ayı sözlük formatı

yazım kurallarına uyalım, uyaralım, uymayanları zikelim. evet ***
türkiyedeki adalet sistemine benzer bir işleyişi olan format. işine gelmeyen entryi uçuran, istediğini gören*, gizli diktatöryal yapıyı destekleyen kurallardır. seviyoruz.*
rimming yaparken ağza domestes kabuğu gelmesi tabi iğrenç bi başlık olmuş. benim de midem bulandı ama adam tanımını yapmış formata neden uygun olmuyor? sözlükte mide bulandıran entri girilemez diye bir kısıtlama mı var anlamadım açıkçası. varsa ben de sevinicem ama yoksa böyle bir kısıt iğrenç şeyler de oluyor hayatta, burada tanımlanması gayet doğal. ekşi sözlükte de oluyor bu tarz başlıklar.

bide işin şu tarafı var ki siz beğenmediğiniz trolleri eksiledikçe, altına entry girdikçe ve onlardan bahsettikçe onlar yaşamaya devam eder. bu kadar basit bir formüle rağmen ısrarla etkileşime giriyorsanız bunun bir parçası olduğunuzu da bilmeniz gerekir.

bide burası interaktif bir sözlük. yani sözlüğün asıl amacı zirvelerde tanışıp kaynaşmak değil bilgi edinmek ve bilgiyi paylaşmak olmalı diye düşünen de vardır. başkası da sizi "burası bir sözlük arkadaş veya sevgili edinme yeri değil şeklinde eleştirebilir. bence kurallara dahil olduğu sürece herkes istediği amaçla kullanabilmeli sözlüğü. iplenmedikleri sürece de troller kendini imha edecektir.
4-) sözlük yazarları, sohbet, forum, bir önceki girdiye cevap, hakaret, küfür şeklinde girdi girmemelidirler.

yukarıdaki maddenin - özellikle "sohbet" ve "bir önceki girdiye cevap" kısımlarının - sıklıkla ihlal edildiği format.

en çok rastlanan türüne; sözlük yazarlarından biri için açılmış bir başlık altına yazılan "aramıza hoşgeldi" entrysini müteakip, "hoşbulduk", "çok teşekkürler" gibi, başlıkla doğrudan ilgili olmayan tanım sayılmayacak entrylerin girilmesi, en iyi örnek olarak gösterilebilir..

zira; "hoşbulduk" ya da "çok teşekkürler" entrysi, söz konusu başlığa konu olmuş yazarı tanımlayan bir öbek değil, bir önceki entryye cevabi nitelikte bir girdidir. sözlük adabına aykırıdır. illa teşekkür etmek mi istiyorsun; o zaman açarsın "sözlük yazarlarının isimleriyle açılan başlıklara istinaden, söz konusu yazarların teşekkür mesajları" diye bir başlık, onun altına yazarsın "hoşbulduk"u, "çok teşekkürler"i..
okuyalım, okutalım. zira son zamanlarda formata uyan yazar sayımız gitgide azalıyor. bu şekilde devam ederse elimizde çok sevdiğimiz sözlüğümüz değil sıradan bir forum sitesi kalacak. özellikle;

- sözlük yazarları, ilgili başlıklara tanım, alıntı (belirtmek şartıyla), bakınız veya örnek şeklinde girdi girmelidirler.
- sözlük yazarları, sohbet, forum, bir önceki girdiye cevap, hakaret, küfür şeklinde girdi girmemelidirler. (nickaltı entryleri buna dahil değildir.)
- sözlük yazarları, girdilerinde dilbilgisi ve noktalama işaretlerine özen göstermelidirler.
- sözlük yazarları, girdilerinde sohbet(chat)/forumlarda kullanılan ":), :(, :|, :/, :p, :d vb." şekillerde gülümseme (smile) ifadelerini kullanmamalıdırlar. ayı sözlük chat başlığı buna dahil değildir.


aynı zamanda şu id leri de göz atarsak daha okunaklı bir sözlüğümüz olacaktır.

(bkz:#33618)
(bkz:#33622)
sözlüğün amacı belirli açıklamalar üzerinden tanımlar yapmaya dayanmaktadır. sözlüğün twitter, facebook ya da forum mantığında kullanılmayacağı hala anlaşılamamıştır. bu bağlamda bu tarz entrylerin oldukça fazla yer kapladığı açıktır. ayı sözlükte ayıların ve lgbti eşcinsel yaşamını yansıtmaya yönelik tanımların, tespitlerin... yer alması gerekmektedir. burası kimseyi daha fazla ötekileştirmenin, yargılamanın ve ifşa etmenin yeri olmadığı gibi; sadece * anket doldurmanın, forum tarzında yazmanın ve kişisel dialogların yansıtılacağı bir yer de değildir. sözlük formatından bir haber yazarlık yapılmayağının anlaşılması en önemli gereksinimimiz haline gelmiştir. hal böyleyken buna devam eden yazarlarımızın entryleri patlatılmaktadır ve ayı sözlük formatı anlamaları için; anlayana kadar okumaları, ondan sonra entrylerini yazıp formatı bir daha okumaları ve ardından uygunsa yayınlamaları daha yerinde olacaktır. bu amaçları yerine getiremeyecek yazarların blog, facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım alanlarında takibi daha keyifli olacaktır. sözlükte yer almak isteyen herkesin üzerine düşen sorumluğu yerine getirmesi beklenmektedir.
okuduğum ve keyifli bir sözlük oluşması için aklımdan geçen her şeyin belirtildiği bir bildirim; okuyunca ben de daha şimdiden bir dolu yanlış yaptığımı gördüm, acemiliğime verin. okumadan geçilmemeli, dediğim giriş.
sözlüğe girmeden bakılması gereken kurallardır.
şu son günlerde özellikle 10. maddesine dayanarak ilgili işlemlerin yapılmasını gerektiren format.
sevgili yazarlarımızın katkılarına ve yazılarına muhtacız.
hepimiz gönüllü yazıyoruz.
ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde, sözlükteki girilerde daha barışçıl, sakin ve hoşgörülü bir üslup kullanmaya çalışmalı.
askeri disiplin değil, sistemci düzenlilik her zaman iyidir.
yazarcanlarımızın, heyecandan ve hezeyandan dolayı unuttuğunu düşündüğümüz, fakat, bu ortamın ömrünü ve kalitesini belirleyen anayasamızdır.
özellikle 1, 4 ve 10. maddeleri ihlalden ötürü, giri silim işlemi yapılması haktır.
ilanen duyurulur...
işine gelmeyen entry diye bir şey yoktur işe yaramayan entry vardır. yersen.*
kirli bi çamaşırim yok şükür ama 15. madde hoşuma gitmedi. üşengeç arkadaşlara başlığın birinci entrysindeki o on beşinci maddeyi yazayım "15-) sözlük yönetimi gerek gördüğünde özel mesajları okuyabilir, bu mesajlara göre yazarla ilgili işlem kararı alabilir." insanların birbirini suistimal edebileceği gerçeği ile sık sık karşılaştığımızdan böyle bi olay getirilmiş galiba ama yine de özel hayatın gizliliği diye de bi mevzu var.
sözlüğün yeni yazılımı sonrasında bir sorunumuz ortaya çıktı. aslında sorun bir önceki yazılımdaydı. önceki yazılımda kesme işaretleri aramalarda sonuç vermediği için başlıklar aşağıdaki örnekler gibi açılıyordu.

istanbulda gidilecek mekanlar
ankara daki taksicilerin ingilizce öğrenmesi
amerika ya vizelerin kaldırılması
dark bear ın yazarları herife götürmesi
türkiyede zombi olmanın zorlukları

bunlara benzer hatalı başlıkları aşağıdaki örneklerdeki gibi düzeltmemiz gerekiyor.

istanbul'da gidilecek mekanlar
ankara'daki taksicilerin ingilizce öğrenmesi
amerika'ya vizelerin kaldırılması
dark bear ın yazarları herife götürmesi
türkiye'de zombi olmanın zorlukları

ayrıca entryler içinde de şuan tıklandığında boş sayfalara giden veya gidecek şekilde hatalı bkz, gbkz'ların da editlenmesi gerekiyor.

konu daha çok editör, moderatör ve adminleri ilgilendiriyor gibi görünse de aslında tüm yazarlardan da beklentimiz hatalı gördüğünüz başlıkları ve entryleri şikayet et butonuyla bizlere bildirmenizi bekliyoruz.

yazım kurallarına uygun ve okunması daha rahat bir ortam hazırlamak için desteklerinizi rica ediyoruz.
uyulmadığı takdirde hiçbir şey olmuyor ne yazık ki. son bir haftadır öyle entryler girilmeye öyle başlıklar açılmaya başlandı ki ben bu arkadaşlar adına utanıyorum burada.

entrylerin girilmesi ve başlıkların açılması ifade özgürlüğü çerçevesindedir ve engellenmesi doğru değildir, ancak belli koşullar çerçevesinde kısıtlanması gerekir. çünkü ifade özgürlüğü dışında başka özgürlükler de vardır.

ben rimming yaparken ağza domestes kabuğu gelmesi gibi bir başlığı çok aşırı buluyorum. ister istemez akışta görünce midem bulanıyor. bir fikir beyanı veya ifade özgürlüğü olarak değerlendiremedim.

bence birgün bir zirvede oturup yüzyüze bakabilmeyiz, oturup bir kahve içebilmeliyiz. tiksinmeden.
birçok kez ikaz edilmesine rağmen özellikle yapılıyormuş gibi 3. kuralına uyulmayan formattır. bazı sevgili yazarcanlarımızın sadece laf sokma, kendini aklama, başkasını karalama amaçlı olarak çiğnediği 3. kuralı okuyalım, okutalım. daha da güzel ayı sözlüklü günler için.*
öncelikle görünen o ki sözlük formatı, interaktif sözlük anlayışı henüz tam oturmamış, bocalıyoruz.

neler mi yapıyoruz?

- bir önceki entrye cevap verir gibi entry giriyoruz. (mesaj ile cevap verilebilir.)
- birilerine taş atmak, laf sokmak için başlık açıyoruz, entry giriyoruz. (mesaj ile taş atılabilir, sorunlar varsa çözülebilir.)
- entrylerimizde tanım yapmak yerine, bilgi vermek yerine, kendimizden bolca bahsediyoruz, fazlasıyla kişiselleştirilmiş entrylerimiz var.
- entrylerde hala :) :d .... !!! :@ :/ )))) @3 @5 vb. ifadeler kullanıyoruz. (editlemekten beynim dönüyor.)
- çok çabuk gaza geliyoruz, sorunun çözümü sizde, gerekli prosedür uygulandığı sürece kolay yoldan sonuca ulaşırız.
- entryler ve başlıklar birine çok edepsiz ahlaksız gelirken, birine gayet normal gelebilir. biri çok dindardır, biri ateist. biri hükümet yanlısıdır bir diğeri hükümet karşıtı. çoğaltılabilir. rahatsız olduğunuz entryleri okumazsınız, sevmediğiniz yazarın yazılarını okumazsınız olur biter. bir hata bulduysanız da eğer gammaz yetkiniz varsa lütfen ispitleyiniz.

birbirinden farklı olan bir çok insan bu sözlüğü ortak kullanıyorsak eğer, yapıcı olmak zorundayız. kimsenin üyeliğini silmek istemiyorum, işleri zora sokmadan bu sözlüğün keyfini çıkarmaya, faydalarından yararlanmaya çalışalım. aylarca verilen emeklerin sonuçları güzel olsun, topladığımız meyveleri hep beraber lüpletelim...

keyifli zamanlar diliyorum...
sözlükte yazdığımız bazı kurgu entryler var, bu entryler direk yazar nickleri kullanarak hayal ürünü entryler lakin dışardan okuyanlar bunları gerçek sanıyor. bununla ilgili de bana ulaşanlar oldu ve ciddi ciddi bunların olup olmadığını sorguluyorlar ve bu yazılanlara inanmışlar da. ricam şudur ki bu tür yazdığınız entrylerin altına "bu entry tamamıyla yazarın kendi götünden uydurduğu, hayal ürünü olan ve gerçeklik içermeyen bir entrydir" veya "kaynak götüm" şeklinde not düşülmesidir. bu tür entry giren arkadaşlar eski yazdıklarına bir bakıp düzeltmelidirler.
- @5 tamamen haklısın

- aynı ben :))))

- benimde oldu bi kere

- çok severim

- en sevmediğim şey.

gibi gibi entryler, entry değildir. patlatılırlar.
1-) sözlük yazarları, diğer sözlük yazarları ile polemiğe girmemeli, hakaret etmemelidirler.

2-) sözlük yazarları, kişi veya kurumlara hakaret eden girdiler girmemelidirler.

3-) sözlük yazarları, ilgili başlıklara tanım, alıntı (belirtmek şartıyla), bakınız veya örnek şeklinde girdi girmelidirler.

13-) sözlük yazarları, girdilerinde özel hayata saygı göstermeli, deşifre olmamış kişileri istekleri dışında deşifre etmemelidirler.


diğer bütün maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. özelliklede yukarıda ayrıca belirtilmiş maddeler konusunda ayrıca bir hassas olmak gerekmektedir. sözlük insanları kategorize etme, ifşa etme, ipliğini pazara çıkartma, yazarları gruplandırma gibi amaçlarla kullanılmamalıdır. bu hususlar gereksiz tartışmaları önlemek amacıyla gereklidir. şahsi konuların sözlükte başka kişileri taraf haline getirmeden, kişilerin kendi arasında sukünet içinde çözmesi beklenmektedir.

saygılar...
  • /
  • 2