1 mayıs emek ve dayanışma günü

bu yıl istanbulda bakırköyde kutlanıyor. taksimde kutlamak isteyenlere müdahale edilmiş. ayrıca bir toma 57 yaşındaki birini ezerek öldürmüş. adam tüm müdahalelere karşı kurtarılamamış. ayrıca da gaziantepte bombalı saldırı var. 1 ölü, 13 yaralı.

(bkz: 1 mayıs 2016 bakırköy 1 mayıs kutlaması)
''1 mayıs bayramına atfedilen esas görev, ekonomik bir kategori olarak işçi sınıfını kelimenin sosyolojik anlamında işçi sınıfına dönüştürme, yani tüm çıkarlarının bilincinde olan ve proletarya diktatörlüğü ve sosyalist devrim için çabalayan bir sınıf yaratma sürecini kolaylaştırmaktı. ''

(bkz: leon troçki)
tüm sex işçisi arkadaşlarımın 1 mayıs işçi emekçilerinin dayanışma gününü kutlarım.
çalışan bir bear olarak kutlu olsun.
sadece memurlara tatil olması durumunu hatırlatan bir tarih.
herkese tatildir.

o değil de taksim'de 165 kişi gözaltına alınmış. yine polis şiddeti, yine anlamsız yasaklamalar. taksim bugün tüm girişler kapatıldığı için bomboş bir gün geçirmiş.

en güzelini kocaeli özgür gökkuşağı yapmış. denizli ve ankara'da da lgbti grupları sokaktalar.

http://ayisozluk.com/lnk/a3222a
takim tamamen kapalı. sadece anıta çelenk koyuldu. bugünkü yürüyüş ve etkinlikler maltepe'de yapıldı. 1977 yılında hayatını kaybeden 34 emekçiyi buradan bir kez daha saygıyla anıyorum.
taksim korkusuyla ne insanların işe gitmelerine, ne hastaneye ne de evlerine gitmelerine izin verildi. bakırköyde kutlanıyor şu sıralarda.
biji yek gûlan yaşasın 1 mayıs. bütün işçi emekçi sınıfın bayramı kutlu olsun.
pandemi dolayısıyla bugün emek daha da önemli. çarklar işlemeyince, o çarkları döndürecek, besleyecek bireyler evlerde çürütülmeye başlayınca ekonomik düzen ne hale gelmeye başladı görüyoruz.
ben emekçinin hakkını aldığını görmedim. hep varoldu ama hep ezildi. anlaşılan yarın da ezilecek. umarım ezildiği halde çoluğuna çocuğuna arkadaşına dostuna yarınlara umut dolu bir dünya bırakabilir.
beylik laflara karnı doyanlara, emekçi arkadaşlara selam olsun!
emekçi ve işçi sınıfın günü kutlu olsun. bugün istanbul'da yürüyüşleri engellemek amacıyla neredeyse toplu taşıma kalktı. unkapanı önünde yüzlerce polis memuru yolu kapatmış şekilde duruyor. bir hükümetin işçisinden bu kadar korkması akıl alır gibi değil. son kısıtlamalarınız, halkından korkan bir hükümet olarak tarihe adınız bir kere daha geçti.
avrupa yakasına geçip gösterilere katılmasınlar diye vapur seferlerini iptal etmek nedir.kendilerini daha fazla rezil edemezlerdi.
ulusal yemek ve dayama günü de olmalı bence. önce birlikte yemek yiyip sonra birbirimize arkadan dayamalıyız.
  • /
  • 2