psikolog

ruh bilimi ile ilgilenen... eskiden psikolojist deniyordu ancak niye olduğunu ben anlamıyor olsam da psikiyatr ile çok fazla karıştırılınca böyle bir isim değişikliğine uğramış....
bi de iyi dinleyici... *
en kebap mesleklerdendir. kim kime saatte 300lr verir? veriyosun işte.
kafa siken jigolo. bilinçaltı düz duvara tırmanınca aranıp randevu alınır.

(bkz: psikojigolog)
seni kafasındaki şablonlara oturtmak başka bir boka yaramayan, hatta genelde senden daha sorunları olan kişi.
hayatımda sadece 2 kere gittiğim ruh doktoru. daha da giderdim ama sen buraya neden geldin tarzındaki soruları beni sıktı. belki başkasını bulmalıyım o salak anlayamadı benim karmaşıklığımı.
bir zamanlar hedefimdeki meslekti .esasında psikiyatriden daha alt kademelidir . ve daha boş durmakta .
yeni sözlük kullanıcısı. hoşgeldin aramıza. "sözlük yazarlarına mesleğim dolayısıyla ihtiyaçlar dahilinde destek olabilirim" diyor. bir nevi sözlüğün psikoloji danışmanı olacak kendisi. bu desteği için de ayrıca teşekkürler.

mesajla ulaşabilirsiniz kendisine ve danışmanımızın web adresi; http://www.atakanayvazoglu.com/
sorduğu sorulara verdiğin cevapların aynısını veren ve şu zamanlarda gitmeye başladığım bilim dalı.
modern dönemlerin tabiriyle yolculuğa çıkarmaya çalışırlarsa olduğun yerde sorunlarınla kalmak en güzelidir. bazıları seanslar boyu sizi dinlemekle yetinir, konuşmak için erken olduğunu düşünür, kimi de havadan nem kapıp üzerinizdeki basit bir ayrıntıdan ısrarla ruh durumunuzun çok karmaşık olduğu kanaatine varır.
parasını annem verdiği için gidiyorum yoksa böyle şeylere zırnık koklatmam. o da aklınca bana iyilik yapacak. eski evimizden alt komşumuz sakine teyze sokmuş kafasına. güya onun kızı gitmiş iyi gelmiş bilmem ne. ama ucuz etin yahnisi işte dandik psikoloğa gideceğinize hiç gitmeyin daha iyi.
evli barklı psikoloğum,
bana aşkını itiraf etmiş ve bir şiir yazmıştı.
iki buçuk sene görüştüğüm biriydi.
kestim diyaloğu.
meslek diyip geçiyoruz da,
çok hassas, zor bir meslek.
hakkıyla yapan bulsam yine gidicem.
ama hiç hazetmem duygularını işine bulaştırandan.
yaygın yanlış kanaatin aksine sorunlarınızı çözmez, sorunlarınızla daha iyi başa çıkabilmenizi sağlamaya çalışır. yani bir nevi elinize balık tutuşturmaz, size balık tutmayı öğretir hesabı. ve yine yaygın yanlış kanaatin aksine bu alan klinik psikolojiden ibaret değildir. belki de hayatın tümüdür. bu alanda kendini gerçekten yetiştirmiş birine gönül rahatlığıyla "aydın" payesi verilebilir. bir diğeri için (bkz:sosyoloji)
psikoloğa gitmiştim daha önce ve kendime telkin vererek, kendi başıma rahatlamayı öğrendim sayelerinde. çünkü hiçbir işe yaramıyorlar. gerçi psikolog biraz daha kullanışlı evet psikiyatriden.
biraz toplum polisi yapılmak istenen meslek grubu ve ne yazık ki çoğu buna müsait ve hevesli.
of bugün gittim. eski sevgilimi stalklıyorum diye okb, bipolar, borderline teşhisi koydu. moralim bozuk, o kadar para veriyorum mağdur oldum yine.
her bokunuzu anlatırsanız tabi ki sorun yaşarsınız. mesela ben eski sevgilimin adını bile hatırlamıyorum dediğim psikiyatri servisinden kendime b12 vitamini yazdırarak ayrılmıştım.
meslek yasası bile olmayan meslek! bunların hallerini gördükçe üzülüyorum. psikoloğun hiçbir tedavi yetkisi yok. o yüzden klinik psikolog bulmanız daha iyi olabilir sizin için. ki ona da güvenmeyin. nerden mezun olduğuna falan bakın.

https://psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/...
psikolog/klinik psikolog

psikolog: fen-edebiyat fakültelerinin 4 yıllık psikoloji bölümünden mezun olmuş kişilere psikolog denilmektedir. psikoloji lisans eğitimi sırasında hasta görüşmesine dayalı uygulamalı klinik eğitim, süpervizyon veya yapılandırılmış standardize psikoterapi eğitimi almamaktadırlar. sosyal bilimler alanında, teoriye dayalı olarak bu eğitimi alan psikologların sağlık alanında tanı veya tedaviye dayalı bağımsız ve bireysel uygulama yapmaları beklenemez. temel tıbbi bilgileri olmadığından ayırıcı tanı yapmaları ve tedaviyi planlamaları ve sağlıklı olarak yürütmeleri beklenmemelidir. klinik ortamlarda psikiyatri hekimi ile birlikte ruhsal hastalıklara tanı koyulması ve ve tedavi hizmetleri sırasında tıbbi ekibin bir parçası olarak çalışırlar. aynı şekilde koruyucu ruh sağlığı ve rehabilitasyon hizmetlerinde ruh sağlığı ekibi içerisinde yer alırlar.

klinik psikolog: şu anki tanımlamada, lisans eğitimleri üzerine, sosyal bilimler alanında klinik psikoloji üzerine yüksek lisans/doktora yapmış psikologlara denilmektedir. türkiye’de yüksek lisans eğitimlerinde psikiyatri klinikleri nadiren kullanılmaktadır. oysaavrupa psikolog dernekleri federasyonu (efpa) psikoloji lisans eğitiminde dahi klinik eğitimin esas olduğunu ve bu eğitimlerin de “sağlık kurumlarında” yapılması gerektiğini belirtmektedir. diğer bir deyişle hasta ile karşılaşmadan, klinik uygulama olmaksızın yapılacak teoriye dayalı doktora programları ile klinik psikolojide yeterlik kazanılamaz.

sosyal bilimler alanında psikolojinin çeşitli yan dallarında yüksek lisans veya doktora programlarını tamamlamış olan psikologlara verilen bilim uzmanı ya da bilim doktoru ünvanları, işletme, hukuk vb. gibi diğer bilim dallarında verilen akademik ünvanlara karşılık gelmektedir. bu kişiler akademik ortam dışında sağlık kuruluşlarında çalışmak istediklerinde lisans eğitimi almış psikologların görev pozisyonunda çalışabilirler.

klinik psikologlar bilimsel geçerliliği kabul edilmiş uluslararası tanınırlılığı olan standardize eğitimlerden geçerek belgelendirilirlerse psikiyatri hekiminin yasal sorumluluğunda ve koordinasyonunda psikoterapi yapabilirler. aynı şekilde koruyucu ruh sağlığı ve rehabilitasyon hizmetlerinde ruh sağlığı ekibi içerisinde yer alırlar. klinik psikologlar da psikologlar gibi bağımsız ve bireysel olarak tanı koyamaz ve tedavi yapamazlar.
bir yıldız tilbe atasözü der ki;

üzgünüm ama psikologları parazit gibi görüyorum. para kasası olarak gördükleri danışanlarını çoğunun iyileştirmediği, hadi şuna da bakalım hadi buna da bakalım diyerek cukkaladığı görüşündeyim. o sebeple, psikoloğa gidenlere tavsiyem: sürekli aynı psikoloğa gitmeyin. eğer uzun bir süredir gittiğiniz bir psikolog varsa, sorun sizde değil belki de psikoloğunuzun sizi iyileştirmek istememesinde yatıyor olabilir.
her ne kadar dışarıdan yaptıkları iş somut bulunmadığı için, niyetleri sorgulansa da oldukça yardımcı olmak istiyorlardır danışanlarına. öyle ki benim psikoloğum yaklaşık 4 aydır seans ücretlerini benden almıyor. işten çıkartılmama rağmen sürecimi devam ettirmek istedi. iyileşme dediğimiz kavram ise uzun soluklu bir şey. bazı bozukluklar ne yazık ki tamamen tedavi edilemiyor. ve her ekol de farklı şekilde çalışıyor.

imkanı olan herkesin gidip, destek alması gereken kişi.
  • /
  • 2