covid-19 testi

pcr testi numunesi verirken burnunuza bir çubuk sokuyorlar. ne kadar çok girdi içerisi ne kadar derinmiş meğer diye şaşıyorsunuz. bu şaşkınlığı en son bakir bir delikanlıyken yaşamıştım. onu hatırladım çubuk beklediğimden çok girince.
halen güvenilirliği tartışılmaktadır. gün içinde farklı yerlerde ve zamanlarda yapılan testler farklı sonuçlar verebilmektedir.
özelde 250₺ test ücreti varmış. fazlasını iade edeceğiz diyor sağlık bakanı.
ufak tefek şüphelenmelerde yaptırılmaması gerektiğini düşündüğüm test. onlarca potansiyel covidlinin içerisinde bazen saatlerce sıra bekliyorsunuz. pozitif olmasanız bile kapmanız olası.
bulunduğum yerde vakalar tırmanınca ve bir kaç meslektaşım pozitif sonuç alınca tarama amaçlı diğer meslektaşlarımla birlikte zorunlu bir şekilde ücretsiz olarak aile sağlık ocağında olduğum test. sabah yaptırdım, yarın öğleden sonraya sonuçları alacakmışım.

pcr testi olduğunu söylediler. ucunda pamuk bulunan ve kulak temizleme çöpüne benzeyen bir çubuğu önce dilimin arka kısmına sürdükten sonra burnumun içinde olabildiğince gezdirdiler. acıdan ziyade yanma hissi bırakıyor ve burnunuza deniz suyu kaçtığında ne hissediyorsanız aynı yanmayı vs hissediyorsunuz. gözleriniz yaşarıyor.

güvenilir bir test olmadığı için her sonuca hazırladım kendimi. pazar günü uçuştan sonra eve geldim ve bugün test olmaya gidene kadar evimden çıkmadım. bu süreçte ağrı, sızı, öksürük, hapşırık, ateş vs hiç bir belirti göstermedim. eğer pozitif çıkarsam ayakta atlatan şanslılardan, negatif çıkarsam da hastalıkla henüz tanışmamış olan şanslılardan olacağım. eve girmeden 10 günlük yiyecek de stokladım tabi.

tek korkum ise, ileride bir gün olur da covid-benzer belirti gösterirsem umarım elimizde test kiti kalmadı demezler.