cumhuriyet bayramı

her yıl 29 ekim de kutladığımız ulusal bayramımız. türkiye cumhuriyeti nin kuruluş yıldönümü. bu yıl deprem sebebiyle kutlanmaması, bir çok törenin iptal edilmesi tehlikenin ne kadar yakın olduğunu göstermektedir.

2011 de atamıza ve cumhuriyetimize yaptığımız hainliğimizdir.
her ne kadar "devlet" gibi kutsal bir kuruma gölge düşürmüş bir hükümetin pençeleri altında yaşıyorsak da...bu günler de geçecek...
tüm engellemelere rağmen 29 ekim cumhuriyet bayramımız kutlu olsun...

bu başlığı farketmemiştim,çok özür...
geçen yılki entrymi okuyunca taşlar bir bir yerine oturuyor. cumhuriyetimizin 89. yılını yine coşkuyla kutlayacağız, bunu hiç bir güç engelleyemeyecek, engelemek isteyenler sürekli karşılarında türk gençliğini ve türk milletini bulacak. hepimizin cumhuriyet bayramı kutlu olsun.
işte bayram budur. cumhuriyet bayramın tam kendisidir, cumhuriyetin ilanı ise türkiyenin doğumudur.
tüm ailemin birbirine telefon açarak kutlamaktan vazgeçmediği bayramlardan biri. asıl kutlanacak bayram budur dedirten türden.
91. yıldönümünü kutlarken, hala bireysel hakları kabullenemeyen, ceberrut devlet anlayışından kurtulamayan ve dincilik dışında bir ürün çıkartamayan bu topluma bir şakadır.
çünkü, bizzat mimarının itiraf ettiği gibi, cumhuriyet, fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür nesiller ister!
herşeye rağmen, temellerinin oyulmuş olmasına rağmen, hala birçok şeyimizi borçlu olduğumuz bir rejimdir cumhuriyet!
emeği geçen tüm atalarımızın ruhlarına ve değerini bilen sağlarımıza selam olsun! kutlu olsun!
(daha demokratik, daha kardeşçe ve insanca modelini isteyenlere sözüm, "önce buna sahip çıkmayı bilin, sonra modelini yükseltin"dir!!)
cumhuriyetsizlik, yarınsızlıktır...
"efendiler yarın cumhuriyet'i ilan edeceğiz - 28.10.1923 - gazi mustafa kemal"

kutlu olsun.
bugünün cumhuriyet bayramı olduğunu biliyor muydunuz?

özellikle bekledim bu saate kadar birileri yazacak mı diye * ama tescilli hırsız rte'nin götünün ayısözlük'te daha çok prim yaptığını gördüğümde bana montesquieu'nun ''her toplum, layık olduğu şekilde yönetilir'' sözünü hatırlatan başlık.

kutlu olsun.
bence cumhurıyet bayram tek duze törenlerle geciştirilmemeli bir gune has bi sekılde dayatılmamalı abd de oldgu gıbı kurtulus gunu gıbı festıval havasında ve bir haftaya yayılcak seklınde karnaval gıbı kutlanmalıdır bugun akm de yapılan torende paletlı tanklar ve top gecısı yapılmamıs bu bıle bu durumda bir artı bazı alıskanlıklardan vazgecmelıyız yarım saatlık bır saatlık torenler için çocuklara şiir ezeberletmek içi geçmiş uygulamalar bu zihniyetin değişmesi lazım
en büyük bayramımız kutlu olsun. ümit ederim ki cumhuriyetimiz 100. yaşına eriştiğinde; gözü dönmüş muhteris müslüman kardeşler temelli siyasetçilerden, onların fanatik hayranlarından, sorsan kuruluş tarihini bilemeyecek kadar cahil osmanlı hayranlarından, hapsolunduğu yerden cumhuriyet sayesinde çıkıp da nankörlük eden karafatmalardan, dün taptığına bugün terörist diyebilen yandaş çarkçılardan arınmış olur. 1 kasım bunun için en büyük fırsattır. atamıza ve inkılap şehitlerine şükranlarımı sunuyor, iyi bayramlar diliyorum.
ela kiraz gibi kadınların ve demokrasinin yüz karası olan yaratıkların, "yas günü" olarak tanımlayabilme vicdansızlığını sergileyebildiği çok özel ve güzel gün.
türkiye cumhuriyeti'nin 93. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. izindeyiz!

https://twitter.com/ayisozluk/status/792294841535328256
cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.
bugüne kadar verilmiş en güzel ilan; cumhuriyetin ilanı.. (samsung reklamı )
eskisi kadar coşkulu kutlanmıyor olsa da kutlu olsun!
türk milleti!
kurtuluş savaşına başladığımızın 15’inci yılındayız. bugün cumhuriyet’imizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.
kutlu olsun! bu anda büyük türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.yurttaşlarım!
az zamanda çok ve büyük işler yaptık. bu işlerin en büyüğü, temeli türk kahramanlığı ve yüksek türk kültürü olan türkiye cumhuriyeti’dir.bundaki başarıyı türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak kararlılıkla yürümesine borçluyuz.
fakat yaptıklarımızı asla yeterli görmeyiz. çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunda ve kararlılığındayız. yurdumuzu dünyanın en bayındır ve en uygar memleketlerin seviyesine çıkaracağız. milletimizi en geniş rahatlık, araç ve kaynaklarına sahip kılacağız. millî kültürümüzü çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkaracağız.bunun için, bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici anlayışına göre değil, asrımızın hız ve hareket kavramına göre düşünülmelidir. geçen zamana oranla, daha çok çalışacağız. daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. bunda da başarılı olacağımıza şüphem yoktur. çünkü, türk milletinin karakteri yüksektir, türk milleti çalışkandır, türk milleti zekidir. çünkü, türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. ve çünkü, türk milletinin yürümekte olduğu yükselme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif ilimdir. şunu da önemle belirtmeliyim ki, yüksek bir insan topluluğu olan türk milletinin tarihi bir niteliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, yaratılış zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu devamlı olarak ve her türlü araç ve önlemlerle besleyerek geliştirmek millî idealimizdir.türk milletine çok yaraşan bu ideal, onu bütün insanlığa gerçek rahatlığın sağlanması yolunda, kendine düşen uygar görevi yapmakta başarılı yapacaktır.büyük türk milleti, onbeş yıldan beri giriştiğimiz işlerde başarı vadeden çok sözlerimi duydunuz. mutluyum ki, bu sözlerimin hiçbirinde milletimin, hakkımdaki güvenini sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.bugün, aynı inanç ve kesinlikle söylüyorum ki, millî ideale, tam bir bütünlükle yürümekte olan türk milletinin büyük millet olduğunu bütün uygar dünya, az zamanda bir kere daha tanıyacaktır.asla şüphem yoktur ki, türklüğün unutulmuş büyük uygar niteliği ve büyük uygar kabiliyeti, bundan sonraki gelişimi ile geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.türk milleti!
sonsuza akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, mutluluklarla huzur ve rahatlık içinde kutlamanızı gönülden dilerim.
ne mutlu türküm diyene!

hâkimiyet-i milliye 30/10/1933