mithrander

Durum: 244 - 0 - 0 - 0 - 07.12.2020 01:03

Puan: 2852 - Sözlük Kezbanı

3 ay önce kayıt oldu. 8.Nesil Yazar.

0
  • /
  • 13

muharrem ince

hem iktidarın hem de muhalefetin değişmesi gerektiğini iddia eden siyasetçi. bir seçimle siyasi hayatına darbe vurmuştur.

yonca evcimik

son şarkısıyla insanlarda şaşkınlık uyandıran çok eskilerin meşhur şarkıcısı.

be teyzem hiç mi diyen olmadı? bu sözler, video olmamış yoncacım, kendine gel diye.

bülent arınç

an itibariyle istifasını vermiş siyasetçi. kendisi akp'nin kurucularından olup sözü geçen bir kişiydi. ne var ki kürtlere yönelik nabız yoklamaları, son dönemdeki hukuksuz uygulamalara karşı konuşmaları akp tabanı ve küçük ortak mhp tarafından tepki alması dolayısıyla istifaya zorlandığı konuşuluyor.

ayrıca bir bağırsak temizleme meselesi vardı ama hukuki ve cezai soruşturma ile uğraşmak istemediğim için es geçiyorum.

yerde yemek yemek

bunu evinizde yapıyorsanız sorun yoktur ama avmler paket servise geçti ben avm fayanslarını yalayarak yemek yiyeceğim derseniz bu varoşluktur, medeniyetsizliktir.

covid-19 testi

ufak tefek şüphelenmelerde yaptırılmaması gerektiğini düşündüğüm test. onlarca potansiyel covidlinin içerisinde bazen saatlerce sıra bekliyorsunuz. pozitif olmasanız bile kapmanız olası.

pinhani

(bkz:dünyadan uzak)

dinledikçe dinlemek istenilen türden.

mehmet ali erbil

63 yaşındaki komedyen.

hastaneden taburcu olmuştu ağustos ayı gibi. bayağı yıpranmış.

alaattin çakıcı

hukuk reformu yapmak isteyen iktidarı sınayan isim. anamuhalefet liderine yaptığı tehdit üzerine yargı gereken cevabı vermeliydi. o refleks gösterilmedi.

yıldırım akbulut

hastaneye kaldırıldığı söyleniyor.

avukat, siyasetçi eski başbakan.

şeker portakalı

yıllarca üzüleceğimi bildiğim için okumaktan kaçındığım bu romanı bugün bir oldu bittiyle okudum.

okurken çokça isyan edesim geldi. yüreğim ağrıdı derler ya onu yaşadığım kısımlar oldu. benim kitap okumam, film izlemem biraz farklıdır. kendimi fazlasıyla veririm. o sebeple abarttığımı düşünenler olursa diye yazıyorum.

zeze senin şeker portakal fidanını kestiler...

gaybana

lanetli, hain, kötü anlamında kelime.

karadeniz'de çok kullanılırmış.

onur akın

şarkıları ayrı, sözleri ayrı hoş sanatçı.

sinan oğan

ığdır'da hdp'nin kazanmaması için iyip ve mhp arasında aday desteklemeyi savunmuş fakat mhp yanaşmamıştır.

kendisi ayrıca 2017 yılında partiden -mhp- ihraç edilince iyi parti ile yakınlık kurmuştur.

#edit kendimi düzelteyim. mhp, akp ve iyi parti; mhp adayını desteklemişler ama hdp %51 oranında oy alarak seçimi kazanmış. seçime giderken mhp birleşmeye yanaşmadı şeklinde yazılar okumuştum. o sebeple aklımda o şekilde kalsa gerek.

ümit özdağ

iyi parti'nin kapalı kapılar ardında hdp ile anayasa taslağı hazırladığı yönündeki iddiası ve gelen tepki ve yalanlamalar üzerine partisinden ihraç edilmiş kişi.

bu kişi iyi parti'nin kuruluş aşamasında dört önemli kişiden birisiydi.

alparslan türkeş

türk asker ve siyasetçi.
islam ve milliyetçiliği harmanlayarak ortaya ülkücülük adında bir düşünce akımı çıkarmıştır. 60 darbesinde milli birlik komitesi'nde aktif rol almıştır. başbakan yardımcılığı da yapan türkeş, milliyetçi hareket partisi'nin kurucusu ve 1997 yılana kadar da genel başkanıdır.

cevdet sunay

cemal gürsel'den cumhurbaşkanlığı koltuğunu devralmış diğer asker kişisi. 5. cumhurbaşkanıdır. cevdet sunay'la birlikte genel kurmay başkanı ve 3 büyük ordu komutanının cumhurbaşkanı olabileceği gibi bir gelenek oturtulmaya çalışıldı.

cemal gürsel

1960 darbesinden sonra kurulan düzende 4. cumhurbaşkanı olan kişi. ayrıca darbeyi yapan komitenin de başkanıydı. klasik askeri cumhurbaşkanı, askerin emeklilik olarak siyasi yaşamı tercih etmesi geleneğinin bir nevi başlangıcını oluşturur. gürsel'le birlikte askeriyenin yürütme, yasama ve yargı üzerinde hayli etkili olduğu dönemlere merhaba dedik.

turgut özal

kürt sorununun kürt sorunu olmasında -belki istemeden- emeği geçen kişi. 1989 yılında ırak'tan ülkeye aldığımız binlerce mülteci, asimile olamayıp daha sonrasında pkk gibi oluşumları destekledi. kaçak elektriğe yöneldi vs. daha öncesinde bu kadar belirgin bir durum yoktu.

neşet ertaş

ibrahim tatlıses'in programında ibo'nun gevşekçe her sözüne atlaması dolayısıyla yükselip sesiyle bile etraftakileri sus pus edebilen sanatçı.

bilmeyenler için;
uzun versiyon


kısa versiyon

sia

şarkılarını ilgiyle takip ettiğim sanatçı. hangi şarkıyı çıkarırsa çıkarsın ses getiriyor.
  • /
  • 13

pasif nasıl domalmalı

adama ve karisina tecavuz eden cinci hoca

hayalimdeki cinci hocalık ortamı. hem gelen kadını badele, hem gelen kocasını. mutlu bir aile olarak ikisini de gönder. sen mutlu, herkes mutlu, lerzan mutlu.

burhan kuzu

başkanlık sisteminin gelmesi için yırtınan,
muhalefet üyelerini terörist ilan eden,
zindaşti vb skandallarda adı geçen,
covidin abartıldığını söyleyip covid yönetimimizi yere göre sığdıramayan,
hatta başkanlık sistemi olmasaydı covid'i yenemezdik diyen,
billimsel düşünceden uzak profesör bugün covid 19 yüzünden hayatını kaybetmiş.

üzüldüm çünkü bu dünyada yargılanamadan gitti. gerçi hoş, yargılansaydı da "ak"lanırdı. tanrı'nın adaleti üzerine olsun.

ayı sözlük itiraf

hiçbir aidiyetimin olmadığı bir kara parçasının vatandaşıyım. mutsuzum. umutsuzum. defolup gitmek istiyorum. ve en yakın zamanda da gideceğim.

ayı sözlük itiraf

dün rakı masasında dertlerimizi meze yapıyorduk yine.
yapıyorduk derken arkadaşlarım yapıyordu doğrusu. herkes çekilen dandik aşk acısı ağlaya ağlaya anlatıyor. dandik diyorum çünkü 1 çift memeye acılarını unutacak insanlar.
anlatıyorlar sözlük, sürekli bir şeyler diyorlar ama duymuyorum. okyanusun dibine çapa atmış gibi boşluğa bakıyorum. o kadar boğluyorum, sıkılıyorum ki anlatamam size.

derdimi anlatamıyorum, nasıl anlatayım ki hepsi kapalı kapılar arasında yaşanmış, yasak elmadan ibaret onlar için yaşadıklarım. içimden sadece siz ne anlarsıniz aşktan demek geçiyor ama yutkunuyorum.
muazzez abacı vurgun çalıyor öyle bir içten söylemişim ki "ulan yorgo derdin mi var sanki keşke senin gibi olsak" diyorlar, gülüyorum "benim derdimde dertsizlik işte" diyip geçiyorum.
çektiğim acının, yaşadıklarımın birazını yaşasalar keşke. keşke beni anlayabilecekleri bir gün olsa.

tanrı varsa şayet neden bu yaşadıklarımı bana reva gördü bilmiyorum. sınavsa şayet neden en zor kağıt bana geldi anlamıyorum. günden güne yok olmak bizimkisi.
sahi yok oluştan kurtuluş var mı?

ülkeden kaçıp gitmek için nedenler

sözlük yazarlarının şu an düşündükleri

yeğenimi haşladım biraz.

sen o kadar uğraş et kursa kaydet paşam haftada bir gün yedi saatlik kursa çok uzun, sıkılırım, girmek istemiyorum diyor. bir vasıf kazanması için ne yaparız ne ederiz diye düşünüyorum ama bu çabamdan ötürü de beni kötü bilsin istemiyorum.

en sevmediğim "onun iyiliği için ona karşı" ebeveyn hatasının içine girmek rahatsız etti beni.

sonra tabi pişman oldum. aldım karşıma
'ben seni düşünüyorum' adı altında sana istemediğin bir şey yaptırmaya hakkım yok ama madem istemiyorsun neden uğraştırıyorsun beni?

hem hiçbir şey kolay olmuyor armut piş ağzıma düş yok öyle bir dünya. daha hiç gidip görmeden sıkılırım diye bırakır mı insan?

gitmeyeceğim diyorsan gitme tabi. kendine bir şeyler katmayı ancak sen istersen mümkün olur, bunu istediğin zaman ben sana destek olurum sadece, bundan ötesi zorbalık yapamam

dedim konu tatlıya bağlandı.
dayı olmak güzel.

kilolu olmanın kötü tarafları

en kötüsü de yemek yerken şahika koçarslanlı'ya dönüşüyorum.

-yemek yerken oyalama beni beee.
*

mithrander

mithrander

yeni sözlük yazarı. aramıza hoş geldin.

(bkz:askk)

Toplam entry sayısı: 244

üstteki yazar

dedikoducu, yaptıklarıyla yüzleşmekten korkan bir yazar. bir taraftan da iyi niyetli ama biraz boşboğaz olduğunu düşünüyorum. neyse çok da gömmemek lazım.

mustafa kemal atatürk

büyük ölümlere matem gerekmez. fikirlerine sahip çıkılsın yeter.

kurucu babamız, unutmadık! cumhuriyetin bir genci olarak saygıyla anıyorum.

muz cumhuriyeti

bunun hikayesini bu hafta öğrendiğimde şaşırdım. olay şöyle:
muz önceden popüler değilmiş. insanlar muzu tanımıyor, dolayısıyla sofralarında yer vermiyorlarmış. bir amerikan şirketi olan united fruit company, bu muz işine el atıyor. reklamlar, teşvikler, faydaları vs. devamında muzda müthiş bir patlama yaşanıyor. dolayısıyla tek becerisi muz yetiştirmek olan devletlerde bu olay ekonominin tamamen muza kayması anlamına geliyor. bu amerikan şirketi de ekonomisi muz üzerinden dönen bu devletlerde istediği yasadan tutun, istediği yöneticiye kadar hemen hepsinde belirleyici faktör olmuş.

fevzi çakmak

atatürk'ten sonra hakkıyla mareşal olan ikinci kişi, paşa.

hemen her yerde bir okulda ismini cismini görürüz fakat atatürk'ün silah arkadaşı olması dışında hakkında pek bir şey bilmeyiz. fevzi paşa, atatürk'ün yerine geçmesini istediği kişidir. fakat ismet inönü cumhurbaşkanı olunca biraz da ikinci dünya savaşı'nda almanların yenilecek olması olsa gerek fevzi paşaya mesafeli davranılmıştır. kendisi ölmeden önce ziyaretine gelen ismet paşa'yı reddeder ve ülkeye her emeği geçmiş insanda olduğu gibi kırgın ölür.

iş yerinde başıma gelen kötü olay

mutlu bir ailenin bireylerini birbirine düşüren karaktersiz, dedikoducu yazar eylemi.

birincisi dedikodu yapıyor,
ikincisi yüzleşmekten korkuyor,
üçüncüsü bir başkasının özelini, kişisel verisini karıştıracak kadar da saygısız.

şimdi bu kadar yüklenmemin sebebi unutulur gider demesi. mesleğim dolayısıyla çok fazla boşanma görüyorum. unutulup gitmiyor.

ayı sözlük itiraf

(bkz:sad story)

bundan seneler evvel beraber vakit geçirdiğim yakın arkadaşım vardı. baktım bundan hoşlanmaya başlıyorum. kendimi frenlemeye çalışıyorum yok olmuyor. cinsel yönelimimi de tam olarak kabullenememişim. biseksüel olmam dolayısıyla ilgimi kızlara çekmeye çalışıyorum, yok bana mısın demiyor. birisiyle konuşsun, kıskanıyorum. kafam sürekli ona gidiyor. morali bozuk mu benim de bozuluyor. aç mı ona da bir şeyler alıyorum vs. derken açılmaya karar verdim ağzımın payını da alacağımı biliyorum. güzelce bir red yedim ve o red yaşanmamış gibi arkadaşlığımızı devam ettirmeye çalıştık. başaramayıp birbirimize girip kötü bir şekilde ayrıldık. kendisiyle başka başka illere gittik. hiç alakasız bir şekilde yıllar sonra iş yerimin karşısında çalışmaya başladığını acı bir tesadüfle öğrenmiş bulundum. yemin ederim bir anda karşımda görünce dizlerim titredi, olduğum yere çivilendim sandım. illaki denk geliyorum. bir yabancıymışız gibi geçip gidiyoruz. yani el insaf be adam. seninle her bu durumu yaşadığımda kalbim acıyor. türkiye'de başka çalışacak yer mi kalmadı yav. yazıktır bana da.

üstteki yazar

dedikoducu, yaptıklarıyla yüzleşmekten korkan bir yazar. bir taraftan da iyi niyetli ama biraz boşboğaz olduğunu düşünüyorum. neyse çok da gömmemek lazım.

finlandiya

zamanında rusya ve isveç baskısı altında kalmış fakir, bataklıklar içerisinde bir ülkeyken günümüzün en ileri medeniyetlerinden birisi olan ülkedir. öyle ki bu ülkedeki memurlar isveç'ten gelirmiş. insanları hayattan bezmiş, geleceğe karşı umudu olmayan, kendi öz saygısını kaybetmiş bir toplum ve onlara bakıcılık bir nevi sürgün addedilerek çobanlık eden isveçli memurlar. sonrasında öğretmenler çıkıyor, aydın insanlar çıkıyor ve düzeni sorguluyorlar. yeni nesli tutuşturuyorlar. misal bir tabir okumuştum. insanlar bir yeri kötülerken kışla gibi dermiş. askeriyeyi it kopuk olarak görürlermiş. fakat eğitimle insanlar artık kışla gibi kavramını tertipli düzenli yerler için kullanır olmuşlar. çünkü kışlalar da dingonun ahırından bir düzenin olduğu, bilgili aydın subayların yetiştiği yerlere dönüşmüş. finlandiya'nın finlandiya olmasında isveç yerine rusya hakimiyetini seçmelerinin dönüm noktası olduğunu söylerler. şöyle ki rusya ile konuşurken dışarıda bağımlı içte özgür bir oluşum istemişler. rusya da zaten bataklık ve bitik bir ülkenin sadece kendisine tampon olmasını kafi görüp kabul etmiş. o aşamadan sonra kendi öz evlatları ülkenin yönetiminde, askeriyesinde, hukukunda bilhassa eğitiminde söz sahibi olmaya başlayınca finlandiya artık, bizim halk evleri, köy enstitüleri ile başlayıp devamını getiremediğimiz, muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın ilk adımını atmış.

kuryeden gelen sen gey misin mesajı

olayda direkt hakaret yok fakat gerçekten tepki gösterilmesi gereken bir durum var. yani sen bir işletmesin ve işin dolayısıyla öğrendiğin kişisel veri telefon numarası üzerinden insanlarla bağlantı kurmaya çalışıyorsun. olayı homofobikliğe çekmemek gerek. bu olayın bir kızın telefonunu hastaneden araklayan çalışandan gbt yapıp alan ınstagramdan istek atan bekçiden ne farkı var?

bana yapılsa ben de bozulurdum. bir de direkt 'gey misin' yazmış inek. tut ki adam geyim dedi. derdinin arkadaşlık olduğunu nereden çıkarıyorsunuz misal. başına durduk yere dert alabilir. türkiye'de yaşıyorsunuz bunu unutmamak gerek. 20 lira için insan öldürülen, trafik ışıklarında yeşil yandıktan iki sn sonra arabasını hareket ettirdi diye kişinin arabası taranan bir ülke burası.

adama ve karisina tecavuz eden cinci hoca

hocaların cini bu şekilde çıkardıklarını artık herkes biliyor.* bunu göze alıp gittikten sonra da adam cin çıkartınca ağlamayacaksın.

düşük zekalı insanların dini duygularını kullanarak hem paralarını alan hem de cinsel ihtiyacını gideren hocadır.
(bkz:odaya girdiğimde cinini sıvazlıyordu)

turgut özal

kürt sorununun kürt sorunu olmasında -belki istemeden- emeği geçen kişi. 1989 yılında ırak'tan ülkeye aldığımız binlerce mülteci, asimile olamayıp daha sonrasında pkk gibi oluşumları destekledi. kaçak elektriğe yöneldi vs. daha öncesinde bu kadar belirgin bir durum yoktu.

adama ve karisina tecavuz eden cinci hoca

hocaların cini bu şekilde çıkardıklarını artık herkes biliyor.* bunu göze alıp gittikten sonra da adam cin çıkartınca ağlamayacaksın.

düşük zekalı insanların dini duygularını kullanarak hem paralarını alan hem de cinsel ihtiyacını gideren hocadır.
(bkz:odaya girdiğimde cinini sıvazlıyordu)

bursa

mülteci, göçmen şehri. bulgaristan göçmenleri hadi neyse bizden zaten de bu suriyeliler had safhada.

zamanında severdim de şuan pek hoş gelmiyor gözüme. küçük şehire alıştım çünkü. iki işim oluyor tüm günümü alıyor. geçen gün hem tapuda hem de nilüfer vergi dairesinde işim vardı. gün pert oldu.

#edit genç suriler rahatsız. *

bülent ecevit

şair, dsp genel başkanı, eski başbakan. oldukça naif, mütevazi bir yaşamı oldu. bir atmde sıra beklerken yahut trafik ışıklarında trafiğin açılmasını beklerken görebilirdiniz. kendisi belki siyasi olarak en başarılı isim olmayabilir ama hiç kimse onun hakkında çaldı çırptı diyemez. ayrıca 2001 krizinde kendisine yakın gördüğü ve cumhurbaşkanı olabilmesi için desteklediği ahmet necdet sezer ile istediklerini yaptıramadığı için tartışmış ve anayasa kitapçığı fırlatma meselesi hasıl olmuştur.
1974'te kıbrıs harekatı yapıldığında başbakandı.

biz demirellerden, türkeşlerden milliyetçilik dersi almayız. sevgili kardeşlerim; biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, kıbrıs'ın topraklarına, ege'nin deniz yataklarına yazmışız. biz milliyetçiliği batı anadolu'nun haşhaş tarlasına yazmışız.

yine bir mitinginde bir ablamız benim kara oğlan çıktı mı diye millete sormuş. bunun üzerine bu tabir halkta karşılık bulmuş. (bkz:karaoğlan)

joe biden

genç ayılara gençliğiyle ah derdirten 78 yaşındaki başkan adayı. en son kanada başbakanına böyle methiyeler görmüştüm.

seçilmesi durumunda kısa vadede tüm türkiye'ye ah derdirtmeyi ahdetmiştir.