bir tutam baharat

2003 yunan-türk ortak yapımı bir film.

(orijinal adı politiki kouzina (Πολίτικη Κουζίνα) uluslararası adı a touch of spice, politiki kouzina kelime anlamı ile "şehrin mutfağı" anlamını taşır. şehir istanbul'dur. diğer bir türkçe isim olarak baharatın tadı da kullanılmıştır.

yunan yönetmen tassos boulmetis’in yönetmenliğinde çekilmiştir.

----spoiler-----

çocukluğu istanbul’da geçmiş yunan astrofizikçi fannis'in, yemeklerden yola çıkarak kendisine hayat dersleri veren dedesi için yıllar sonra bu şehre dönüşünü konu alıyor… türk-yunan mübadelesindeki ayrılıklar ve sonrasında fannisin ruh hali, hissettikleri yoğun bir şekilde işlenmiş. üstelik, ayrılık sonrasında ruh hali karmaşa içerisinde olan fannis, kendini iyi hissetmek için yemek yapmaya başlıyor. filmde ismini burdan alıyor diye düşünüyorum. bu durum ailesi tarafından "çocuğumuz eşcinsel yemek yapıyor" ibaresine dönüşmüş.

---spoiler----2003 yılında selanik film festivali'nde tam 10 ödül birden almıştır.
10. nürnberg türkiye/almanya film festivali'nde "mahmut tali öngören ödülü" filmin yönetmeni tasos boulmetis 'e verilmiş.

aynı zamanda filmin ko-prodüktörü ve senaristi de olan boulmetis,senaryoyu bizzat kendi yaşadıklarına dayandırdığını belirtmiş.
tüm yemek tariflerinin olmazsa olmazıdır.