game of thrones

sırf mantık hataları yüzünden değil iki kule'deki savaş sahnesi, narnia günlükleri* savaş sahnesinin yakınından geçemeyecek 8.sezon 3.bölümüyle bana büyük hayal kırıklığı yaşatan dizi. şok olmayı beklerken şok oldum ama kötü anlamda. umarım soru işaretlerini bölümden sonra yayınladıkları videolar üzerinden değil de direkt kalan 3 bölümde kapatırlar. çünkü izlediğim şeyi anlamak istiyorum. merak ettiklerimi yapımcılardan değil örneğin bran'in ağzından duymak istiyorum. çünkü bu bir anlatım. sen bir yapımcı bir senarist olarak bunu açıkladıktan sonra ortaya koyduğun şeyin hiçbir anlamı kalmıyor.
 spoiler!
d&d'nin önüne bilgisayar koysak değil age of empires mayın tarlası bile oynayamayacaklarını çok güzel gördük bu bölüm. potansiyeli bu kadar yüksek olan bir bölümü çok yaratıcılık ve bütçe gerektirmeden mükemmel yapabilmek varken ufacık hatalar yüzünden böyle piç etmek diziye kesinlikle yakışmadı. dizinin konusu ve adı taht oyunları olabilir ama sloganı da winter is coming. söylenecek çok şey var ama yemin ederim ki iki gündür bıktım. bu bölümü beğenen, asoiaf evreni hakkında hiçbir bilgisi olmayan fanlar yüzünden bu dizi bu halde. bölüme tapanlar diriliş ertuğrul izlese daha iyi olur bence. ayrıca kimsenin arya ile ilgili bir sıkıntısı yok bence. sıkıntı arya'nın o kadar kolay bir şekilde nk'ya ulaşması. bu sahne daha farklı olabilirdi. en basitinden mesela jamie, jon, brienne gelse tanrı korusuna ve ww'lere dalsalar. o an nk'nın dikkati dağılsa ve bran'e yönelse. sonra arya çıksa ortaya yine aynı hareketi yapsa daha güzel olmaz mıydı? eminim kimse bu kadar eleştirmezdi. düşündükçe sinir olmamak elde değil. ben bölümün kötü başladığını da düşünmüyorum. bir yere kadar cidden ne oluyoruz dedim. ama dediğim gibi bazı ufak eksiklikler bölümün tamamına mal oldu. hatta dizinin tamamına. azor ahai veya vadedilmiş prens/prenses mevzusuna, bran'e, mucize kurtuluşlara çıldırmamak için girmiyorum bile. birçok karakteri aptal durumuna soktular. bu mantıkla zaten cersei bu gerizekalıların alayının ağzına sıçar iki bölüm sonra.

edit: bütün bölüm size mantıklı geldi de benim narnia günlükleri örneğime mi takıldınız gerçekten*? banane canım. siz disney filmi izlemek istiyorsanız banane.
imdb de bu diziye 9.4 puan vermiştir zaten.kalite ortada.
http://www.imdb.com/title/tt0944947/
tahtların oyunu anlamındaki diziye taht oyunları denmesini bir tek ben mi fark ediyorum ve bu durumdan rahatsız oluyorum acaba? dediğim dizidir.
6. sezonunun ilk bölümü 24 nisan 2016'a yayınlanacak dizi.

(bkz: ay heyecanlanırım)
resmi facebook sayfasında rahmetli gey kralımızı anarak onur haftası nedeniyle tüm ibneleri sevindirimiştir.

http://www.facebook.com/GameOfThrones/ph...
--- spoiler ---

6. sezon finalini özetleyen görsel anırttı!!!*
--- spoiler ---
sezon finalinden bir önceki bölüm olan battle of bastards ile dizi tarihine geçmiştir bence, adeta bir sezon finaliydi, acayip sevdim.

--- spoiler ---

sinematografik olarak lord of the rings'den sonra izlediğim en iyi savaş sahnesiydi genel olarak. bu kadar uzun tutmaları iyi oldu. bir açık savaş sahnesi ancak bu kadar kanlı ve gerçekçi olarak tv'ye aktarılabilirdi, omuz omuza bağıran adamlar, ceset yığınları, havada uçuşan bağırsaklar kesinlikle görmekten haz aldığım şeyler.

hype:

rickon'un düz bir çizgi üzerinde adeta bambi gibi sekerek jon'a koşması beni sinir krizine soktu, abi takla falan at ne bileyim sağ sol yap adam arkandan ok fırlatıyor bu ne salaklık ya. ayrıca koca savaş boyunca şehirlere oklar yağarken jon tek ok yemedi, ben koluna falan gelir bir tane diyordum en azından ve sansa'nın uyarılarına rağmen yine ramsey'in yapmasını beklediği her şeyi yaptı.. ayrıca wildlinglerin bir ara yamuk çizip "fuck this shit we are going home" dediğini duydum yanlış mı duydum acaba? yine de cesaretlerini tebrik ediyorum. hilal taktiği* yapan bolton ordusuna karşı bu kadar direnebildiler. ayrıca mormont hanesi kaleye girene kadar mücadele etmişler, bear island'dan her adam 10 adama bedel diyorlardı, 62 kişi geldiğini hesabana katarsak, doğruymuş.

jon'un mormont hanesinin kalkanını eline alıp ramsay'e yürümesi: http://imgur.com/r/gameofthrones/9RdOKUz

tormund'a aşığım, kumandanın boynunu ısırdığında benim için dünyadaki en seksi erkekti adeta. ellerinde wun-wun* gibi 2-3 dev daha olsaydı çok rahat o kalkanları falan yıkabilirlerdi ama neyse ki tüm umudum tükenmişken lord baelish ve sansa stark'ın house arryn ordusu ile çıkıp gelmesi ile her şey istediğim gibi oldu. ayrıca o sahne lord of the rings'de gandalf'ın "look to my coming at first light on the fifth day at dawn" sahnesini hatırlattı bana. jon'un ramsey'in ölümünü sansa'ya bırakması da aşırı karizmatik bir abi hareketiydi bence, keşke daha vahşice öldürülseydi, intikam hazzını yaşayamadım biricik sansama yaptıklarından sonra. yaptığın o kadar strateji götüne girsin.

north remembers: http://imgur.com/r/gameofthrones/Mfw55EU

--- spoiler ---
biriktirmeye dayanamayıp çıkan dört bölümünü de izlediğim dizidir. kitapları da okuduğumdan bir spoiler açarak başlayayım dırdırıma.
--- spoiler ---

öncelikle bu sezon manyak olmuş. geçen sezona en iyi sezon derdim, henüz dört bölüm yayınlanmasına ragmen bu sezon geçti. beşinci kitap olan a dance with dragons'ı çok severim, diziye de gayet başarılı uyarlamışlar. uyarlamışlar diyorum yalnız çünkü kitaptaki karakterlerin yarısını atıp onların görevlerini ana karakterlere dağıtmışlar dizide. aynı şekilde yan karakterler çevresinde dönen önemli olayları da ana karakterlere yüklemişler. olumsuz bir yorum yapamam bu konuda çünkü diziye anca böyle uyarlanırdı. üşengeç bünyeler için dizi daha iyi bile diyebiliriz hatta.
şu high sparrow ve dinci askerleri iyi giriş yaptılar. bizim geyleri de öldürüyorlar arada hiç hoşuma gitmedi. kitapta loras'ı daha dolambaçlı yollarla etkisiz hale getiriyordu cersei, burda geyliğini kullanmış. daha pragmatik, beğendim.
cersei'nin sağ kolu qyburn'e dikkat, adam bildiğin necromancer.
daenerys çok yanlış hamleler yapıyor uyaralım kızımızı.
brienne bir tanem benim. kitapta ne kadar gereksizse dizide o kadar inanılmaz olmuş. hound'un ağzına sıçtı geçen sezon ayakta alkışladım. sansa'nın koruması falan olsa keşke ondan iyisi mi olacak.
sansa'yı bu sezon çok beğendim. joffrey'le uğraşmış kız, ramsay'i de halleder bir şekilde. kitapta fake bir arya buluyordu boltonlar ramsay'le evlenmesi için. sansa'nın bir işlevi yoktu saklanıyordu zavallım. dizi bu konuyu da tatlıya bağlamış.
son olarak arya'yı merakla bekliyorum.

--- spoiler ---
hızımı alamayıp beşinci sezonun dört bölümünü birden izlediğim sonra keşke daha sonraya bıraksaydım diyerek pişman olduğum dizidir.
bir ay kaldı.
heyecandan çatlamak üzereyiz!
malumunuz, winter is coming!
--- spoiler ---

"game of thrones 6. sezon 9. bölüm özeti"*--- spoiler ---
dünyanın en komik videosu olduğunu söylemiş sahibi. gerçekten çok haklı.*

http://twitter.com/farukken/status/74382...
hbo'nun 2019 tanıtım videosu geldi. aylarca bekledikten sonra iki saniye de olsa game of thrones'un 8. sezonundan bir kesit izlemek biraz iyi geldi. başka platformlarda sansa'nın danny'e "winterfel is yours, your grace" demesi üzerine baya teori kasılmış, sansa'ya küfür edilmiş ama bence sansa'nın yüzünde apaçık alaycı bir gülümseme var. ben sansa'nın şu saatten sonra bir aptallık yapacağını düşünmüyorum taht oyunlarında. başına bir şey gelecekse ak gezenler yüzünden gelecek sadece.


ayrıca 7. sezonu unutanlar için aşağıya eğlenceli bir özet bırakıyorum.
ağzına gözüne itinayla vurulası, sonra bir daha vurulası joffrey veledini bünyesinde barındıran aksanına kurban olunası dizi.
s06e10 sezon finali için kocaman spoiler blokları kullanmayacağım ama ne olur ne olmaz;
--- spoiler ---

kayıpları bol bir bölüm gördüyoruz ve gönlümün kraliçesi ah gönlümün kraliçesi... yazmayacağım. izleyin.

ha bir de ilk onbeş dakika için özenle bestelenmiş muazzam konçerto**, 6 sezonun soundtrack tarhinde* pik yapmıştır. bölüm bittikten sonra tekrar başlatıp orayı kulaklıkla, yüksek sesle tekrar dinletmiştir.

--- spoiler ---
son sezonu ile berbat bir gidişata sahip olmuş bir dizi, bir önceki sezon da kötüydü şuan daha kötü. ekrana kaka atıyorlar resmen.
final sezonu 14 nisan'da ekranlara gelecek dizi. yeni bir tanıtım klibi yayınlanmış. starklar söz konusu olunca bir hassiktir olmadığım değil.
eksi yağmuruna tutulacağımı bile bile yazıyorum: final sezon ile izleyenler got'e gelmiştir.
daha iyisini hak ediyordu dizi. izleyenler de öyle.
2. sezonda açlık oyunlarına gönderme yapan dizi. serçeparmak isimli karakter kendi armasını alaycı kuş olarak seçmiştir. şimdilik 5 kitaptan oluşan seir 6. sını beklemektedir. ancak bunlardan ilk ikisi türkçeye çevrilmiştir.

(bkz: taht oyunları)
(bkz: kralların çarpışması)
(bkz: storm of swords )
(bkz: feast for crows )
(bkz: dance with dragons )
(bkz: the winds of winter ) 6. kitapta şu starkların çok beklediği kış gelecek gibidir.
  • /
  • 4