cemaate sığınan iktidar karşıtı

hükümetteki birkaç danışmanın * * belkide son çaresi olarak bilinçli propaganda ürünü olan argümanlarla eleştirilen karşıt.ülkenin durumunu idealist değilde realist açıdan ele almak gerekirse açıkçası bende sonuna kadar cemaatçiyim.ben ülkeyi kimin yönettiğine bakmam nasıl yönettiğine bakarım.ve ülkeyi yönetme ehliyetine sahip belkide tek kesim şuan öcüleştirilen,teröristleştirilen cemaat.yolsuzluk operasyonu gösterdi ki.10 yıldır akp'yi içeride ve özellikle dışarıda meşrulaştıran,ab,abd ile bağlantısını kuran,ülkeyi ab normlarında (kısmide olsa) ilerlemesini sağlayan kesim cemaatmiş.bu durumu birkaç madde ile örnek vermek gerekirse.
-bireysel özgürlükler
-sivil toplum düzenlemeleri
-devletleşmeyle savaşma
yıllarca cemaatten insanlarla selamım sohbetlerim sonucu şunu söyleyebilirimki bu konuların çoğunda ülkenin "aydınlık" kesimi olarak lanse edilen ve kendisini öyle gören laik/kemalist kesimlerden çok daha tolerans sahibi ve özgür düşünceli idiler.tabiki burada mahlube yiyen said nursi okuyan klasik "şakirttten" bahsetmiyorum.

bence cemaat denilen yapılanma aslında islami protestanlardır.30-40 yıllık bir birikim ve tecrübeye sahip.bu süreçte tüm dünyayla bağlantısını kuran,uzlaşma kültürü olan bir yapı.akp ise 10 yıllık,kendisini merkez sağ olarak lanse etsede özellikle 2-3 yıldır milli görüş partisinden başka birşey değildir.oyu maksimum %20 dir.akp yi dünyaya bağlayan, %50 gibi büyük bir koalisyon haline getirende cemaattir.

sonuçta cemaat-milli görüş diğer bir deyişle akp iç savaşını kim kazanır bilemem.şu halkı görünce hamile kadınların sokağa çıkmasnını bile istemeyen,ülkeyi darül harb olarak gören milli görüşçülerin kazanması müstehak gibi.
cemaatin bir bok olduğunu sanan muhalefettir. bir diğer deyişle düşmanımın düşmanı benim dostumdur mantığı. iktidar olmak için sığınma gereği duyan aciz muhalefet. acıyorum.
aslında çoğu zaman kitleleri birleştiren neyi sevdikleri değil, neyi sevmedikleri, toplumsal konularda bu daha bariz (ermenileri türk nefretinin birleştirmesi,anti-semitizmin insanları birleştirmesi, homofobinin insanları birleştirmesi), yani insanlar sadece yıkmak istiyor, ellerinde yeni bir şey yok yerine koyacak, o yüzden denize düşen yılana sarılır misali, buldukları her dala tutunuyorlar, öfke bize haz veriyor