve adı taht oyunları olabilir ama sloganı da winter is coming. söylenecek çok şey var ama yemin ederim ki iki gündür bıktım. bu bölümü beğenen, asoiaf evreni hakkında hiçbir bilgisi olmayan fanlar yüzünden bu dizi bu halde. bölüme tapanlar diriliş ertuğrul izlese daha iyi olur bence. ayrıca kimsenin arya ile ilgili bir sıkıntısı yok bence. sıkıntı arya'nın o kadar kolay bir şekilde nk'ya ulaşması. bu sahne daha farklı olabilirdi. en basitinden mesela jamie, jon, brienne gelse tanrı korusuna ve ww'lere dalsalar. o an nk'nın dikkati dağılsa ve bran'e yönelse. sonra arya çıksa ortaya yine aynı hareketi yapsa daha güzel olmaz mıydı? eminim kimse bu kadar eleştirmezdi. düşündükçe sinir olmamak elde değil. ben bölümün kötü başladığını da düşünmüyorum. bir yere kadar cidden ne oluyoruz dedim. ama dediğim gibi bazı ufak eksiklikler bölümün tamamına mal oldu. hatta dizinin tamamına. azor ahai veya vadedilmiş prens/prenses mevzusuna, bran'e, mucize kurtuluşlara çıldırmamak için girmiyorum bile. birçok karakteri aptal durumuna soktular. bu mantıkla zaten cersei bu gerizekalıların alayının ağzına sıçar iki bölüm sonra.

edit: bütün bölüm size mantıklı geldi de benim narnia günlükleri örneğime mi takıldınız gerçekten*? banane canım. siz disney filmi izlemek istiyorsanız banane.
9. bölümden de güzeldi. baya olaylı bitti sezon.
--- spoiler ---

dorne+greyjoylar+tyrelller+dothrakiler+the unsullied, daenerys fazla güçlü oldu. eminim jon snow'la da iyi anlaşacak. düşman kim kaldı şimdi peki?
cersei lannister.
mad king'le falan kıyaslanıyordu ama mad king cersei'nin tırnağı bile olamaz zeka konusunda. tek zayıflığı çocuklarıydı, şimdi onlar da yok. jaime'yi de bu saatten sonra sallayacağını düşünmüyorum. bir de sırf tarzından dolayı kraliçe olarak kalmalı. dany gibi paçavralarla gezmiyor, allah gibi kadın.



margaery ve loras'a üzüldüm sadece. margaery'nin gizli bir planı falan vardır, kurtulurlar bir şekilde diye ümit ediyordum.
arya'yı beklemiyordum. freyler'den intikamı alanın lady stoneheart olmasını istiyordum içten içe. neyse bu da iyi oldu.

sezonun, hatta dizinin en iyi soundtrackiydi bu bölümde çalan.



--- spoiler ---
bana kendimi bir kere daha hatırlatan dizi olmuştur. ben alt tabakadanım anam çok net. varoşluk içime işlemiş * herkes soylu insanları çekici bulurken ben gidip demirci çırağı olan gendry waters karakterini inanılmaz çekici buluyorum. yok benden birşey olmaz. ilk entrikada geberirdim kesin *
  • /
  • 4