sinan oğan

ığdırlı akademisyen. mhp ığdır milletvekilli yapmış, 2015 seçimlerinde partisinden aday gösterilmemiştir. sonrasında muhalif mhpliler listesine eklenmiş, referandum öncesi hayır dediği için ve bu yönde çalışmalar yürüttüğü için sansürlere ve saldırılara maruz kalmaktadır. önce bahçeşehir üniversitesi'nde katıldığı konferansta saldırıya uğrayan oğan bugün de yozgatta saldırıya uğradı. 2 polis çıkan harbedede yaralandı.ığdır'da hdp'nin kazanmaması için iyip ve mhp arasında aday desteklemeyi savunmuş fakat mhp yanaşmamıştır.

kendisi ayrıca 2017 yılında partiden -mhp- ihraç edilince iyi parti ile yakınlık kurmuştur.

#edit kendimi düzelteyim. mhp, akp ve iyi parti; mhp adayını desteklemişler ama hdp %51 oranında oy alarak seçimi kazanmış. seçime giderken mhp birleşmeye yanaşmadı şeklinde yazılar okumuştum. o sebeple aklımda o şekilde kalsa gerek.
ata ittifakı'nın 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayı. ata ittifakı kimlerden meydana geliyor bilmiyorum. zafer partisi var aklımda sadece.
imza toplanmasından bir kaç gün önce imza toplanacak yerleri adliye binasının en ulaşılması zor alanına taşıyarak, dolaylı yoldan engellemeye çalıştılar. buna rağmen alnının akıyla 100 bin imza toplamayı başarmış bir cumhurbaşkanı adayı. ben de internetten imza alınacak yerleri araştırdığımda saçma sapan adresler görünüyordu google da. ısrarla uğraştım ve sonunda imza atılacak yere 2 saat içinde ulaşarak imzamı sevgili sinan oğan a attım. iç huzuru kazanmak öyle kolay değil. oturduğun yerden ben çok demokrat bir insanım demekle olmuyor.
muhalefete karşı "hdp'lilerle muhatap olmasanız zaten bizim oyumuzu alıp işi bitireceksiniz" diyenlerin adayıdır, dedikleri kadar güçlerinin olup olmadığını bu seçim gösterecektir.
muharrem ince'nin adaylıktan çekilişi sonrası kendisinin de adaylıktan çekileceği dedikodusu kulislerde dönmektedir. şu aşamadan sonra nasıl bir etkisi olur bilemiyorum.
bugün yaptığı açıklamayla cumhur ittifakı adayı erdoğan'ı desteklediğini açıklayan kişi.

özdağ ise kararı kendisini bağlar minvalinde bir açıklama yaptı. sinan oğan'ın bugüne kadar temcit pilavı gibi tekrarladığı değerler ile bugün durduğu yer tam bir türkiye manzarası.
ulan faşolar bi kere de onurlu olup satmayın şu memleketin geleceğini.

şaşırtmamıştır.

22 mayıs 2023 sinan oğanın cumhur ittifakına katılması
meselenin kişiselden ziyade ideolojik olarak ele alınmasını gerektirecek bir harekette bulunmuştur, çünkü bu ilk de değildir, devlet bahçeli'den mehmet ali çelebi'ye, oradan hulki cevizoğlu ve sinan oğan'a kadar ulusalcı ve sağ milliyetçi siyaset içinden bir ton insan yönünü düzenli olarak iktidara kırmaktadır.

siyasetin ulusalcı hali seküler bir görünüm göstermesine karşı politik okumasının merkezine devleti yerleştirir, burası için bütün mesele anlamı muğlak bir emperyalizm kavramına karşı ulus devleti müdaafa etmektir, mesele buradan okununca iktidarın meydanlarda "eyy!" diyerek iki parlaması onların oraya doğru yanlamasına yeterli olur. ülkücü hareket ise milliyetçiliğin temeline türk-islam sentezini yerleştirir, burada modern bir tavır yok, doğrusu akçura gibi isimler sadece anılır, asıl kalemi dinlenenler ise arvasi gibilerdir. bu siyaset tarzı için milleti oluşturan değerler tamamen modernlik öncesi ilkel kavramlar, daha çok feodal bağlardır, aynı zamanda devlet baba vardır, ve buradan "beka" meselesine geçmek kolaydır, bu gelenekten gelen kimsenin yarın bir gün islamcı iktidara yanlaması kimseyi şaşırtmasın.

buradan da milliyetçiliği halkçı bir çizginin üzerine oturtacak yurtsever bir siyasetin yokluğuna varmış oluyoruz, eldekiler ya feodal kavramlardan ya da direk devlet merkezli bakıştan ilerliyor, halkın yoksulluktan sürüm sürüm süründüğü bu siyasi iklim de "devletin bekası"nın yanında tali ya da ödenecek bir bedel gibi kalmış oluyor.
sinan oğan'ın açıklamasını basit bir irade beyanı zannetmek yanlış bir yorum bana göre. bu adamlar stratejist ve ülkenin şimdisini değil çok ilerisine kafa yoruyorlar. kk nin kazanamadığı bir senaryoda atatürkçü birinin bir şekilde gerici ittifakta yer alması her halükarda ülke yararınadır. onlar da farkındaydı ne denirse densin yüzde 5 oyun yarısının rte ye ait olduğunun. yapılabilecek en iyi hamle ile riski dağıttılar ve o ittifakın bir yerlerine atatürk ü iliştirdiler. umarım ileride mhp nin başına geçer. ben hala kendisine gayet saygı duyuyorum. yanlış bir adım değildir. en doğru adımı atmıştır hem özdağ hem de oğan. çabalarım asla zayii olmadı. bir gün elbet her şey çok güzel olacak.
sinan oğan'a soğan denilmesi büyük bir yanlıştır.

halbuki soğan yararlı bir sebzedir.*