bursa

2/3 hafta sonra gideceğim iskender'i kaynağında yiyeceğim 16 plakalı ilimiz
keyfe keder geleceklere "otur oturduğun yerde, bok yeme" ikazında bulunacağım şehir. * *
çok seveni yoktur belki ya da çok kötü ithamlara maruz kalır. ama bursa güzeldir be havasıyla suyuyla çok güzeldir.
en sevdiğim yemeğin memleketi. daha gezip görmek kısmet olmadı ama çok da zor değil.
her yıl en az bir kez gittiğim, çocukluğuma dair güzel anıları hala saklayabilen tek şehir. çok severim.
30 yıla yakın gidip geldiğim ve sonunda yerleştiğim şehir. yıllar sonra ilk defa altıparmak, heykel civarını gezdim. oraların eski tadı olmasa da sevdim. şaka yollu ve de sevimli bulduğum için büyümüş de küçülmüş dediğim bir şehirdir. insanı da iyidir genelde. eskisi kadar olmasa da muhafazakar yapısı kendini hissettirir zaman zaman. çekirge civarına gidip dağ eteklerinden şehre bakarken çay içmenin keyfi başkadır. bu arada sadece 1 entryde bahsi geçmiş o nedenle özellikle yazıyorum. bursa'da iyi yapılan bir yerde cantık yenmelidir. kıymalısı en güzelidir. pidesinin kenarları puf puf olmalıdır. başlandı mı löp löp götürülür. afiyet olsun.
ülke'nin en güzel kızlarının çıktığı üç şehirden biri. diğer ikisi ise izmir ve mersin.
bu hafta 3 günümü geçireceğim şehir. tatil mi olacak, gezelim görelim havasında mı olacak meçhul.. şurada şunu yemeden dönme! şurayı mutlaka gör! diyenler varsa lütfen mesaj kutusunu hareketlendirsin
buradan düzgün biriyle tanışmak istiyorum. yeşillendirebilirsiniz nilüferspor
lgbt ortami nasildir bilmiyorum alsancak veya taksim gibi
ptt ligine düşen futbol takımına sahipler.en kısa zamanda çıkrlr umarım dediğim yerdr.
sık sık ziyaret ettiğim bir şehir.
merkezi iyice betona dönmüş. halbuki yeşilliğiyle bilinirdi.
5.5 ay askerlik yaptığım il.
bursa'ya bir girişim oldu, bir de çıkışım oldu. *
mülteci, göçmen şehri. bulgaristan göçmenleri hadi neyse bizden zaten de bu suriyeliler had safhada.

zamanında severdim de şuan pek hoş gelmiyor gözüme. küçük şehire alıştım çünkü. iki işim oluyor tüm günümü alıyor. geçen gün hem tapuda hem de nilüfer vergi dairesinde işim vardı. gün pert oldu.

#edit genç suriler rahatsız. *
öveni de çok söveni de!

içine girdiğin zaman çıkmasının o kadar kolay olmadığı, ara ara kaçamaklar yapıp biraz uzak kalsan dahi bir şekilde seni içine çekmekte üzerine yoktur bu şehrin!
bu sene yapacağım tayin tercihlerimde kesinlikle radarımda olan il.

giden, gören, yaşayan beni bursa hakkında bilgilendirebilir.
son 10 yıl içerisinde kamuoyuna yansımış ya da yansıtılmamış düzinelerce gay ve trans nefreti olayı vardır bursa'da. son üç yılda 15 ten fazla trans ve eşcinsel türlü sebeplerle öldürüldü. bunların ancak bi kaçı medyaya yansıdı. gerisi sümenaltı... dahası burda sorgusuz sualsiz lan ibne diye saldırırlar ruhunuz duymaz. çünkü bursa ülkenin kültürel çeşitliliği istanbuldan sonra en çok olan yeridir. hal böyleyken kültürel çeşitliliği hazmetmemiş anlamamış bir sosyokültür hakimdir.

bir bursa kanunu olarak gaylerle kuytuda sikişilir, kamuda görünce zorbalık yapılır ya da saldırılır. saldırırsa içindeki dürtüyü bastırıyor ve rahatlıyor sanıyor andavallar. yani kısacası klasik muhafazakarlık , aşırı milliyetçilik yuvası davranışları had safhadadır. lgbti yaşamı için dengesiz, extra temkinli olunması gereken ve diğer metropollere göre kısıtlı rahatlığı olan bir yerdir. herhangi örtülü ya da resmi gay cafe ya da mekan yoktur. şehir genelinde gay toplanma alanı, bir hotpot oluştuğu anda milliyetçiler gelir olay çıkarır. yıllar önce bursa'da düzenlenen onur yürüyüşüne katılanlara sokak dayağı atılmış, linç etmeye kalkışılmıştır. nasıl bir hazımsızlık siz düşünün. madi , koli , laço , sipet ...vb gibi genel lubunca kelimeleri konuşurken bursa'da anlaşılmayacağınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

iyi yanı hiç mi yok... nilüfer ilçesi ülkenin en refah 10 ilçesinden biridir. nilüfer belediyesi lgbti kapsayıcı olmaya calışır. iyidir ama burada yaşam şehrin diğer bölgelerine göre oldukça pahalıdır. araban varsa orda yaşamaya çalışırsın. özgür renkler lgbti derneği nilüfer belediyesi desteği sayesinde faliyet göstermektedir. dernek ve belediyenin ortak çalışmasıyla anonim test merkezi kurulmuştur.

şehrin batısı nispeten daha iyi görünse bile bursa'nın huyunu suyunu alan herkes ilk paragrafta bahsettiğim örtük davranışlara sanki kuralmış gibi uyar. hani bir yazar tayin düşünüyorum demiş. bunları söylemek boynumun borcudur.

alternatif yerler:
(bkz:antalya)
(bkz:izmir)
(bkz:mersin)
velhasıl bursa su şehridir demiş evliya çelebi.

bende bursa rehberi olmamın yanı sıra burada yaşıyorum.
  • /
  • 3