izmir

  • /
  • 7
mordoğan'ı çok özledim. kavuşmak için yazın gelmesini iple çekiyorum.
izmir'e ilk gittiğimde çok küçüktüm ve gördüğüm tek yer güzelbahçe'ydi. sahil boyunca müstakil evler, sıcak hava ve sakin bir deniz. izmir ile ilgili yorum yapacak kadar çok şey görmedim. zaten hatırladıklarım da hayal meyal şeyler.

yıllar sonra hem kara yolu, hem de hava yolu ile izmir'e gittim. merkezi noktalarını gezme imkanım oldu. izmirli bir arkadaşım kafesinden restoranına kadar birçok yerine götürdü beni. sevdiğim bir aile büyüğüm de urla ve çevresini gezdirdi bana. bu iki seyahatimde de toplamda 20 gün kadar kaldım.

insanı, adeti, gelenek görenekleri bir yana (ki bu konuda yorum yapmak istemem, ne uzmanım ne de haddim) fiziki yapısı, görünümü vs. beni alakadar etti. izmir unutulmuş ve yıpranmış bir şehir benim gözümde. pis pasaklı demek istemem fakat öyle merkezi noktalar gördüm ki neden bu toz toprak var diyor insan. umursamaz davranıyorlar gibi geldi bana ya da kanıksamışlar bu durumu. binaların durumu ise ayrı bir yorum gerektiriyor. her şey modern, yeni görünümlü olacak diye bir şey yok. istanbul'un hali ortada işte. izmir'in ise bazı yerleri 40 sene geriden geliyor gibi. ne olacaksa olsun gibi bir halde duruyor çoğu binalar. izmir ciddi yatırım ister ciddi bakım ister izmir uyanış ister. şu dönemde çok zor.
türkiye'nin en çok haksızlığa uğrayan ilidir.
verdiği verginin karşılığını yatırım olarak asla alamayan, özellikle güneydoğudan aldığı göçlerle ve emekli olan memur kesimin göçünden nüfusu hızla artmış ve gecekondulaşma problemi yaşamakta olan türkiye'nin istenmeyen gavur ilidir izmir. yirmi senedir yatırım almasa barcelona bile suriye olur ne yazık ki.
partner bulma açısından sıkıntılı bir şehrimizdir kendileri.
  • /
  • 7