the tortured poets department

taylor swift'in grammy ödül töreninde duyurduğu yeni albümü.
album cover'ı şimdiye kadarki reputation'dan sonraki en cunty cover'ı. bakalım nasıl bir şey ortaya çıkacak. 16 şarkıdan oluşuyormuş. target version'ında bir tane bonus track olacakmış. 2 senedir üzerinde çalışıyormuş.
the tortured poets department 19 nisan'da yayınlanacak.

gezegenin en ünlü şarkı kaynağı olarak dozu artırılmış bir reputation ayarında albüm yapsa tadından yenmez. temennim bu ama hiç sanmıyorum yapmaz. çünkü haksız yere çok boklandı güzelim albüm.

ama yine de ümidimi yitirmiş değilim. tapılası reputation'a göz kırparsa altın vuruş yapmış olur. böylece hem dans müziği ve edm alanında standartlar yükselmiş olur hem de vasat bayat elektronik müzik yapanlardan da kurtulmuş oluruz.

edit: albüm post malone düeti ile açılıyor ayrıca florence and the machine ile de düet var, benim hayaller bir sonraki albüme artık.
baylar, bayanlar ve nonbinary'ler... işte karşınızda the tortured poets department.
albüm hakkında yazacağım bir ara. şimdilik tek söylemek istediğim şey; taylor'ın açık ara en iyi albümü.

"you look like taylor swift
in this light, we're loving it
you've got edge, she never did
the future's bright, dazzling"
nihayet 2024 yılında baştan sona dinlenebilir bir iş. fazlaca syhthesizer kullanımı ile otomatikmen 80lere ışınlayan bir albüm oldu şahsen. jay z bu yıl grammy ödül töreninde ağladığı için en iyi albüm ödülü beyonce'ye verilmeyecekse net bu albüm alır.

favorim i can do it with a broken heart
ilk haftasında en az 2,5 milyon satması beklenen albüm, tüm zamanların (adele'in 25'ından sonra) ilk haftasında en çok satan ikinci albümü oldu. taylor'ın da ilk haftasında en fazla satan albümü ttpd artık. aynı zamanda spotify'da 1 milyar dinlenmeye en hızlı ulaşan albüm.
3 günde 700000 plak sattı, hala da satmaya devam ediyor. böylece plak satışında 2024'teki en yakın rakibini, 1 haftada 62000 plak satan beyonce'nin cowbey carter'ını, 10'a katlamış bulunuyor.
bitti denildiği yerden daha güçlenerek çıkıyor kadın. 2 gün önceden albümü çeşitli beyonce ve ariana fanlarınca sızdırılmasına ve twitterda albüme nefret zinciri başlatılmasına rağmen en güzel cevabı yine sayılar vermiş oldu.
billboard hot 100 listesinin top 10'inin tümüne yerleşmiş albüm. taylor daha önce bunu midnights'la başaran tek sanatçıydı. kendi rekorunu kendi egale ediyor artık ahaha üstelik tek hafta değil ikinci haftasında da ilk 10 böyle olacak. zaten başka da bir sanatçı şunu yapamaz:

taylor swift’in yine kendisine ait olan billboard hot 100 ilk 10 sırada yer alma rekorunu ilk 14 olarak yenilemiş albüm.karşısında cowboy carter gibi eleştirmenlerden tam not alan kusursuz bir iş olmasa grammy içinde bir şansı olabilirdi.
çok fena flop bir albüm sadece hardcore swiftieler sevmenin bir yolunu buluyor. florence'lı şarkı bile meh flooridaa