mithrander

Durum: 243 - 0 - 0 - 0 - 28.11.2020 04:31

Puan: 2818 - Sözlük Kezbanı

4 yıl önce kayıt oldu. 10.Nesil Yazar.

0
  • /
  • 13

yonca evcimik

son şarkısıyla insanlarda şaşkınlık uyandıran çok eskilerin meşhur şarkıcısı.

be teyzem hiç mi diyen olmadı? bu sözler, video olmamış yoncacım, kendine gel diye.

bülent arınç

an itibariyle istifasını vermiş siyasetçi. kendisi akp'nin kurucularından olup sözü geçen bir kişiydi. ne var ki kürtlere yönelik nabız yoklamaları, son dönemdeki hukuksuz uygulamalara karşı konuşmaları akp tabanı ve küçük ortak mhp tarafından tepki alması dolayısıyla istifaya zorlandığı konuşuluyor.

ayrıca bir bağırsak temizleme meselesi vardı ama hukuki ve cezai soruşturma ile uğraşmak istemediğim için es geçiyorum.

yerde yemek yemek

bunu evinizde yapıyorsanız sorun yoktur ama avmler paket servise geçti ben avm fayanslarını yalayarak yemek yiyeceğim derseniz bu varoşluktur, medeniyetsizliktir.

covid-19 testi

ufak tefek şüphelenmelerde yaptırılmaması gerektiğini düşündüğüm test. onlarca potansiyel covidlinin içerisinde bazen saatlerce sıra bekliyorsunuz. pozitif olmasanız bile kapmanız olası.

pinhani

(bkz:dünyadan uzak)

dinledikçe dinlemek istenilen türden.

mehmet ali erbil

63 yaşındaki komedyen.

hastaneden taburcu olmuştu ağustos ayı gibi. bayağı yıpranmış.

alaattin çakıcı

hukuk reformu yapmak isteyen iktidarı sınayan isim. anamuhalefet liderine yaptığı tehdit üzerine yargı gereken cevabı vermeliydi. o refleks gösterilmedi.

yıldırım akbulut

hastaneye kaldırıldığı söyleniyor.

avukat, siyasetçi eski başbakan.

şeker portakalı

yıllarca üzüleceğimi bildiğim için okumaktan kaçındığım bu romanı bugün bir oldu bittiyle okudum.

okurken çokça isyan edesim geldi. yüreğim ağrıdı derler ya onu yaşadığım kısımlar oldu. benim kitap okumam, film izlemem biraz farklıdır. kendimi fazlasıyla veririm. o sebeple abarttığımı düşünenler olursa diye yazıyorum.

zeze senin şeker portakal fidanını kestiler...

gaybana

lanetli, hain, kötü anlamında kelime.

karadeniz'de çok kullanılırmış.

onur akın

şarkıları ayrı, sözleri ayrı hoş sanatçı.

sinan oğan

ığdır'da hdp'nin kazanmaması için iyip ve mhp arasında aday desteklemeyi savunmuş fakat mhp yanaşmamıştır.

kendisi ayrıca 2017 yılında partiden -mhp- ihraç edilince iyi parti ile yakınlık kurmuştur.

#edit kendimi düzelteyim. mhp, akp ve iyi parti; mhp adayını desteklemişler ama hdp %51 oranında oy alarak seçimi kazanmış. seçime giderken mhp birleşmeye yanaşmadı şeklinde yazılar okumuştum. o sebeple aklımda o şekilde kalsa gerek.

ümit özdağ

iyi parti'nin kapalı kapılar ardında hdp ile anayasa taslağı hazırladığı yönündeki iddiası ve gelen tepki ve yalanlamalar üzerine partisinden ihraç edilmiş kişi.

bu kişi iyi parti'nin kuruluş aşamasında dört önemli kişiden birisiydi.

alparslan türkeş

türk asker ve siyasetçi.
islam ve milliyetçiliği harmanlayarak ortaya ülkücülük adında bir düşünce akımı çıkarmıştır. 60 darbesinde milli birlik komitesi'nde aktif rol almıştır. başbakan yardımcılığı da yapan türkeş, milliyetçi hareket partisi'nin kurucusu ve 1997 yılana kadar da genel başkanıdır.

cevdet sunay

cemal gürsel'den cumhurbaşkanlığı koltuğunu devralmış diğer asker kişisi. 5. cumhurbaşkanıdır. cevdet sunay'la birlikte genel kurmay başkanı ve 3 büyük ordu komutanının cumhurbaşkanı olabileceği gibi bir gelenek oturtulmaya çalışıldı.

cemal gürsel

1960 darbesinden sonra kurulan düzende 4. cumhurbaşkanı olan kişi. ayrıca darbeyi yapan komitenin de başkanıydı. klasik askeri cumhurbaşkanı, askerin emeklilik olarak siyasi yaşamı tercih etmesi geleneğinin bir nevi başlangıcını oluşturur. gürsel'le birlikte askeriyenin yürütme, yasama ve yargı üzerinde hayli etkili olduğu dönemlere merhaba dedik.

turgut özal

kürt sorununun kürt sorunu olmasında -belki istemeden- emeği geçen kişi. 1989 yılında ırak'tan ülkeye aldığımız binlerce mülteci, asimile olamayıp daha sonrasında pkk gibi oluşumları destekledi. kaçak elektriğe yöneldi vs. daha öncesinde bu kadar belirgin bir durum yoktu.

neşet ertaş

ibrahim tatlıses'in programında ibo'nun gevşekçe her sözüne atlaması dolayısıyla yükselip sesiyle bile etraftakileri sus pus edebilen sanatçı.

bilmeyenler için;
uzun versiyon


kısa versiyon

sia

şarkılarını ilgiyle takip ettiğim sanatçı. hangi şarkıyı çıkarırsa çıkarsın ses getiriyor.

anne marie nicholson

29 yaşındaki ingiliz sanatçı, söz yazarı.

bir aralar online duet uygulama reklamlarında çok denk geliyordum.
  • /
  • 13

pasif nasıl domalmalı

adama ve karisina tecavuz eden cinci hoca

hayalimdeki cinci hocalık ortamı. hem gelen kadını badele, hem gelen kocasını. mutlu bir aile olarak ikisini de gönder. sen mutlu, herkes mutlu, lerzan mutlu.

burhan kuzu

başkanlık sisteminin gelmesi için yırtınan,
muhalefet üyelerini terörist ilan eden,
zindaşti vb skandallarda adı geçen,
covidin abartıldığını söyleyip covid yönetimimizi yere göre sığdıramayan,
hatta başkanlık sistemi olmasaydı covid'i yenemezdik diyen,
billimsel düşünceden uzak profesör bugün covid 19 yüzünden hayatını kaybetmiş.

üzüldüm çünkü bu dünyada yargılanamadan gitti. gerçi hoş, yargılansaydı da "ak"lanırdı. tanrı'nın adaleti üzerine olsun.

ayı sözlük itiraf

hiçbir aidiyetimin olmadığı bir kara parçasının vatandaşıyım. mutsuzum. umutsuzum. defolup gitmek istiyorum. ve en yakın zamanda da gideceğim.

ayı sözlük itiraf

dün rakı masasında dertlerimizi meze yapıyorduk yine.
yapıyorduk derken arkadaşlarım yapıyordu doğrusu. herkes çekilen dandik aşk acısı ağlaya ağlaya anlatıyor. dandik diyorum çünkü 1 çift memeye acılarını unutacak insanlar.
anlatıyorlar sözlük, sürekli bir şeyler diyorlar ama duymuyorum. okyanusun dibine çapa atmış gibi boşluğa bakıyorum. o kadar boğluyorum, sıkılıyorum ki anlatamam size.

derdimi anlatamıyorum, nasıl anlatayım ki hepsi kapalı kapılar arasında yaşanmış, yasak elmadan ibaret onlar için yaşadıklarım. içimden sadece siz ne anlarsıniz aşktan demek geçiyor ama yutkunuyorum.
muazzez abacı vurgun çalıyor öyle bir içten söylemişim ki "ulan yorgo derdin mi var sanki keşke senin gibi olsak" diyorlar, gülüyorum "benim derdimde dertsizlik işte" diyip geçiyorum.
çektiğim acının, yaşadıklarımın birazını yaşasalar keşke. keşke beni anlayabilecekleri bir gün olsa.

tanrı varsa şayet neden bu yaşadıklarımı bana reva gördü bilmiyorum. sınavsa şayet neden en zor kağıt bana geldi anlamıyorum. günden güne yok olmak bizimkisi.
sahi yok oluştan kurtuluş var mı?

ülkeden kaçıp gitmek için nedenler

sözlük yazarlarının şu an düşündükleri

yeğenimi haşladım biraz.

sen o kadar uğraş et kursa kaydet paşam haftada bir gün yedi saatlik kursa çok uzun, sıkılırım, girmek istemiyorum diyor. bir vasıf kazanması için ne yaparız ne ederiz diye düşünüyorum ama bu çabamdan ötürü de beni kötü bilsin istemiyorum.

en sevmediğim "onun iyiliği için ona karşı" ebeveyn hatasının içine girmek rahatsız etti beni.

sonra tabi pişman oldum. aldım karşıma
'ben seni düşünüyorum' adı altında sana istemediğin bir şey yaptırmaya hakkım yok ama madem istemiyorsun neden uğraştırıyorsun beni?

hem hiçbir şey kolay olmuyor armut piş ağzıma düş yok öyle bir dünya. daha hiç gidip görmeden sıkılırım diye bırakır mı insan?

gitmeyeceğim diyorsan gitme tabi. kendine bir şeyler katmayı ancak sen istersen mümkün olur, bunu istediğin zaman ben sana destek olurum sadece, bundan ötesi zorbalık yapamam

dedim konu tatlıya bağlandı.
dayı olmak güzel.

kilolu olmanın kötü tarafları

en kötüsü de yemek yerken şahika koçarslanlı'ya dönüşüyorum.

-yemek yerken oyalama beni beee.
*

mithrander

mithrander

yeni sözlük yazarı. aramıza hoş geldin.

(bkz:askk)

Toplam entry sayısı: 243

üstteki yazar

dedikoducu, yaptıklarıyla yüzleşmekten korkan bir yazar. bir taraftan da iyi niyetli ama biraz boşboğaz olduğunu düşünüyorum. neyse çok da gömmemek lazım.

mustafa kemal atatürk

türkiye cumhuriyeti devleti'nin ilk cumhurbaşkanı, siyasetçi, asker, yazar, bilim insanı.
soyadı kanununun yürürlüğe girmesiyle ata'ya bir soyadı verilmesi meselesi hasıl olmuş. okuduğum kadarıyla kendisine soy adları gösterilmiş. türklerin atası tabirini iddialı bulmuş ama sevmiş de.
etelalp, korkut, çoğaş, bozkurt gibi önerilen konuşulan sözcükler varmış. fakat içlerinde ata türk yani türklerin atası anlamına gelen kelime seçilmiş. iyi ki de seçilmiş.
ayrıca 17 aralık 1934'te çıkarılan yasa ile bu soyadının diğer kişiler tarafından kullanılması yasaklanmıştır.

anne marie nicholson

29 yaşındaki ingiliz sanatçı, söz yazarı.

bir aralar online duet uygulama reklamlarında çok denk geliyordum.

tahayyül etmek

imgelemek, zihinde canlandırmak olarak tanımlanabilir.

zaten kelimeyi az çok biliyordum ama hiç bir konuşma esnasında kullanılışına denk gelmemiştim. öyle pat diye de 'bugün yeni kelime öğrendim hadi kullanayım da havalı görüneyim' şeklinde bir imaj da vermek istemiyordum. bir gün komedi dükkanı izlerken tolga çevik, yönetmene laf sokmuştu. siz öyle tahayyül edin, anlayan anladı zaten diye. o zaman ilk cümle içinde kullanılışını da görmüş oldum. ayrıca tolga çevik gerçekten kelime hazinesi zengin bir insan.

kriminoloji

(bkz:suç bilimi)

oldukça ilgi çekicidir. bir kimsenin neden suç işlediği, bunun altında yatan nedenin ne olduğu; psikolojik mi yoksa genetik bir sebebe mi dayandığı gibi 'yav bu adam tamam yapmış ama neden yapmış bir sor bakalım' diyen kötü gün dostu suçlu müttefiki şeker gibi bir bilim dalı. bu dersi fakültede alırken doğuştan suçlular teorisini savunan cesare lombroso adlı bir italyan amcamız vardı. kendisi suçluların kalıtsal özelliklerinin birbirine benzediğini, kafatasından, yüzün şeklinden, yapısından bir kimsenin suçlu olup olamayacağını anlayabileceğimizi iddia etmiş ve bu konuda da hayli kafatası toplayıp analiz etmiştir. misal hırsız için el becerisi gelişmiş, küçük, ince dudaklı olmasını temel almış. katillerin soğuk, cam gibi gözleri olduğu, keskin burunları olduğunu iddia etmiş. kadınların ise erkeklerden daha fazla gaddar olabileceğini söylemiş. hani bazen gazı verdiğimiz amcalar der ya bir bakayım adamın seceresini sererim, ne olduğunu anlarım diye bu araştırmacı insan da ayak şeklinden, yüz şeklinden vücudun boyutundan insanların suç profilini çıkarmış. geniş omuzlu, kalıplı, boylu insanlar için daha çok yaralama, bire bir mücadele gibi suçları belirtirken küçük, minyonlar için ise hırsızlık gibi bire bir mücadenin daha az rastlanacağı suçları seçmiştir. şimdi bu şekilde belirtince yav bu nasıl genelleme denilebilir. fakat bu konuda hayli analiz, araştırma yapılmış ve ortaya bir profil konulmuş. olayı çok basite indirgeyecek ama ışid tipli bir kişinin yanında kendinizi nasıl hissettiğinizi sorgulayın. araştırmanın amacını kısmen kavrayacaksınız. amaç demişken burada temel amaç suçlu tiplerini küçüklükten belirleyip bunlara önlem almaktır.

ayı sözlük itiraf

(bkz:sad story)

bundan seneler evvel beraber vakit geçirdiğim yakın arkadaşım vardı. baktım bundan hoşlanmaya başlıyorum. kendimi frenlemeye çalışıyorum yok olmuyor. cinsel yönelimimi de tam olarak kabullenememişim. biseksüel olmam dolayısıyla ilgimi kızlara çekmeye çalışıyorum, yok bana mısın demiyor. birisiyle konuşsun, kıskanıyorum. kafam sürekli ona gidiyor. morali bozuk mu benim de bozuluyor. aç mı ona da bir şeyler alıyorum vs. derken açılmaya karar verdim ağzımın payını da alacağımı biliyorum. güzelce bir red yedim ve o red yaşanmamış gibi arkadaşlığımızı devam ettirmeye çalıştık. başaramayıp birbirimize girip kötü bir şekilde ayrıldık. kendisiyle başka başka illere gittik. hiç alakasız bir şekilde yıllar sonra iş yerimin karşısında çalışmaya başladığını acı bir tesadüfle öğrenmiş bulundum. yemin ederim bir anda karşımda görünce dizlerim titredi, olduğum yere çivilendim sandım. illaki denk geliyorum. bir yabancıymışız gibi geçip gidiyoruz. yani el insaf be adam. seninle her bu durumu yaşadığımda kalbim acıyor. türkiye'de başka çalışacak yer mi kalmadı yav. yazıktır bana da.

mustafa kemal atatürk

büyük ölümlere matem gerekmez. fikirlerine sahip çıkılsın yeter.

kurucu babamız, unutmadık! cumhuriyetin bir genci olarak saygıyla anıyorum.

üstteki yazar

dedikoducu, yaptıklarıyla yüzleşmekten korkan bir yazar. bir taraftan da iyi niyetli ama biraz boşboğaz olduğunu düşünüyorum. neyse çok da gömmemek lazım.

finlandiya

zamanında rusya ve isveç baskısı altında kalmış fakir, bataklıklar içerisinde bir ülkeyken günümüzün en ileri medeniyetlerinden birisi olan ülkedir. öyle ki bu ülkedeki memurlar isveç'ten gelirmiş. insanları hayattan bezmiş, geleceğe karşı umudu olmayan, kendi öz saygısını kaybetmiş bir toplum ve onlara bakıcılık bir nevi sürgün addedilerek çobanlık eden isveçli memurlar. sonrasında öğretmenler çıkıyor, aydın insanlar çıkıyor ve düzeni sorguluyorlar. yeni nesli tutuşturuyorlar. misal bir tabir okumuştum. insanlar bir yeri kötülerken kışla gibi dermiş. askeriyeyi it kopuk olarak görürlermiş. fakat eğitimle insanlar artık kışla gibi kavramını tertipli düzenli yerler için kullanır olmuşlar. çünkü kışlalar da dingonun ahırından bir düzenin olduğu, bilgili aydın subayların yetiştiği yerlere dönüşmüş. finlandiya'nın finlandiya olmasında isveç yerine rusya hakimiyetini seçmelerinin dönüm noktası olduğunu söylerler. şöyle ki rusya ile konuşurken dışarıda bağımlı içte özgür bir oluşum istemişler. rusya da zaten bataklık ve bitik bir ülkenin sadece kendisine tampon olmasını kafi görüp kabul etmiş. o aşamadan sonra kendi öz evlatları ülkenin yönetiminde, askeriyesinde, hukukunda bilhassa eğitiminde söz sahibi olmaya başlayınca finlandiya artık, bizim halk evleri, köy enstitüleri ile başlayıp devamını getiremediğimiz, muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın ilk adımını atmış.

mezopotamya

ilk yerleşim yerlerindendir. tüfek, mikrop ve çelik adlı bir kitap vardı. gerçekten dünyanın beşeri tarihini biraz kavradığınızda nasıl bir yer olduğunu daha iyi idrak ediyorsunuz. başka coğrafyalarda insanlar hayatta kalmak için kalorisiz lapa yerken mezopotamyada buğday ana besin maddesi oluyor. bir veriyorsun, yirmi otuz alıyorsun. bu şekilde hayvancılık yapabiliyor, onları besleyebiliyor keza yemek sorununu kısmen çözdüğünüz içinse ilerlemeye bilhassa düşünmeye vakit ayırabiliyorsunuz. burada bölgenin temel özelliği tabiki de verimli topraklar ve su. iki nehirin olması bu coğrafyayı bambaşka bir havaya sokmuş olmalı. işte böyle medeniyet başlangıcı bir coğrafyada daha düne kadar gap projesi olmasaydı güney doğu illerimiz doğru dürüst suyu bulamayacaktı.

turgut özal

kürt sorununun kürt sorunu olmasında -belki istemeden- emeği geçen kişi. 1989 yılında ırak'tan ülkeye aldığımız binlerce mülteci, asimile olamayıp daha sonrasında pkk gibi oluşumları destekledi. kaçak elektriğe yöneldi vs. daha öncesinde bu kadar belirgin bir durum yoktu.

adama ve karisina tecavuz eden cinci hoca

hocaların cini bu şekilde çıkardıklarını artık herkes biliyor.* bunu göze alıp gittikten sonra da adam cin çıkartınca ağlamayacaksın.

düşük zekalı insanların dini duygularını kullanarak hem paralarını alan hem de cinsel ihtiyacını gideren hocadır.
(bkz:odaya girdiğimde cinini sıvazlıyordu)

mustafa kemal atatürk

büyük ölümlere matem gerekmez. fikirlerine sahip çıkılsın yeter.

kurucu babamız, unutmadık! cumhuriyetin bir genci olarak saygıyla anıyorum.

bursa

mülteci, göçmen şehri. bulgaristan göçmenleri hadi neyse bizden zaten de bu suriyeliler had safhada.

zamanında severdim de şuan pek hoş gelmiyor gözüme. küçük şehire alıştım çünkü. iki işim oluyor tüm günümü alıyor. geçen gün hem tapuda hem de nilüfer vergi dairesinde işim vardı. gün pert oldu.

#edit genç suriler rahatsız. *

alparslan türkeş

türk asker ve siyasetçi.
islam ve milliyetçiliği harmanlayarak ortaya ülkücülük adında bir düşünce akımı çıkarmıştır. 60 darbesinde milli birlik komitesi'nde aktif rol almıştır. başbakan yardımcılığı da yapan türkeş, milliyetçi hareket partisi'nin kurucusu ve 1997 yılana kadar da genel başkanıdır.