babalık doğal yaşam konağı

babalık doğal yaşam konağı , rize otellerinde arasında bütün detayları ile birlikte nurdoğan babalık'ın tutkusu ve el emeği ile inşa edilmiştir. nurdoğan babalık 1953 yılında dedesine ait olan bu evde doğmuştur ve çocukluk yılları yine bu evde geçmiştir.

onca yıllık anıların canlanmasını sağlamak ve dededen kalma mirasa sahip çıkılması amacıyla, 2014 yılında çevre düzenlemeleri ile başlatılan inşaat çalışmaları , konağın restore edilmesiyle birlikte 2017 yılında tamamlanmıştır.

bu mimarinin asıl yapılış ve ortaya çıkış amacının karadeniz kültürünü tüm yönleriyle tabiat ve doğa ile birleştirip tarihi ile birlikte gelecek nesillere aktarmaktır.

rize pansiyonları arasında yer alan tesisimizde, kültür bakanlığından tescilli tarihi ev, serender (nayla),ve tarihi taş fırının yanı sıra değirmen, rize ve yöre halkının evlerinde kullandıkları eşyalarla geçmişe ışık tutan bir müze, atmaca yeri , alabalık havuzları ve gözetleme kulübesi (kalif) bulunmaktadır.

vizyon olarak doğal yaşamı savunan bu tesis tüm hayvansever konuklarımız tarafından ilgi ile karşılanmaktadır.tesis kendi içerisinde tavuk,horoz,kedi, köpek gibi canlıları da barındırmaktadır.

doğanın verdiği mutluluk, yeşil ve mavinin verdiği huzurla birlikte dağ esintisini yaşamak isteyen tüm doğa tutkunlarını konağımıza rize kahvaltısına bekliyoruz.

https://www.babalikdogalyasamkonagi.com